Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

[JOC/GHICITOARE] Ce credeti ca am fotografiat - reloaded

Creat de DepthOfField, 06 Aprilie 2006, 00:24:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

DepthOfField

Jackie28t..din calcule, pt ca tu ai spus 30 metri distanta, mie mi-a iesit dimensiunea obiectului de 15 cm..Cum insa spui ca era o piatra aruncata de nepotelul tau, musai  nu a aruncat-o asa departe, (ia arunca tu, ca adult o piatra si vezi unde ajunge..) deci poate doar pe la 20 metri..deci obiect de doar 10 cm...sau 15 metri..deci obiect de 7 cm (si daca tin cont ca imaginea afisata ar fi cred inca un pic decupata), rezulta ca calculelele nu greseste :)  )

Assiris, spune-ne ce reprezinta imaginea ta? este trucaj, cum banuim si eu si jackie28t ?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

assiris

Hai ciuciulete ca-mi esti simpatic. Imi place de tine ca nu inghiti orice fara rationament riguros. Daca vei deschide imaginea mea cu AcDc si dai la Proprietis vei constata ca poza este facuta cu un aparat Cannon cu toti parametrii de rigoare (Exif).
dar...
Poza originala a fost intradevar facuta numai ca initial era una oarecare facuta seara dar a carui aspect l-am prelucrat in Photoshop si Illustrator in care am desenat farfuria. Nu este NIMIC natural in aceasta poza, totul este facut, e drept in 2 minute, asa ca s-au strecurat si multe greseli, singura informatie pe care am pastrat-o eu fost parametrii fotografiei pentru a da greutate imaginii in fata unor initziatzi.
Sa nu crezi insa ca nu mi-ar place sa fotografiez asa ceva, din aceasta cauza umblu cu aparatul de fotografiat dupa mine nu de alta, dar sa nu vad cumva ceva, si sa nu am cu ce-l imortaliza.
Oricum rationamentele tale (si imaginea din avatar) imi plac. Daca ar gindi asa macar 51% din oameni, cred ca viata ar fi mult mai frumoasa, mai interesanta si mai putin plina de deseuri fanteziste.

jackie28t

#77
Citat din: jackie28t din  28 Aprilie 2006, 20:15:42Se vede foarte clar ca este o imagine prelucrata...ce reprezinta un OZN clasic. 8-)
Ma bucur ca am ghicit :-D Oricum se vedea clar ca este o prelucrare,nu dupa datele Exif ci dupa un ochi format din experienta  8-) LOL
Deci cine-i urmatorul cu imaginea dubioasa?

DepthOfField

assiris a spus:
CitatHai ciuciulete ca-mi esti simpatic. Imi place de tine ca nu inghiti orice fara rationament riguros. Daca vei deschide imaginea mea cu AcDc si dai la Proprietis vei constata ca poza este facuta cu un aparat Cannon cu toti parametrii de rigoare (Exif).
dar...
Poza originala a fost intradevar facuta numai ca initial era una oarecare facuta seara dar a carui aspect l-am prelucrat in Photoshop si Illustrator in care am desenat farfuria. Nu este NIMIC natural in aceasta poza, totul este facut, e drept in 2 minute, asa ca s-au strecurat si multe greseli, singura informatie pe care am pastrat-o eu fost parametrii fotografiei pentru a da greutate imaginii in fata unor initziatzi.

Pai cand iau la analiza o imagine, presupun mai inainte de toate ca este originala sau oricum in nici un fel prelucrata pentru un anumit scop partizan.....si nu falsificata pe calculator (inclusiv informatiile EXIF)...pt ca in ziua de azi se pot face multe si relativ usor cu ajutorul calculatorului.
Deci daca analizez o imagine, nu inghit cat de putin ca este reala/nemodificata, ci doar presupun asta...

Sa mai pun o ghicitoare, sa vad ce pareri va dati...
Obiectul/fenomenul respectiv apare in primele 2 imagini:
2006-03-26--IMG_3709.jpg
2006-03-26--IMG_3714.jpg
la zoom optic maxim 12 x al aparatului
Ca de obicei, pun pe forum imaginile reduse la jumatate fata de ceea ce a scos aparatul ca sa incapa, dar am lasat ca detaliu atat un decupaj la marimea originala ( x 1) cat si un decupaj cu detaliul marit de 2 ori si poate un pic prelucrat pentru a scoate mai bine in evidenta obiectul respectiv ( x 2 )

iar in a 3-a imagine redusa arbitrar am pus pt referinta zonei de fotografiere cadrul fara zoom optic al aparatului, si am demarcat in dreptunghiul albastru zona unde au fost fotografiate cu zoom maxim primele 2 poze, ca sa va dati seama de distanta si pozitionarea pe cer.

Deci, ce reprezinta acel obiect/fenomen in imagine? Si de ce credeti aveti acea parere ?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

udar

Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

DepthOfField

ce este baza Luna ?
cert este ca trebuie sa fac o precizare: acele obiecte/fenomene mi-au aparut involuntar in imagine, de fapt nici nu stiam de ele pana nu le-am vazut pe fotografii in calculator! De fapt acele poze au fost facute de mine in intentia de a fotografia avionul cu dare in forma de V dintr-o ghicitoare anterioara.
Eu unul sunt aproape ferm convins ca am gasit explicatia, dar va invit sa va dati si voi cu parerea...
Sa fie...OZN? sau ce sa fie?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

udar

Aveam impresia ca esti din Cluj si ma gandeam ca stii despre Luna.

"Înfiintată în 1982, sub numele Escadrila 48 Aviatie Vânătoare, actuala Baza Aeriană 71 Vânătoare de la Câmpia Turzii-Luna este dotată cu avioane MIG-21 Lancer si elicoptere de luptă IAR 330 - Puma. La Luna se află comanda fortelor aeriene pentru întreaga jumătatea de vest a tării, iar numele unitătii a fost pomenit adesea ca loc al unei posibile viitoare baze NATO."

Deci este o baza militara cu capacitati de aterizare a unor aparate puternice cum sunt MIG-urile... Din prima poza am vazut acolo niste aripi, si chiar o lumina in partea posterioara a posibiliului avion, pe care am comparat-o cu un posibil motor cu reactie...

Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

udar

Nu radeti va rog de desen  :lol: :lol:

Eu asa mi-am inchipuit ca ar arata... A iesit foarte aiurea perspectiva, de fapt eu l-am inchipuit deplasandu-se dinspre aparatul de fotografiat, pe cand din desen reiese ca s-ar indrepta spre pamant  :-D

Oricum, ideea e ca a doua poza e total diferita, dar am vrut sa vezi de unde mi-a venit ideea de avion cu reactie... si daca ma gandesc bine la un mig 21 lancer, exista o asemanare destul de mare, nu? :roll:



Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

DepthOfField

Mai Udar, daca stau sa ma gandesc, cred ca prima poza poate fi un avion asa cum spui tu in acea circumstanta si perspectiva...si apropo, orice avion care se indeparteaza va parea ca se indreapta spre pamant si e logic asa..numai ca deseori ne lasam inselati de aparenta asta.

Deci cum ai remarcat, poza a doua cam difera..
Confirm ca nu este avion militar, eu am alta explicatie (mai am alte 3 poze intermediare auxiliare pe care nu le-am publicat aici, (inca :D )... si care nu sunt ele cu mult mai edificatoare, dar explicatia mea e bazata pe ansamblul celor 4 fotografii pe care le am cu acel obiect/fenomen)
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Citat din: ciuciulete din  05 Mai 2006, 23:28:23Deci, ce reprezinta acel obiect/fenomen in imagine? Si de ce credeti aveti acea parere ?

Salut ciuciulete,
uite ca ne intalnim din nou la o noua ghicitoare.Este distractiv acest topic si totodata constructiv pe mai multe laturi :wink:

Raspunsul meu la aceasta ghicitoare este un avion in care se poate observa chiar si lumina farului principal din fata a avionului care-l foloseste orice avion comercial la aterizare si nu numai.

Voi lasa totusi doua imagini extrase din doua fotografii pe care le-am luat personal unui avion la aterizare.Doar ca o idee pentru mai multe detalii...ca un exemplu :roll:





Se poate sa gresesc,deoarece luminite observate la unele obiecte pot fi chiar si farurile unui FZ(farfurie zburatoare),dar pentru ca materialul tau este expus in acest topic,fara un raport credibil pentru a deduce si altceva....vorbinduse aici de obicei doar de pietre aruncate,reflexii,pasari si avioane...nu pot spune din cea ce vad,decat, ca este un avion,dar binenteles ca ghicitoarea ramane deschisa. 8-)

DepthOfField

salut, jackie28t
Nu este nici un fel de avion (Stiu am precizat ca nu e avion militar, cred ca de aici "manipularea" ) :D

Repet: nu a fost fotografiat intentionat, cautam sa fotografiez un avion, si, ulterior, pe calculator, in 5 poze succesive am vazut acel obiect/fenomen. Am pus deocamdata pozele de inceput si sfarsit ale secventei, dar o sa le pun si pe celelalte ulterior, ca sa va ajut, daca o fi cazul :)

p.s. avionul tau, daca ar fi undeva foarte departe sau luat fara zoom, asa-i ca ar putea aparea si ca un obiect cigar-shaped? ;)
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

udar

Daca ne-ai da pozele la rezolutie full, cred ca ar fi mai bine... Ca asa, eu de exemplu la rezolutia primelor doua poze, nu stiu de unde ai gasit forma aceea din zoom asa detaliata, decat daca poza era la rezolutie mult mai mare...

Daca nu e avion, eu zic ca e ceva pasare... Pentru ca e destul de indepartat obiectul si pare destul de mic (comparativ cu un aparat de zbor). Poate o barza?

Radu
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

jackie28t

Citat din: ciuciulete din  07 Mai 2006, 13:14:49Am pus deocamdata pozele de inceput si sfarsit ale secventei, dar o sa le pun si pe celelalte ulterior, ca sa va ajut, daca o fi cazul :)

p.s. avionul tau, daca ar fi undeva foarte departe sau luat fara zoom, asa-i ca ar putea aparea si ca un obiect cigar-shaped? ;)

Ciuciulete,deci vorbim despre un Obiect Zburator Neindentificat?
Sa stii ca n-ar fi rau daca ai da mai multe detalii,chiar devine ciudata ghicitoarea :wink:

Referitor la avionul din poza mea,nu cred ca ar aparea ca un cigar-shaped deoarece avionul era prea jos si soarele nu era puternic si mai alec ca cu ochiul liber se vedea destul de clar si mare ca era un avion chiar si in pozele pe care le-am luat fara zoom. :-P Dar cine stie...cu o anume pozitie al avionului si soarelui... si cu lentilele murdare poate ca parea pentru cateva momente ca un cigar-shaped!  :-D LOL

DepthOfField

Bravo, Udar.. adica zic bravo, pentru ca te-ai gandit la o pasare, adica la ceea ce m-am gandit si eu ca ar putea fi...

Povestea: fotografiam un avion aflat la orizont, pentru ghicitoarea mea anterioara, cea cu avionul cu dare in forma de V.. Si tineam aparatul pe fotografiere in rafala, deci de-aia am la dispozitie mai multe cadre la o secunda departare in timp. Obiectul nu l-am vazut in momentul fotografierii, ci ulterior pe calculator, in 5 cadre diferite.

Pun aici in imaginea "cele 5 cadre.jpg" cele 5 secvente consecutive diferite, decupand doar obiectul dar la rezolutia ORIGINALA, si in plus, in dreptunghiurile albastre, acelasi obiect marit prin interpolare si poate un pic marit contrastul, pentru in scoate in evidenta trasaturile (apropo, aici uneori se face o eroare de interpretare: tindem sa ne uitam la imaginile mult marite si prelucrate ale unui obiect, de obicei i se aplica si un Autocontrast, care face ca partile mai albe ale obicetului sa devina albe-stralucitoare, si tindem sa interpretam ca lumini acel alb stralucitor... tu udar ai vazut acolo o flacara de reactor de MIG... ideea este sa nu uitam niciodata imaginea originala care ne da informatiile corecte despre luminozitati)

Iar in imaginea "randunici.jpg" am surprins deunazi niste randunici jucause ce se tot agitau pe deasupra capului, intr-o plimbare de duminica, cand mi-am adus aminte de ghicitoare si am cautat sa-mi dovedesc rationamentul..cum ca..
...pasarea din ghicitoare ar fi o randunica, pentru ca m-am uitat atent si am observat ca randunicile au corpul (pantecul) alb, si deci asta ar fi albul din imagini..desigur, poate ma insel, dar eu cred ca ar fi randunica obiectul din ghicitoare...

Voi ce ziceti?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

DepthOfField

iar prin suprapunerea celor 5 cadre folosind ca referinta crengutele copacului din coltul stanga-jos (de fapt doar cadrele 1,2,3 si 5, ca la al 4-lea cadru nu am avut reper ), am obtinut si traiectoria pasarii in cele 5 secunde de filmare.

Deci eu zic ca este o pasare (randunica) care zboara catre mine si in traiectorie curba si ascendenta, planand mai tot toimpul, dar la al 5-lea cadru incepand sa-si falfaie aripile. Asa cred.

Voi ce credeti ca ar putea fi? Aveti alte sugestii?

P.S. Si intre timp, veniti si voi cu propiriile voastre ghicitori sau imagini dubioase fotografiate personal..
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm