Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Au fost sau nu astronautii americani pe Luna?

Creat de Xanadron, 19 Ianuarie 2011, 10:59:55

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

Spre deosebire de alti sceptici... extremi, eu chiar inclinam sa cred ca membrii misiunilor Apollo au fost pe Luna.

Incep insa de-o vreme sa nu mai fiu atit de sigur  ca membrii cunoscutelor misiuni Apollo chiar au fost pe Luna. Asta nu inseamna, evident, ca unii paminteni n-ar fi ajuns p-acolo, dar in cadrul unor cu totul alte misiuni spatiale.
Ar interesant de aflat (sau macar de dedus) si care-ar fi fost rostul cheltuirii a +30 de miliarde $ in van de catre oficialitatile SUA. Sau care-a fost motivul intreruperii abrupte a misiunilor Apollo. Ori taierea recenta de catre Obama a fondurilor destinate altor misiuni cu echipaj uman (anulate de fapt sine die indiferent de destinatie, din vara lui 2011) :roll: - hmm, doar CME-urile solare prezise sa fie de vina?!

In asteptarea altor opinii, deschid topicul c-o "simpla" poza a Roverului lunar (Apollo 17) dupa ce a fost (cica) reparat de Eugene Cernan la o aripa, cu niste banda adeziva.
Problema... evidenta dupa mine (si nu numai): Roverul pare "plantat" :D cu macaraua pe Luna, din moment ce urmele pneurilor pe praful lunar - care-i dupa unii doar nisipul din desertul Nevada :-D - lipsesc cu desavirsire...


Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

padme

Mda, chiar pare aterizat de sus roverul. Dar eu nu stiu in ce circumstante a fost adus/reparat! Poate ca a fost adus pe sus, desi nici urme de picioare nu prea sunt pe langa el. Poate ca nu a plecat de pe loc in momentul in care s-a facut fotografia. Nu se vad urme de nisip pe pneuri...Ca sa nu mai zic ca atat costumul cat si bietul rover sunt cam jerpelite pt o misiune de tipul asta!  Zic si yo!

Rayden

urme de pasi sunt pe langa..roverul ala..
personal, cred ca nu au ajuns pe luna in cadrul programelor Apollo.
si oricum, pozele alea sunt..in fine..cred ca eu le-as fi facut mai bine  :-D

Xanadron

#3
Da, urme de pasi sint, dar NU si de cauciucuri.

Roverul lunar (mai ales in faza cu aripa reparata, deci dupa ce a rulat macar citiva metri) n-a fost vreodata "luat pe sus" de cei doi astronauti care abia puteau sa-si care echipamentul propriu  - in ciuda gravitatiei presupusa de NAZA a fi de 1/6 din cea terestra - chestie dovedita deja a fi falsa. :-P

("The Lunar Roving Vehicle had a weight of 463 lbs (210 kg)")...

Hai sa trecem insa la un alt capitol:



...Poate sa-mi explice cineva de ce nu exista nici cea mai mica deplasare a "prafului lunar" de catre jetul rachetelor motoarelor (care ar fi trebuit sa produca un mic crater) - sau de ce "talpicile" trenului de aselenizare al modulului lunar nu-s deloc afundate in acelasi praf? :roll:
Sau macar.... pline cu acelasi praf, imposibil a nu fi fost ridicat la aselenizarea... reactiva?
In care bocancii mult mai usorilor astronauti vedeti si voi ca lasa urme destul de adinci... ;)

Faptul ca stelele nu-s NICIODATA vizibile pe "cerul lunar" din imaginile NASA e o alta daravela.... la care o sa revin insa oricum.

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

adrian75

Xanadron,sa zicem ca plec de la premiza ca americanii nu au fost niciodata pe Luna si ca toate aceste fotografii au fost facute intrun hangar special amenajat in acest scop.....totusi,imi vine in minte o intrebare; daca totul a fost doar o inscenare,chiar atat de amatori sa fi fost...pare prea putin verosimil. Ma uit la ultima fotografie pusa de tine,cea cu trenul de aterizare si ma gandesc...cum naiba nu le-a trecut prin cap sa arunce niste praf pe talpa trenului de aterizare? Cum de nu au creat o idee de crater sub modulul de aterizare-foarte usor de realizat si referitor la fotografia cu roverul...de ce naiba s-au chinuit sa-l aseze cu o macara cand putea sa ajunga in pozitia aceea mergand pe rotile lui-in felul acesta lasand si niste frumoase urme. Prea proasta este regia,mult prea proasta...ceva nu-i in regula cu misiunile Apollo. Personal eu cred ca americanii au ajuns pe Luna,dar dintrun motiv care imi scapa nu au putut sa faca publice fotografiile luate,cel mai probabil,in mare graba au regizat niste poze pt opinia publica,totusi,chiar si asa prea mult amatorism...repet...ceva imi scapa in toata treaba asta cu misiunile Apollo. Cat despre stele...daca te uiti atent,intre piciorul modulului si acel banner gri infipt in solul lunar ( in dreapta),deasupra orizontului se vad niste puncte stralucitoare...ar putea fi stele....ce zici?

Xanadron

#5
Exista ipoteza (documentata destul de solid de Jay Weydner, de pilda) ca Stanley Kubrick, celebrul regizor care ar fi fost autorul "farsei oficiale" a aselenizarilor,  :moon: ar fi lasat INTENTIONAT ceva "ponturi" ;) in filmele si pozele respective.

Tema e insa foarte complexa si necesita citeva zeci de postari pentru o cit de relativa clarificare.

http://www.jayweidner.com/AlchemicalKubrickIIa.html
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Citat din: Xanadron din  19 Ianuarie 2011, 10:59:55
Spre deosebire de alti sceptici... extremi, eu chiar inclinam sa cred ca membrii misiunilor Apollo au fost pe Luna.

Incep insa de-o vreme sa nu mai fiu atit de sigur  ca membrii cunoscutelor misiuni Apollo chiar au fost pe Luna. Asta nu inseamna, evident, ca unii paminteni n-ar fi ajuns p-acolo, dar in cadrul unor cu totul alte misiuni spatiale.
Unii zice ca principala cauza care a facut sa se grabeasca cucerirea Lunii a  fost de a debarca cu prioritate un astronaut crestin  :-D
Nu trebuia se pare ca un rus sa aselenizeze primul . el fiind considerat ateul  :evil: . Si toate astea la cererea papei si a notabilitatilor religioase care au facut presiuni si pentru faptul ca astronautii candidati sa fie bine pregatiti si mai ales, credinciosi .
Se pare ca Buzz Aldrin s-a departat voit din cadrul camerei pentru a indeplini un ritual religios pe Luna : s-a recules, s-a inchinat , a spus o rugaciune scurta catre Dumnezeul crestinilor si o scurta messa.
    R. Charroux dixit .
Nu m-ar mira sa existe si o cruce pusa undeva pe Luna , daca nu cumva chiar asta ar fi motivul principal pentru care Luna ne e interzisa .
Incercand sa privesc in ansamblu, oare cum se impaca semnele de intrebare din pozele NASZA cu ipotezele de ajutor extern pentru a ajunge acolo, cu crestinarea   :lol: Lunii , cu captatorul de suflete , constructii civile sau militare pe Luna , ale noastre sau ale lor sau comune, cu alte artefacte , etc.  :roll:
Problema pana in momentul cand o sa pun piciorul acolo, personal.  :lol:
Parerea mea..

StarDust

#7
Citat din: Xanadron din  19 Ianuarie 2011, 10:59:55
...
Problema... evidenta dupa mine (si nu numai): Roverul pare "plantat" :D cu macaraua pe Luna, din moment ce urmele pneurilor pe praful lunar - care-i dupa unii doar nisipul din desertul Nevada :-D - lipsesc cu desavirsire...
...

Nu cu macaraua Xanadron ci intr-adevar pe brate!  :-D

Apollo 15 video of the rover deployment.

Daca roverul a fost fotografiat imediat dupa demontarea lui, si inclin sa cred ca acea aripa s-a rupt in momentul desfacerii roverului de pe modulul lunar, desfacere care daca bine imi amintesc trebuia sa se desfasoare de la sine, dar ceva nu a mers conform planului. Cautati pe Discovery, printre episoadele dedicate aselenizarii este si unul referitor la provocarile la care au trebuit sa faca fata inginerii impachetand la propriu un vehicul cu patru roti intr-un spatiu minuscul pe lateralul modulului (parca 1,5x1x0.6 m, citez din memorie) si limitati la o anumita greutate. (de asta vehiculul arata "jerpelit", fiind redus la minimul functional).

Citat din: fiulploii din  08 Aprilie 2012, 18:44:30
...
Problema pana in momentul cand o sa pun piciorul acolo, personal.  :lol:
...
Anunta-ma daca ai cumva un loc in plus!  :-D

L.E.
Si filmarea pe o rezolutie mai buna si in timp real:
Apollo 15 Rover deployment
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Siberia

A existat si varianta conspirativa in care Buzz Aldrin a executat defapt un ritual masonic pe Luna, carand cu el si steagul lojei din care facea parte  :wink:
   Anyway, dupa ce am petrecut nopti intregi citind documente declasificate ale perioadei anilor '45-'70 din arhivele NRO/RAND/USAF (CIA n-am mai avut nici timp nici vointa) am ajuns la concluzia ca americanii au ajuns pe Luna pentru a ascunde defapt programul spatial mult mai evoluat derulat de armata in colaborare cu CIA si RAND (in documentele vechi se regasea cu numele de Research and Development) - acelasi motiv a existat si pentru infiintarea NASA (plus atragerea mai multor fonduri de la buget).
   By the way, aceasta cooperativa mai sus numita facea planuri ale unor baze pe Luna sau pe Marte inainte chiar de a aseleniza Apollo 11... iar intr-unul dintre documente varianta gasita pentru implementarea acestor baze era lansarea transportului materialelor necesare concomintent cu lansarile "oficiale" NASA (in timp ce lumea privea cu sufletul la gura lansarile de pe Cape Canaveral, pe un alt Cape ar fi trebuit lansate nave de cu totul alta factura).
   Dar lucrurile astea e bine sa ramana in continuare doar povesti conspirative  :wink:

p.s. - scuzati "americanismele"  :-D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

fiulploii

Antrenamentul si repetitia pe pamant inainte de a pune piciorul pe luna.
Si e normal asa zic eu . Americanii astia intotdeauna s-au pregatit exemplar pe un model la scara 1:1 a tintei misiunii.
Intrebarea e daca au si executat misiunea asa cum spun ei ca s-a intamplat?
http://v-e-n-u-e.com/Fields-of-the-Moon


Arhanghelul

#10
Citat din: fiulploii din  29 Ianuarie 2013, 13:24:39
Antrenamentul si repetitia pe pamant inainte de a pune piciorul pe luna.
Si e normal asa zic eu . Americanii astia intotdeauna s-au pregatit exemplar pe un model la scara 1:1 a tintei misiunii.
Intrebarea e daca au si executat misiunea asa cum spun ei ca s-a intamplat?
http://v-e-n-u-e.com/Fields-of-the-Moon

Intrebare de baraj ... colonizare ce inseamna ...?

"Eu" civilizatie expansiva ... cum capat ca "proprietate/detinere/posesie" o "insula " in spatiu fie el: terestru sau extraterestru ...

Primul ajuns ...estem stapan ... "legal" ... conform legi maritime ...estem detinatorul acestui teritoriu atat timp cat il poat proteja militar si juridic? ... acest teritoriu se poate pierde in cateva situati ... ce ma depasesc ca argumentare acum ... dar unele sunt : pierdere teritoriala in urma unei decizi de invins, dominatie, suveranitate pierduta, independenta teritoriala, etc.

Toate de mai sunt un "pasflet" si trebuie tratate ca atare ...

P.S. Cum au trecut de centurile ... dumnezeiesti ... pardon ... Van Allen ...  :?
P.S.S.  Am 99% sentimentul ca amerloci n-au ajuns pe Selena ... este o cacealma"colonialisto-demagologica" ... a fi win-win si fata de amerloci si fata de world ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

horia2008

Citat din: Arhanghelul din  29 Ianuarie 2013, 16:45:16...
Primul ajuns ...estem stapan ... "legal" ... conform legi maritime ...estem detinatorul acestui teritoriu atat timp cat il poat proteja militar si juridic? ... acest teritoriu se poate pierde in cateva situati ... ce ma depasesc ca argumentare acum ... dar unele sunt : pierdere teritoriala in urma unei decizi de invins, dominatie, suveranitate pierduta, independenta teritoriala, etc.

Dar daca pe Selena sunt deja alti terrani (Iron Sky.... :-o :-o) se cam schimba treaba....
zic si eu..... :roll:



AdarM

Legea aia maritima spune, in principiu, cam asa ceva: teritoriul respectiv trebuie sa fie locuit si sa se autosustina.
Taman din pricina asta (ultima), Ucraina a pierdut procesul cu Romania pe seama Insulei Serpilor. 
Intr-adevar, teritoriul era locuit, insa sustinerea e artificiala, absolut intregul necesar supravietuirii venind de pe tarmul continental.
Vezi, ie grele, tata, ie grele rau!!! :-D
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

Arhanghelul

#13
Citat din: AdarM din  29 Ianuarie 2013, 17:44:50
Legea aia maritima spune, in principiu, cam asa ceva: teritoriul respectiv trebuie sa fie locuit si sa se autosustina.
Taman din pricina asta (ultima), Ucraina a pierdut procesul cu Romania pe seama Insulei Serpilor. 
Intr-adevar, teritoriul era locuit, insa sustinerea e artificiala, absolut intregul necesar supravietuirii venind de pe tarmul continental.
Vezi, ie grele, tata, ie grele rau!!! :-D

Adevar graishi ... dar insula politico-militar(starategic slavon) tot la Ucraina "estem" ... Q.E.D. ... :mrgreen:

Insula Serpilor ... estem o "borna" ... o "geamandura" ... estem copacul de la limita propietati trecut in actul de detinere/proprietate ... ce nu trebuie taiat ... deoarece estem trecut in actul de propietate ... ca si ... nucul de la limita de est ... asa se trecea in actul de proprietate/improprietarire ...

Citat din: Xanadron din  29 Ianuarie 2013, 18:00:59
Ie mai grele pina si gravitatiile pe Luna, parol moncher! :-D (am umplut cindva pagini cu demonstratii pe tema asta, desi degeaba).

Asa-zisa "lege maritima" e clar ca se aplica si-n spatiu (altfel n-ar fi U.S. Navy tartora lui - cel putin circumterestru), dar jandaru' 'merigan si aliatii lor (prea) mici si gri :moon: zic eu c-au incercat cam riscant sa-l aplice pe Luna si sa infiga acolo steagu', crucea si alte bule masonice sau bubonice.

L.E. Corect ... colegu' meu Zen pe RufoN ... Legea Maritima ... se aplica si in spatiu extraterestru ... din acest motiv ... exista U.S. NaNY cu noua nava spatiala autonama fara pilot in spatiu ... primul sosit ... colonist se cheama si scrie ... toriu si aur pe el ... de aur foame mare daca se introduce dinou paritatea monetara la aur ... crezicova ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Xanadron

#14
Citat din: AdarM din  29 Ianuarie 2013, 17:44:50
Legea aia maritima spune, in principiu, cam asa ceva: teritoriul respectiv trebuie sa fie locuit si sa se autosustina.
Taman din pricina asta (ultima), Ucraina a pierdut procesul cu Romania pe seama Insulei Serpilor. 
Intr-adevar, teritoriul era locuit, insa sustinerea e artificiala, absolut intregul necesar supravietuirii venind de pe tarmul continental.
Vezi, ie grele, tata, ie grele rau!!! :-D
Ie mai grele pina si gravitatiile pe Luna, parol moncher! :-D (am umplut cindva pagini cu demonstratii pe tema asta, desi degeaba).

Asa-zisa "lege maritima" e clar ca se aplica si-n spatiu (altfel n-ar fi U.S. Navy tartora lui - cel putin circumterestru), dar jandaru' 'merigan si aliatii lor (prea) mici si gri :moon: zic eu c-au incercat cam riscant sa-l aplice pe Luna si sa infiga acolo steagu', crucea si alte bule masonice sau bubonice.
Credeau poate ca, daca Lunaticii :-) aliati cu SS-ul sint aprovizionati mai mult de pe Saturn :planet: si nu doar din serele proprii, :lol: pot s-o ia fara gretzuri in axa licuriciana.

Nu le-a mers insa, fiindca ai d-acolo aveau pistolu' mai mare ca ei :-D si le-au dat Verboten de 4 decenii.
Racnetul "Raus !!! " cica s-a auzit atunci pina pe Marte :martiansmile:

P.S. Nu ma luati in seama, e doar scenariul unei (alte) viitoare carti SF.

(Later Edit): pe vremea cind deschideam topicul asta aveam si eu aceeasi parere cu a colegului Arhanghelul (ca astronautii americani NU au calcat pe Luna). De atunci mi-am nuantat insa opinia, rezumata in postul asta (il citez integral fiindca vad ca nu pot da link - am si-un mouse turbat pe moment): :lol:

Citat din: Xanadron din  24 Ianuarie 2013, 15:52:25
Un videoclip sugestiv, cu concluziile caruia sint de acord de citava vreme.
Pe scurt: DA, americanii au alunizat :moon: - nu insa de capu' lor si ajutati de oarece "amici" ET :-) zic eu - dar si NAZA ne-a mintit de-atunci si continua s-o faca cu aceeasi nesimtire crasa. :x

Sint convins si ca Stanley Kubrik a turnat filme care sa incinte ochiu' bizonului contribuabiil din SUA mai ales (v. marturiile vaduvei sale), dar asta nu anuleaza prima ipoteza.
Ba chiar o intareste, fiindca-n felul asta s-au putut evita aparitiile "neplacute" 8-) de OZN-uri, cladiri, ruine etc, ce ar fi putut aparea intr-o transmisie in direct - care nu a fost facuta niciodata (si asta-i doar parerea mea, argumentata prin 1001 chestii la care n-am acum timp sa mai revin insa).

Motivele pt care avem Verboten pe Luna de vreo 40 de ani ar necesita oricum un topic separat.

Pyramids on the Moon - NASA's Apollo lunar coverup

P.S. Piramida"extrasa" dintr-o imagine asa-zis ratata luata de misiunea Apollo-17 poate fi o noutate pentru unii.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/