Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

[JOC/GHICITOARE] Ce credeti ca am fotografiat - reloaded

Creat de DepthOfField, 06 Aprilie 2006, 00:24:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Skywalker

Salut Udar! Salut tuturor!
  Acele luminite trebuie sa se datoreze in mod normal reflexiilor. Poate erau ceva picaturi fine pe parbriz.
Le-ai observat atunci cand ai fotografiat?
Daca da, atunci cat timp le-ai vazut? Se miscau sau nu? Si cam la ce departare fata de masina?

  Offtopic: Mi se pare foarte cunoscuta aceea zona. Era cumva pe serpentina, pe soseaua ce duce de la CJ spre BH?

DepthOfField

Eu cred ca recunosc fenomenul.. este vorba de reflexia pe geamul parbrizului a unor elemente mai luminoase din interiorul autovehicului... de obicei in interiorul masinii este sensibil mai scazuta iluminarea ambianta decat afara (acoperisul mascheaza parte din cer, deci produce umbra), iar in plus reflexia pe geam (de numai 5 %) reduce practic la zero reflexia pe geam IN MOD NORMAL. Cand insa sunt elemente foarte luminoase, chiar si putinul reflectat de geam este suficient sa se vada pe imagine, peste fundalul cerului sau al mediului inconjurator care se vede prin geam. Presupun ca intra soarele pe geam, si ilumina ceva in interior..nu-mi dau seama..din unghiul unde stateai tu, pe scaunul din dreapta, si unde e reflexia, si inclinarea geamului..era ceva la sofer, sau poate pe bord..sau poate pe acolo langa schimbatorul de viteze..poate erau niste casete audio acolo :-D sau poate o sticla de suc ceva  :lol: ... iluminate de o rasa de soare la momentul oportun... sau, nu stiu, chiar ceva (cladire de ex) pe partea stanga a drumului, si niste reflexii au venit pe geamul din stanga soferului, s-au reflectat pe parbriz si au ajuns inca cu destula intensitate pe senzorul aparatului...

Un alt exemplu de reflexie, este chiar grilajul bordului, care se vede REFLECTAT pe geam, in dreptul stergatorului... mai precis zonele albicioase din grilaj (praf :-D ) De ce se vede? Pai este foarte aproape de geam, si primeste cea mai multa lumina din exterior..in plus, reflexia se suprapune in geam peste zonele intunecate (negrul stergatorului), asa ca, se vede, devine vizibila.

dupa cum vezi, la poza cu petele luminoase, tineai aparatul ceva mai indepartat de geam, deci cuprindeai o zona mai mare a geamului, deci sanse mai multe de a surprinde si reflexii...iar la poza a doua ai apropiat mai mult de parbriz, si ai cuprins o zona mai mica de parbriz practic, si poate ai evitat si alte posibile reflexii in felul asta (si la fel, nu mai vad murdaria aceea, tot din cauza asta).

Oricum, ce v-am descris eu, face parte din categoria fenomenelor ce se pot experimenta! deci, cand mergeti cu masina, si nu sunteti soferul :-D , puteti incerca!
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

udar

Saluare Skywalker, ciuciulete si tuturor forumistilor!

@Sky: Ai o memorie foarte buna, intr-adevar, acela e drumul  :lol:
Nu le-am observat luminile, am tot facut fotografii cu drumului, cu ajutorul aparatului meu mobil, si doar in acea poza au aparut misterioasele obiecte... Probabil reflexie, intr-adevar...

@ciuciulete: ca intodeauna ai dreptate, probabil  :lol: doar ca tin sa precizez anumite lucruri. In masina nu erau obiecte stralucitoare. Tavanul masinii nu produce umbra, deoarece exista o trapa acolo... probabil ca e o reflexie. este totus ciudat ca apare tocami in poza aceea si in nici una dintre celelalte poze...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

jackie28t

Intr-o zi cand mergeam cu masina am observat brusc o luminita care se misca pe geamul parbrizului...mi-am ridicat o spriceana si mi-am spus WTF? Cand m-am adancit in urmarirea orbului mi-am dat seama ca defapt era o reflexie,lumina reflectata de ceasul de la mana. :-D LOL As spune Udar ca acele puncte pot fi reflexii de undeva din interioarul masinii.Sa stii ca mie mi-au placut imaginile :wink:

udar

In primul rand vreau sa cer scuze lui darkness si lui pri3st3ss a caror mesaje nu le-am vazut postate acolo pentru ca am fost idiot.  :cry:

@darkness: nu e campulung muscel, probabil ca sunt reflexii, asa cum ai zis si tu. Cum stim cine a castigat? pai ai castigat tu, daca asta vrei, si ai un punct de karma de la mine. na! :lol:

@pri3st3ss: nu, nu sunt orb  :lol: :lol: :lol:

@jackie: multumesc de raspuns. Intr-adevar si eu am vazut in repetate randuri luminite pe parbriz si geamurile laterale. Iti dai seama ca daca ar fi fost ceva asemanator nu as fi fost nebun sa postez fotografiile... De data acasta insa nu stiu sa fi existat o alta sursa de lumina decat soarele, iar ceea ce parea ciudat era forma ciudata a luminitelor si faptul ca, desi celelalte poze au fost facute in circumstante asemanatoare, totusi luminitele nu au aparut decat in aceasta... Anyway, mystery solved. Or is it? :lol: :-D :lol:

P.S.: Toti aveti cate un punct de karma de la mine  :-P :-P :roll:
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

jackie28t

Cu placere Udar :-D Deci cine-i urmatorul cu fotografia?Nu uitati sa fie o imagine fotografiata personal.Asteptam urmatoarea ghicitoare!Nu fi-ti timizi.Totul este pentru recreatie si in acelasi timp toti putem invata cate ceva.Nu uitati:Toate au rostul lor :wink:

DepthOfField

Udar a spus:
Citatdoar ca tin sa precizez anumite lucruri. In masina nu erau obiecte stralucitoare. Tavanul masinii nu produce umbra, deoarece exista o trapa acolo... probabil ca e o reflexie. este totus ciudat ca apare tocami in poza aceea si in nici una dintre celelalte poze...
Tavanul masinii produce umbra! Daca esti afara, tot cerul (toata bolta aparent semisferica) te ilumineaza, pe cand, in masina, chiar si cu trapa, ai obstacole (restul acoperisului) care mascheaza parte din lumina ambianta.
In masina nu erau obiecte stralucitoare...hmmm.asta e relativ. Chiar si o punga se poate manifesta astfel. Poate soferul manca snacksuri :-D
Oricum presenta trapei, permite ca in conditii prielnice, raze solare sa intre pe deasupra...in plus, dupa umbrele masinilor din fata, as zice ca soarele in acel moment venea de undeva din dreapta si destul de sus, deci numai bine intra cam catre sofer!.. de ce nu apare si in alte poze? pai poate ca in majoritatea pozelor ai tinut aparatul apropiat de geam, asa cum am precizat, si ai cuprins o portiune mai mica de parbriz susceptibila de a prinde reflexii..sau poate drumul a cotit in alta directie, si a tinut-o tot asa, si soarele nu mai batea acolo unde era nevoie ca sa-ti produca tie reflexia :-D

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

sxn_b

Ce credeti ca am fotografiat?
Chestiile acelea mai negre din partea de jos a pozei sunt niste blocuri.

sxn_b

Hai, nu-si da nimeni cu parerea?Accept si cele trei intrebari ajutatoare. :wink: :-D

dedeiu

Fiind o forma nu foarte clara, se poate considera un zmeu. Desigur ca pe o vreme ca cea din poza, nu te joci cu un zmeu (hmmm).

sxn_b

Nu, nu este un zmeu.
CitatFiind o forma nu foarte clara
Pot spune insa ca eram in miscare cand am facut poza.
Mai astept raspunsuri! :wink:

pri3st3ss

1. man made?
2. jucarie sau vreo foaie de staniol luata de vant/carton?
3. presupun ca vreo antena nu are cum sa fie,nu?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

sxn_b


pri3st3ss

daca nu e aladin si covorul lui fermecat, e vreun elicopter?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

sxn_b