Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pãrere. Ce am fotografiat?

Creat de Gabri001, 05 Ianuarie 2011, 13:09:03

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Gabri001

Ma bucur sa vad ca sunteti curiosi ca si mine si ca va da-ti tot interesul sa rezolvati "puzzel-ul" meu. mai sunt anomalii in acelasi 2 fotografii. le incercuiesc si le pun. acum sa o luam pe rand cu nelamuririle;
-zona fotografiata este pe valea morararului din bucegi; eu fotografiez de la o altitudine de 2000 m, iar creasta se ridica la 2400 m. in poza de control, la baza stancii se afla sotul meu ce pleca dupa apa (asta ca se sa poata face o comparatie cu marimea muntelui).
- tot "acel" ceva mi-a atras atenta in prima faza, regasind-o in a doua poza mult mai clar.
- m-am gandit si eu la o parapanta in poza de control, dar era 6.45 dimineata. atunci se ridica aerul rece de pe munte si nu cred ca se incumeta cineva la acea ora...aici astept un raspuns de la o persoana care este in masura sa o faca in acest caz.
multumesc pentru interesul acordat
gabi

StarDust

Gabri001, parerea mea ca in fotografia de control, se vede fuselajul unui avion, ce zboara la o altitudine destul de joasa si care reflecta lumina soarelui pe fuselaj. Poate sotul tau isi aminteste sau nu daca a vazut ceva in acea pozitie. Dat fiind faptul ca aparatul foto a luat ca reper stancile atunci lumina reflectata de avion ar aparea putin defocalizata, deci mai mare ca dimensiuni aparente... e doar o parere, dar eu cred ca despre asta e vorba.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Gabri001

Nu ma pot pronunta, dar nu despre acea fotografie doream lamuriri ci despre celelate 2. oricum cred ca am gresit "pozitia" celei de control asa ca mai atasez alta de control cu zona incercuita unde este acel "ceva".
sotul n-a vazut nimic (era la baza muntelui) si nici eu cu toate ca ma uitam prin obiectiv.

Xanadron

#18
Poza de control de mai sus elimina definitiv ipoteza unei zone iluminate a peisajului, care ar fi putut fi confundata cu obiectul aerian (bine conturat oricum - si care nici macar la statutul de artefact nu poate fi... degradat, :-D din simplul motiv ca apare in mai mult de-o imagine, sub aceeasi forma si in locatii usor diferite).

Obiect Zburator Neidentificat amplasat clar intre obiectivul aparatului si versantul muntos.

Ce anume ar fi respectivul... OZN :ufo: in definitiv (mult mai evident decit puriceii aia din gluma :D de imagine cu sursa ProTV - doar pseudoanalizata din lipsa de detalii in asa-zisa "sectiune zero" :roll:) - asta cred ca nimeni n-o sa poata preciza insa vreodata.

Repet, mie cel putin imi sugereaza o DRONA de 2-3 m lungime. :ufo:
Posibil si de origine non-ET (umana adica - daca tot NATO si elicopterele israeliene se-nvirt libere p-acolo).
Iar "orb"-ul poate fi produs de prezentza dronei - doar o alta ipoteza, evident.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

#19
Xanadron da-mi voie sa te contrazic. Dar daca-mi ceri dovezi atunci vi si dumneata maestre cu o sticla de  si iti voi aduce dovezile imagistice. Pun pariu pe o duzina de fiole mai sus pomenite ca daca avem grija aceasta, si mergem la anu la aceeasi ora totacolo...voila acelasi hamburgher. Dupa ce bem sticlutza...poate voi deveni convins ca era totusi o drona. altfel nu!!!

@Gabri007, parerea mea este ca ceea ce ai incercuit tu in imagini sunt goange zburatoare luminate de soare. Daca maresti imaginea, in dreapta mai sunt 2 ceva mai mici.


Gabri001

Ehe ar fi fost bine sa fie goange zburatoare. problema este ca soarele este undeva in dreapta lasandu-se dupa creasta, iar "goangele" sunt la baza muntelui la umbra. mai astept pareri.

jean

Este o zona iluminata de o amarata raza de soare. Vezi zonele mai inalte de relief: A, B, C, D, E, F si G, unde razele de lumina ating solul.
Citatiar "goangele" sunt la baza muntelui la umbra. mai astept pareri.
Eu nu vad nicio goanga....Sunt cateva pete de pe obiectiv.
Adevarul este dincolo de noi

Xanadron

#22
Citat din: jean din  06 Ianuarie 2011, 22:26:05
Este o zona iluminata de o amarata raza de soare. Vezi zonele mai inalte de relief: A, B, C, D, E, F si G, unde razele de lumina ating solul.Eu nu vad nicio goanga....Sunt cateva pete de pe obiectiv.

De acord si cu tine, Jean, si cu @biss apropo de "goangele luminoase" sau pete minuscule - irelevante si dupa mine.
Desi... orice-i posibil in domeniul asta nebulos al OZN-urilor, deseori observate insotite de anumite sfere/puncte luminoase pe post de "cercetasi" (dupa unii autori).

NU-s insa de acord si apropo de irealitatea presupuse "drone" :ufo: (sau ceva p-aproape in orice caz - continui sa cred asta).

Poate n-am fost destul de clar, compadre @biss - nu la punctisoarele alea luminoase ma refeream (care pot fi impuritati pe obiectiv sau alte 1001... intr-adevar artefacte), ci la jumatea de sandwich zburator.
Caruia pina la anu' i se vestejeste insa macar salata :-D - asta n-ai luat-o in calcul. ;)
Asa ca n-avem sanse sa-l gasim idem si la fel de proaspat. :-P
O sticloantza d-aia merita golita oricum, macar inainte de "The day the Earth stood still" - nu, nu doar filmul. :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Gabri001

Acum sa va spun despre zona. am incercat sa fiu cat mai scurta in detalii pentru a nu influenta. valea pe care am fost am ajuns intamplator. de fapt noi urcasem pane pe undeva mai sus de acel "ceva";cand mai aveam de depasit o stanca de apox 30 m pentru a ajunge in creasta, efectiv nu am mai reusit sa o urc. mai facusem traseul si acolo pe creasta gasisem niste pietre pe care cu mintea de atunci le-am fotografiat si atat. in timp mi-am dat seama ca nu sunt "normale" si vroiam sa ma duc din nou sa le studiez. cert e ca n-am ajuns, ne-am uitat si in jos la aprox 400m am vazut pajistea. am hotarat coborarea si am ramas acolo cateva zile pentru relaxare. traseul nu este unul marcat, rar trece cate un om pe acolo si de obicei in tura de o zi (fara bagaje). doar noi si caprele negre am fost acolo. singura chestie ciudata i s-a intamplat sotului care-i un fel de "jiji contra" la ceea ce nu este palpabil: s-a trezit a doua zi dimineata pe la 5.30 cand "treceau doua femei pe langa cort si discutau intre ele spunand 'ce super si-au pus cortul aici''. pentru ca noi mai plecam cu moto prin tara si ne punem cortul pe unde apucam initial i s-a parut ca e normal sa auda asa ceva, dar apoi si-a dat seama ca nu avea cine sa treaca pe acolo...si la acea ora.
stiu ca se schimba subiectul, dar am aobservat in acea zona o stanca ciudata: pare a fi un paralelipiped, prob aparare la studiat cnd se observa  ca eroziunea are loc orizontal si nu vertical asa cum ar trebui, mai ales ca inclinatia este f mare(poza). e posibil sa fie legaturi in toate aceste cazuri?

abyss

@Xanadron,
Iata zona cu pricina. Eu nu vad decat un petec luminat de raze solare. :|



@Gabri001,
Punctele luminoase sugerate de tine pot fi "RODS", iata:




Referitor la cele 2 "femei"... poate sotul tau visa. Daca erau fantome, atunci as zice ca aveau un limbaj de fete shmekere din actualitatea noastra- "ce super si-au pus cortul aici"-

Daca erau preotzi de-ai lu Zalmoxe sigur nu aveau voci feminine.

Daca erau EBEs... Cu sigurantza in zilele urmatoare v-ati fi simtit "diferit". Adica, posibile stari de greatza, discomfort muscular, vise intense, impresia ca s-a intamplat ceva si nu-ti poti aminti, in fine...

Pe de alta parte e posibil sa fie cum ziceti voi. Si poate cine stie.... erau doua iele ce iesisera din hora dupa ce au dansat Avatarana. In orice caz, eu iti multumesc pentru ce ne-ai aratat si povestit si marturisesc ca simt ca mai ai si alte povesti adevarate si interesante.

Apropo, ati fost pe munte in noaptea de Sanziene?

Gabri001

@biss, trebuie sa recunosc ca nu sunt o persoana religioasa, deci, habar n-am cand pica zanzienele:-D. am urcat pe 21 si am coborat pe 25 august. si mai recunosc, plecasem sa caut Kogaionul, sau macar sa fac cateva masuratori. referitor la vocile auzite asta nu inteleg nici eu de ce sunt intr-un limbaj atat de "modern", dar pe el l-au frapat mai mult pasii (pasii l-au trezit si apoi a auzit vocile). referitor la foto, nu zic ca nu ai dreptate; o fi si vorba de imaginatie, dar totusi, sunt mai multe tipuri acolo: stanca, jnepenis si iarba. are dimensiunea mai mare de 5 m si pentru a demonstra o sa arat acea stanca pe care o mai aveam sa o urcam si care are aprox 30 m.
si pentru a se vedea micimea unui om in fata muntelui atasez alta in care sotul era plecat dupa apa; trebuie cautat cu lupa in imagine, dar avea un tricou rosu (cam pe la mijlocul imaginii, usor stanga).
si da...sigur ca mai sunt o gramada de intamplari in fata carora logica pica, dar nu este topicul de asa natura sa le pot decrie.

abyss

Sanzienele sunt o chestie reala si sacra dacilor. Se petrece in primele ore ale zilei de 24 iunie. nu are treaba cu popii crestini care au suprapus peste acea data ziua Sf Ioan Botezatorul.

Sanzienele sunt cele 3 energii din care e alcatuita Avatarana (Axis Mundi) sau vortexul energetic prin care se coboara Trimisul Divin sau Avatarul pe varful muntelui sacru al dacilor. E o raza slaba ca de lumina, un fel de lumina neutrinica... daca intri in ea ori mori ori vei fi schimbat forever, in cazul in care esti "pregatit".

SLEAH19

   Fotografie facuta de mine cu un telefon (Samsung)  cred ca in noiembrie 2010 si descarcate azi ( are card de 2G si descarc rar ). Ce ar putea fi?  O reflexie ?





O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

jean

Cred ca este vorba de o gaura in plafonul de nori prin care patrund cateva raze de soare. Am si eu o asemenea poza facuta la apus si prin coroana unui copac patrund cateva raze de soare producand un efect similar. Am cautat poza sa o postez aici dar nu am gasit-o. Sgur o am pe undeva, stiu de existenta ei.
Adevarul este dincolo de noi

padme

Mai mult ca sigur! Si eu am fotografiat de zici ca e ozn curat!