Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

[JOC/GHICITOARE] Ce credeti ca am fotografiat - reloaded

Creat de DepthOfField, 06 Aprilie 2006, 00:24:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Dreamy

jackie nu inteleg ce sunt dungile care se vad!! Prima oara m-am gandit la cablurile care atatna intre stalpii de pe marginea drumului...insa nu prea semana...par regulate ma refer la distanta dintre ele...parca ar fi desenate sau ar fi refexia unui zid in geam..

cumva ai fotografiat o reflexie a ceva...pe un geam?....ma gandesc la o luminita laser :mrgreen:

genie

jakie, eu cred ca seamana cu o explozie pe cer fotografiata printre sarmele de inalta tensiune ( sau medie sau joasa tensiune...nu conteaza). e elicopterul de la Golesti??? Care stie, a explodat sau nu, ca eu n-am prea urmarit stirile? Oricum , raman la parerea mea ca e o explozie a ceva, desi mi se pare luata de la ceva distanta....

DepthOfField

Si de ce sa nu fie totusi cabluri electrice intre stalpi? Ba seamana foarte bine, numai ca sunt defocalizate, iar distanta dintre ele este uniforma, pentru ca ele sunt intinse paralel (si raman paralele chiar daca au o oarecare "burta" datorate gravitatiei. Ma rog, pot sa fie si reflexii, dar si cabluri electrice!
daca e explozie..de ce pare ca are forma hexagonala? :-D (desigur, nu perfecta, ne aflam la detalii de ordinul pixelilor, unde aproximarile date de senzor si compresia jpeg pot introduce distorsiuni) - ma scuzi, jackie, daca ma folosesc de imaginea ta, sper ca ma intelegi. Si daca ma insel, te rog sa combati!
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Dreamy

Citat din: ciuciulete din  09 Noiembrie 2006, 14:27:12
Si de ce sa nu fie totusi cabluri electrice intre stalpi? Ba seamana foarte bine, numai ca sunt defocalizate, iar distanta dintre ele este uniforma, pentru ca ele sunt intinse paralel (si raman paralele chiar daca au o oarecare "burta" datorate gravitatiei. Ma rog, pot sa fie si reflexii, dar si cabluri electrice!

OK de acord cu tine ...dar parca sunt prea multe si prea drepte ....imi sugereaza o retea de cabluri(daca vorbim de cabluri)...ma rog poate fi orice

Am eu impresia sau chiar sti ce a fotografiat jackie??? :wink: Daca da spune..nu ne mai chinui :?

DepthOfField

am spus deja: a fotografiat o luminita. mai departe e problema de ghici.
Nu stiu ce a fotografiat exact, doar banuiesc, insa e oarecum legat de o discutie pe topicuri mai veche pe o tema similara, de-aia tot spun ca mi se pare cunoscuta. Daca s-au citit topicuri mai vechi, se poate sti la ce ma refer, daca nu, e ceva nou.
Ghiciti voi.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Citat din: dedeiu din  08 Noiembrie 2006, 23:32:01
Daca este in format jpg, poate este un bec poate o pata de sos de tomate pe obiectiv, nu imi dau seama. Daca este o poza clasica(din aia cu film), pare a fii arsa acolo. Hmm.
Este o fotografie digitala.Nu-i nici pata de tomato si nici arsa :|

Citat din: ciuciulete din  09 Noiembrie 2006, 08:21:58Eu stiu raspunsul la ghicitoare!! Este o luminita! :-D

Incomplet.Ce fel de luminita? Sau ai vrut sa spui lumina defocalizata?

Citat din: dreamy din  09 Noiembrie 2006, 11:32:44cumva ai fotografiat o reflexie a ceva...pe un geam?....ma gandesc la o luminita laser

Nu-i reflexie :|

Citat din: genie din  09 Noiembrie 2006, 14:00:31
jakie, eu cred ca seamana cu o explozie pe cer fotografiata printre sarmele de inalta tensiune ( sau medie sau joasa tensiune...nu conteaza). e elicopterul de la Golesti??? Care stie, a explodat sau nu, ca eu n-am prea urmarit stirile? Oricum , raman la parerea mea ca e o explozie a ceva, desi mi se pare luata de la ceva distanta....

Salut ''genie'' si bine ai venit printre noi.
Nu este vorba de nici o explozie dar ai avut dreptate cand ai spus de cabluri de inalta tensiune :wink:

Citat din: ciuciulete din  09 Noiembrie 2006, 14:27:12- ma scuzi, jackie, daca ma folosesc de imaginea ta, sper ca ma intelegi. Si daca ma insel, te rog sa combati!

Nu-i nici o problema Ciuciulete.Cu cea mai mare placere.Intr-adevar acel ''ceva'' se vede hexagonal deoarece este defocalizat + alte motive.
___________________


Citat din: jackie28t din  08 Noiembrie 2006, 21:23:03
In loc de trei intrebari ajutatoare m-am ales cu trei intrebari de ghicire. :-D LOL
Am sa fac altfel.Am doua intrebari despre imaginea expusa de mine la aceasta ghicitoare.
1.Ce reprezinta acel ''ceva'' din imagine?
2.De la ce provine acel ''ceva''?
Este mult mai clar asa.Va stept :lol:


Deci cine incearca sa raspunda la acele doua intrebari? :-D

DepthOfField

Intrebarea nr.1: este o luminita
intrebarea nr.2: provine de la o sursa de lumina :-D
LOL, jackie, am spus ca las pe ceilalti sa ghiceasca. Si sa puna intrebarile ajutatoare.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Citat din: ciuciulete din  09 Noiembrie 2006, 17:56:05
Intrebarea nr.1: este o luminita
intrebarea nr.2: provine de la o sursa de lumina :-D
LOL, jackie, am spus ca las pe ceilalti sa ghiceasca. Si sa puna intrebarile ajutatoare.

Intrebarea nr.1:  este o lumina defocalizata
(asta vroiam sa aud) oricum te inteleg ce vrei sa spui cu luminita.Corect raspuns pentru intrebarea nr.1

Acum ramane doar intrebarea nr.2 pentru aceasta ghicitoare:
De la ce provine acea lumina defocalizata? :roll:


Dreamy

cred ca m-am prins... :-)

e o lumina de balizare de la un stalp de inalta tensiune :roll:

...sper :-D

jackie28t

Citat din: dreamy din  09 Noiembrie 2006, 18:41:39
cred ca m-am prins... :-)

e o lumina de balizare de la un stalp de inalta tensiune :roll:

...sper :-D

Din pacate nu :|


jackie28t

Poza la ce maya?
Este o noua ghicitoare sau vroiai sa faci o comparatie?

maya

pai nu vezi ozn-ul...vezi pe raza rosie, la mijlocul pozei o formatiune luminoasa...sa o desenez? nu se vede?

jackie28t

Citat din: maya din  09 Noiembrie 2006, 23:09:18
pai nu vezi ozn-ul...vezi pe raza rosie, la mijlocul pozei o formatiune luminoasa...sa o desenez? nu se vede?
Cred ca ai inteles gresit ''maya''
In acest topic expunem fotografii in forma unei ghicitori si deocamdata colegii de aici inca se gandesc la ghicitoarea care este expusa de mine mai sus.Inca nu s-a ghicit si inca nu s-a expus raspunsul final.
Daca tu ai expus cumva o noua fotografie ca pe o nua ghicitoare atunci stai la rand...ce zici? :-D LOL
Cel putin cand expui o imagine pune cateva cuvinte alaturi ca sa stie omul cu ce se mananca si despre ce este vorba.
Deci te astept si pe tine ''maya'' sa-ti spui parerea despre fotografia pe care am expus-o mai sus si am so mai expun odata special pentru tine ca s-o vezi mai bine :lol:




Tu ce crezi ''maya'' ca am fotografia?
Sau mai bine spus De la ce provine acea lumina defocalizata? :roll:

Dupa acea o sa trecem si la fotografia ta stai fara griji. :-D

dedeiu

In poza pusa de maya, imi pare a fii un obiect in care este reflectata acea raza. Obiectul poate reprezenta un ozn sau o pasare? hmm cam mare.