Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Minciuni a la Bush

Creat de baaron, 18 Aprilie 2006, 14:49:41

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

baaron

Mi e frica sa ma gandesc cam cum ar arata mapamondul daca Romania ar fi cea care echilibreaza balanta puterilor...

Probabil manelistii ar asculta una mica cu urechea pe focoasele nucleare, iar taxatoarele de bilete de la cinematografe ar scuipa seminte ca le ar trebui vreo 3 zile sa mature ca sa adune intreaga cantitate...

udar

Cred ca atitudinea aceasta fatalista e cea care ne-a adus unde suntem acum.
   Sunt tanar si mi-e groaza cand ma uit in jurul meu cum persoane in varsta critica Romania si le e rusine ca sunt romani. Exista o teorie interesanta pe care am auzit-o la un moment dat, care spune ca romanii s-au considerat intotdeauna cei mai buni, cei mai inteligenti si mai interesanti dintre toate popoarele. Cand si-au dat seama ca nu sunt, deoarece intotdeauna trebuie sa ne situam la o extrema, au zis ca sunt cei mai prosti dintre toti.
   Si asa am ajuns la aceasta atitudine care pe mine, ca cetatean roman ma deranjeaza. Nu suntem nici cei mai grozavi si nici cei mai prosti de pe planeta. Si daca ne-am da seama putin de puterea pe care o avem, am fi mult mai bogati decat toti... Baaron, ai publicat la un moment dat un articol despre romani geniali in istorie si in prezent. Asta dovedeste ca suntem cel putin la fel de buni ca occidentalii, daca nu MAI buni.
   Cred ca daca ne-am inchide putin televizoarele sau cel putin nu ne-am preocupa zi de zi despre personajele cu care bea presedintele vin la Golden Blitz, sau in ce fel dormi alesii nostri in parlament, ne-ar fi mult mai bine. Nu suntem o republica prezidentiala, deci nu vad de unde atata agitatie in jurul presedintelui. Cat despre paralamentari stie toata lumea ca voteaza cum primesc ordine de la partide, deci ca-s atenti sau nu cred ca tot acolo suntem...
   Ca sa revenim la subiectul postat aici, legat de Bush si Iran. Nu stiu daca faptul ca noi dezbatem aici felul in care Bush decide ceea ce decide conteaza intr-un fel petnru evenimentul in sine. Bush e acolo pentru ca asa au dorit americanii. Eu cred ca acolo e problema si nu la Bush sau la cine conduce in momentul asta tara aceea. Eu cred ca trebuie mai degraba sa ne ocupam de soarta noastra ca romani, sa formam o societate civila puternica care sa fie constienta de drepturile pe care le implica aceasta calitate de cetatean. Daca nu, vom continua sa ne plangem de soarta noastra, vom continua sa ne umilim in fata unor functionari publici platiti din banii nostri, etc. Vom continua umilirea din timpul comunismului, care  persista in continuare. Cozile de la ghisee mi se par cele mai umilitoare. Adica pe langa ca stai la coada PENTRU A DA BANI, cand ajungi la ghiseu, trebuie sa te apleci, (eu vad asta ca pe o umilinta psihologica) si sa privesti in fata o functionara ce mai mai ca nu te scuipa in fata.
   Si asa ajungem noi sa credem ca suntem de rasul lumii, si sa ne plangem conditia de romani. Nu o spun cu nationalism, dar sunt mandru ca sunt roman!
   Cat despre manelisti... lasati-i sa asculte ce vor, ca de-aia suntem intr-o republica democratica.
   Acest mesaj nu este un atac la adresa cuiva, nici macar asupra a ,,ceva". Sunt niste lucruri acumulate in timp, si ma deranjeaza sincer cand Ideea de Roman este luata in deradere, pentru ca tocmai aceasta atitudine ne-a adus in situatia in care suntem acum... Va multumesc celor care ati citit mesajul...

Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

jackie28t

 8-) Foarte frumos spus, Udar.

Skywalker


Excelent, Udar.

  Ceea ce ai scris, descrie excelent omul mediocru, pentru care viata e un ciclu monoton si infinit:
merge la lucru(evident, lucreaza pentru altii), cand vine acasa, primul lucru e sa-si ia portia zilnica de tembelizare. Aprinde televizorul si pana seara tarziu nu-l mai lasa.
  Evident, lucrand pentru altii, salariul lui este cum este.
  Atitudinea mediocrului: defetista, pesimista, adica de loser
  Cum ii vede pe invingatori: "Ala in mod sigur a furat ceva ca are asa de multi bani". "Eu nu am asa de multi bani ca X, dar macar eu n-am furat, nici nu fur, ma duc la biserica, postesc, bla bla bla", "Evident ca X are o atitudine optimista, din moment ce castiga mii de dolari!"
Am scris aceasta fraza cu rosu, ca sa vedeti diferenta dintre 2 mentalitati

Haideti sa vedem ce face, cum gandeste un om invingator:
" Castig mii de dolari pentru ca sunt optimist"

  Am avut sansa de a sta printre oameni de succes, romani cu multi bani, castigati cinstit, si ceea ce ii caracterizeaza este dorinta de a face altceva, ceva deosebit si curajul. Evident, motorul care-i conduce spre succes este optimismul, aceea atitudine de a te ridica dupa primul esec. Ei stiu ca daca nu ai esecuri, nu ai nici succese.
   De ce credeti ca acesti oameni de care vb. acum nu se uita la televizor? Unii nici nu vor sa-si cumpere, desi isi permit chiar si unul de plasma!
   Ei nu vor sa fie otraviti cu "elemente negative".

   Deci, sa demolam odata pentru totdeauna mitul conform caruia, nu poti deveni bogat numai daca faci ilegalitati. Este un mit doar al loserilor. Tot al loserilor este si vorba: Banul la ban trage.
Cine stie cine a fost Andrew Carnegie? Dintr-un copil sarac a devenit cel mai bogat om din lume la vremea sa. Prin forte proprii. Si mai sunt si la noi in tara oameni care prin fortele lor au ajuns in top. Nu ma refer la politicieni, in nici un caz.

baaron

Excelent articol...Felicitari UDAR