Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

[JOC/GHICITOARE] Ce credeti ca am fotografiat - reloaded

Creat de DepthOfField, 06 Aprilie 2006, 00:24:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

pri3st3ss

sau vreo bucata din cometa 73P/Schwassmann-Wachmann 3 care s-a dezmembrat? :wink:
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

pri3st3ss

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

udar

Prea rapid pentru un avion meteo.
Prea aproape de sol pentru a fi cometa.
Traiectorie prea exacta pentru un rest de cometa...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

assiris

Nu stiu cum de ati ajuns de la pasarica lui ciuciulete la aceasta comeata :)

jackie28t

O picatura de apa,sau mai bine spus reflexia de lumina a unui strop de apa 8-)

udar

A dracului stropii astia de apa, se indreapta toti SPRE fantana...  :roll: :wink:
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

jackie28t

#111
 :roll:


DepthOfField

Salut. Lipsesc si eu un weekend, si vad ca imaginatia si gandirea voastra au iesit la atac. Foarte bine  :-)

Udar a spus:
CitatPoate ca si apa are legatura cu acel fenomen...
Spooky a spus:
CitatAvand in vedere ca stateai si in fata acelei fantani arteziene...
Pai sa va spun ca nu are deloc legatura cu apa in acest caz...(dar, deductia voastra este logica, cu atat mai mult ca in stanga imaginii, chiar ceva mai aproape de mine, se afla alta arteziana)

Spooky a spus:
CitatCred ca astfel de materiale putem aduna cu galeata...
Nici nu stii cata dreptate ai, Spooky...stau si ma gandesc ca nu m-am pus eu de cateva luni sa fotografiez foarte-foarte multe avioane, pasari, pietre si mai stiu eu ce, si uite ca deja dau de asa-zise imagini suspecte...Un pic de atentie si, voila! apar dubioseniile pe pelicula...Cred ca si voi daca luati la puricat imagini si filmari personale, nu se poate sa nu gasiti fel si fel de pete, orburi, forme ciudate, lumini sau mai stiu eu ce....Pai de-aia afirm eu ca netul are in el destul de multe imagini de genul, dar luate ca si "suspecte".

Udar a spus:
CitatAm uitat sa scriu ca din analizarea slow motion a filmului "fenomenul" nu pare a disparea dupa bloc, ci cu mult inainte de a trece pe dupa bloc...
Udar, in principiu ai vazut corect, dar, tu ai avut la dispozitie o secventa de material comprimat de mine sa ma incadrez in limita site-ului..iar calitatea a avut un pic de suferit...Pe filmarea originala, parca-parca lumina aia dispare mai aproape de bloc, parca se mai ghiceste un pic pe fundalul luminos al cerului..pana una alta, lumina este acolo, se misca cu viteza, deci, intrebarea ramane:  ce e, ce e?  :roll:

Pri3st3ss a spus:
Citatbalon meteo...sau stralucea vreun avion.....
Bine ai venit Pri3st3ss in "jocul" cu ghicitori
Cum spunea si Udar, avion sau balon nu prea poate fi, caci viteza sa este mult prea mare, dupa cum se vede pe filmarea de doar 0,33 secunde..

Pri3st3ss a spus:
Citatsau vreo bucata din cometa 73P/Schwassmann-Wachmann 3 care s-a dezmembrat?....
nu cred ca noi o putem vedea,nu?
Cand o sa ajungem sa vedem vreo cometa ziua, in plin soare, cu acea viteza, pe cer, ne-am cam ars! de pe fata Pamantului....in acea zona cel putin...
In fapt, cu un binoclu, atmosfera senina, lipsa lumini de oras perturbatoare, harta precisa si oarecare experienta in orientarea pe cer, si pus ceasul sa sune dupa 1..2 noaptea si iesit afara si privit spre est, o poti vedea... fragmentul cel mai luminos are magnitudine cam +5 (ochiul avand limita spre magnitudinea 6: cele mai palide stele observabile, de-aia binoclul ajuta...valori de magnitudine negative inseamna obiecte stralucitoare).. Eu nu am vazut-o, dar anul trecut a mai trecut o cometa, tot asa, cam la magnitudine 5, si am vazut-o relativ lejer cu binoclul (o mica pata alburie), mai ales ca o puteai vedea seara dupa caderea intunericului

Jackie28t a spus:
CitatO picatura de apa,sau mai bine spus reflexia de lumina a unui strop de apa
Am zis ca nu are legatura cu apa in cazul acesta (desi deductia e logica  :-)  )

Deocamdata va mai fierb putin  :evil: si va mai spun ca cineva a emis deja o explicatie  apropiata de adevar, nu spui cine... mai vreau ceva detalii in plus  :-D


David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

udar

Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  


spooky

La o prima vedere... pare sa fie o reflexi de lumina... sau mai bine zis un fel de solar flare...


am identificat 2 surse a luminii... din care cea mai probabila cred ca e chestia aia (antena gsm poate) care se afla pe coltul blocului si care e cam singurul element care apare in cadru cand se misca camera si cand apare si lumina...

recunosc ca nu am apucat sa bag filmuletul in premiere sa pot vizualiza acolo mai bine cadrele si daca se pupa miscarea camerei cu reflexia de lumina fata de acel punct... dar uite o schita la ceea m-am gandit.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

DepthOfField

 :-) Udar si cu Jackie28t... no comment  :-)

buun..Spooky a spus-o .."solar flare"..cred c-ai vrut sa spui "lens flare" ...si tu Udar, ai zis "reflexie a luminii", intuind ca este aproape pozitionata...
Asa este, este o reflexie a luminii pe lentilele obiectivului foto, denumita "lens flare"!

Se stie ca obiectivele optice sunt construite din mai multe lentile, de forme, compozitie chimica a sticlei si dimensiuni si distante precis determinate, pentru a da o imagine cat mai fidela..Iar in cazul actionarii zoom-ului, unele lentile se deplaseaza in interiorul obiectivului relativ fata de altele, de aici si efectul controlat de marire/micsorare=zoom.
Pe de alta parte, orice suprafata de sticla reflecta o mica parte din lumina care o "loveste", marea majoritate penetrand-o. Cum in obiectiv sunt mai multe astfel de suprafete, apar in cazul luminilor puternice (soare, faruri) aceste reflexii multiple, urmand ca practic pe senzor/pelicula sa ajunga si alte raze de lumina "parazite" decat cele ce formeaza imaginea propriu-zisa a obiectului. Aceste reflexii sunt de nedorit, si greu de eliminat in totalitate, de aceea suprafetele lentilelor se trateaza mai mult sau mai putin (calitate, cost) cu niste straturi subtiri speciale, denumit strat anti-reflex, care da acea irizatie rosiatica violeta a obiectivelor.
In cazul filmuletului nostru, eu actionam zoom-ul, deci practic se modificau niste distante intre lentilele obiectivului, de aici si efectul de deplasare a reflexiei... Frumos, nu?

In filmuletul atasat aici "lens flare1-explicat.AVI" pun un decupaj al intregului eveniment, cu alte cateva cadre suplimentare, unde se poate vedea aparitia altor doua reflexii parazite   :roll: ...
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

DepthOfField

si o imagine explicativa... "cadru00.jpg"

in plus, mai am un lens flare, pe care o sa-l pun pe topicul "Controverse, cazuri discutabile, confuzii, falsuri, trucuri, mistificari..de ce?" in scurt timp..desi e mai putin spectaculos.


Alte ghicitori sau imagini dubioase aveti si voi de pus aici? sau sa mai pregatesc eu una :mrgreen:?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

pri3st3ss

ms, ciuciulete, dar trebuie sa recunosc ca nu ma pricep.... dar am sa urmaresc  discutiile, poate incep si eu sa ma descurc...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.