Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Au fost sau nu astronautii americani pe Luna?

Creat de Xanadron, 19 Ianuarie 2011, 10:59:55

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Aliosa

Intrebarea este , de ce doar americanii au pasit pe Luna ? care anume a fost motivul pentru care nici o alta natie nu a incercat acest pas ? Daca toate natiile lumii (alea puternice) sunt partashe la o mare vrajala(aLunizarea  :-D), rezulta ca subiecte precum razboaiele mondiale , cel rece , cursa nucleara , terorismu' arab si multe altele sunt fabricate de o unica si dominanta putere . Nu pot sa cred ca batranul rus a renuntat la idee doar pentru ca a fost americanu' inaintea lui , mai degraba si-a dat seama ca avanpostu' lunar nu ofera avantaje mai deloc pentru viitoare aiureli pardon misiuni si si-a trantit o statie orbitala care de bine de rau poate gazdui oameni si eventual vehicule pentru viitoare misiuni , idee care ulterior a devenit internationala , Made in China si asta  :-D .

tractorbeam

#16
Citat din: Aliosa din  29 Ianuarie 2013, 22:01:14
de ce doar americanii au pasit pe Luna ? .... . Nu pot sa cred ca batranul rus a renuntat la idee doar pentru ca a fost americanu' inaintea lui ...

Pentru tine putina istorie, in 1969 singurii care aveau pus la punct vectorul purtator pentru o misiune de x tone si y zile in spatiu erau americanii. Se numea Atlas Centaur si era comandat prin computer. Adica lift-off automat. Rusnacii nu aveau ceva echivalent si au incercat sa produca o struto-camila cu n-spe motoare numai ca ei stateau mai slab la capitolul informatica si putere de calcul in plus tehnologia titanului la ei era bine in urma, aia care dadea mai putine kilograme pe cantar fata de otel.
Struto-camila a explodat la decolare si a prajit cativa tehnicieni si ofiteri. Asa ca rusii au lasat-o balta cu manned spacecraft for Moon si s-au apucat sa faca un robotzel Lunohod care spre deosebire de un echipaj uman care inseamna nu  numai 70 kg x 3 ci in primul rand life support system era in raza de actiune a posibilitatilor lor tehnice de atunci. End of story.

Aliosa

Citat din: tractorbeam din  29 Ianuarie 2013, 23:44:45
Pentru tine putina istorie, in 1969 singurii care aveau pus la punct vectorul purtator pentru o misiune de x tone si y zile in spatiu erau americanii. Se numea Atlas Centaur si era comandat prin computer. Adica lift-off automat. Rusnacii nu aveau ceva echivalent si au incercat sa produca o struto-camila cu n-spe motoare numai ca ei stateau mai slab la capitolul informatica si putere de calcul in plus tehnologia titanului la ei era bine in urma, aia care dadea mai putine kilograme pe cantar fata de otel.
Struto-camila a explodat la decolare si a prajit cativa tehnicieni si ofiteri. Asa ca rusii au lasat-o balta cu manned spacecraft for Moon si s-au apucat sa faca un robotzel Lunohod care spre deosebire de un echipaj uman care inseamna nu  numai 70 kg x 3 ci in primul rand life support system era in raza de actiune a posibilitatilor lor tehnice de atunci. End of story.

Din 69 si pana in prezent au trecut 44 ani , de ce doar americanii au pasit pe Luna ?  de unde ai tras tu concluzia ca eu ma refer strict la anii 70' ?

Arhanghelul

#18
Colegu' tractorbeam ai dreptate ... si n-ai dreptate ...

Cu adevarat rachetele americane erau mai bune (raport greutate/cost per lansare) in perioada '50 - '70(sub supervizarea lu' von Braun) dupa aceasta perioada rachetele rusesti au devenit la fel de bune si au avut o rata de esec la lansare aproape de zero ... in prezent americani si restul de pe Terra folosesc in special vectori rusesti pentru logistica ISS-ului ... de ce? ... ca sunt mai bune si mai rentabile ...

In perioada 1960 -1975 rusi aveau vectori capabili de "ridicat" peste 8 tone ...

http://en.wikipedia.org/wiki/Soyuz_spacecraft

http://sonkab.wordpress.com/2012/02/20/epave-pe-luna-sua/

http://sonkab.wordpress.com/2012/02/18/epave-pe-luna-urss/

http://sonkab.wordpress.com/2012/04/30/apollo-pe-luna-11-si-12/

http://ro.wikipedia.org/wiki/Naveta_spa%C8%9Bial%C4%83_Buran

L.E. Oricum urmatori pe luna vor fi mancatori de "sarmale cu mamaliga " ... prin vizionari de la ARCAsi ... :evil: cu a lor catapulta 111 ...



http://www.buran.ru/htm/molniya6.htm

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

StarDust

Ulterior rusii intr-adevar au fost o vreme lideri in domeniul statiilor spatiale(Mir), si vehiculelor de transport si andocare pe orbite joase circumterestre(Soyuz). Asa cum scria tractorbeam, cu totul alta era situatia in '69. Iar intre orbite joase(pana in 200Km altitudine) in jurul pamantului, si orbite de transfer la Luna, si manevre orbitale executate in jurul lunii, asta cu marja de esec zero pentru ca misiunile sa nu se transforme intr-o tragedie, e o mica mare diferenta!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

tractorbeam

#20
Citat din: Aliosa din  30 Ianuarie 2013, 02:21:47
Din 69 si pana in prezent au trecut 44 ani , de ce doar americanii au pasit pe Luna ?  de unde ai tras tu concluzia ca eu ma refer strict la anii 70' ?
NU m-am referit numai la acea perioada.
Odata ce americanii au cheltuit 202 miliarde dolari sa duca efectiv pe Luna 6 echipaje din cate planificasera initial, rusii si-au dat seama ca e prea costisitor sa fii numai al doilea SI SA CHELTUI 202 MLD DOLARI, si in plus capsula saiuz cu 3 cosmo la bord nu era pusa la punct in 68 deci atunci au pierdut cursa, nu mai pun la socoteala ca vectorul purtator nu l-au avut disponibil nici atunci si nici pana la dezintegrarea URSS. Dupa aia e alta mancare de peste.
Adevarul e ca sistemul URSS era deja f tensionat si in colaps economic si rusii taiau la cheltuieli la greu in perioada Gorbi asa ca nu mai era "cascaval" nene. Deci un cumul de factori.
Sa-ti mai spun ca productia industriala era de 3 ori mai mare in USA decat in USSR?
Ca sa trimiti un echipaj undeva iti trebuie o logistica care in final se sprijina tot pe productia industriala.
Ah, si sa nu uit, rusii nu aveau echivalentul LEM la vremea aia si nici dupa, degeaba te duci si te invarti circumlunar daca nu ai scula care aselenizeaza.


Alexander382

Lasand la o parte sistemele de propulsie care sunt mai performante ca acum 40 de ani cand americanii au fost pe luna, avem si calculatoare de n ori mai puternice. La fel si cu sistemele de comunicatii, video, radar, etc.

Ceva chiar e putred in treaba asta. De ce nu a mai mers nimeni pe luna de atunci?

Xanadron

#22
Corecte datele tehnice si financiare postate de tractorbeam (cele comunicate oficial, evident).
Interesant e ca, dupa un calculator al inflatiei, cele 202 miliarde $ din 1969 ar reprezenta acum vreo... 1.350 miliarde. :-o (1 $ 1968 = 6,66 $ 2012) :evil:

http://www.dollartimes.com/calculators/inflation.htm

Adevaratele mecanisme ale renuntarii sovieticilor la "cursa spre Luna" sint totusi mai complexe, cred eu cel putin, fiindca n-as incerca sa circumscriu comparatiile (repet, corecte "oficial") conjuncturii unei farse enorme (rezbelul asa-zis RECE) si-a unui sistem social pregatit inca de la finantarea/aplicarea lui intial rothschildiana ca sa ajunga falimentar. 8-)
Sa nu deturnam totusi topicul pe carari  departe de ...titlu, asa ca va urez s-aveti spor DOAR la dezgroparea argumentelor pro/contra alunizarilor programului Apollo.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

#23
Citat din: Alexander382 din  30 Ianuarie 2013, 15:39:57
Lasand la o parte sistemele de propulsie care sunt mai performante ca acum 40 de ani cand americanii au fost pe luna, avem si calculatoare de n ori mai puternice. La fel si cu sistemele de comunicatii, video, radar, etc.

Ceva chiar e putred in treaba asta. De ce nu a mai mers nimeni pe luna de atunci?
Lumea e mai deshteapta azi decat atunci si si-ar pune intrebari despre traversarea in siguranta a centurilor de castitate ale Terrei.
Si deocamdata unii nu sunt pregatiti sa ofere raspunsurile necesare marelui public , mai ales celui care diseca fenomenul conspirationist.
  Parerea mea, da, au fost pe Luna . 

Alexander382

Citat din: fiulploii din  31 Ianuarie 2013, 00:24:05
Lumea e mai deshteapta azi decat atunci si si-ar pune intrebari despre traversarea in siguranta a centurilor de castitate ale Terrei.
Si deocamdata unii nu sunt pregatiti sa ofere raspunsurile necesare marelui public , mai ales celui care diseca fenomenul conspirationist.
  Parerea mea, da, au fost pe Luna .
Pai si cum au trecut prin centura de radiatii van Allen? :-?

tractorbeam

Citat din: Alexander382 din  31 Ianuarie 2013, 14:08:39
Pai si cum au trecut prin centura de radiatii van Allen? :-?

Au trecut... repede! Cam cu 25000 mile/h approx. 50.000 km/h.
"... The belts pose a hazard to satellites, which must protect their sensitive components with adequate shielding if their orbit spends significant time in the radiation belts."
SIGNIFICANT TIME !!!! adica luni, ani, decade, etc.


acme

Citat din: tractorbeam din  31 Ianuarie 2013, 18:37:28
Au trecut... repede! Cam cu 25000 mile/h approx. 50.000 km/h.

Viteza de traversare: 25.000Km/h (nu mile)
Timp total de traversare: 52minute
Doza de radiatii la o traversare: 11Razi
We're born alone, we live alone, we die alone.

Xanadron

#27
Citat din: acme din  31 Ianuarie 2013, 20:07:52
Viteza de traversare: 25.000Km/h (nu mile)
Timp total de traversare: 52minute
Doza de radiatii la o traversare: 11Razi
Aproape corecte datele, dar doza de expunere nu-i nici pe departe mortala, chiar daca luam in calcul expunerea dubla (dus-intors).

Comentarii argumentate pe tema asta, aici (pe tema Bremsstrahlung-ului metalelor grele, al polietilenei care, culmea, protejeaza cel mai bine contra radiatiilor de tipul celor din centurile VanAllen etc):
http://www.clavius.org/envrad.html

P.S. Nu din cauza radiatiilor centurii Van Allen cred eu ca americanii au fost "ajutati" de EI :-) sa ajunga... totusi pe Luna.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

 Un "respiro" de 3 minute in care vom vedea imagini inedite ne-ar putea aduce aminte ca Luna ( cu sau fara americani pe ea...) ramane o priveliste de o frumusete inegalabila, pentr noi, pamantenii.


Full Moon Silhouettes on Vimeo

Alexander382

Aaa, eu am crezut ca radiatiile din centura aia sunt mult mai periculoase :D. Multumesc pentru elucidari.

Citat din: Xanadron din  31 Ianuarie 2013, 23:06:55

P.S. Nu din cauza radiatiilor centurii Van Allen cred eu ca americanii au fost "ajutati" de EI :-) sa ajunga... totusi pe Luna.

Please explain.