Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Grey ET filmati intr-un OZN in Turcia

Creat de melanogaster36, 03 Februarie 2011, 21:12:16

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Urban

Citat din: DeReLiCt din  04 Februarie 2011, 21:34:38
Sincer.. imi pare rau daca ii irit pe unii mai seriosi dintre noi... dar common' guys&girls... in primul rand nu este filmata de unul din noi ca sa fim macar siguri ca este reala si apoi nici macar nu este clara ca poti spune cu mana pe inima ca este aia sau cealalta. De aceea eu ma rezum la atitudinea de sceptic si nu imi place sa speculez de dragul de a visa. Si mie imi place sa cercetez dar daca dau de o infundatura nu irosesc resurse poate importante pentru a despica firul in patru.

Nici daca ar fi filmata de unul dintre noi nu ai avea cum sa ai incredere 100% ca e reala, tocmai de aia trebuie sa despici firul in patru dupa metode specifice (reflexii ale luminii, conturarea obiectului sau a formei dupa clar-obscuritate, etc).
Nu exista fundatura atata timp cat ai filmarea in fata, o studiezi, o analizezi, cauti aparitii asemanatoare pe glob, cercetezi celelalte poze, vezi daca obiectul a mai aparut si prin alte parti, completezi puzzle-ul cu elemente noi si asa mai departe...
Voua nu vi se pare straniu ca de fiecare data nu apar doua OZN-uri IDENTICE? (sau in cel mai bun caz sunt EXTREM de rare)...

DeReLiCt

#16
De acord cu tine Urban ca nu ai cum sa ai incredere nici macar intr-unul dintre noi "astia mai vechi" (vorba aia... am facut eu personal un test pe forum cu niste poze masluite cu telefonul - si am ramas crucit de rezultate :D ) si mai ales ca stiu ca aceste fenomene exista pentru ca si eu personal am fost martor la cateva chestii ciudate, dar... cred ca stim cu totii ce nebunie este in ziua de azi cu tehnica digitala si cat de simplu este sa creezi falsuri incredibile ! Am invatat in timp sa fiu sceptic la astfel de filmari. Da, le admir ma fac sa visez la ziua (pe care sper sa o apuc) in care vom face cunostinta oficial cu acesti oaspeti "timizi".

Eu nu prea vad ca ai ce sa despici... daca filmarea este falsa.. nu faci altceva decat sa descoperi niste forme geometrice facute pe un calculator sau intr-un caz mai hilar, cu un telefon :D (prietenii stiu de ce).

Da, ai filmarea in fata.. dar ai descarcat-o direct de pe camera respectivului ? ai exif-urile sau cum naiba se numesc in cazul videoclipurilor ? Eu nu cred.

In fine... este bine totusi ca sunt oameni ca tine, pentru ca altfel omenirea nu ar evolua (si aici ma refer la modul pozitiv si nu sunt ironic !). Este bine ca omul sa caute sa cunoasca dar cred ca este bine sa fie si nitel sceptic.
A studia ºi a nu gândi este o risipã. A gândi ºi a nu studia este periculos.

melanogaster36

   Acelasi UFO, tot cam in acelasi loc dar cu un an mai devreme!
  http://www.youtube.com/watch?v=iL_4Tnqe2XI,
 Deci istoria se repeta!

DeReLiCt

Citat din: melanogaster36 din  04 Februarie 2011, 21:57:40
  Acelasi UFO, tot cam in acelasi loc dar cu un an mai devreme!
  http://www.youtube.com/watch?v=iL_4Tnqe2XI,
 Deci istoria se repeta!

:-) Haideti acuma cat e cald ! Runda 2 !
Esti gata Urban ?

P.S.
Glumesc. :D Hai ca nu va mai stric topicul. M-am distrat si eu nitel si ma bucur ca am avut cu cine !  :wink:
A studia ºi a nu gândi este o risipã. A gândi ºi a nu studia este periculos.

Urban

Chiar daca ar fi ambele filmari false, asta nu demonstreaza ca suntem singuri in Univers.

DeReLiCt

Cine zice ca suntem singuri in univers este un dobitoc/dobitoaca si un infumurat(a).

Aici draga Urban, ne tinem de brat !  :lol:
A studia ºi a nu gândi este o risipã. A gândi ºi a nu studia este periculos.

melanogaster36


jean

  Rasfoind zilele trecute cateva carti despre OZN-uri, am dat peste un desen facut de un martor, desen in care se vede un obiect zburator ce seamana frapant cu cel din filmul facut in Turcia. Desenul se gaseste in cartea ,,Ei Sunt Aici" vol.II, la pagina 261, scrisa de Timothy Good. Acest obiect a fost observat deasupra localitati Saint–Nicholas din Belgia.
Aducandu-mi aminte de cele spuse de Urban mai sus:
Citato studiezi, o analizezi, cauti aparitii asemanatoare pe glob, cercetezi celelalte poze, vezi daca obiectul a mai aparut si prin alte parti, completezi puzzle-ul cu elemente noi si asa mai departe...
Am hotarat ca ar fi bine sa arat ca, acel tip de nava a mai aparut si in alta parte (Belgia) si ca obiectul din film, filmarea, poate fi ne trucata. In prima poza atasata, am scos cateva imagini din film mai semnificative si sub ele am pus desenul din carte. Se vede foarte bine cat de tare se aseamana. Cel din film este putin mai cetos, probabil datorita distantei sau unui camp aflat in jurul sau. Cel din desen se vede foarte bine cu mai multe detalii, probabil fiind mult mai aproape de observator. El, obsevatorul, filtrand acel camp in caz ca obiectul era insotit de asa ceva. Observatia a fost facuta pe 27 noiembrie 1991.

  Legat de cei doi ET cenusii care, zic unii, se vad prin hublou. In acest caz poate fi vorba de un joc de lumini si umbre din spatele hubloului, iar creerul nostru sa asocieze aceasta cu siluetele unor ET. In cea de-a doua imagine atasata se poate vedea inaginea unui obiect zburator neidentificat asemanator cu cel din film, adica are o forma si un hublou asemanator cu cel din film. Imaginea este luata din cartea ,,Intalniri de Gradul 4'', scrisa de Dan Farcas, se gaseste la pag.154. Este tipul de nava vazut de mai multe ori de Hellen Crystal tot prin 1991 si este descris in Silent Invasion. Se pote observa asemanarea, forma hubloului. Daca ar fi la o oarecare distanta si ar fi luminat din interior, asa cum pare cel din film, pot aparea anumite umbre care in combinatie cu lumina sa para ca acolo ar exista anumite siluete. Totusi din film nu putem exclude total existenta siluetelor respective, este posibil sa existe cu adevarat, dar va fi foarte greu de dovedit.

  In ultima imagine atasata, am vrut sa scot in evidenta ca, forma aparatului seamana foarte mult cu alte descrieri din alte locuri. In acest sens am gasit o alta imagine, desen facut de un martor, tot in cartea ,, Intalniri de Gradul 4'', scrisa de Dan Farcas, se gaseste la pag.22. Observatia a fost facuta tot in Belgia prin octombrie 1985.  Din poza extrasa de mine din film si desenul din carte se poate observa ca exista o mare asemanare.
In cele trei cazuri si film, poate fi vorba de acelasi obiect, dar la care anumiti martori au scapat anumite detalii din cauza socului. Tinand cont de cele de mai sus cred ca filmul este real si interesant, Dar este nevoie de mai multa cercetare.

Urban mai spune:
CitatVoua nu vi se pare straniu ca de fiecare data nu apar doua OZN-uri IDENTICE?
Identice?... Pai, mai multi indivizi care vad acelasi obiect, descriu si desenaza in mod diferit. Observatia lor este putin subiectiva, nu este identica. Dar descrierea observatiilor, desenelor va fi asemanatoare.
O seara buna.

Adevarul este dincolo de noi