Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

POMPA PARANORMALÃ !!!

Creat de Tayka, 14 Ianuarie 2011, 13:43:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Tayka

INSTALAÞIE DE SCOS APÃ DIN FÂNTÂNÃ FÃRÃ SÃ TE ARDÃ LA..DIRIDARI :evil:

Dacã aveþi de irigat o grãdinã de pe pe lângã casã,sau chiar zeci de hectare de teren,dacã aveþi eleºteu de peºte,sau turme de animale de adãpat,piscinã unde sã vã scãldaþi,rezervor de apã pentru gospodãrie etc etc.Deci dacã pur ºi simplu doriþi sã aduceþi apa din fântânã la suprafaþã fãrã sã cheltuiþi nici un bãnuþ mai ales acum în plinã crizã;ei bine atunci aruncaþi un ochi ºi pe aici: :-o
IATÃ O INSTALAÞIE STÃVECHE DAR CARE FRIZEAZÃ LEGILE FIZICII:
(folositã la noi ºi de bãnãþenii aruncaþi de comuniºti în pustiul bãrãganului)
SCURT ISTORIC.:CU PESTE 80 DE ANI IN URMA, UN BOIER ROMÂN, A ADUS DINTR-O TARA APUSEANA (GERMANIA, FRANTA??) DOUA POMPE PE CARE LE UTILIZA PENTRU SCOATEREA APEI DIN FANTANA LA CONAC SI LA CAMP ATENÞIE !!...,,PENTRU RIDICAREA APEI''
DESCRIEREA POMPEI: ACEASTA ERA COMPUSA DINTR-UN CORP  DE FORMA CILINDRICA CU CAPACE DE FORMA SEMISFERICA (TOTUL DIN FONTA), UNA DIN PARTI AVEA O TEAVA (ADMISIA) CARE IESEA DEASUPRA NIVELULUI FANTANII SI AVEA CAPATUL PREVAZUT CU UN ROBINET R1 IAR DEASUPRA O PALNIE . DIN CELALALT CAPAT AL CORPULUI IESEA O ALTA TEAVA (REFULAREA) USOR INDOITA LA CAPAT SI PREVAZUTA CU UN ROBINET R2.
INSTALARE: CORPUL POMPEI ERA CUFUNDAT IN FANTANA PANA APROAPE DE FUND, IAR CELE DOUA TEVI - ADMISIA SI REFULAREA - RAMANEAU DESUPRA GHIZDURILOR (MARGINEA SUPERIOARA) FANTANII.
MOD DE FUNCTIONARE: 1. SE DESCHIDE ROBINETUL DE PE REFULARE R2 LA FEL SI ROBINETUL DE PE ADMISIE R1. 2. SE TOARNA APA CU GALEATA PRIN PALINE UMPLAND TOT SISTEMUL PANA INCEPEA SA CURGA APA PRIN ROBINETUL R2. 3. SE INCHID ROBINETELE R1 SI R2, DUPA CARE SE DESCHIDE ROBNETUL R2  APA ÎNCEPEA SÃ CURGÃ IN PERMANENTA IN JGHEABUL FANTANII. DACA SE DESCHIDEA SI ROBINETUL R1 SISTEMUL SE DEZAMORSA SI APA NU MAI CURGEA PRIN ROBINETUL R2. POMPA CARE ERA INSTALATA LA CAMP URCA APA LA BAZINELE DE PREPARAREA SOLUTIILOR PENTRU STROPIT VITA DE VIE.
CE MINTE "DIABOLICA" A AVUT ACEL INGINER DIN VREMURI DEMULT APUSE! DE NOTAT ESTE FAPTUL CA ASUPRA PROBLEMEI AU CAUTAT SA SE PRONUNTE DOUA COMISII (NEOFICIALE) DE LA POLITEHNICA DIN IASI SI BUCURESTI, ACESTIA FIIND ADUSI DE UN DIRECTOR ISTET DE LA UN I.A.S. DIN APROPIERE. DIN PACATE POAMPA DISPARUSE (FURATA), :? :-D  DESCRIEREA APARTINE UNOR PERSOANE DEMNE DE INCREDERE. ªI DE ACEIA AM ÎNCEPUT INVESTIGAÞA ÎN MODUL CEL MAI SERIOS CU REZULTATE EXTRAORDINARE!!!-INSTALAÞIA CHIAR FUNCÞIONAZÃ DOMNILOR!!!
Amãnunte aici; http://www.rhcforum.ro/index.php?showtopic=11950&st=0
Or in english here;
http://www.bae.ncsu.edu/programs/extension/publicat/wqwm/ebae161_92.html
or here; http://www.lifewater.ca/ram_pump.htm

Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

queequeg

E fain, da' nu cred ca-i paranormal deloc! Pare a fi doar fizica aplicata! Cel putin asa inteleg din ultimul tau link! Adica o cantitate mare de apa in cadere impinge o cantitate mult mai mica, dar mult mai sus!

Tayka

#2
Citat din: queequeg din  15 Ianuarie 2011, 10:56:48
E fain, da' nu cred ca-i paranormal deloc! Pare a fi doar fizica aplicata! Cel putin asa inteleg din ultimul tau link! Adica o cantitate mare de apa in cadere impinge o cantitate mult mai mica, dar mult mai sus!
Desigur cã pompa nu e paranormalã :-D dar nici nu funcþioneazã dupã principiul expus de tine, deoarece cantitatea mare de apã rãmâne acolo dupã ce închizi robinetul pentru cã aºa cum zici tu dupã ce s-ar termina apa în cãdere s-ar oprii ºi pompa Dar ea NU SE OPREªTE NICI ODATÃ;CI SE FORMEAZÃ PRINCIPIUL ARTEZIANEI. :evil:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Xanadron

#3
"Pompa minune" functioneaza pe principiul hidraulic al "loviturii de berbec". Principiu ce spune ca presiunea creste brusc la inchiderea unei conducte cu lichid. Prin reglarea resortului si contragreutatilor din dispozitivul de conversiune a presiunilor aer/apa numit WIDDER (= berbec) se aduce sistemul intr-un regim de rezonantza ce amplifica si mai mult cantitatea de apa pompata.
D-aia se simt si vibratii cind pompa functioneaza - si poate urca apa la diferentze de nivel de pina la 100 m.



O pompa submersibila functionind dupa acest principiu a fost prezentata prin 1980 si in revista Tehnium.
Diferenta: utiliza energia cinetica a raului in loc de energia potentiala a apei din bazinul amplasat mai sus.





Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Tayka

Da aºa este funcþioneazã pe principiul rezonanþei, loviturii de ciocan(berbec)cert e cã nu consumã energie,ºi acum în toiul crizei,sã-þi irigi grãdina gratis e cool :roll:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

zamotrak

Din pacare la ses ,unde nu este rau in apropiere sau o minima diferenta de nivel...trebuie cautate alte solutii.

Tayka

#6
  @  zamotrak-Dimpotrivă cred că nu ai studiat mai atent principiul de funcţionare,la şes sau ori şi unde sapi o fântână şi dai de apă,indiferent de nivelul pânzei freatice această instalaţie îţi va ridica apa fără probleme şi fără consum de energie.Atenţie comentariul lui Xanadron de mai sus se referă la acelaşi tip de pompă cu aplicaţie însă la ridicarea apei dintr-un  râu dar tot la fel se poate folosii şi la ridicarea apei dintr-p fântână.Şi crede-mă că nu este doar o glumă proastă..
.........IATĂ O INSTALAŢIE STĂVECHE DAR CARE FRIZEAZĂ LEGILE FIZICII:
(folosită la noi şi de bănăţenii aruncaţi de comunişti în pustiul bărăganului)
SCURT ISTORIC.:CU PESTE 80 DE ANI IN URMA, UN BOIER ROMÂN, A ADUS DINTR-O TARA APUSEANA (GERMANIA, FRANTA??) DOUA POMPE PE CARE LE UTILIZA PENTRU SCOATEREA APEI DIN FANTANA LA CONAC SI LA CAMP ATENŢIE !!...,,PENTRU RIDICAREA APEI''
DESCRIEREA POMPEI: ACEASTA ERA COMPUSA DINTR-UN CORP  DE FORMA CILINDRICA CU CAPACE DE FORMA SEMISFERICA (TOTUL DIN FONTA), UNA DIN PARTI AVEA O TEAVA (ADMISIA) CARE IESEA DEASUPRA NIVELULUI FANTANII SI AVEA CAPATUL PREVAZUT CU UN ROBINET R1 IAR DEASUPRA O PALNIE . DIN CELALALT CAPAT AL CORPULUI IESEA O ALTA TEAVA (REFULAREA) USOR INDOITA LA CAPAT SI PREVAZUTA CU UN ROBINET R2.
INSTALARE: CORPUL POMPEI ERA CUFUNDAT IN FANTANA PANA APROAPE DE FUND, IAR CELE DOUA TEVI - ADMISIA SI REFULAREA - RAMANEAU DESUPRA GHIZDURILOR (MARGINEA SUPERIOARA) FANTANII.
MOD DE FUNCTIONARE: 1. SE DESCHIDE ROBINETUL DE PE REFULARE R2 LA FEL SI ROBINETUL DE PE ADMISIE R1. 2. SE TOARNA APA CU GALEATA PRIN PALINE UMPLAND TOT SISTEMUL PANA INCEPEA SA CURGA APA PRIN ROBINETUL R2. 3. SE INCHID ROBINETELE R1 SI R2, DUPA CARE SE DESCHIDE ROBNETUL R2  APA ÎNCEPEA SĂ CURGĂ IN PERMANENTA IN JGHEABUL FANTANII. DACA SE DESCHIDEA SI ROBINETUL R1 SISTEMUL SE DEZAMORSA SI APA NU MAI CURGEA PRIN ROBINETUL R2. POMPA CARE ERA INSTALATA LA CAMP URCA APA LA BAZINELE DE PREPARAREA SOLUTIILOR PENTRU STROPIT VITA DE VIE.
CE MINTE "DIABOLICA" A AVUT ACEL INGINER DIN VREMURI DEMULT APUSE! DE NOTAT ESTE FAPTUL CA ASUPRA PROBLEMEI AU CAUTAT SA SE PRONUNTE DOUA COMISII (NEOFICIALE) DE LA POLITEHNICA DIN IASI SI BUCURESTI, ACESTIA FIIND ADUSI DE UN DIRECTOR ISTET DE LA UN I.A.S. DIN APROPIERE. DIN PACATE POAMPA DISPARUSE (FURATA),    DESCRIEREA APARTINE UNOR PERSOANE DEMNE DE INCREDERE. ŞI DE ACEIA AM ÎNCEPUT INVESTIGAŢA ÎN MODUL CEL MAI SERIOS CU REZULTATE EXTRAORDINARE!!!-INSTALAŢIA CHIAR FUNCŢIONAZĂ DOMNILOR!!!
...
http://www.lifewater.ca/ram_pump.htm
http://www.bae.ncsu.edu/programs/extension/publicat/wqwm/ebae161_92.html
http://www.rhcforum.ro/topic/11950-pompe-de-apa-care-sfideaza-fizica/
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Xanadron

#7
Hai sa lamurim ceva mai clar "parapompa" :-D asta - numita de engleji Ram-Pump, adica pompa-berbec, dar inventata - culmea! - nu de un neamtz, ci de francezul Joseph Michel Montgolfier in 1796. Al' cu baloanele adica.

Ideea urcarii apei venite in debit mare de la inaltime mica, dar in debit mic la inaltime mare (teoretic, sa zicem 20 l/s veniti de la 3 m inaltime pot fi urcati la 30 m, dar cu un debit de 2 l/s - practic randamentul e insa de circa 70%) e geniala, dar constructia pompei asteia nu e chiar floare la ureche - mai ales la nivelul reglarii supapelor - vezi schemele atasate.

1. Inlet — drive pipe = teava aductiune
2. Free flow at waste valve = curgere libera la supapa de presiune/pulsare
3. Outlet — delivery pipe = evacuare - teava livrare apa
4. Waste valve = supapa presiune/pulsare
5. Delivery check valve = supapa verificare livrare apa
6. Pressure vessel = vas de presiune

Exista insa si furnizori de pompe d-astea, dar din pacate mai ales prin SUA (la preturi de 200-1.500 $).
http://www.greenandcarter.com/
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Arhanghelul

Ce bine c-am aflat de tipul asta de pompa .... cand ne vedem dau berici ...
Uite un film mai explicit ...
Williamson Ram Pump - Kevin Smith Steelworkers version
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

zamotrak

Citat din: Arhanghelul din  07 Iulie 2011, 23:19:01
Ce bine c-am aflat de tipul asta de pompa .... cand ne vedem dau berici ...
Uite un film mai explicit ...
Williamson Ram Pump - Kevin Smith Steelworkers version

Inca odata spun ca,pompa de apa este o invemtie de nota 10 bis,dar daca nu ai diferenta de potential/nivel nu ar cum sa functioneze  daca nu ai cel putin un amarat de parau prin preajma.Apa dintr-o fantana ,pur si simplu o extragi manual,electric, eolian sau...paranormal :-D Parerea mea.

Tayka

Citat din: zamotrak din  08 Iulie 2011, 00:43:53
...Apa dintr-o fantana ,pur si simplu o extragi manual,electric, eolian sau...paranormal :-D Parerea mea.
Regret că părerea ta nu corespunde cu realitatea,dar această pompă introdusă într-o fântână (chiar şi dela Recaş) va ridica apa singură la suprafaţă şi fără nici un ajutor manual,electric,etc.Trebuie doar amorsată după care funcţionează singură ca o arteziană.La ieşire din pompă debitul apei nu este constant ci în rafale (izbucuri) aceasta deoarece pompa funcţionează pe principiul loviturii de berbec,dar acest şoc poate fi uşor regularizat şi după caz apa poate fi apoi transportată prin canale sau conducte.Dacă nu înţelegi nu-i problemă;te învăţăm noi până când odată şi odată vei înţelege,principalul este să nu ne mai contrazici şi să studiezi mai atent problema,aşa cum văd că a făcut şi colegul Arhanghelul,şi care iată că a înţeles din prima cum funcţionează,că doar de aia ne va oferii şi berici.Asta binenţeles doar dacă zici că ai nevoie de aşa ceva,dacă nu n-are rost să mai continuăm -sorry.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Arhanghelul

@zamotrak
Nu cred ca e problema de debit intre sursa subterana de apa a fantani si cel al pompei-berbetika  :lol: ... folosesti o pompa mai mica ...
ex:  http://williamsonrampump.co.nz/capacity.html
In "bucuria mea " c-am aflat de solutia asta (ce-mi rezova o gramada de calcule si zeci de ore de meditat la diverse probleme de logistica si mentenanta ) am mai gasit cate ceva pi gogutza ... initial vroiam sa fac o serie de suruburi arhimedice    http://www.arthur.ro/istoria_surubului_ro.htm

http://ps-survival.com/PS/Ram_Pumps/Drinking_Water_And_RAM_Pumps_2005.pdf

http://atlaspub.freeservers.com/rampg.htm

   
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

serban


Arhanghelul

Alte tehnologi de pomparea apei ...bazate pe "surub" ....

Rife River Pump
Slingpump


Uita-ti si un surub arhimedic...intro varianta slim(nu cred ca poate ridica la mai mult de doua ori inaltimea roti ) ... varianta gandita de mine era pe un tub foarte lung ... dar tot cu teava (pexal) ... si tot angrenajul era antrenat de o roata sau elice in functie de solutia care urma s-o aplic ... cu cadere de peste 2m foloseam elice la o diferenta de nivel de > 1cm(curgerea apei) foloseam roata cu zbaturi ...
In concluzi vazusem pompa "berbekutz" dar cred ca nu i-am dat importanta ca nu intelegeam cu functioneaza... mersi tayka ... berici...berici ...
PERPETUAL WATERWHEEL PUMP
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

zamotrak

Citat din: Tayka din  08 Iulie 2011, 02:40:06
Regret că părerea ta nu corespunde cu realitatea,dar această pompă introdusă într-o fântână (chiar şi dela Recaş) va ridica apa singură la suprafaţă şi fără nici un ajutor manual,electric,etc.Trebuie doar amorsată după care funcţionează singură ca o arteziană.La ieşire din pompă debitul apei nu este constant ci în rafale (izbucuri) aceasta deoarece pompa funcţionează pe principiul loviturii de berbec,dar acest şoc poate fi uşor regularizat şi după caz apa poate fi apoi transportată prin canale sau conducte.Dacă nu înţelegi nu-i problemă;te învăţăm noi până când odată şi odată vei înţelege,principalul este să nu ne mai contrazici şi să studiezi mai atent problema,aşa cum văd că a făcut şi colegul Arhanghelul,şi care iată că a înţeles din prima cum funcţionează,că doar de aia ne va oferii şi berici.Asta binenţeles doar dacă zici că ai nevoie de aşa ceva,dacă nu n-are rost să mai continuăm -sorry.
@tayka,cu tot respectul,dar Arhanghelul,are se pare ,un parau prin apropiere care va furniza energia necesara generarii undelor de soc hidraulice(lovituri de berbec),lucru absolut necesar functionarii acestui tip de pompa.