Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Enigmele de la Sinca Veche

Creat de al_pacino, 24 August 2011, 22:57:03

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

al_pacino

O poveste cel putin interesanta...
http://www.formula-as.ro/2004/619/diverse-13/enigmele-de-la-sinca-veche-5099

A fost cineva aici, a experimentat ceva neobisnuit?  :roll:

calator astral

Eu am fost acolo. Am deschis un topic pe acest subiect "Templul de la Sinca Veche" . Ai o multime de informatii,marturii si fotografii. E straniu cind dai un search "sinca veche" nu apare topicul meu. Poate amabilul Nox regaseste acest subiect,multam fain,e interesant

Ganditorul

Eu am fost la fostul Templu de la Sinca Veche. Spun fostul pt ca - asa cum e obiceiul dupa 89 - tot ceea ce aminteste de o oarecare cultura sau societate precrestina trebuie distrus de biserica actuala - "Pentru ca doar prin crestinizare (cretinizare) dacii au devenit civilizati si au avut ceva de spus in istoria lumii.
Semnul din Templu, acel semn care arata ca originea religiei e comuna a fost distrus la "renovare", ramanand doar semnul "crestin" al lui David / Semnul care era compus din "Steaua lui David" avand in interior semnul Yng/Yang a fost distrus de calugarii care au "ridicat manastire" pe ruinele acestui lacas de peste 5000 de ani.
Ca orice turist m-am dus intrigat la " parintele staret" care isi trage basinile prin acele locuri mistificand realitatea (in pestera templului au ramas doar "crucile" celelalte semne fiind acoperite de un strat de ciment - pentru conservarea locului cica ), templul in sine, lacasul sapat in stanca cu acel portret a lui Zamolxe fiind acum imbibat in ceara lumanarilor aprinse de "crestini" (cretini care au murdarit si pagarit un vestigiu care a rezistat tuturor razboaielor si distrugerilor timp de 5000 de ani si a fost distrus de imbecilitate si ignoranta pe timp de pace).
Evident "staretul" mi-a raspuns ca nu-l intereseaza acel semn (desi este trecut in patrimoniul UNESCO, daca nu ma insel) si ca pe el "nu-l reprezinta acel semn".
Era sa-i "reprezint" eu vre-o 2 perechi de palme... M-am oprit doar pentru faptul ca erau copiii de fata si nu e normal sa te comporti ca parinte asa violent in fata copiilor. Dar m-oi intoarce eu si singur vre-o data pe acolo si am sa-i arat "staretului" ce anume il poate reprezenta si interesa. Promit.
Revenind la Templu - imbecilitatea "crestinilor" aciuiti pe acolo nu a reusit sa stearga vibratia si anumite noante de lumina ce iti apar pe fotografie. E ceva ce vine din adanc si din "efectul de forma" ... probabil un efect similar cu cel dde piramida, care prin geometria formelor poate face ca o forma de energie - necunoscuta de noi si necuantificabila, deocamdata - sa se manifeste in zona. practic simti in corp o anumita vibratie, daca pui mana pe anumite stanci simti ca ceva iti pulseaza sub palma. Acum cat subiectivism e in aceste afirmatii nu ve-ti puteaconstata decat daca mergeti acolo. Pe foto apar ciudatenii - si e indicat sa aveti cel putin 2 aparate foto, pt ca veti observa ca poze facute din acelasi unghi nu sunt asemanatoare, ca apar lumini acolo unde ar trebui sa fie umbra etc etc.

.
Incet incet, sub semnul modernismului, crestinismului si al "cuvantului Domnului" or sa ne fie distruse vestigiile istorice precrestine. Asa a fost la Sinca Veche, asa va fi - daca nu este deja - la Bozioru, asa a fost distrus si sanctuarul de la Fantana Rece (Buzau). La Sarmi nu mai povestesc ca stie toata lumea - arheologie cu buldozerul, parcari si cabane facute cu piatra din site si multe altele. Mare minune daca nu vor pune de-o manastire si-n Padurea Baciu (pentru a alunga fortele "satanice" de acolo...)
Iar noi vom ramane cu o istorie care dupa ce a fost mistificata de comunism acum este mistificata de asa zisul crestinism.

Xanadron

#3
Subscriu in primul rind la constatarea osirdiei :-D cu care popimea incearca sa stearga definitiv semnele civilizatiilor precrestine de pe cuprinsul Romaniei.
Mai multe comentarii mi se par insa inutile, din cauza lipsei evidente de consecintze a simplelor discutii.

P.S. O prezentare ampla si de f. bun nivel a temei - aici:

http://romaniamegalitica.blogspot.com/2010/12/sinca-veche-brasov-un-complex-megalitic.html
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

calator astral

Aleluia, am regasit topicul deschis de mine anul trecut.

http://www.rufon.org/forum/index.php?topic=3018.0



Nox,o rugaminte : poti alipi aceste subiecte cum ai facut si pentru ELENIN, de asemenea cred ca pentru a evita postarile duble  trebuie ameliorat cit mai rapid sistemul de cautare al forumului,nu stiu tehnic cum vei face nox,dar crede-ma e un punct slab al rufonului, un exemplu, imi cautam mesajele despre acest interesant subiect,din pacate,ca si in alte cazuri, nu apare nimic referitor la sinca veche, am dat un search "sinca veche rufon" pe google si a aparut din prima...

al_pacino

Citat din: calator astral din  24 August 2011, 23:52:26
Eu am fost acolo. Am deschis un topic pe acest subiect "Templul de la Sinca Veche" . Ai o multime de informatii,marturii si fotografii. E straniu cind dai un search "sinca veche" nu apare topicul meu. Poate amabilul Nox regaseste acest subiect,multam fain,e interesant

Tocmai, ca inainte de a deschide topicul, dadusem o cautare, si nu mi-a aparut nimic... :x