Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

[JOC/GHICITOARE] Ce credeti ca am fotografiat - reloaded

Creat de DepthOfField, 06 Aprilie 2006, 00:24:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

jackie28t

Udar,
In acea fotografie se poate vedea un obiect si chiar cerul deci un peste sau o girafa nu poate sa fie. :-D LOL Poza nu a fost prelucrata ci doar am extras o portiune din fotografie si micsorata la o rezolutie mai mica.Povestea e urmatoarea:am vazut acel obiect zburand frumos, dupa care am facut o poza  :-P Daca as spune intreaga poveste ar insemna sa pun totul pe tava si nu ar mai avea rostul acestei ghicitori.Deci poti sa-ti dai si tu cu parerea ca doar nu-i foc  8-)

apokryphos

Citat din: udar din  23 Aprilie 2006, 21:50:09
Cu alte cuvinte, eu nu am afirmat ca in film e prezentata o pasare doar pentru ca asa am dedus din poza aceea, ci vizionand toate imaginile si facandu-mi o impresie de ansamblu...

Nu era o critica. Am facut observatia pentru ca altii sa nu creada ca doar din imaginea aia ai dedus ca e pasare.

A.

udar

apokryphos:

Nu am luat-o ca pe o critica, am vrut doar sa accentuez ideea. Si chiar de era critica, era una pertinenta si eu accept absolut orice critica constructiva... :-)

jackie28t:

Ca si fapt divers, chiar poate fi orice... Si girafa, si hipopotam, chiar si peste...:lol: Pentru ca fundalul acela este neconcludent. Pare a cer, si cu siguranta este, din moment ce ne-ai spus si tu asta, dar nu este neaparat sa fie... Daca ar fi avut un punct de sprijin, ceva sa accentueze faptul ca face parte din cer, poate daca ai fi lasat intrega fotografie ar fi fost mai bine. Dar poate ca asa ne dadeam seama direct despre ce este vorba :).

Eu zic ca este tot o pasare...  :roll:
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

DepthOfField

intr-adevar, chestia aia poate fi orice...pasare, bumerang, piatra etc etc etc.

jackie28t a spus:
CitatSa stii ca in fiecare zi vad ulii zburand la inalti mari si zboara asa de lent fara prea multe batai de aripi ca uneori imi da senzatia ca vad un OZN triunghiular   lol
Bine...am sa incerc si eu sa pun o ghicitoare aici doar ca la o cafea.Sper sa nu supar pe nimeni 

pai cred ca tocmai asta este, un uliu care zboara dandu-ti senzatia ca este un OZN triunghiular  :-D

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

#49
nop,nu-i pasare  :-P

Haideti baieti si fete...si ca sa va duc putin in eroare am sa va spun ca: este doar atat de simplu  8-)
Deci intrebarea e simpla: Ce credeti ca am fotografiat?


DepthOfField

este o guma de mestecat lipita pe geamul prin care ai facut fotografie la cer :D

adica, poate fi "multe"
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Nici guma de mestecat nu e :-D
Da,intr-adevar poate fi ''multe'' ca de aia e ghicitoare,dar daca vreti...ca sa nu va plictisesc pot sa pun si raspunsul inainte de a se ghici......deci mai incearca cineva? :roll:

assiris

Ciuciulete, hai nu ne mai fierbe. Poate fi orice de la un sfârc de tzâtzã, cartof, neg, bolovan, nuca etc. ... dar in nici un caz OZN.
Assiris

DepthOfField

LOL, assiris
Eu cred ca puctuletzul ala are si proprietati hipnotizatoare....pai nu eu te fierb, ci Jackie28t ne fierbe, caci ghicitoarea e a lui !
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Pai eu nu vreu sa hipnotizez pe nimeni dar pe cuvant ca se poate distige usor norii din acea imagine.Aveti cumva nevoie de intrebari ajutatoare? :-D

DepthOfField

unele intrebari pe care le-as pune:
1) parametrii Exif ai pozei respective (si hai sa nu cer intreg cadrul totusi)
2) distanta estimata de tine pana la obiect
3) durata observatiei

dar nu pun aceste intrebari, decat daca am dreptul la ele, caci poate vrei sa-si dea cu opinia la ghicitoare si altcineva..
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t


1) parametrii Exif ai pozei respective (si hai sa nu cer intreg cadrul totusi) -scuze ciuciulete,n-am inteles aici
2) distanta estimata de tine pana la obiect -circa 30m
3) durata observatiei    -2-3 secunde

DepthOfField

spuneam ca as vrea parametrii EXIF ai fotografiei digitale, daca ii ai..(si eventual sa vad intregul cadru fotografiat, nu doar decupajul prezentat aici, dar, am zis sa nu-ti cer totusi acest lucru - cadrul integral)

pai, daca e la 30 metri, si nu e pasare si l-ai observat doar 2..3 secunde......e liliac!
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

assiris

Cred ca nu merita studiata imaginea, nu are nici un fel de date despre ea.
De asta ce spui? Are toate caracteristicile si aparatul cu care a fost fotografiat etc.

assiris

Citat din: jackie28t din  26 Aprilie 2006, 10:26:37
nop,nu-i pasare  :-P

Haideti baieti si fete...si ca sa va duc putin in eroare am sa va spun ca: este doar atat de simplu  8-)
Deci intrebarea e simpla: Ce credeti ca am fotografiat?



Cred ca e un OZN = Obiect Zburator Negru => Cioara
:)