Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

[JOC/GHICITOARE] Ce credeti ca am fotografiat - reloaded

Creat de DepthOfField, 06 Aprilie 2006, 00:24:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

DepthOfField

Nu e dara de condensare a unui avion.

Citatcât timp ai observat fenomenul? sau dacã ºtii cât timp a durat fenomenul?
fenomenul nu l-am observat decat ulterior pe fotografie... cu ochiul liber nu mi-a atras nimic atentia

Citats-a auzit vreun zgomot în timp ce priveai?
voiam sa fotografiez un avion, se auzea zgomotul avionului, dar in cadrul nu am surprins avionul sau jetul acestuia, cred ca ghicitoarea mea nu are legatura directa cu avionul ce voiam sa-l fotografiez

Citatce e cu cele 2 puncte albe,marcate de mine pe fotografia ta?
Nu stiu..nu la ele ma refeream, ci la arcul de cerc luminos.

:roll:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

DepthOfField

Pesemne ca e o ghicitoare foarte dificila ...  :roll:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

alx

da,intr-adevar e o ghicitoare foarte dificila...senzatia pe care o am privind aceasta fotografie este ca pe obiectiv era montat un filtru(posibil polarizant)care prezinta o zgarietura si niste puncte,sau un tele,cu un defect asemanator...dar e doar o senzatie data de forma si textura ''ciudateniei''...nu stiu...oricum vad ca nimeni nu s-a incumetat sa-si incerce norocul,probabil ca in curand tu o sa postezi o fotografie si eu o sa incerc sa ghicesc ce e,apoi eu o sa postez o fotografie si tu o sa incerci sa ghicesti,si apoi eu...apoi tu...din nou eu...iarasi tu...
     
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

se pare ca am gresit cand am spus ca nu si-a incercat nimeni norocul,si pe aceasta cale le cer scuze lui Darkness si Sxn_b
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

DepthOfField

Citatsenzatia pe care o am privind aceasta fotografie este ca pe obiectiv era montat un filtru(posibil polarizant)care prezinta o zgarietura si niste puncte,sau un tele,cu un defect asemanator...dar e doar o senzatie data de forma si textura ''ciudateniei''...nu stiu...
Nu am folosit si nu folosesc filtre sau alte geamuri in fata obiectivului... deci nu avea ce sa fie zgariat... poza a iesit asa fara aportul meu "constructiv"
totusi esti oarecum pe aproape cu raspunsul.

dar se pot pune in continuare intrebari. mai liciteaza cineva?

indiciu: totusi din parametrii EXIF, se poate trage o concluzie importanta pentru ghicitoare.  :roll:

Last edit: oau, am ajuns la postul cu nr 666 .. ce sa insemne asta?  :-D
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

prosecco

Citat din: ciuciulete din  17 Mai 2007, 17:04:43

Last edit: oau, am ajuns la postul cu nr 666 .. ce sa insemne asta?  :-D
cai ai ajuns la postul 666  :wink:

jackie28t

#666
Citat din: ciuciulete din  17 Mai 2007, 17:04:43Last edit: oau, am ajuns la postul cu nr 666 .. ce sa insemne asta?  :-D

Ciuciulete,
daca ai ajuns la postul cu nr 666 inseamna ca mai ai 334 de posturi de scris ca sa ajungi la 1000   :-D LOL

Referitor la ghicitoare expusa mai sus nu stiu ce sa spun,uitanduma rapid si vazand  ''Focal Length:72 mm'' spune ca ai folosit zoomul la maxim cel optic si cel digital deci acel ceva se afla destul de departe as spune.
Am sa ma uit mai atent. :wink:

alx

faptul ca ai avut un timp de expunere de 1/2500 si diafragma la f8 ma face sa cred ca acolo exista o sursa foarte puternica de lumina,adica focalizai aproape de soare,si adaugand si un zoom de 12x(cred ca atat are canon-ul tau)plus ca tu spui ca nu ai observat nimic cu ochiul liber,atunci concluzia ar fi(cred eu) ca in fotografie apare o eroare a obiectivului combinata cu reflexia sursei de lumina,care se traduce prin acea ''zgarietura'' care urmareste forma lentilei...poate e chiar un defect al obturatorului,de fapt cam seamana cu lamelele acestuia,si asa s-ar explica de ce nu ai vazut nimic inainte...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

si referitor la intrebarea ta cu postul 666,asta inseamna ca esti pe locul 4 in topul utilizatorilor...sper sa fiu prezent pe forum si la postul tau cu nr.2012...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

DepthOfField

Citatfaptul ca ai avut un timp de expunere de 1/2500 si diafragma la f8 ma face sa cred ca acolo exista o sursa foarte puternica de lumina,adica focalizai aproape de soare,si adaugand si un zoom de 12x(cred ca atat are canon-ul tau)plus ca tu spui ca nu ai observat nimic cu ochiul liber,atunci concluzia ar fi(cred eu) ca in fotografie apare o eroare a obiectivului combinata cu reflexia sursei de lumina,care se traduce prin acea ''zgarietura'' care urmareste forma lentilei...poate e chiar un defect al obturatorului,de fapt cam seamana cu lamelele acestuia,si asa s-ar explica de ce nu ai vazut nimic inainte...
Da, Alx, asa e cum descrii tu, ai dedus corect. Felicitari. Pai asta era poanta, aparatul era pe cele mai mici setari de luminozitate F8 si 1/2500 si cu toate astea dunga apare luminoasa.. deci era clar ca avem de-a face cu o lumina foarte puternica, deci cel mai probabil de la soare.
Intr-adevar, cautam sa fotografiez un avion care se nimerea sa treaca peste soare din locul de unde priveam eu..am mai spus ( aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,328.msg18288.html#msg18288  ) , si aveam aparatul pus pe fotografiere continua, ceea ce inseamna ca facea poze la 2 cadre pe secunda. Iar ca directie era foarte aproape de soare, unde si cerul este extrem de luminos. Nu a iesit ce voiam eu, adica soarele era mult prea luminos chiar si la setarile minime.. printre multele cadre "degeaba", am gasit si pe acesta "IMG 5904.jpg" cu dara luminoasa curba, pe care am expus-o aici ca ghicitoare, precum si pe precedentul "IMG 5903.jpg" luat la doar jumatate de secunda mai inainte (EXIF indica la fel, aceeasi secunda), in care dara este dreapta si mult mai scurta.
Iar reflexia se datoreaza dupa mine reflexiei luminii solare extrem de puternice, pe muchia interioara a obiectivului, marcata cu sageti rosii, vezi poza "Canon S2.jpg", si care s-a manifestat numai intr-o pozitie anume a ansamblului Soare - aparat foto. Sau poate reflexia era pe alta muchie a lentilelor sau monturii obiectivului foto.
Deci pana la urma tot ceva incadrabil in LENS FLARE ar putea fi catalogat.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

pri3st3ss

stiu ca nu am fost in stare sa dezleg vreo ghicitopare,dar imi permiteti sa postez si eu o imagine?

daca acest lucru va deranjeaza,puteti spune si  nu va chiunui...desi probabil veti ghici imediat...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

alx

Citat din: alx din  08 Martie 2007, 23:53:09
aºa cum spuneam,sunt tot mai puþini cei care îndrãznesc? sã posteze aici,ºi nu înþeleg de ce?nu mai face nimeni fotografii interesante/ciudate/neobiºnuite? 

@pri3st3ss    iti urez bun venit in rindurile noastre(cam rare,ce-i drept).Am inceput cu un citat din ceea ce spuneam cu ceva timp  in urma,asta ca sa nu-ti faci probleme,cel putin din punctul meu de vedere sunt bucuros(si cred ca nu sunt singurul) ca sunt si altii care pun aici ghicitori...nu este obligatoriu sa ghicesti ce s-a postat aici,in schimb e super daca incerci...iar cat despre dificultatea ghicitorii,sa-i lasam pe colegii de pe forum sa-si spuna parerea...daca te uiti in urma,o sa vezi ca si eu am pus o imagine pe care Ark a ghicit-o din prima...deci...
   cat despre fotografia ta,e foarte interesanta,am si eu o intrebare:la ce ora din zi a fost facuta?
si apropo,cui ii cereai voie ca sa postezi?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

jackie28t

Buna ghicitoarea pri3st3ss.Imaginea a fost fotografiata de tine?Cam pe ce data a fost fotografiata?
La prima vedere as spune ca sunt niste fulgi de zapada picand prin fata unui lumini. :roll:

darkness

da,de acord cu jackie, e ninsoarea :lol:
sau cel mult grindina?!

pri3st3ss

ms mult, alx; voua va ceream voie ca,nah, ma bag si eu pe aici...


fotografia a fost facuta noaptea,anul trecut
nu este nici ploaie,nici ninsoare,nici grindina
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.