Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

[JOC/GHICITOARE] Ce credeti ca am fotografiat - reloaded

Creat de DepthOfField, 06 Aprilie 2006, 00:24:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ryn

Oricum ceva care poate fi aruncat si prins in cadru (altfel nu foloseai timp de expunere mic si diafragma aia... raule  :-D )

DepthOfField

LOL , Ryn .. m-ai distrat cu afirmatia asta.. :-D :-D :-D
LOL bunicutzo Aglaie  cu nucile tale din cosuletz  :-D :-D :-D 

Adevarul ca ipoteza unui cartof zburator este foarte plauzibila.. :-D

Eu cred ca voua va era foame cand ati postat...  :-D

Va inselati amandoi!
Ce credeti ca-s nebun s-arunc cu mancare peste garduri? cartoful il fac pai si-l prajesc, iar nuca o pun la coliva, ce naiba...

Dar, oricum ati ghicit amandoi: este un obiect mic aruncat in sus si fotografiat. :)
In fapt este o piatra..langa mine este o casa in constructie, si acolo era o gramada de pietris..Asa ca m-am servit in voie. Piatra aruncata era cam ca o nuca sau cartofel, dar mai aplatizata si oarecum triunghiulara..de culoare alba, de fapt crem. Faptul ca apare rosiatica de da impresia de cartof (LOL), se datoreaza dupa mine faptului ca soarele era mai catre apus, si deci lumina un pic mai rosiatica, plus ca cerul albastru, adica tot cadrul de o singura culoare dominanta, a obligat aparatul foto sa aproximeze "white balance" (fiind pe auto), asa ca a cam inrosit un pic imaginea fata de realitate...adica a reglat pe o "temperatura de culoare" mai mica, tehnic vorbind.

Si deci, iata de ce am fotografiat pe 6 mm (fara zoom), pentru ca daca zoom-am, mi-era foarte greu la incadrare si focus, in schimb asa, tineam aparatul cu o mana aproximativ in sus, si cu ailalta mana lansam piatra. De asemenea, am pus pe manual, pentru ca vroiam ca toate pozele sa iasa corect iluminate, nu sa pierd prea mult timp cu aruncat de pietre pana sa obtin ceva (nu de alta, da' se sesiza vecinul ca i se micsora gramada :-D )

Oricum, ce vreau sa zic, este ca probabil, sa zic asa, la "plezneala", cateva procente din ce vedem noi pe internet ca si cazuri ozn cu sfere, bile si mai stiu eu ce forme mici pe cer, de fapt sa fie opera unora mai "ghidusi", care, de ce nu, pot folosi si cartofi sau nuci daca le da mana. :-D. Pe topicul " Controverse, cazuri discutabile, falsuri, trucuri, mistificari.... de ce?"  voi pune numaidecat si alte poze cu pietricele facute in zilele alea, sa avem mai multe exemple la indemana.
_________________________
Si acum, altcineva mai propune vreo ghicitoare sau imagine proprie pe care s-o supuna dezbaterii? De ce nu?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

DepthOfField

#17
uite mai pun o ghicitoare pentru voi. Singurele prelucrari ale imaginii fata de original sunt reducerea la jumatate a rezolutiei ca sa incapa pe forum, precum si detaliile si textul explicativ. In decupaje am lasat atat obiectul la scara 1:1 (adica 1 x ) asa cum a fost surprins pe senzorul camerei foto, precum si un alt decupaj cu acelasi obiect marit de 4 ori (adica 4 x) si un pic umblat la contrast, pentru a i se vedea mai bine forma.

parametri EXIF:
CitatModel - Canon PowerShot S2 IS
ExposureTime - 1/800 seconds
FNumber - 4.00
DateTimeOriginal - 2006:04:02 18:12:41
DateTimeDigitized - 2006:04:02 18:12:41
MeteringMode - Center weighted average
Flash - Not fired, compulsory flash mode
FocalLength - 72.00 mm
SensingMethod - One-chip color area sensor
CustomRendered - Normal process
ExposureMode - Manual
WhiteBalance - Auto
DigitalZoomRatio - 1.00 x
SceneCaptureType - Standard

Deci ce credeti ca este acest obiect/fenomen in imaginea "2006-04-02--IMG_3828.jpg"?
Si daca aveti vreo parere, o puteti si argumenta cat de cat?



Si daca aveti si voi alte imagini personale cu titlu de ghicitoare sau care vi se par dubioase, puneti-le aici pe topic oricand!
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

DepthOfField

daca nu stiti ce este acel obiect/fenomen din imagine (si nici eu nu as sti, imaginea nu e concludenta), puteti sa presupuneti ce ar fi...

Nu mai "liciteaza" nimeni?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Skywalker


DepthOfField

mda..daca as fi fotografiat printr-un geam, ar fi putut fi si niste impuritati, mai bine zis niste ciobituri in geam, si care sa straluceasca in caz ca lumina solara ar fi cazut sub vre-un unghi favorabil pe ele..sau chiar niste reflexii de luminite in geam, intocmai cum am facut si trucul anterior cu lanterna si asa-zisa filmare in infrarosu.

Dar, nu am fotografiat prin geam, pur si simplu am vazut obiectul/fenomenul, eu fiind afara (in sanul mamei naturi), si am indreptat aparatul foto si am fotografiat.

deci ce ar putea fi ceea ce vedem noi in imagine?  :roll:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Skywalker

Pai ce sa zic atunci... niste pasari?
Sau erau chiar OZN-uri, iar noi ne batem capul sa le gasim o alta interpretare...

DepthOfField

#22
pasari? luminoase?
de fapt, ar fi posibil, daca erau niste pasari albe, si in bataia razelor soarelui aflat foarte jos la orizont... dar nu erau pasari!
OZN pare sa fie, dar, deoarece eu stiu cu exactitate ce a fost in acest caz, este OZI  (identificat) :D

ca indiciu, era un obiect real, care se misca pe cer.  :roll:

alte ipoteze?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

ryn

avion cu pozitiile de aterizare aprinse daca ma chinui iti zic si modelul si
cursa

DepthOfField

LOL

hmm..avion cu luminile aprinse..intr-adevar, foarte plauzibila aceasta ipoteza in situatia de fata...mai ales ca luminile sunt dispuse orizontal, intocmai cum zboara un avion (in mod normal :D )

Dar te asigur ca nu era un avion cu luminile de aterizare aprinse    :-P

Mai am o fotografie ("2006-04-02--IMG_3825.jpg" a aceluiasi obiect/fenomen, facuta in aceleasi parametri tehnici, dar doar cu 43 secunde mai devreme decat prima poza prezentata anterior.

Ce e? ce e?  :roll:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm


DepthOfField

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Necunoscutul


DepthOfField

salut.
cred ca v-am cam indus in eroare, adica daca Ryn a spus ca este un avion cu luminile de aterizare aprinse, iar eu am negat ca "nu este un avion cu luminile de aterizare aprinse", asta a exclus se pare ipoteza avionului.... desi eu am vrut doar sa va fac sa va ganditi si la ipoteza avionului pe care se reflecta luminile solare..avand in vedere pozitia si ora fotografiei.  :|

Deci Ryn, ai ghicit, felicitari, A FOST UN AVION, am si spus ca ipoteza lansata de tine este foarte plauzibila...
Insa acele lumini nu sunt lumini aprinse, ci sunt doar reflexii pe corpul avionului ale luminii soarelui aflat jos catre orizont (dadea sa apuna). Luminile sunt reflectare atat de corpul avionului, cat si de reactoare si alte zone ale avionului. Distanta mare, perspectiva, si reflexiile tangentiale duc la acest efect.

Voi pune in curand pe topicul "Controverse, cazuri discutabile, confuzii, falsuri, trucuri, mistificari..de ce?"  si celelalte imagini ale avionului cu pricina, pentru a se vedea clar cum pe masura ce se departeaza, avionul nu mai seamana a avion :D

_________

Si acum, ar fi momentul unei alte imagini "suspecte". Deci cine dintre voi are vre-o imagine personala, cu titlu de ghicitoare sau care vrea s-o supuna parerilor celorlalti, este asteptat sa o posteze aici. Cu curaj!   :mrgreen:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

ryn

Desi nu mai vad aproape deloc cu un ochi ma bucur ca am fost pe aproape. Asta nu e o scuza pentru mine...