Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

O veste dureroasã: a murit Ion Hobana

Creat de spooky, 23 Februarie 2011, 11:27:35

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

andrei

   Ma simt mai ,,sarac'' ca in tinerete,cand impreuna cu alti prieteni cu pasiuni comune ,,vanam''prin librarii sau pe la chioscurile de ziare carti si articole despre OZN-uri,sau romane SF.Pentru ca apareau destul de rar,din cauza politicii acelor vremuri,aparitia unei carti noi semnata Ion Hobana,Isaac Asimov,Erich von Danichen,insemna o mica sarbatoare pt.noi si atunci cand reuseam sa le procuram le devoram din ,,scoarta in scoarta''.Am crescut cu cartile domnului Hobana,asa cum mai spune cineva aici,si vestea disparitiei domniei sale,parca loveste in amintirile mele.
    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace...






Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

rontzo

..acum ceva timp s-a dus Tiberiu( Shadowman)..
..iar deunazi Ion Hobana -si pentru mine a fost un etalon de referinta al tineretii, la fel ca si pentru Andrei
..si mie mi se pare mai sarac si mai pustiu acum locul din jurul meu
Odihneasca-se in pace !

k3t3lin


abyss

"A tomb now suffices him for whom the whole world was not sufficient."
Unknown quote about Alexander the Great

spooky

Astazi a avut loc inmormantarea la ora 14:00, la cimitorul Izvorul Nou din Bucuresti.

Am participat si eu la slujba de inmormantare, unde m-am intalnit cu Dan Farcas si George Cohal.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

aswotim

Un film scurt,  omagiu, dedicat de un membru al Clubului Helion lui Ion Hobana:
http://youtu.be/jfDJFbSs7No