Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Wade Frazier - despre energia gratuita

Creat de ilici, 12 Ianuarie 2011, 15:31:25

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ilici

Salut,

Vreau sã atrag atentia citorilor acestui forum asupra unei persoane pe nume Wade Frazier, pe care am descoperit-o pe forumul Avalon.

Frazier are un site personal unde a publicat tot felul de eseuri detaliind calatoria lui spre promovarea energiei gratuite si toate suprimarile la care a fost supus el si cei apropiati lui.

Un eseu foarte important mi s-a parut urmatorul:
Keys to Comprehending Abundance-Based Paradigms

Ideile prezentate in acest eseu mi s-au parut atat de importante incat mi-am facut timp sa il traduc in limba romana pentru ca aproape sigur sunt si altii ca vor aprecia aceasta informatie:
Chei pentru înțelegerea unei paradigme bazate pe Abundențã

Cuvinte cheie din articol: energia gratuita, constiinta, conspirationismul, acceptarea responsabilitatii.

Extras din site-ul lui Wade Frazier: "Daca esti interesat de energia gratuita, remedii inofensive pentru cancer, sau cum putem vindeca aceasta planeta si posibilele obstacole de pe traseu, s-ar putea sa gasesti aceste pagini interesante"

Despre traducere: nu sunt un traducator de profesie asa ca imi cer scuze daca uneori textul nu "curge natural" asa cum ar trebui. Daca este posibil, recomand citirea eseului original in limba engleza, pentru ca autorul ofera multe linkuri pentru justificarea afirmatiilor si experientelor sale.

Lectura placuta!
All that we see and seem is but a dream within a dream

rontzo

mai sunt o gramada de "nepoti" ai lui Nicolae Tesla in epoca actuala
de exemplu Tom Bearden care are un generator fara parti in miscare cu randament de 100%
http://www.cheniere.org/megstatus.htm
sa nu uitam de exemplu nici pe Tom Ogle ( inventator al unui motor cu consum de 2l/100km in 1977)  

lista este interminabila
si sigur cel putin 25%  din ei nu sunt escroci - si din pacate astia dispar cel mai repede de pe firmament
La mai mare

ilici

All that we see and seem is but a dream within a dream

Cautatorul

Eu daca-as cunoaste vreo metoda de a obtine energie gratuita as capta-o eu si as vinde-o ieftin ca sa fac bani.
E ca aia care vand carti in care ne explica cum sa castigam la loto. Dar ei de ce nu castiga la loto dupa sfaturile lor?

mr

#4
Tehnologiile astea alternative, pentru a ne putea folosi de ele din plin, trebuiesc neaparat puse in lumina unei alte paradigme care sa tina cont de natura noastra mai inalta (intermediaro-cauzala) atat de ignorata pana acum. Energiile care le anima au ele insele o sursa de vibratie mai inalta si mai "curata", un potential care poate fi atins numai in momentul in care ajung sa aiba o alta relatie si corespondenta cu cei care le folosesc.

Cu alte cuvinte, exprimarea sintetica si seaca, ce priveste fiinta omeneasca si modul ei de manifestare, nu se mai potriveste noii paradigme care va veni indiferent ca vrem sau nu. Atat timp cat ne "privim" ca pe niste obiecte si ne asezam intr-un mod rational-simplu in peisaj iar constiintele noastre se centreaza in apropierea acestui mod de abordare nu putem nutri decat in vis la energii mai elevate si, mai ales, controlarea lor eficienta.
Ca exemplu:
"..Joseph Tainter a propus actuala teorie favoritã pentru descrierea motivelor ce au dus la prãbusirea civilizatiilor. În general civilizatiile au apãrut când oamenii au devenit sedentari, lucru dependent de existenta unei surse locale si stabile de energie. Aceste surse stabile se bazau de obicei pe domesticirea planetelor si animalelor, dar sunt si exceptii, cum ar fi cultura din Nordvestul Pacificului care se bazeazã pe somonul care înoatã în amonte. Surplusul de energie rezultat din domesticire si din adunarea oamenilor în asezãri a permis dezvoltarea specializãrilor si a profesiilor..."

Nu zic ca nu-i adevarat ce scrie acolo din punct de vedere logic ci spun doar ca nu e suficient. Trebuie sa depasim aceasta logica generalista si separatista si sa incercam sa ne centram mai mult pe potentialul sinelui (fara a pierde din vederea aparteneta la grup). In momentul in care cei mai multi dintre noi si-ar descoperi adevarata identitate a sinelui atunci si celelalte elemente "ajutatoare" (gen energiile de care vorbim) vor veni de la sine in campul nostru ...intr-o simbioza perfecta. "Dezvoltarea perpectivei pe baza de abundenta" este o formulare pur rationala si utopica in actuala paradigma. :)
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

ilici

#5
@mr - ceea ce tu ai scris este foarte aliniat cu parerile lui Wade si cu ale mele. Eseul pe care l-am tradus este o particica infima din munca lui Wade, care sper eu sa trezeasca interesul si sa ne scoata din auto-victimizare, si defetism.

Problema este ca cei ca tine Mr sunt foarte putini. Cand vor fi ceva mai multi (si Wade sustine ca nu trebuie sa fie majoritatea), simbioza de care vorbesti tu se va petrece.

@Cautatorul - din reply-ul tau inteleg ca nu ai citit lucrarea lui Wade, pentru ca se raspunde exact la intrebarea pe care ai pus-o tu. Ideea ta chiar am incercat sa o pun in aplicare acum un an :), iar Wade nu doar a incercat ci chiar a si reusit... pentru o perioada cel putin...

@rontzo - da sunt o gramda, dar uite ca totusi nu sunt destui inca, sau daca sunt nu se unesc pentru a aduce inventiile pe piata publica
All that we see and seem is but a dream within a dream

Nox

#6
Citat din: ilici din  12 Ianuarie 2011, 15:48:25
Rog un moderator, daca e posibil, sã "repare" linkurile din postul original.

Am corectat și am șters restul de mesaje.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee