Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Aerodrom Floreni, Vatra Dornei - februarie 2011

Creat de M. Fulder, 20 Februarie 2011, 18:22:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

abyss

Nu e Rods, nici macar nu seamana!

Apoi nu are cum sa bata soarele pe rods/floc din caciula/etc, caci soarele e mult dupa deal in jos  :-P.

Daca e luminat atunci e pe acelasi plafon de zbor cu aeronavele de linie!  :wink:

Faptul ca e cat de cat clar presupune o distantza mare fata de camera video care era focalizata pe infinit probabil. Deci... se pare totusi ca zbura la ceva altitudine 

Pulsul de lumina la schimbarea in unghi drept a directiei ma face sa cred ca avem de-a face cu un vehicul care nu zboara ci se deplaseaza prin aer.

PS- daca e un fake sa faca cineva un bine si sa-l impuste pe autor caci e destul de veridica filmarea  :lol:

alx

O sa incep prin a spune ca nu am reusit,inca(din cauza timpului,care acum imi lipseste),sa finalizez analiza promisa.INSA,va pot da 2 indicii,poate reuseste altcineva in locul meu sa faca conexiunile...si sa si prezinte rezultatul intr-o forma "comerciala"...


1)camera video:Panasonic HDC-HS60(vezi fotografia atasata)   Camera asta are un mod mai special de a trata lucrurile:
   "iA (Intelligent Auto)
    This powerful function senses the shooting conditions and automatically makes the settings and activates functions that will deliver optimal results. With both motion and still images, iA does the bothersome settings for you and makes it easy to capture beautiful, well-focused images "
     deci,ceea ce pare un plus la aceasta camera,e de fapt un mare minus:lipsa aproape totala a controalelor manuale! Ce ne intereseaza pe noi? pai,daca veti privi cu atentia la camera,veti obseva ca este dotata cu un FLASH,deasupra obiectivului.Desi inca nu am certitudinea(am solicitat informatii,dar inca nu le-am primit),cred ca exista posibilitatea ca in anumite situatii respectivul flash sa functioneze si in timp ce filmezi...si datorita modului iA exista posibilitatea(99,9%,dupa mine) ca acest proiector sa fi fost activat atunci cand s-a facut filmarea de care discutam aici. Asta inseamna ca una dintre conditiile de a avea un ORB surprins pe filmare ar fi indeplinita:prezenta luminii din directia camerei.

2)defocalizarea obiectului necunoscut:se vede foarte clar ca obiectul necunoscut care apare in filmare este puternic defocalizat,momentul cand face intoarcerea de 90 de grade fiind edificator in acest sens...de aici putem deduce cu usurinta ca cele doua obiecte se aflau in planuri diferite...unul foarte apropiat,obiectul "nostru",si in plan departat,avionul/avioanele.Pt ca obiectul a aparut prea putin timp in fata senzorului camerei,a fost ignorat de acesta,care a mentinut focalizarea pe subiectul anterior.

acuma,daca ceea ce aparut in fata camerei este o gaza,un fulg de zapada ridicat de jos,o scama sau un fir de praf...chiar nu cred ca e relevant.Eu as inclina spre ultima varianta...firul de praf putand fi purtat de vant in acest mod...

PS  Sper sa reusesc pana la sfarsitul saptamanii sa finalizez si eu analiza asta...daca nu o face altcineva in locul meu,caz in care as fi foarte fericit... :-D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

#17
Inca o chestie care am observat-o uitandu-ma la filmare cadru cu cadru. Daca va uitati atent, pana la momentul virajului chestia aceea se misca constant, distanta parcursa intre doua cadre e aceeasi (binenteles la filmarea pusa de mine aici, cea cadru cu cadru sunt mici neregularitati in derularea cadrelor deoarece miscam slider-ul manual). Dupa momentul virajului, in urmatoarele aprox. 4 cadre, viteza e aproape dubla, distanta parcursa intre doua cadre fiind aproape dubla, deci e ca si cum obiectul a accelerat. Acum, nu stiu daca nu cumva aceasta acceleratie nu cumva e rezultatul zoom-ului care era in actiune in acel moment, dar, totodata se poate observa ca inainte de a iesi din cadru, viteza revine aceeasi ca inainte de viraj.
Mie, sclipirea brusca vizibila in cadrul imediat urmator virajului imi sugereaza rasucirea (cumva) a obiectului si automat ca ar putea fi vorba de o reflexie mai pronuntata a luminii ambiente si nu neaparat de o defocalizare pronuntata.
Acum, fiindca alx a adus in discutie acel proiector al camerei, mai am o intrebare. Care ar fi posibilitatea ca acesta sa se declanseze in momentul in care se filma cerul cu apusul soarelui, mai luminos cred eu decat decorul ambiant?
In final, cred ca totul are o explicatie, deocamdata eu cred ca nu am gasit-o. Astept parerile si altora mai avansati in tehnica foto/video.

P.S.
Binenteles, eu in continuare plec de la premiza ca filmul nu a fost prelucrat ulterior.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

spooky

#18
Citat din: @biss din  23 Februarie 2011, 22:29:29
Nu e Rods, nici macar nu seamana!

Apoi nu are cum sa bata soarele pe rods/floc din caciula/etc, caci soarele e mult dupa deal in jos  :-P.

Daca e luminat atunci e pe acelasi plafon de zbor cu aeronavele de linie!  :wink:

Faptul ca e cat de cat clar presupune o distantza mare fata de camera video care era focalizata pe infinit probabil. Deci... se pare totusi ca zbura la ceva altitudine  

Pulsul de lumina la schimbarea in unghi drept a directiei ma face sa cred ca avem de-a face cu un vehicul care nu zboara ci se deplaseaza prin aer.

PS- daca e un fake sa faca cineva un bine si sa-l impuste pe autor caci e destul de veridica filmarea  :lol:

@abiss... nu am zis ca e rods, am zis ca e un fenomen ca in cazul rods, in care anumite conditii sunt indeplinite, unde filmarile sunt facute la granita intre iluminare din fata si umbra. Tocmai, faptul ca o sursa de lumina sta in spatele unui obiect, din punctul nostru de vedere a observatorului, asta nu inseamna ca ceea ce se afla in spatele sursei de lumina nu mai este iluminat, dar in schimb creeaza premisele ca oricare camera de filmat ce functioneaza pe setari cat de cat automate sa compenseze si sa supra expuna imaginea sau invers, in functie de caz.

Se poate vedea destul de clar si din video-ul facut de mine cu zoom ca obiectul in cauza este mult defocalizat.

Asa cum zice si alx, e foarte posibil ca sursa de lumin sa provina de la camera, pentru ca, asa cum am completat si eu, camera care dispune de un "feature" poate sa nu ajute asa cum ne-am dori, ci sa conduca la astfel de fenomene.

Pe langa acestea, consider si celelalte motive invocate de mine care sustin ca avem de-aface cu fie cu o insecta, fie cu un fulg de nea, scama sau fir de praf, acele motive fiind:
1. Camera fiind focalizata la infinit, pe avioane, obiectul ar fi cat de cat clar si ar fi suferit modificari de DIMENSIUNE si ILUMINARE
2. Lipsa reactiei operatorului in timpul filmarii la aparitia obiectului. Nu cred ca nu l-ar fi observat la momentul respectiv... operatul era concentrat pe filmarea avioanelor, deci atentia respectivului era clar in acea directie / zona pe cer.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Nicipreaprea

Salut la toata lumea.

Ar putea fi un obiect extra-atmosferic ? Asta-i primul gand care mi-a venit, vizionand filmuletul.

________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

abyss

E logic ceeace spui Spooky, ºi presupunerea lui alx e destul de justificatã. Obiectul pare evident defocalizat. Însã rãmâne de analizat filmul... ªi mai rãmâne ºi un procent mic valabil pânã atunci, în care obiectul sã fie altceva. E destul de stranie schimbarea bruscã de traiectorie precum ºi cea a intensitãþii luminoase. Trebuie luatã în calcul ºi direcþia în care bãtea vântul.

La prima vedere e adevãrat, pare un obiect mic ºi prost focalizat.

 

adrian75

Am revazut fimuletul asta de nici eu nu mai stiu cate ori si cadru cu cadru si la viteza normala ...raman la parerea mea ca este un obiect zburator controlat intrun mod inteligent,provenienta lui...habar nu am. Insa tinand cont ca filmarea a fost facuta in Romania unde toate lucrurile sunt fara sens,admit ca ar putea fi si o insecta care zboara in plina iarna...de ce nu? Cat despre scame din haine,fire de praf (pe zapada),fulgi de zapada sub cerul senin.......nu aduc nici pe departe cu obiectul din imagine. Apropos...se hazardeaza cineva sa estimeze viteza cu care zbura?

StarDust

#22
Sunt aproape sigur ca e vorba de un fulg de zapada. Pun aici ca exemplu cateva cadre luate cu camera mea de supraveghere, in care e notabila traiectoria unui fulg de zapada ce apare intre sec. 3-5 din filmare. In cazul de la Floreni, acel fulg de nea reflectand lumina de la apus putea sa dea acel efect. Deocamdata, pentru mine e cea mai plauzibila explicatie.

P.S.
Pun inca o filmare "snowing2" si mai sugestiva, a se urmari partea din stanga sus a filmarii.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

adrian75

Obiectul de la Vatra Dornei avea o traiectorie foarte alungita,venea dintr-o directie unde nu erau nori si era prea jos ca sa reflecte atat de sclipitor lumina soarelui plus ca la viteza cu care se deplasa ar fi trebuit sa se faca simtiti curentii de aer ori daca observam parapanta vedem ca ea se misca doar atunci cand este trasa de franghii. Am urmarit simultan cele doua filmari,Vatra Dornei  si secventele surprinse de telecamere...pana la un cert punct da,miscarile pot fi confundate numai ca cea facuta la VD are ceva in particular,inca nu sunt convins de explicatia cu fulgul de zapada. Ceva lipseste..

StarDust

Nu cred ca e nevoie sa fie neaparat nori, ca sa cada cate un fulg de nea. Cred ca ati vazut in zonele de munte mai ales, ca desi e senin, din cauza frigului, se mai formeaza si cade cate un fulg razlet. Apoi, se aude in microfonul camerei ca vantul bate, deci contitii pentru schimbarea brusca a traiectoriei unui fulg de nea sunt, de fapt, nici nu trebuie nu stiu ce curenti de aer pt. asta. Daca mai punem si apusul de soare din fundal, ca sa creeam o reflexie de lumina pe un fulg, toate conditiile sunt indeplinite. Pana la proba contrarie, eu raman la ideea ca pe filmare se vede un fulg de nea.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

oniguc

 Ar fi foarte curios de stiut cati dintre cei cu pareri "contra" au avut ocazia sa observe un fenomen OZN(de orice natura) cu ochiul liber macar odata in viata ,asa incat sa-si dea cu parerea si sa interpreteze dovezile filmate.Nu interpretati gresit,nu se doreste a fi un comentariu rautacios,ci chiar unul de bun simt.Corect?A,...in caz ca aveti cu totii ochii albastri si sunteti aici cu misiunea de a disimula si a induce in eroare masele ,imi cer scuze pentru deranj...continuati.

adrian75

#26
Eu am avut doua astfel de ocazii,demult la tara.Prima pe la vreo 16 ani,eram impreuna cu doi prieteni...a fost de scurta durata...era seara cerul inorat si la un moment dat am vazut iesind din nori un fel de lentila portocalie a coborat putin apoi a accelerat in plan aprox orizontal si a disparut in nori nu cred ca observatia sa fi durat mai multe de 6-7 sec. la vremea respectiva ne-am notat fiecare separat evenimentul...nu am stiut cu exactitate ce ar fi putut fi, insa eram deja intrucatva in cunostina de cauza....citisem de ani buni carti care tratau fenomenul OZN. A doua observatie a fost mult mai spectaculoasa atat ca desfasurare cat si ca nr de martori...daca ve-ti dori o sa va relatez si aceasta a doua experienta.    p.s. am dat azi filmuletul unui amic italian,el il va da unui amic al sau care este inginer la departamentul procesari imagine la RAI...as fi curios ce parere are si respectivul,asta daca chiar il va studia.

oniguc

  Bun,deci suntem amandoi relativ introdusi(d.p.d.v.al experientelor "reale")intr-ale OZN-urilor.Cum va explicati faptul ca de fiecare data aceste obiecte luminoase executa doar deplasari cu traiectoria la 90 grade?Ma refer la momentele cand sunt vizibile pentru scurt timp.Din ce mi-ati relatat dv.,acel obiect pe care l-ati vazut a executat o cadere verticala,dupa care o deplasare orizontala(deci 90 grade).Dupa cum bine se poate observa,obiectul din filmare face acelasi lucru numai ca dupa alte coordonate.Corect?Trebuie sa mentionez ca unele din experientele mele vizuale implica deplasari identice ale obiectelor. 

adrian75

Oniguc,singurul raspuns pe care vi-l pot da este acela ca...atunci cand vrei sa schimbi directia de mers cel mai bun este virajul in unghi drept,daca poti sa-l faci....in ceea ce priveste observatiile in sine...in multe dintre ele nu este observat acest viraj.De ce totusi multe din aceste obiecte sunt surprinse executandu-l...habar nu am,poate fi o coincidenta.

oniguc

  Da...aveti perfecta dreptate...asa este...doar coincidente... :lol:Toate cele bune si mult succes.