Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Filme cu OZN'uri

Creat de jackie28t, 02 Decembrie 2005, 11:50:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

jackie28t

Da...cunosc aceasta secventa de demult.A mai fost postata pe acest topic pe undeva la pagina 4
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,34.45.html

Protector

Pacat ca sunt multe oi negre in ufologie. Acestia falsifica si nu fac altceva decat ca prestigiul celor care cred in Et sa cada in fata lumii.

jackie28t

Citat din: ciuciulete din  09 August 2006, 11:12:57
Dupa mine o e forma de trucaj oarecum reusit a cuiva. Un mic regizor in devenire. Sau poate chiar o secventa dintr-un film sau serial de la cine stie ce televiziune. Mi-aduc aminte de scena celebra din "Intalnire de gradul 3", cand ozn-ul trece peste masina personajului principal, noaptea la o intersectie. Frumoasa scena. Si destul de veche.
Felicitari Ciuciulete.Ai ghicit :-D
Voi atasa mai jos in original toata calceamaua despre acele clipuri OZN la care AUSTRALIAN UFO WAVE Admits Fakes!
http://www.australianufowave.com/

ARCHIVE - ALL 31 UFO CLIPS
http://www.australianufowave.com/archive.html

CitatIn April 2006, the Australian Film Commission funded an experimental digital video project by director Christopher Kenworthy. Between June and mid-August 2006 thirty-one clips of UFOs were created. The UFO videos were distributed over the internet via websites and video podcasts. Writers crafted background stories for the sightings, and answered thousands of e-mails using a fictional persona. The process, reactions and responses were recorded for a forthcoming documentary.

The project was hugely successful, being viewed by many millions of people. Very few people suspected that the clips were manufactured. Gradually, the level of plausibility was reduced, but only when the last two clips were uploaded did a large number of people get suspicious. It's also worth noting that two of the UFO clips we distributed were quite genuine - and no researcher was able to pick which two they were.

In our opinion this was not a hoax or deception, but an immersive artwork. We had three main aims:

1. To give people a taste of the drama and excitement of a UFO Close Encounter, creating a genuine sense of wonder.

2. To improve research into videos of genuine UFOs. As we discovered, researchers are woefully equipped to spot fakes. We want ufoloogy to improve as a result of this experiment.

3. To show skeptics that they often rely on faith rather than evidence. (Many skeptics made bold statments about the clips being nothing more than balloons, space junk, stars etc - without doing their research. They were more easily misled than UFO-believers.)

We did not make false reports about UFO activity beyond the confines of this website. An unusual number of Australian UFO reports were submitted to other websites while this project was underway, and they could be genuine.

Sunt foarte multe de studiat si de invatat din aceste clipuri.cel putin ca sa fim mai precauti pe viitor.
Hmmm...eu tot ma gandeam de ce filmele cam seamna intre ele ca caliatate si cam sunt la un timp regizat ce se leaga intre ele.Ei,acuma stiu si eu. :-P

paleoastronaut

#78
Iata cati bani cheltuiesc aceste organizatii de canalii manipulatoare!Ca sa-i prosteasca pe fraierii care nu au rezistenta la asemenea manipulari ordinare!Intai le livreaza filme cu ozneuri foarte bine realizate si apoi cand mai toti cred ca ele sunt autentice vin cu bomba :sunt false!Este o manevra clara psihologica ce se bazeaza pe efectul de dezamagire in cadrul maselor de neinformati..scopul?Foarte clar!Data viitoare cand vor vedea chiar si un film AUTENTIC cu un OZN VOR CREDE CA ESTE UN FALS!Bravo manipulatori ordinari...Din pacate pentru manipulatorii ordinari de acest tip exista si FANATICII ca mine!

(Modificat de Skywalker)

jackie28t

Salut la toti :-)
Tocmai un bun prieten care a fost in vacanta in Vegas s-a intors recent cu cateva intamplari uimitoare la care a avut ocazia chiar si sa le filmeze.Va invit sa aruncati o privire peste acele clipuri.
Voi lasa sursa originala de unde puteti citi intaplarile si la care puteti si extrage acele clipruri.Vizionare placuta :wink:
http://www.alienationsam.com/my_encounters/encounters2.html


Apropo,al doilea clip mi-a placut foarte mult.Sunt sigur ca este doar un avion militar,dar muzica din clip si miscarile obiectului neindentificat reda acea senzatie uimitoare :-D

agAiN

pai dak era avion militar ...totusi ce facea? ... se plimba de aiurea pe sus? inainte , inapoi ? :-D ... :roll: :lol: oricum ... tare melodia  8-)

DepthOfField

Filmul 2 postat de Jackie .. eu cred ca este un banal elicopter... imi si inchipui un elicopter al politiei, care da tarcoale la o urmarire cu masini a vreunui infractor ... de genul celor pe care le vedem la Reality TV.  Sau chiar un elicopter a vreunei televiziuni locale, care urmareste scena... Se vede oricum ca acel "obiect" are lumini pulsatorii de semnalizare (de atragere a atentiei "atentie sunt prin zona") si da tarcoale la ceva..
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Citat din: ciuciulete din  04 Septembrie 2006, 12:47:09
Filmul 2 postat de Jackie .. eu cred ca este un banal elicopter... imi si inchipui un elicopter al politiei, care da tarcoale la o urmarire cu masini a vreunui infractor ... de genul celor pe care le vedem la Reality TV.  Sau chiar un elicopter a vreunei televiziuni locale, care urmareste scena... Se vede oricum ca acel "obiect" are lumini pulsatorii de semnalizare (de atragere a atentiei "atentie sunt prin zona") si da tarcoale la ceva..

Ciuciulete,
Pana nu explici concret ca este doar un banal elicopter eu i-mi mentin precizarea ca este posibil sa fi fost un avion militar triunghiular. :-D
Ele sunt destule prin acea zona langa Vegas tinand cont ca locatia este aproape de cunoscuta zona AREA 51, iar avioanele triunghiulare negre nu sunt un mister.Totusi,Am incercat sa extrag o imagine din film pentru analize dar rezolutia clipului este foarte proasta.
Dupa cum se poate vedea si in imagine,dupa acele 3 lumini si dupa miscarea obiectului in clip forma obiectului este clar vizibil triunghiular...sau poate fi doar o iluzie optica :roll:
imagine din clip:


Ca pe o demonstratie am sa las mai jos o imagine a unui elicopter,imagine gasita pe internet pentru a face o comparatie, sa vedem daca in cazul in care ar fi fost elicopter atunci une ar fi putut fi acele 3 lumini? :roll:



Acuma uitativa incaodata la clip sa comparati miscarea obiectului cu un elicopter sau cu un posibil militar de testare.
Dati click aici sa vedeti clipul lui Sam /Strange Triangle Videotaped over Vegas - August 25th 2006
http://www.alienationsam.com/video/Vegas%20Triangle.wmv
Totusi Sam martorul ocular adica cel care a filmat a precizat:

CitatI am sure this was not simply an ordinary plane or helicopter no way could a normal commercial plane or helicopter perform those aerial moves directly above the USA's most growing city at 9:30pm at night. My thought on this is that it could be some sort of Area51 project but it could also quite easily be something ET.

Binenteles el a spus parerea lui din puncul lui de vedere,se poate din cauza unei imagi optice sa gresit...dar chiar am sa-l intreb personal pe Sam daca crede ca nu a fost un elicopter si de ce?
Voi reveni.......
Oricum,ma bucur ca ati vizionat clipurile :-D



jackie28t

Tocmai am primit raspunsul de la Sam martorul ocular adica persoana care a filmat incidentul acelui clip:
CitatDati click aici sa vedeti clipul lui Sam /Strange Triangle Videotaped over Vegas - August 25th 2006
http://www.alienationsam.com/video/Vegas%20Triangle.wmv
L-am intrebat pe Sam daca este sigur ca obiectul din clip nu a fost un elicopter si de ce crede el acest lucru!
Sam a fost foarte amabil sa-mi raspunda deci voi lasa raspunsul lui aici in original.

Citat din raspunsul lui Sam postat in acest forum cu permisiune:
CitatThough helicopters did pass by every now and again no Helicopter can do those kinds of moves it is just not at all possible. At points you can see the UFO move upwards and gain altitude at an amazing speed it was just way to speedy for a helicopter. And after one full week of looking out the window and seeing helicopters i was sort of used to what they look like and i can safely say that the Triangle is no helicopter.

Sam,

Si eu la fel cred ca nu a fost un elicopter ciuciulete dupa zborul obiectului dar daca crezi contrariul atunci te rog sa argumentezi totusi de ce. :wink:

DepthOfField

Jackie a spus:
CitatCiuciulete,
Pana nu explici concret ca este doar un banal elicopter eu i-mi mentin precizarea ca este posibil sa fi fost un avion militar triunghiular.
Cum explici tu ca e avion militar triunghiular din imagine si MODUL cum se misca sau spusele martorului?  :roll:

Citatdaca crezi contrariul atunci te rog sa argumentezi totusi de ce.
Pai:

Raman la parerea mea chiar mai sigura decat anterior, ca ceea ce vedem in filmul Vegas  triangle, este un elicopter. Un elicopter care se misca in cerc, deasupra vreunui obiectiv   terestru (si am exemplificat cazul elicopterului politiei, cum sigur sunt in dotarea Politiilor din state, si care urmareste vreun infractor sau vre-un eveniment deosebit, undeva la sol, intr-o zona restransa). Deci elicopterul face "rotocoale" in jurul obiectivului de la sol. Se poate deduce in imagine traiectoria circulara a obiectului. Si cand zic circulara, nu o luati mot-a-mot, ca nu asa vedem noi pe imagine. De fapt, martorul filmeaza dintr-un zgarie-nori, asa ca si el este destul de sus, se vede, iar traiectoria circulara a elicopterului, cata vreme nu este exact deasupra sau dedesubtul tau, apare ca o elipsa. Cu atat mai aplatizata, cu cat privesti mai din lateral, cu cat de apropii de planul miscarii. Am putut deduce destul de sigur, ca obiectul se misca in sensul acelor de ceasornic, deci, practic, pilotul vireaza continuu catre dreapta sa. Ce vedem noi (martorul), este doar o proiectie a miscarii, a acelei elipse, asadar, cand obiectul se misca pe imagine de la stanga la dreapta, el se afla mai departe, pe "latura" mai indepartata (si un pic mai jos, cum vedem noi pe imagine, ca rezultanta a proiectiei) a traiectoriei sale...   apoi cand ajunge in extrema dreapta, el vine catre noi, si apoi, pe   imagine, vedem cum o ia la stanga imaginii, de data asta pe "latura" mai apropiata a  traiectoriei sale...un pic mai sus si chiar se poate vedea cum are o viteza ceva mai mare in drumul de la dreapta la stanga, logic, fiindca este ceva mai aproape de noi... Apoi, ajuns la extrema stanga, se vede cum obiectul vireaza catre dreapta lui, iar noi vedem cum se indeparteaza, si apoi isi reia drumul catre dreapta imaginii. Greu de descris in cuvinte.
Intr-un extras de imagine, am incercat sa desenez traiectoria si cum ar fi acest obiect.
De ce este triunghi? pai cine spune ca obiectul este triunghiular? Unde se vede asta? Se vad in schimb 3 lumini. Normal ca 3 puncte formeaza un triunghi, definitia din geometrie. Ce ar reprezenta cele 3 lumini? pai.. lumina din botul elicopterului, lumina de pe coada elicopterului, si o lumina mare la mijloc, cel mai probabil reflectorul cu care ilumineaza in jos "infractorul". Sau oricum, alte lumini de pozitie cu care este dotat elicopterul.

Faceti un exercitiu imaginativ: cum ar arata un elicopter, noaptea, care se invarte in cerc undeva mai in departare?
Ce e anormal ca un elicopter al politiei sa survoleze un oras cum e Vegas? Este implauzibil?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Foarte buna argumentatia Ciuciulete.Tot ce este posibil.Am vrut sa argumentez cotrariul in acest post dar mi-am spus sa-mi iau din timp si sa mai privesc inca odata clipul cu mare atentie ca sa fiu sigur si pot spune ca am vazut o lumina rosiatica asemanator cu lumina de la un elicopter pe care l-am vazut aseara cand am iesit la o mica plimbare.Se poate ca martorul filmand de la o distanta mare,mai ales ca a filmat si prin geam...sa fi creat acea iluzie optica referitor la acele 3 lumini ce da impresia de un triangel.Se poate foarte bine sa fi fost un elicopter. :wink:

jackie28t

Obiect necunoscut filmat in Chile,2005

Puteti citi tot articolul si sa vedeti sau extrage filmul de la sursa originala:
http://www.ufocasebook.com/chile112005video.html
Doar va mentin informati cu noi evenimente dragi prieteni,sper ca nu este un deraj pentru voi mai ales ca este pe gratis  :-D LOL



CitatThe first time we saw it was from our apartment window, around 8:00 PM, the object was flying over some mountains to the coast, it seemed really big, since the mountains are over 50 kilometers away from our apartment and the object was BIG. Then it started to descend and fly over the city, it "blinked" and it appeared to have its center hollow or invisible.


Necunoscutul

Am observat ca spre deosebire de alte OZN-uri, acesta nu dispare dintr- data, ci chiar se deplaseaza lin, executand niste manevre usoare, line.

Inca o chestie, am vazut ca i se cam "ia curentul", lumina pulseaza, stiti ca atunci cand ramai fara curent si luminile se sting si se reaprind..  :lol:


8-)

DepthOfField

daca nu e trucul cu reflexia pe geam, similara cu ce am facut eu mai de mult, atunci nu stiu ce e!

p.s. Trucul cu reflexia:
practic urmariti filmuletele de aici:
http://www.angelfire.com/planet/ciuciu/  sectiunea 17-martie-2006 . Sunt acolo 4 filmari "teribile" ale unor ozn in vizual si "infrarosu"   .. :-D

sau cititi mesajul de aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,328.msg2955.html#msg2955 cu cateva informatii suplimentare, ma refer la pozele atasate (extrase din filmulete)
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Ce parere aveti de aceasta scurta secventa cu un OZN filmat tocmai in 1964? :roll:
UFO - Daniel Fry - Oregon - May,1964
http://www.youtube.com/watch?v=y-sEf1fNTF8&mode=related&search=