Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce le-ati cere extraterestrilor sa indrepte pe Terra? Evident,daca v-ar asculta.

Creat de Xanadron, 11 Februarie 2011, 12:05:14

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

romulus

Citatsuntem semeni intru ratiune si nu doar o turma de animale.
Multe, foarte multe din actiunile care se deruleaza in contemporaneitate la nivel macro, au exact caracteristicile turmei de animale si nici pe departe ale unor fiinte cu ratiune si inima/suflet.
Vrei example ?Ia exemple :
-mii si mii (poate milioane) de oameni sunt condamnati la moarte prin infometare in timp ce cateva mii ori zeci de mii, detin bogatii puse sub saltea sa le ajunga pentru 500 de generatii lor si la meamul lor;
-unii - momentan mai puternici - ii ucid pe altii (momentan mai slabi) pentru a le fura petrolul de sub nisip; sub scuze de oligofreni cum ca, vezi doamne,  ai slabi ar avea maciuci nucleare si chimice la ei sub pat, cu care vor teroriza lumea, candva  !
Ei cum e? sunt ...comportamente tipic animalelor in jungla :animalul 'al mare il ucide p'al mic si ii ia ciosvarta de sub bot; harciogul gras strange si strange si strange graunte in scorbura cat sa-i ajunga zece vieti !Io asa le-a descrie: insticte animalice . Despre ce oameni zici ca au (ar avea) ratiune ?
EI , cei care vin din spetiu,de aiurea,  si vad, probabil in infrarosu, ori in alt spectru , ce-or gandi oare ?
Ce animalute ciudate ori mai fi si astea ?
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

adrian75

Stimate domn Romulus,faptul ca o mana de oameni care detin puterea se comporta astfel nu inseamna ca noi rasa umana suntem o turma de animale. Animalele nu-si pun intrebari referitoare la sensul vietii,animalele nu cauta sa-si afle locul in acest univers,animalele nu-si cauta semenii intru ratiune trimitand sonde in imensitatea spatiului,animalele nu constientizeaza prezenta divinitatii. Si inca ceva stimate domn Romulus,noi cei care suntem dusi spre exterminare prin acele programe alimentare..cautam sa intelegem de ce se intampla asta si cum putem schimba situatia...unii invoca ajutor divin,altii incearca sa se organizeze cumva,suntem oameni ce posedam o constinta si un suflet,iar ET stiu asta foarte bine...indiferent in ce spectru ar vedea ei si asta pt ca ratiunea,sentimentele se percep pe alte cai nu vizual (dupa cum bine stiti). Suntem semeni lor intru ratiune,insa cunoasterea noastra este foarte limitata...asta este problema . Cu respect..

romulus

CitatSuntem semeni lor intru ratiune,insa cunoasterea noastra este foarte limitata...asta este problema .
Ok . Sa presupunem ca ar fi aproximativ asa , desi din ce spune prietenul nostru @biss suntem foarte departe , departe, departe de asta , te intreb ce ai spune dumneata stimate domn Adrian daca, studiind niste colonii de animalute de pe Terra- sa le zicem furnici - si observam ca unele sunt -datorita (ori din cauza) evolutiei -  mai mici si firave, altele mai mari si fioroase, dar din comportamentul lor obisnuit cum ar fi : rontaie copacii inconjuratori transformandu-i in rumegus; ridica mari musuroaie de pamant deteriorand mediul inconjurator  insa in interiorul acestora par a avea intr-adevar o organizare, ce pare rationala  cu "lucratori" paznici" , "reproducatori" ; se ataca insa  si se  devoreaza reciproc - cea mare pe cea mica si neajutorata, si continua scenariul ...
Presupunand ca ai fi ET ai crede ca acele fiinte iti sunt ori ti-ar putea fi  "semeni intru ratiune"?! Am oaresce dubii ca da!
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

AndreiASM

Diferenta evolutiva intre noi si o civilizatie ET care ne-ar vizita ar fi probabil de cateva zeci, sute de milioane de ani; asta e practic diferenta dintre om si... viermi pe scara evolutiva. Trebuie sa ne intrebam, zic eu, si urmatorul lucru: noi ce am putea oferi unor viermi, unor forme de viata inferioare? Daca totusi omul e inteligent (sa presupunem :P) si e constient de sine, cred ca cel mai potrivit lucru pe care ar trebui sa-l cerem ar fi... cunoastere! Sa ne invete. La fel cum un tanar neofit cere initiatului sa-l invete tainele vietii; cu toate astea, cred ca le-ar fi si lor greu (et-ilor) sa invete o grupa de elevi neastamparati, violenti, care nu-si fac temele niciodata.

Ideea e ca trebuie sa ne invatam lectia, trebuie sa trecem odata blestematul asta de examen, la nivel de civilizatie, nu la nivel de individ. Si asta ar trebui sa o facem singuri, fara meditatii, fara sa copiem, fara interventii exterioare.

Siberia

CitatIdeea e ca trebuie sa ne invatam lectia, trebuie sa trecem odata blestematul asta de examen, la nivel de civilizatie, nu la nivel de individ. Si asta ar trebui sa o facem singuri, fara meditatii, fara sa copiem, fara interventii exterioare.
EXACT !

Nu sunt adepta unor interventii "binevoitoare" ale unor ET. pentru a indrepta ceva din raul produs de NOI fiindca nu ne-ar ajuta propriu-zis cu absolut nimic ci doar ne-ar pune in pozitia de-a fi in continuare la mila lor... Ne vom obisnui sa stam cu ochii-n cer si sa cerem ajutor, sa asteptam sa se intoarca "zeii" cu tehnologia lor care sa ne rezolve problemele, pe scurt vom fi mereu "milogii" universului.
Daca ne-ar oferi cunoastere, daca ne-ar oferi accesul la aflarea ADEVARULUI atunci ar fi cu totul altceva... Daca n-am mai fi mintiti si manipulati din toate directiile am putea sa evoluam singuri si mai ales am avea posibilitatea sa gasim SINGURI calea optima prin care sa evoluam.
Nu doresc nici macar ca ET sa dea timpul inapoi pentru noi fiindca nu vom rezolva nimic. M-am saturat si de povestile gen "de-as da timpul inapoi, as face lucrurile cu totul altfel"... Aiurea ! Daca dai timpul inapoi vei avea exact aceleasi conditii in care ai luat si prima oara o anumita decizie: deci ce anume te-ar determina sa schimbi acea decizie ? absolut nimic... ai da timpul inapoi pentru a lua a doua oara exact aceeasi decizie ! Daca ai da timpul inapoi cunoscand deja alti factori vei lua o alta decizie - dar poate peste timp vei constata ca acea decizie a fost cel putin la fel de proasta ca si prima pe care ai vrut s-o schimbi... si ce vei face ? vei da timpul inapoi mereu ????
Cam la fel e si cu "indreptatul" lucrurilor de catre ET... De unde stim ca ceea ce am indrepta azi nu va afecta lucrurile intr-un sens negativ in viitorul indepartat ?
Trecutul e trecut si-ar trebui sa-l lasam acolo unde e.. singurul lucru la care ne foloseste e sa invatam ceva din acest trecut, nu sa avem regrete, nu sa ne intoarcem mereu in trecut sa modificam cate ceva... asta nu ne ajuta cu nimic, mai mult ne ingreuneaza evolutia. Daca am indrepta turnul din Pisa ce am rezolva ? Am avea un turn drept ca toate celelalte, am distruge identitatea acelui turn, am distruge o sursa de venit pentru oamenii din acea zona, etc... Stiu ca a fost o gluma (sau cel putin asa sper) ideea de a indrepta turnul din Pisa, dar era doar un exemplu ca lucrurile din trecut trebuiesc lasate in trecut si noi trebuie sa ne vedem de prezent. Trebuie sa incercam sa fabricam un prezent cat mai "Drept" pentru a nu fi nevoiti sa ne intoarcem sa "Indreptam" ceva din trecut... Doar asa cred ca putem evolua.
Si mai zic odata Nu interventiei ET pentru a "indrepta" ceva ! Nu! fiindca doar aflati pe marginea prapastiei vom reusi sa facem saltul evolutiv singuri !
Nu! pentru ca nu vreau sa fiu animalutul de companie al unui ET "generos" !
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

adrian75

Stimate domn Romulus,faptul ca noi  toti discutam  aici pe forum astfel de subiecte ar trebui sa ne arate ca suntem fiinte rationale si nu animale..este adevarat ca avem o cunoastere foarte limitata,insa asa limitata tot este ceva...Daca studiind acea ipotetica colonie de furnici care se comporta asa cum a-ti spus dvs...si gasind printre ele macar cateva exemplare care si-ar pune intrebari despre sensul vietii ,care mi-ar cere sa le invat tainele universului,care mi-ar cere sa le invat cum sa schimbe sistemul lor...daca as descoperi in mintea lor dorinta de cunoastere si mai ales dorinta de schimbare...atunci da.eu unul le-as considera semeni intru ratiune si daca as sti le-as invata cum sa schimbe sistemul in care traiesc. O civilizatie poate fi mai avansata decat noi cu milioane de ani,insa am avea ceva in comun: si noi si ei suntem fiinte rationale...furnicile si viermii nu sunt si nici nu vor fi vreodata,diferenta o face creierul nostru pe care ei,ET ni l-au dat. Mai urmeaza sa ne invete si cum sa-l folosim la capacitate maxima.

romulus

Citateste drept ca nu prea avem motive sa tinem capul sus la nivel de civilizatie,insa lucrurile s-ar putea schimba....
Aferim !
Cam asta este si The Big Idea .
In speranta si asteptarea acelei "schimbari" insa , multe vom mai patimi ....
Am zis!
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

mr

Am fost plecat din tara cateva zile si nu am intrat deloc pe internet din zona in care am fost. Acum cand am intrat  am realizat schimbari majore in abordare si mai ales in limbaj din partea unor persoane care, prin pozitia care o au  pe acest forum, se presupune ca ar avea o cel putin o perspectiva care sa cuprinda spectrul discutiilor de aici daca  nu chiar mai mult de atat.

M-am simtit vizat direct, pe langa alti membri, de postarea urmatoare:

Citat din: Nox din  11 Februarie 2011, 23:21:25
N-am citit ce s-a scris pânã acum... deci rãspunsul meu nu e influentat de postãrile anterioare...

Plecați în pi**a mamii voastre de aici!

Argumentul meu este "Omul se naste liber, dar peste tot este în lanturi." -- Jean-Jacques Rousseau

Stimate moderator Nox,

Raportandu-ne direct la titlul topicului si la calitatea de membru al forumului postarea ta pare un punct de vedere personal,  chiar daca mai vulgar dar respectabil.
Daca tinem cont de calitatea de moderator pe care o ai si de registrul in care se discutase pana la interventia ta,  cuvintele de mai sus capata un cu totul alt sens si mai ales o directie foarte precisa. Drept urmare nu poti afirma  ca nu ai citit posturile anterioare (in calitatea de moderator, binenteles - pentru ca prin interventiile prompte de pe alte topicuri dovedesti ca o faci) si ca nu aveai cunostinta de perspectiva in care se punea problema. In  consecinta Injuratura avea ca directie pe cei care postasera anterior tie, inclusiv mie. Nu are rost sa ne ascundem  dupa deget, sa facem eschive si fandari in fata unor evidente.
Argumentul dat de tine nu are relevanta in acest caz desi se poate discuta mult si pe marginea lui.

Citat din: Nox din  12 Februarie 2011, 13:55:41
Muhaha, mã scuzi, dacã am fost asa dur! O sã stiu pe viitor sã vã menajez cã sã nu vã deranjez neuronii. Îmi pare  rãu dacã am cu totul altã viziune asupra lucrurilor. Sunt sãtul sã tot citesc si sã vãd propagandã veche de  mii de ani. Over and out!

Prin ceea ce i-ai raspuns lui @biss mai jos nu faci decat sa reconfirmi sensul si directia spuselor tale, adresandu-te iar la plural. Tin sa-ti spun ca am receptionat "mesajul" tau si de aceea iti vorbesc direct.

In ceea ce priveste perspectiva, din lecturarea sumara a multelor posturi pe care le ai pe acest forum, nu am  gasit vreo abordare prin care sa nu-ti fi fost respectata. In acelasi timp, personal mi-am facut o idee despre felul cum ti-ai construit propria "viziune", ea fiind bazata pe multa bibliografie, referinte tehnice dar nimic  creeatie si experienta personala. Totul pura ratiune si exterior... care nu-ti permite sa vezi decat "propaganda veche" si mai ales sa te saturi si sa te enervezi pana la a avea reactii vulgare impotriva celor care incearca sa o "patrunda" si care incearca sa explice, asa cum pot, propriile experiente. Un psiholog ti-ar spune ca ar observa si altceva...
Asa cum partea energetica si informationala - spiritul - cuprinde trupul (si nu invers), asa si gandirea rationala (aka inteligenta artificiala) este cuprinsa intr-un rationament mult complex pe care nu-l poti intelege daca astepti ca cineva sa-ti dea informatiile de-a gata. "Compilarea" trebuie sa o faci prin efort personal interior (sunt "retete" mii...pe piata) altfel totul nu va ramane decat la nivel de "propaganda". Si aici trebuie sa intelegi ca de alegerea ta depinde si "viziunea" pe care ajungi sa o ai la un moment dat. Deocamdata alegi sa fii enervat si brutal. Se respecta!

Oare sa fi avut "neuronii nemenajati" si cei care au scris Vedele, Biblia, cartile apocrife, filocaliile etc ? Sau cei care au lasat in urma tot felul de "ruine" fara inteles? Personal cred ca este o legatura directa intre "constructori" si "scribi" si daca ar fi sa aleg intre punctul lor de vedere si al celor care acumuleaza frustrari datorita "propagandei", clar l-as alege pe al primilor. Macar au facut ceva. Macar s-au straduit sa ne transmita ceva...

In acest caz, daca acesta abordare al lui Nox este sustinuta de mai marii forumului, ma gandesc foarte serios sa raman doar un simplu vizitator al acestui forum. Poate se doreste ca ozenistica sa fie tratata doar la nivel de fenomen fizic si poate nu am inteles acest lucru.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Nox

Invoc disclamerul din subsolul paginii.

P.S. Mai recitește mesajul (printre rânduri) și vezi la cine mã refeream.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

mr

Am raspuns "printre randuri" si nu in scopul de a face taraboi ci doar de a ma pozitiona in raport cu calitatea tendintelor agreeate pe acest forum. La randul meu, in functie de aceaste calitati, am posibilitatea de a alege ce voi face mai departe. Nu ma ascund defel in spatele unor conventii sau legi.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein