Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Aerodrom Floreni, Vatra Dornei - februarie 2011

Creat de M. Fulder, 20 Februarie 2011, 18:22:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

M. Fulder

Vã salut!
Tocmai ce-am primit link-ul acesta pe mail:

http://www.youtube.com/watch?v=l9XSbXKNZF4

În cazul în care doriþi, vã pot pune în legãturã cu persoana în cauzã.
În rest, unghiul drept spune (cam) totul...
FREE YOUR MIND

adrian75

Viteza,dar mai ales virajul in unghi drept ma fac sa cred ca avem de-a face cu un obiect zburator controlat intrun mod inteligent. Se observa ca in momentul schimbarii traiectoriei devine brusc stralucitor ca si cand la schimbarea de directie ar fi intors spre operator o fatza mai aplatizata creand o reflexie a luminii soarelui. Ar fi interesant de stiut aprecierea operatorului referitor la altitudinea la care zbura obiectul respectiv dar mai ales ce anume l-a determinat sa ridice camera spre cer in acel moment.

galaxieM31

Citat din: M. Fulder din  20 Februarie 2011, 18:22:44
Vã salut!
Tocmai ce-am primit link-ul acesta pe mail:

http://www.youtube.com/watch?v=l9XSbXKNZF4

În cazul în care doriþi, vã pot pune în legãturã cu persoana în cauzã.
În rest, unghiul drept spune (cam) totul...


EU CRED ..EU AM VAZUT .. HEI M. Fulder MS MULT PT AI ARATA FILMA BRAVO ESTI NOTA 10 SUPER COOL ;) SI ACOLO YOUTUBE.COM .. COMMENTS TOTI E IDIOT MARE :) .. CHIAR EU STIU E CORRECT SI NU E FLAS OK :)

StarDust

galaxieM31, nu mai posta in intregime cu MAJUSCULE (vezi regulamentul)! Atentie mare si la formulare!!! (limba romana)? Urmatoarele asemenea postari vor ajunge direct la cosul de gunoi!

Acum, la subiect, daca filmarea nu e facatura e f. interesanta. Din cate stiu, doar insectele pot face asemenea manevre. Totusi data fiind data filmarii, traiectoria perfect rectilinie, si virajul brusc in unghi (eu nu am mai vazut asa ceva), ma face sa exclud total ipoteza unei insecte. Acum, asa cum scria cineva pe youtube, itr-adevar totul depinde de moralitatea celor care au postat filmul. Daca asa cum ziceam nu e facatura, e mai mult decat interesant.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Cautatorul

#4
A fost un OZN mic mic.   :-D

Imi aduc aminte de o gluma de povestioara SF, in care pamantenii contactasera extraterestrii, si urmau sa aterizeze. Ei tot spuneau de o padure, oamenii se tot uitau deasupra unei paduri, dar nu vedeau nimic. Mai spuneau de niste monstrii cu multe picioare, cu aripi, etc.

Cand colo extraterestrii erau atat de mici incat au crezut ca o pajiste de iarba e o padure... iar monstrii erau gandaci, omizi, libelule  :-o :-D :ufo:

Eu zic ca s-a ciocnit o insecta de o nava extraterestra.   :lol:   mai ales ca dupa ciocnire insecta sau nava s-a marit de cateva ori. Eu zic sa apelam la metoda lui Funeriu cu pixelu' albastru.   :evil:

Stiind cu cate cadre pe secunda filmeaza camera si distanta intre pozitiile succesive ale punctelor, s-ar putea aproxima ceva viteze acceleratii, etc. Problema este ca nu stim distante si nici fisierul original nu-l avem.

Intrebarea e: De ce s-a apucat sa filmeze avioane? Ca sa nu se loveasca cu parapantele de ele?

Camera se misca, se schimba focalizarea  pe durata miscarii acelui punct.  Daca punctul e la distanta ar trebui ca traiectoria punctului sa nu fie perfect rectiline deoarce operatorul a miscat tot timpul camera. Ar trebui desfacut cadru cu cadru, pe filmul original si vazut traiectoria exacta tinand cont si de miscarea camerei (eventual  reasezat fiecare cadru pentru stabilizare), si vazut cum e traiectoria. Daca e facatura ar trebui ca traiectoria sa fie formata din linii drepte pe varianta filmului nestabilizat. Dupa stabilizare daca traiectoria nu e formata din linii drepte atunci e fals. Din pacate n-am filmul original si nici timp la dispozitie.

M. Fulder

#5
De filmul original cred cã se poate face rost. Cum am scris în prima postare, vã pot pune în legãturã cu cel care a pus link-ul pe forumul Aviatia.ro, de unde l-am luat eu ºi l-am postat aici.

@Cautatorul: de ce s-a apucat cameramanul sã filmeze avioane?! Probabil pentru cã este pasionat de aviaþie, la fel cum sunt ºi eu! Crede-mã, ºi eu aº fi fãcut acelaºi lucru. Adicã tipii aia se pregãteau pentru gonflare, iar omul cu camera - plictisindu-se - a decis sã filmeze niºte avioane ce evoluau la mare altitudine. Pãrerea mea...  :-)

Ezit sã-mi dau cu pãrerea legat de ce-ar putea fi obiectul filmat, dat fiind faptul cã ale mele cunoºtinþe de UFOlogie au cam "ruginit" cu timpul, dar post afirma cu tãrie cã, d.p.d.v. aerodinamic, nimic man-made nu poate executa un asemenea viraj...

Update: pentru doritori, link cãtre filmarea brutã

http://filetransfer.ro/d/ft656fd087719fd26df7a9876ffb208712896259

FREE YOUR MIND

alx

#6
in curand,o sa postez concluzia mea pe baza analizei filmarii originale...totodata,o sa va dau si modelul camerei cu care s-a filmat...

LE  camera e :Panasonic HDC-HS60
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

#7
Cautatorul, l-am vazut cadru cu cadru, dar nu pot trage nici o concluzie. Pun aici o arhiva ce contine o derulare cadru cu cadru si o derulare inainte-inapoi in jurul executarii virajului. Asta e tot ce pot face eu deocamdata... :)
Mie mi se pare fireasca reactia celui  ce a filmat avioanele, cred ca si eu as fi facut asa pana ceilalti descalceau parapanta :). Mai mult, pare ca cel ce filmeaza nici nu a observat initial chestia aceea.
Cel putin asa am eu impresia.
Inca ceva, cred ca e cu siguranta un obiect mic, sau foarte mic. Dar nu am nici o idee deocamdata ce ar putea fi.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Cautatorul

Sa fi fost un fir de praf sau ceva care s-a lovit de obiectivul camerei video?

SLEAH19

Citat din: Cautatorul din  21 Februarie 2011, 18:07:20
A fost un OZN mic mic.   :-D

Eu zic ca s-a ciocnit o insecta de o nava extraterestra.   :lol:   mai ales ca dupa ciocnire insecta sau nava s-a marit de cateva ori. Eu zic sa apelam la metoda lui Funeriu cu pixelu' albastru.   :evil:


      Doar daca si insecta era extraterestra . Din primele cadre se vede zapada, care insecte zboara iarna zglobii prin aer ? Fulger globular pe cer senin? Daca nu e facatura e OZN (mai mic sau mai mare ).
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

StarDust

Nu cred ca e fir de praf. Daca era chiar in fata obiectivului sau se lovea de el se defocaliza mult mai puternic si parea mult mai mare. Eu am avut un paianjen in fata camerei mele de supraveghere a cerului care masurat pe ecran se vedea de aprox. 4-5 mm, am avut surpriza sa constat ca era vorba de un paianjen minuscul (verde   :-D) de maxim 1mm marime(cu picioare cu tot).
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

spooky

Parerea mea e ca avem de a face cu acelasi fenomen ca in cazul a ceea ce cunoastem sub numele de RODS (cautati pe forum, s-a discutat foarte mult despre subiect, exemplu topicul Sagetile: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,12.75.html) pe care le consideram in unanimitate, a nu fi OZN-uri, ci pur si simplu niste insecte ce creeaza o impresie deosebita in imagine din cauza soarelui care nu cade direct pe lentila, dar e suficient sa supraexpuna insecta ce se afla in zbor. In analiza video cu zoom de 450% se poate observa ca forma luminii nu este regulata (fapt ce poate veni si din cauza compresiei, dar si din cauza ca obiectul respectiv nu e uniform).

In al doilea rand obiectul respectiv prezinta aceeasi iluminare din spate ca avionele si darele acestora. Cu toate ca se deplaseaza repede, obiectul nostru nu sufera o schimbare a iluminarii (ceea ce ma asteptam daca ar fi strabatut o distanta atat de mare... se vede cum cade in partea de jos a imaginii pana la un minim unde iluminarea acestuia ar trebui sa se fi schimbat fata de cand a intrat lumina in cadru).

In al treilea rand, si ceea ce e cel mai important. OPERATUL si nimeni altcineva nu remarca obiectul respectiv. E un caz tipic in care la vizualizarea inregistrarii se observa anumite fenomene.

Am facut si eu un extras al obiectului, zoom 450% si l-am urmarit... vedeti analiza video:
http://filetransfer.ro/d/ft330d98e4455b7b50f1dcc8f27d8063c2072183
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

spooky

,,Flying Rods UFO" explicat:


cred cã condițiile de filmare sunt asemãnãtoare cu ceea ce vedem noi în acel video.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

ovidiumro

Eu sint curios ce insecte zboara asa zglobii in februarie in Romania... :-o

Parerea mea e ca daca e prelucrat , e prelucrat dupa...nu zboara nici mama insectelor iarna.