Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sondaj

Creat de dab270277, 06 Martie 2011, 16:42:24

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dab270277

Un exercitiu de imaginatie.

Ce ar fii facut fiecare dintre noi daca ar fi fost ADAM?

1. Nemurirea, viata alaturi de ZEI
2. Dragostea si implicit mortalitatea alaturi de EVA
"The history of our race, and each individual`s experience, are sown thick with evidence that a truth is not hard to kill and that a lie told is immortal." Mark Twain

the_northpole

de ce nu se poate amândouã?

adrian75

 Eu cred ca daca Adam ar fi avut incredere in Dumnezeu,ar fi ramas si nemuritor,ar fi pastrat-o si pe Eva,insa nu a avut incredere in Dumnezeu ( asta evident..urmand relatarea Biblica). Insa intrebarea este buna ...ce alegi,pe Dumnezeu-creatorul,pazitorul,datatorul de viata vesnica sau...femeia pe care o iubesti (admitand ca Adam o iubea pe Eva in acel moment si ca era pe deplin constient de alegerea pe care o face). Pe de alta parte...atunci cand iubesti,esti alaturi de jumatatea ta pana la capat,indiferent de greutatile si incercarile pe care viata ti le arunca inainte....

lylyt_ice

    Nu pot sa ma transpun in locul lui Adam, pentru ca nu sunt barbat, dar nici in povestea asta cu Adam si Eva nu pot crede...avand in vedere multitudinea de rase si religii care s-au dezvoltat in urma aparitiei lor in lumea materiala. Daca ceea ce unii au manipulat si folosit pentru a ingenunchiea si invrajbii omenirea (sub numele de "religie") ar fi cat de cat real, atunci de ce in aceeasi religie (crestina!!!) se spune ca la sfirsitul timpurilor; adevarul ne va fi relevat?!? PAI NOI CREDEAM CA STIM "ADEVARUL"...!!! Sau ce credeam noi si ce spuneau POPII era o farsa???  :wink: :cry: :roll:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Guest

La ce-mi trebuie nemurire? De unde stiu ca nu exista ceva interesant si in celelalte planuri de manifestare a creatiei? De ce as ramane aici si n-as explora si alte oportunitati? De ce mi-ar fi frica de o moarte naturala si fireasca, venita o data cu trecerea timpului? Oare nu din lasitate?
Deci nu, nu vreau nemurire trupeasca. Cred ca totul se transforma, si dupa moartea mea va ramane ceva in subtil, care intr-un fel sau altul va continua calatoria.

Zei? Adica ET? Nu ma plec in fata nimanui si nu consider pe nimeni zeu. Poate ca daca judecam prin prisma egoului, pot sa spun ca ''altii'' sunt mai avansati decat mine in anumite treburi, dar poate ca ei nu stiu cum se pune in aplicare un proiect cu termene limita, sa tina cont de anumite trenduri s.a.m.d. Consider ca am venit aici cu un scop, oricare ar fi ala, si nu este nici mai important, nici mai putin important decat al altor fiinte care traiesc in Univers. Deci, daca sunt ei mai smecheri, cu atat mai bine pentru ei, insa si eu lucrez cu mine ;)

Dragostea, Eva  :-D dragostea trece in 2 ani  :-D

Saracu' Adam, daca s-ar lua dupa mine si-ar baga picioarele in optiunile astea si si-ar da demisia!  :-D Nu-mi convine nici una.

bk

Citat1. Nemurirea, viata alaturi de ZEI

+1

adrian75

Dragostea nu trece in doi ani pt toata lumea,pt unii tine toata viata,pt altii doar o luna,acum depinde de fiecare. Cat despre adevar...este complex,dar accesibil - dovada ca cei din vechime il cunosteau,insa omul zilelor noastre are alte treburi cu care sa-si umple mintea : serviciu,bani,rate,moda,jocuri,filme etc.....unde sa mai intre si cunoasterea? Sau cand anume ar mai avea timp sa intre in mintea noastra si cunoasterea...cand?  Cate minute pe zi cautam adevarul? Noi oamenii moderni ne-am indepartat de natura si implicit ne-am indepartat de sursele de cunoastere,ne-am facut un alt fel de viata sau ne-au facut-o altii,asa ca....

Siberia

Daca as fi fost ADAM as fi facut fotosinteza si as fi spus toata ziua "sa traiti sefu !".
Nu scria in manualul de utilizare al lui Adam ca ar fi putut face vreo alegere - in afara de naiva parere ca ar fi fost alegerea lui sa muste din "mar" cunoscand si consecintele acestei fapte -
Daca as fi fost ADAM as fi fost o creatie manipulata de o Eva smechera pentru care nu stiu daca as fi nazuit vreun sentiment de dragoste... Poate doar as fi vrut sa exersez actiunea de imperechere pe care tocmai am descoperit-o...
Dar daca as fi fost un ADAM cu optiunea de-"a alege" in program, as fi ales sa musc cu nesat din "merele" copacului, sa ma destept din starea mea de planta agatata-n rai si sa-i strig Creatorului meu: "Tati, tati, acu stiu si sa creez si sa procreez ! Pot sa stau cu tine tati ? pot, pot ? ca eu aleg sa raman nemuritor si cunoscator, sa fiu mai tare ca sabia lui Zorro  si sa-ti umplu raiul pana la refuz cu niste creaturi pe care le va creste Eva in timp ce eu voi fi ocupat sa tin evidenta universurilor create de tine, tati !"

Pacat ca saracul ADAM n-a avut niciodata optiunea sa aleaga constient o alternativa din cele descrise de tine. N-a ales niciodata sa fie muritor. Pur si simplu i s-a spus cam asa :" Fraiere, te-ai dat la "merele" ce ti le-am pus in cale! Te-am prins in capcana, sac ! Acu da fuga si fa-ti bagaju' constand dintr-o frunza de strugure si tai-o cu smechera ta cu tot din raiul meu. Ti-am zis sa mananci struguri, banane, alea alea, dar tu Batman, Batman ! Te-ai luat dupa muierea ta, acu mars cu ea cu tot in lume si descurca-te fara taica-tu !"
Degeaba a strigat ADAM: "Tata, tata, dar stai ! Ca parca eram nemuritor ! - Ah, nu trebuia sa zic asta... poate uita si de pedeapsa cu alocatul unui numar de zile de viata... - Dar sa vezi tata, m-am indragostit ! Mi-a luat "merele" mintile si nah! am vazut in Eva "printesa vietii mele" si nu mai pot fara ea !" caci tatal lui l-a tintuit cu privirea incruntata si a decis neinduplecat: "Nemuritor ziceai ? Iaca s-a rezolvat ! Ti-am luat si nemurirea baiete !  Acu sa vezi distractie ! Cine te-a mintit pe tine ca poti fi si nemuritor si indragostit ? Oare nu l-ai citit pe Eminescu baiete ? Cand esti nemuritor, esti rece ! Pa si bafta baiete! sa-mi trimiti un porumbel cand ti-o veni mintea la cap !"

Si-am incalecat pe-o sa....
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

@Lex

yo nu cred in minciunile si inventile din biblie si mai ales in faptul ca Adam a pacatuit si Dumnezeu care e el atotputernic si vazator nu putea sa prevada cu toate puterile lui supraomenesti ca Adam va musca din mar sau nici in prostiile ca Dumnezeu IN A 7 A zi s-a  odihnit. Poi cum frate Dumnezeu are nevoie de odihna la cat de allmighty e el ?!  in fine , in sondaj le as alege pe amandoua  :P

SLEAH19

#9
       Intrebarile din acelasi registru cu cele din sondaj,le-am pus de cate ori am avut ocazia, teologilor sau pastorilor: De ce Creatorul a ingaduit ca pacatul sa cuprinda omul ? Putea Dumnezeu sa opreasca pacatul acolo unde el s-a nascut , adica in ceruri , atunci cand Lucifer , cel mai iubit dintre ingerii Domnului s-a razvratit dorindu-si sa fie si el ca Dumnezeu. Teoretic Creatorul ar fi putut transa disputa acolo in rai si sa nu permita ca pacatul sa cuprinda si creatia sa , Omul, dar aici teologii spun ca este vorba de Una din Tainele Bisericii - ''Taina Pacatului'' - iar pastorii spun ca Domnul creaza in univers in continuare noi si noi lumi ,unde pacatul nu are putere, singura planeta pe care pacatul are putere este a noastra si va servii drept exemplu celorlalte lumi ca Satana este invins indiferent care sunt caile sale. Dumnezeu , mai spun pastorii cu har , este atat de bun incat el isi lasa oamenii sa aleaga de buna voie calea mantuirii  prin credinta , se face cunoscut prin Biblie dar Tu hotarasti .


Enfin la question Daca eu as fi fost in locul lui Adam , as fi ales mai mult ca sigur sa '' Musc din fructul cunoasterii'' deci din partea mea probabil ca omenirea ar fi avut acelasi drum.  Daca Dumnezeu ar fi ascuns ''Pomul'' cunoasterii , acum eram cu totii fericiti in rai .
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

AndreiASM

Ca fiinta inteligenta, mai devreme sau mai tarziu tentatia de a "gusta" din fructul cunoasterii ar fi devenit de nedepasit; ori interzicerea "pomului cunoasterii" din partea creatorului inseamna condamnarea omului, ca fiinta, la mediocritate, la a respecta orbeste poruncile Domnului (zeilor), nu am fi fost cu nimic mai presus decat animalele de la circ care fac intocmai ce le zic dresorii (cu toate ca, trebuie sa recunosc, tocmai in situatia asta am ajuns dupa mii de ani de evolutie, doar ca acum nu mai stim nici macar cine ne sunt de fapt dresori...). Intrebarea care ar trebui pusa este: de ce interzicea "divinitatea" pomul cunoasterii, daca ea este deja atot[inserati aici adjectivul preferat]? Se temea oare de concurenta  :-P?

Din punctul meu de vedere, pomul cunoasterii (si cunoasterea, implicita) decat frecatul mentei pe... cheltuiala divinitatii.  :-D

PS:
Cred ca la punctul 2 se potrivea mai degraba "cunoasterea", decat dragostea fata de Eva... nu sunt eu prea religios de felul meu, dar din ce stiu, susmentionatii au fost dati afara din paradis pentru ca au gustat din fructul interzis, in pofida poruncii Domnului, si nu pentru ca ar fi dezvoltat o dragoste interzisa...

SLEAH19

#11
Citat din: AndreiASM din  07 Martie 2011, 22:08:09
Ca fiinta inteligenta, mai devreme sau mai tarziu tentatia de a "gusta" din fructul cunoasterii ar fi devenit de nedepasit; ori interzicerea "pomului cunoasterii" din partea creatorului inseamna condamnarea omului, ca fiinta, la mediocritate, la a respecta orbeste poruncile Domnului (zeilor),......................................... se teme oare de concurenta?

   Biblia / Facerea / capitolul 3 / versetul 22 ''22. Si a zis Domnul Dumnezeu: << Iata , Adam s-a facut ca unul dintre Noi , cunoscand binele si raul. Si acum nu cumva sa-si intinda mana si sa ia roade din pomul vietii, sa manance si sa traiasca in veci!...>> ........  sa intelegem ca daca Adam sau Eva ar fi ajuns si la pomul vietii , am fi trait vesnic , si fara sa ne chinuim cu rugaciunea spre mantuire , fara sa tinem cont de cele 10 porunci , de ce le era frica Creatorilor , oare daca aveam acces la viata vesnica nu aveam inscrisa prin putera lui Dumnezeu in mintea si inima noastra ''Legea Lui ''?  
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

@Lex

poi pana la urma au ajuns la ''pomul vietii sau cunoasterii'' si au gustat din fructul interzis ca doar d-aia cica adam a fost ''pus pe liber'' . dar pana la urma ce e  pomul cunoasterii sau vietii?  am o idee dar sunt curios si de alte opinii.   :-P

adrian75

#13
Din cate am reusit eu sa inteleg...fructul pomului vietii avea ca efect un salt spre o maturitate spirituala si intelectuala a  omului ( era ca si cand un copil de 3-4 ani ar fi facut un salt intelectual pana la varsta de 20 ani - sarind astfel peste niste etape ale vietii). Este adevarat ca mai devreme sau mai tarziu omului i s-ar fi ingaduit sa manace din pomul cunoasterii - ca doar de aceea il pusese Dumnezeu in gradina,insa omul a mancat din el mult prea devreme,probabil ca insusi Dumnezeu a fost surprins de intorsatura lucrurilor. In concluzie,pomul cunoasterii era ultimul cadou pe care Dumnezeu il pregatise pt om si anume inzestrarea omului ( la timpul potrivit ) cu inalte capacitati intelectuale si morale devenind astfel intr-o mare masura asemanator creatorilor sai. Nota: in aceasta discutie plec de la premisa ca cele scrise in Biblie sunt intru totul adevarate.   p.s. pomul cunosterii nu era un mar,in Biblie nu se afirma ca ar fi mar,iar in cartea Jubileelor (apocrifa), Enoch descrie foarte clar acest pom.... :wink:

SLEAH19

#14
Citat din: @Lex din  07 Martie 2011, 23:14:44
poi pana la urma au ajuns la ''pomul vietii sau cunoasterii'' si au gustat din fructul interzis ca doar d-aia cica adam a fost ''pus pe liber'' . dar pana la urma ce e  pomul cunoasterii sau vietii?  am o idee dar sunt curios si de alte opinii.   :-P


@Lex ,.......daca citesti cu atentie , din pomul cunoasterii binelui si raului ,au fost ispititi de sarpe sa guste ,dar al dracu sarpe nu iar fi pus sa guste prima data din pomul nemuririi (care este al doilea pom mentionat in textul Bibliei ).
DE CE si Sarpelui ia fost frica de nemurirea omului ?
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !