Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

RETEAUA ECHELON

Creat de baaron, 11 Aprilie 2006, 02:30:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

baaron


Glumim... tratam unele subiecte superficial, sau mai putin superficial, dar nu ne dam seama ca exact in acest moment cineva este atent la ceea ce spui pe internet.... 
   Unele persoane au impresia ca acesta modalitate de comunicare "INTERNETUL" in general este foarte sigura ..
Daca stam mai bine sa analizam aceasta problema vom realiza ca nu este asa. Defapt traim intr-o lume "limitata" ....
Nu poti sa faci un pas fara ca "cei de sus" sa nu stie .. Nu ca ma iau dupa celebra serie intitulata Matrix ..
... Spre exemplu "Raportul asupra tehnologiilor de control politic", elaborat in 1997 de catre Comitetul pentru Libertate Civila al Parlamentului European care recunoaste existenta unei tehnologii secrete de varf in domeniul de spionaj electronic -Sistemul Echelon .
Se presupune ca orice persoana din lume care trimite orice fel de mesaj este supravegheata.... CUM ?...
Vine si raspunsul :
Raportul pe care l-am pomenit mai sus contine detalii si dovezi despre o retea de statii spion de pe teritoriul Marii Britanii, controlata de americani, care supravegheaza fara intrerupere toate mesajele trimise prin telefon, fax si e-mail de pe teritoriul european . Aceste mesaje sunt interceptate in mod curent de Agentia pentru Securitate Nationala a Statelor Unite, care transfera apoi toate informatiile vizate de la centrala europeana la centrul strategic din Londra, apoi, prin satelit, la Fort Meade in Maryland, trecand prin nodul de retea din Menwith Hill din Yorkshire . Acest sistem de spionaj a fost conceput in timpul Razboiului Rece, sitemul Echelon fiind special conceput pentru obiective civile: guverne, organizatii si afaceri din orice tara a lumii . Potential acest sistem supravegheaza fiecare persoana care stabileste o legatura cu orice alta tara din lume si chiar si in aceiasi tara, prin intermediul acestor mijloace de comunicatie.....
Modul de operare al acestui sistem consta in interceptarea unui volum foarte mare de informatii (comunicatii), care este urmata de selectarea informatiilor de valoare cu ajutorul unui program de inteligenta artificiala(si credeti-ma ca a aparut de ceva timp fara stirea civililor (a noastra]) de tip MEMEX, care detecteaza cuvintele cheie din continutul mesajelor.....
Fiecare cuvant al fiecarui mesaj (nu conteaza subiectul) care este astfel interceptat, este verificat, iar numarul de telefonul sau adresa de e-mail este dupa aceea confruntata cu o lista anume . Ca sa va citez din Raportul European cateva cuvinte : "Parlamentul European trebuie sa respinga propunerile Statelor Unite de a permite agentiilor de spionaj americane la mesajele particulare din reteau globala (Internetul)". Dar in ciuda acestui raport, activitatile de supraveghere au continuat sa se extinda.....
Fiecare satelit fiind defapt o statie de receptie si transmisie a zeci de mii de faxuri, telefoane si e-mailuri concomitente . Ultimul element al retelei Echelon este constituit dintr-un grup de dizpozitive la sol .
Sa nu uitam ca se mai precizeaza si de creerea unui super-bio-computer care va inregistra toate datele locutorilor de pe pamant .. El fiind capabil sa faca un trilion de operatii pe secunda, si indentificarea a 5 miliarde de oameni de Pamant in jumatate de milionime de secunda ...

Suntem sub papuc ca sa zic asa orice am face si ganditi-va ca deasupra noastra circula 8800 de sateliti, dintre care 2518 sunt activi si din acestia 50% sunt pentru misiunile de spinaj si supraveghere . Ce putem face impotriva acestui sistem de control al rasei umane ?
Celor carora le a "priit" acest articol nu ezitati sa imi spuneti si mie parerile voastre caci inca mai conteaza !........

Flight33

de unde sti de sistemul asta, nu stiam de asta.....apropop eu cam stau prost la capitolul limba engleza dar am un material nu prea mare, pe care daca ti`l dau il traduci......

TurnusX

Bun asa. Insa nu cred ca exista idiot pe lumea asta care sa scrie "am 2 grenade. maine ma duc la ambasada USA si le arunc in cine apuc." intr-un mail.
Pana si babuinii din Afganistan sunt in stare sa scrie "am cules 2 cartofi. ii timit maine la export."
Sistemul despre care vorbesti este pur si simplu ineficient. Orice AI nu este in stare sa analizeze implicatiile unei fraze. Da, sunt de acord ca pot fi cautate cuvinte cheie insa zilnic cred ca exista milioane de mesaje ce contin Afganistan, Irak, USA si bomba in corp. Cine naiba o sa le ia si o sa le analizeze? Sistemul ala bazat pe AI in nici un caz nu cred ca este lasat sa isi faca de cap, prin urmare tot oamenii trebuie sa analizeze datele.
Eu unul nu mi-as dori sa am o slujba de genul asta!