Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Liga Ultimilor Români

Creat de Urban, 26 Ianuarie 2011, 02:43:09

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Shiro Phoenix

Ma bag si eu...
Sper doar ca nu exista o limita de varsta  :| .
Promit sa ajut si eu cu ce pot, chiar daca experienta mea ,probabil, nu este atat de vasta ca a celorlalti colegi.

O zi minunata!
"Avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu.Avem timp sa invatam lectii si sa le uitam mai apoi. Eroii sunt cei ce fac ce trebuie CAND trebuie, indiferent de consecinte." "Dominati cu mintea!Nu-i nimic mai frumos decat asta!"

Guest

Citat din: darksid3 din  27 Ianuarie 2011, 23:10:13

Daca stam sa ne gandim, orice am incerca sa facem acum, social vorbind, ar pastra scheletul actualului stabiliment, ori asta nu este de acceptat. Revelatia inseamna un reset indiferent ce va presupune acesta.


Sunt de acord cu tine.
Citat din: Siberia din  27 Ianuarie 2011, 23:29:52

Trebuie sa gasim o solutie pana la urma pentru a vedea ce forma trebuie adoptata sau ce fonduri sunt necesare.Dar pana acolo trebuie sa vedem daca ne putem strange in jurul acestei idei si si daca ne putem organiza sa facem ceva.. orice.. chiar si o mica sedinta. Daca suntem in stare sa facem macar atat, poate o sa reusim sa trecem si la etapa organizarii :)

Exact. Prea mult bla-bla-bla, da, suna misto DAR...bla bla bla( cu tot respectul).
Si am mai zis asta deja, de ce trebuie sa ne gandim la scara mare? Ar fi mai simplu sa facem ceva pentru NOI, nu pentru toata populatia, pentru ca n-or sa ne inteleaga toti.
Sunt si alti oameni in toata tara care simt la fel ca noi :wink:

Si inca ceva! Cele mai bune idei sunt create intr-o sedinta de brainstorming de catre cateva persoane care au incredere unele in altele. Cu cat creste mai mult numarul persoanelor implicate, cu atat pierzi controlul mai repede. Deci, este un avantaj ca sunt decat cateva persoane la inceput.

Transformarea dezavantajelor in avantaje este posibila!


jean

Citat din: Siberia din  27 Ianuarie 2011, 22:28:56
Parerea mea : fara politica !
Nu se poate, se va ajunge automat aici daca proiectul va evolua. Romulus are dreptate cand spune:
Citat din: romulus din  27 Ianuarie 2011, 22:46:09
Bine, bine , fara politica?! Sa zicem ca ne propunem  asta . Dar pana si acest lucru este tot o ...politica ! Nu ?
Urban spune mai jos:
CitatPentru a realiza cele propuse e nevoie de o mana de oameni, nu de milioane. Indiferent ce vrem sa facem avem nevoie de putere financiara... e adevarat, cu siguranta vom fi doar o mana de oameni dar aia 4-5 sau 10 oameni
Pai nu sunt de cat doua variante, ori mana de oameni au ei puterea financiara de a face ceva, ori finantele sunt luate de la altii. In acest caz ma interb cine ar da o gramada de bani la cativa oaneni sa faca ce vrea cu ei pentru a nu avea el, ei, nici un beneficiu. Daca urmareste un beneficiu, atunci pun si conditiile. A doua varianta este exclusa din start, dar cade si prima din cauza banilor.
Citat din: darksid3 din  28 Ianuarie 2011, 10:03:46
Sa oferi model cui??? In cel mai bun caz ne vor considera o secta  :roll:
Ai perfecta dreptate.
Citat din: Quicksilver din  28 Ianuarie 2011, 13:55:42
Propun, de asemenea, ca aceast concept sa fie dedicat, dus la indeplinire si in numele prietenului nostru, Shadowman
Nu stiu daca este bine sa legati acest proiect de numele fostului nostru coleg....Ce va simti daca nu veti reusi? Ce veti simti voi? Lasati-l sa se odihneasca in pace, sau finalizati proiectul si numai atunci pomeniti numele lui.

Multi colegi au spus pe aici ca: ,,primul pas ar fi sa facem ceva cu noi insine". Pai eu in viata am incercat sa ma ghidez dupa anumite legi nescrise, pe care le consider normale, sa gandesc in asa fel incat sa nu fac rau semenilor si mediului, sa invat cate ceva si pe altii, sa ajut, etc. Ce am reusit pt. semeni?...Nimic, din aceasta cauza altii poate au profitat. Si sunt sigur ca, sunt multe persoane pe acest forum care gandesc normal si sanatos Ce au schimbat ei? Ce vor schimba o mana de oameni care la pasa?... Nimic. Revin la idea ca trebuie schimbata mai inati mentalitatea individului si binele grupului vine de la sine. Este bine sa incercam sa schimbam mentalitatea persoanelor cu care venim in contact. Dar nu in mod fortat, prin argumete, demonstratii, decizia de schimbare sa fie luata de fiecare individ in parte. sa facem oamenii sa gandeasca pozitiv, gandirea negativa sete foarte nociva. Exemplu: a vedea dezastre peste tot, a fi suspiciosi pe tot ce vedem in jurul nostru. Binenteles ca tebuie sa fim foarte vigilenti si sa avem desteptaciunea de a alege ce este bun.
Nu va suparati pe mine daca vad lucrurile in acest fel, incerc sa fiu rational, sa judec corect situatia. Cum spune si fiul meu de 20 si ceva de ani: ,,Sunt un distrugator de vise". Dar nu are dreptate, datorita varstei sunt un pic mai realist. Chiar el confirma ca in diversele situatii discutate eu am anticipat mai real situatia.
Eu, asi fi foarte bucuros daca voi reusiti ceva, nu sunt impotiva idei, daca pot ajut, Dar nu cred ca veti realiza nimic.
Adevarul este dincolo de noi

Urban

#33
Citat din: jean din  28 Ianuarie 2011, 21:27:54Multi colegi au spus pe aici ca: ,,primul pas ar fi sa facem ceva cu noi insine".
Exact asta si facem Jean, grupul asta va incepe IN PRIMUL RAND sa faca ceva cu fiecare membru al Ligii... pe asta se bazeaza succesul, pe unitate si comunicare eficienta.

Citat din: jean din  28 Ianuarie 2011, 21:27:54Pai eu in viata am incercat sa ma ghidez dupa anumite legi nescrise, pe care le consider normale, sa gandesc in asa fel incat sa nu fac rau semenilor si mediului, sa invat cate ceva si pe altii, sa ajut, etc.
Ce am reusit pt. semeni?...Nimic, din aceasta cauza altii poate au profitat.

Legile sunt "scrise" pentru turma si nu pentru elite, credeam ca ai observat asta pana acum.
Tu alegi tabara in care vrei sa te afli... problema nu e LIPSA informatiilor care iti pot facilita intrarea intr-un anumit grup ci din contra, ABUNDENTA informatiilor si filtrarea lor intr-un mod cat mai eficient pentru tine.
Tot ce ai de facut este, repet, sa te folosesti de SISTEM.

Citat din: jean din  28 Ianuarie 2011, 21:27:54Si sunt sigur ca, sunt multe persoane pe acest forum care gandesc normal si sanatos.
Ce au schimbat ei? Ce vor schimba o mana de oameni care la pasa?... Nimic.

Nu vor schimba absolut nimic.
Pentru ca TREBUIE sa isi urmeze...familia, rudele, prietenii, cariera, preotul, doctorul, si asa mai departe.
Ei gandesc normal dar le e FRICA de o schimbare TOTALA... asta nu inseamna ca nu au dreptul la viata, ei singuri decid cum vor sa-si traiasca viata.
Daca maine ai avea in brate nu stiu ce proiect de afacere care iti va aduce sute de mii, milioane de euro..un proiect perfect din toate punctele de vedere cu risc aproape zero, cu toate informatiile verificate si ras-verificate de zeci de ori...si daca tot ce ar trebui sa faci e sa iti vinzi casa ca sa poti initia afacerea ...NU AI FACE-O... de ce?
Pai simplu, pentru ca nu vrei sa RISTI.
Evident a fost doar un exemplu si atat.

Citat din: jean din  28 Ianuarie 2011, 21:27:54Revin la idea ca trebuie schimbata mai intai mentalitatea individului si binele grupului vine de la sine. Este bine sa incercam sa schimbam mentalitatea persoanelor cu care venim in contact.

Nu este DELOC bine sa schimbi mentalitatea persoanelor cu care intri in contact, asta se numeste MANIPULARE.
Tot ce poti face e sa ADERI la grupul care se aseamana cel mai mult cu mentalitatea TA.

Citat din: jean din  28 Ianuarie 2011, 21:27:54Dar nu in mod fortat, prin argumente, demonstratii, decizia de schimbare sa fie luata de fiecare individ in parte, sa facem oamenii sa gandeasca pozitiv, gandirea negativa sete foarte nociva.
Exemplu: a vedea dezastre peste tot, a fi suspiciosi pe tot ce vedem in jurul nostru.
Binenteles ca trebuie sa fim foarte vigilenti si sa avem desteptaciunea de a alege ce este bun.
Nu va suparati pe mine daca vad lucrurile in acest fel, incerc sa fiu rational, sa judec corect situatia.
Cum spune si fiul meu de 20 si ceva de ani: ,,Sunt un distrugator de vise". Dar nu are dreptate, datorita varstei sunt un pic mai realist. Chiar el confirma ca in diversele situatii discutate eu am anticipat mai real situatia.
Eu, as fi foarte bucuros daca voi reusiti ceva, nu sunt impotriva idei, daca pot ajut, dar nu cred ca veti realiza nimic.

Ceea ce spui tu e valabil intr-o societate evoluata, noi din pacate traim intr-o jungla.
Normal ca trebuie sa alegem ce e mai bun pentru fiecare dar tu nu poti impune nimanui nimic, trebuie sa-l lasi pe el sa decida. Stiu ca te-ai bucura daca am reusi ceva ba chiar mai mult, poate ai avea mai mult curaj pe urma sa incepi ceva de unul singur. In schimb insa, ceea ce CREZI tu, nu are nici o legatura cu Realitatea.

romulus

CitatPai simplu, pentru ca nu vrei sa RISTI.
Monser sa stii ca riscul poate fi prezent si in itreprinderea proiecata de tine  si cateva ti le expun aici - cu speranta ca nu va speria pe nimeni iar daca va speria cu atat mai bine :
1.riscul de a fi ridiculizat(i)  de orice ciocoflender care a deprins cetitul si vede ce scriem noi p'aici ori ce vom face in viitor;
2.riscul de a pierde timp, energie(si bani) de pomana  la intruniri de organizare/dezbatere/actiune and so on ca apoi sa capitulam; pentru ca, oricat de usor ai lua-o fiecare dintre cei care se alatura va face ceva distinct ori in comun cu ceilalti si asta presupune implicare, efort, timp, energie ....
3.riscul de a fi luat la ochi de amici de-ai mei prea zelosi si neortodocsi din servicii care pot vedea in asa ceva un risc de tip nou penstru siguranta nationala, bla, bla, bla .... si mai adaugati si voi ca aveti imaginatie ...
In ceea ce ma priveste, imi asum aceste asa zise si prezumtive riscuri si ...
Prin urmare sunt de acord s-o facem macar ca un prim pas, si aici atentie: Nu trebuie sa existe nici un Presedinte. Trebuie sa existe comuniune si consens. Toti sunt presedinti si toti sunt responsabili, pana la ultimul membru. Daca totusi functia asta e necesara ea va fi onorifica si doar cu atributii organizatorice. Adica munca si alergatura. Toate functiile vor fi pe perioade mici astfel incat sa treaca fiecare pe la "galere" si sa invete ceva din a urmari aplicarea in practica a principiilor pe care le vom dezbate si stabili impreuna. Principiul si crezul nostru unificator va fi "Presedintele"...cu alte cuvinte sa lucram impreuna si sa ne purtam frumos unii cu altii si poate vom ajunge sa fim acolo unde trebuia demult sa ajungem insa ne-am ratacit ca specie.
Amin, adica am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Urban

Foarte corect, exista o anumita doza de risc in orice activitate.
Tocmai din cauza celor trei puncte enuntate de tine eu consider inchis subiectul acesta pe forum, deja am trimis e-mail celor interesati iar de acum inainte vom discuta numai prin mesaje personale.

padme

Citat din: romulus din  29 Ianuarie 2011, 21:32:35
1.riscul de a fi ridiculizat(i)  de orice ciocoflender care a deprins cetitul si vede ce scriem noi p'aici ori ce vom face in viitor;

Faci greseala de a-ti face griji legat de ceea ce gandesc altii despre tine! O greseala a multor oameni- Marconi cand le-a zis prietenilor ca va face un aparat cu care se va comunica fara fire au vrut sa-l interneze intr-un sanatoriu de boli mintale! Eu m-am dezobisnuit de acest obicei, imi este mult mai bine!

Citat din: romulus din  29 Ianuarie 2011, 21:32:35
2.riscul de a pierde timp, energie(si bani) de pomana  la intruniri de organizare/dezbatere/actiune and so on ca apoi sa capitulam; pentru ca, oricat de usor ai lua-o fiecare dintre cei care se alatura va face ceva distinct ori in comun cu ceilalti si asta presupune implicare, efort, timp, energie ....
Aici ai dreptate, insa un om de succes ( nu mai imi aduc aminte cine) spunea - o decizie proasta e mai buna decat nimic!

Citat din: romulus din  29 Ianuarie 2011, 21:32:35

3.riscul de a fi luat la ochi de amici de-ai mei prea zelosi si neortodocsi din servicii care pot vedea in asa ceva un risc de tip nou penstru siguranta nationala, bla, bla, bla .... si mai adaugati si voi ca aveti imaginatie ...


Adica vrei sa spui ca unii care o pun de-un ONG sunt mai periculosi decat unii care infiinteaza un partid? Asta e chiar hilar!
Pt mine acest subiect este inchis!

SLEAH19

Citat din: Urban din  29 Ianuarie 2011, 21:44:32
Foarte corect, exista o anumita doza de risc in orice activitate.
Tocmai din cauza celor trei puncte enuntate de tine eu consider inchis subiectul acesta pe forum, deja am trimis e-mail celor interesati iar de acum inainte vom discuta numai prin mesaje personale.

Daca pe forum s-a nascut Liga , ar  fi corect ca atunci cand aveti ceva important de comunicat ,sa o faceti in primul rand aici, si sa nu va transformati dintr-o elita intr-o secta.
                                                                  Cu respect!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Urban

#38
Citat din: SLEAH19 din  30 Ianuarie 2011, 00:37:07
Daca pe forum s-a nascut Liga , ar  fi corect ca atunci cand aveti ceva important de comunicat ,sa o faceti in primul rand aici, si sa nu va transformati dintr-o elita intr-o secta.
Cu respect!

Asa o sa facem.
Deocamdata nu e nimic important de comunicat.
Cand o sa ajungem la o concluzie aici o sa fie primul loc in care o vom publica.