Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Calaretul din Egipt: Lens flare sau...

Creat de spooky, 11 Februarie 2011, 23:42:03

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

spooky

Tot am auzit zilele acestea discutandu-se despre un asa-zis calaret ce a aparut in niste imagini video din Egipt... am cautat pe youtube si nu am putut sa remarc din primele momente ale vizionarii imaginilor ca avem de a face cu lensflare.

Initial am plecat de la vizionarea unei emisiuni in care era invitat dl. Cohal: http://www.crimetime.ro/live-show/primele-dovezi-materiale-ale-posibilei-prezente-a-extraterestrilor-in-romania-la-crimetime-live-show-video.html

Acesta este video-ul in tema, preluat de pe euronews.


Puteti vedea undeva un fel de holograma ce seamana cu un calaret care trece prin multime. La o atentie mai atenta a imaginilor se mai vad cateva lumini care se misca sincron toate, sincron si cu camera... e destul de evident ca avem de-aface cu un efect de lens flare.

Aceste imagini au fost comentate si de dl. Cohal in emisiunea mai sus prezentata.



"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

StarDust

Pentru mine, e indubitabil vorba de reflexie pe un geam sau pe lentilele aparatului cu care se filmeaza. La o privire atenta, se vede ca "fantoma" e perfect sincronizata cu miscarea camerei spre dreapta. Deci, e o reflexie.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

GabyS

Nu cred ca este lens flare, dar cel mai probabil este o reflexie sau poate e filmat din spatele unui geam...  :ufo:

Nox

#3
Citat din: spooky din  11 Februarie 2011, 23:42:03
Puteti vedea undeva un fel de holograma ce seamana cu un calaret care trece prin multime. La o atentie mai atenta a imaginilor se mai vad cateva lumini care se misca sincron toate, sincron si cu camera... e destul de evident ca avem de-aface cu un efect de lens flare.

E destul de clar. Cele 3 "lumini" de formã sfericã (care se formeazã la mișcarea camerei) și care se mișcã sincron sunt de fapt reflexii de la cei 3 stâlpi de iluminat stradal.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

abyss

ªi eu zic cã e o reflexie destul de clarã.
Apropo, nu mai exista deja topicul acesta?

Nox

Citat din: @biss din  12 Februarie 2011, 13:21:55
ªi eu zic cã e o reflexie destul de clarã.
Apropo, nu mai exista deja topicul acesta?

Unde?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee


adrian75

Am "analizat" si eu clipul acela si asa in cateva cuvinte....este cel mai straniu efect (lens flare) care l-am vazut vreodata!

Nox

#8
Am gãsit ceva asemãnãtor... la minutul 1:54.


LINK
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

rontzo

..este 100% o reflexie a ceva pe geamul din spatele caruia s-a filmat..hai sa nu ne mai chinuim cu "subiectul" asta

Nox

Poate mai sunt unii care nu sunt încã convinși (și cu siguranțã sunt!).
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Rayden

eu zic ca il putem considera inchis.
e clar, ca lumina zilei, ca nu umbla pe acolo nici un calaret..apocaliptic..ci doar o reflexie..

parerea mea!