Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cautam Inteleptii Neamului Romansc pentru a infiinta Sfatul Batranilor !

Creat de adipop, 03 Decembrie 2010, 11:39:50

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

adipop

Am citit atent ce-ati scris amandoi.
Dl Balaceanu Stolnici a facut o afirmatie grava cand a inceput razboiul in Yugoslavia. Era la emisiunea Domnului Adrian Paunescu, " Rondul de noapte " !
Era si Dl Razvan Teodorescu...

Cu Dl Emil Constantinscu a fost o alta problema...

adi



romulus

Citat1. - Sa numeasca cel putin un Intelept pe care l-a cunoscut in Viata si sa specifice datele lui de contact ( email si mess ),
Daca cineva de pe plaiurile mioritice poate raspunde la apelativul de " intelept" ala in mod sigur (bag mana in foc pentru asta, chit ca raman ca Mucius Scaevola )n'are  "email si mess" !
Asa ca stop masina, vade retro ...
Amin !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Xanadron

 :-D Inclin sa fiu de acord cu afirmatia lui romulus.
Dac-o mai fi asadar vreun intzelept remanent p-aici, probabil ca-i rupt de "lumea nebuna", calatoreste pe magarusi ca Bin Laden si - asta fiind un semn de maxima intzelepciune - stie prea bine ca orice initiativa de trezire a bizonilor mioritici din tziganizarea lor manelist-consumatorista (aici sint de acord cu Tayka) e sortita din start esecului.

Despre Balaceanu-Stolnici as putea scrie volume (si cu bune, si cu rele). Nu fiindca l-am cunoscut - formal, ce-i drept - chiar personal (intimplator, inainte de al doilea razboi, a avut o scurta relatie cu o sora de-a tatalui meu, nascut chiar la Stolnici, pe mosia Balacenilor - relatia fiind insa scurt "taiata" de familia lui, fiind considerata "nepotrivita pentru unul cu singe albastru" ;)). Ceea ce f. putina lume stie e insa faptul ca familia lui plasata intotdeauna la cele mai inalte niveluri ocult-masonice a condus in mod direct, desi din umbra, cele mai importante momente istorice ale Romaniei premoderne si moderne (citez doar doua, fara sa intru-n detalii: Unirea Principatelor si aducerea ulterioara in tzara a primului Hohenzollern).
Asa ca-i posibil ca "ordinele de Sus" :martiansmile: primite de el si in perioada "de trista amintire" sa explice sensul aparent paradoxal al actiunilor lui - si nu doar dorintza de parvenire si/sau pastrare a statutului de om de stiintza relativ liber in comunism sa-l fi motivat. Si pozitiile lui actuale pro-NWO (v. diverse editoriale etc) pot avea aceeasi explicatie.

Si, fiindca tot mai am acum un pic timp de... taclale, doua vorbe tot simt ca musai trebuie sa zic si apropo de "inteleptul" :wink: Milica, zis Tzapu'. :evil:
Cu tot regretul, draga Tayka, n-am cum sa consider fie si doar 10% intzelept un oportunist fara scrupule care vrea in final doar sa parvina, indiferent de regim, mancand in final tone de rahat si ca secretar de Partid (comunist) al Universitatii Bucuresti, dar si mai tirziu, ca tzaranist de frunte.
Iar un om care permite fiului sau preluarea unor retzele mafiote :x (tzigareta 2-52, duty-free shops etc) nici atit nu poate fi considerat... intzelept.
Nu mai zic nimic de privatizarile frauduloase facute sub obladuirea lui sau de cele cel putin 4 amante prea bine cunoscute (ultima - fosta doctorita SPP - fiind acum combinata cu papagalul de Stelian Tanase).
Sau de numirea tuturor fostilor "tovarasi de partid.... comunist" in fruntea unor institutii importante (exemplu - inginerul constructor Costin Georgescu pus sef SRI, supranumit "agentul 000"  :-D pe motivul inteligentzei sale.... luminoase ca noaptea fara Luna).

Concluzie: niciodata nu trebuie cautati intelepti pe mail/mess, dar nici la Cotroceni sau in Parlament.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Tayka

Chiar dacã or mai fi rãmas niscai înþelepþi pe undeva,eu tot nu inþeleg cum doreºte d-nul Adi sã-i trieze ºi sã-i adune,pentru cã fiind înþelepþi au ºi harul modestiei,ºi ca atare nu vor dorii nici odatã sã confirme ºi cu atât mai puþin sã se afirme.Atenþie mare însã,caci ei nu sânt neapãrat reprezentanþii unei caste precum nobilimea sau elita,ci îi poþi gãsii în toate pãturile societãþii,inclusiv pe la minoritãþi.Nobilimea Românã ºi cea din fostul imperiu,acei de sânge albastru,nu au dat þãrii prea mulþi înþelepþi,ci mai degrabã retardaþi,handicapaþi ºi tâmpiþi(mã refer la progeniturile boiereºti ale acelor vremuri)de-la Cuza la Carol I de Hohenzollern-Sigmaringen.În concluzie eu cred cã un statut de înþelept se obþine doar de cãtre o persoana eminentã,cu aptitudini ºi potenþial intelectual deosebite,ºi care sã aibã la activ o experienþã îndelungatã de viaþã,ÎN TOATE DOMENIILE, în aºa mãsurã încât sã poata ajuta strategic elitele conducãtoare,ºi nu doar sã le consilieze într-un singur domeniu asa cum fac(ºi mai mult nu fac) consilierii de azi.Ori aceste pãsãri rare înþelepte fiind, ºi-au cam luat de mult zborul spre alte zãri.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

adipop

Citat din: Tayka din  27 Decembrie 2010, 15:51:20
Chiar dacã or mai fi rãmas niscai înþelepþi pe undeva,eu tot nu inþeleg cum doreºte d-nul Adi sã-i trieze ºi sã-i adune,pentru cã fiind înþelepþi au ºi harul modestiei,ºi ca atare nu vor dorii nici odatã sã confirme ºi cu atât mai puþin sã se afirme.Atenþie mare însã,caci ei nu sânt neapãrat reprezentanþii unei caste precum nobilimea sau elita,ci îi poþi gãsii în toate pãturile societãþii,inclusiv pe la minoritãþi.Nobilimea Românã ºi cea din fostul imperiu,acei de sânge albastru,nu au dat þãrii prea mulþi înþelepþi,ci mai degrabã retardaþi,handicapaþi ºi tâmpiþi(mã refer la progeniturile boiereºti ale acelor vremuri)de-la Cuza la Carol I de Hohenzollern-Sigmaringen.În concluzie eu cred cã un statut de înþelept se obþine doar de cãtre o persoana eminentã,cu aptitudini ºi potenþial intelectual deosebite,ºi care sã aibã la activ o experienþã îndelungatã de viaþã,ÎN TOATE DOMENIILE, în aºa mãsurã încât sã poata ajuta strategic elitele conducãtoare,ºi nu doar sã le consilieze într-un singur domeniu asa cum fac(ºi mai mult nu fac) consilierii de azi.Ori aceste pãsãri rare înþelepte fiind, ºi-au cam luat de mult zborul spre alte zãri.

Nu pentru a se afirma...ci din necesitate va face ceva pentru Neamul lui.

Aici este o sinteza facuta un ultima luna, pe tema asta.
http://zalmoxa.11.forumer.com/viewtopic.php?t=3216&start=0

Azi noapte am explicat unor doamne cum se pleaca la un astfel de drum...

adi

Guest


adipop

Citat din: X din  27 Decembrie 2010, 19:07:25
Daca ma simt, pot sa ma auto-recomand? 8-)

De ce nu ?
Stiti cel mai bine cum percepeti consecintele gandurilor si actiunilor Dumneavoastra.

adi

prometeus

Aici suntem, maria ta! Prometeam, boieream, balaceam! Cand partidul meu va veni la putere vom rezolva multe probleme;probabil ca el se va numi Adevaratul! partid al poporului!

mr

Dupa ce se infiinteaza Sfatul Batranilor ce urmeaza sa faca acesta?
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

adipop


Xanadron

Citat din: mr din  27 Decembrie 2010, 21:33:13
Dupa ce se infiinteaza Sfatul Batranilor ce urmeaza sa faca acesta?

Cred ca mai intai stampila si cod CUI.  :-D

Serios acum si fara sa fiu nihilist, simpla tentativa de integrare a unei idei generoase-n principiu in coordonatele unui Sistem Gaunos :x mi se pare de-a dreptul aberanta.
Incluzind aici (dau un singur exemplu aleatoriu) ideea de "infiintzare a unor firme de catre tineri, care sa obtina bani prin Munca Cinstita" etc s.a.m.d. - citez acum generalitati nu doar vag-pompoase de pe forumul dlui Pop, ci si sugerind iluzoria idee ca anti-umanul capitalism actual ar putea fi vreodata terenul de inflorire a vreunei noi paradigme superioare. :-P

Detalii ale analizei hibelor Sistemului/Establishmentului actual (nenumarate, si multe din ele pertinente) se pot gasi nu doar prin lucrari de sociologie, ci si pe topicurile "Ucideti sistemul" sau "Scrisoarea Maresalului Antonescu".
Care au oricum un target similar astuia - asa ca recomand indeosebi intiatorului prezentului topic sa le citeasca inainte sa posteze linkuri spre convorbiri dezlinate si pline de truisme banale, asa cum eu (dar poate si altii) au citit topicul de pe situl "zalmoxian", cu o rabdare demna de o cauza mai buna.

Ar fi doar in interesul dinsului sa-si reliefeze cumva intentiile prin structurari sugestive si pline de noima a unui ansamblu de idei.
Fiindca, daca intr-adevar vrea sa convinga pe cineva ca un Sfat al Inteleptilor ar putea schimba ceva in tzara asta, trebuie mai intai sa-i convinga de faptul ca insusi... cautatorul de intelepti e si el macar 51% intelept.  :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

adipop

Citat din: Xanadron din  27 Decembrie 2010, 22:23:15
Cred ca mai intai stampila si cod CUI.  :-D

Serios acum si fara sa fiu nihilist, simpla tentativa de integrare a unei idei generoase-n principiu in coordonatele unui Sistem Gaunos :x mi se pare de-a dreptul aberanta.
Incluzind aici (dau un singur exemplu aleatoriu) ideea de "infiintzare a unor firme de catre tineri, care sa obtina bani prin Munca Cinstita" etc s.a.m.d. - citez acum generalitati nu doar vag-pompoase de pe forumul dlui Pop, ci si sugerind iluzoria idee ca anti-umanul capitalism actual ar putea fi vreodata terenul de inflorire a vreunei noi paradigme superioare. :-P

Detalii ale analizei hibelor Sistemului/Establishmentului actual (nenumarate, si multe din ele pertinente) se pot gasi nu doar prin lucrari de sociologie, ci si pe topicurile "Ucideti sistemul" sau "Scrisoarea Maresalului Antonescu".
Care au oricum un target similar astuia - asa ca recomand indeosebi intiatorului prezentului topic sa le citeasca inainte sa posteze linkuri spre convorbiri dezlinate si pline de truisme banale, asa cum eu (dar poate si altii) au citit topicul de pe situl "zalmoxian", cu o rabdare demna de o cauza mai buna.

Ar fi doar in interesul dinsului sa-si reliefeze cumva intentiile prin structurari sugestive si pline de noima a unui ansamblu de idei.
Fiindca, daca intr-adevar vrea sa convinga pe cineva ca un Sfat al Inteleptilor ar putea schimba ceva in tzara asta, trebuie mai intai sa-i convinga de faptul ca insusi... cautatorul de intelepti e si el macar 51% intelept.  :wink:

Sa-ti raspund ?
adi

pivnicerunicolae

   Cit timp va fi vorba de PP,nici o sansa .Sau sanse minime de intelepti.Poate manelisti.

adipop

Citat din: pivnicerunicolae din  15 Ianuarie 2011, 13:58:23
   Cit timp va fi vorba de PP,nici o sansa .Sau sanse minime de intelepti.Poate manelisti.

Ii caut...
adi

Tayka

Citat din: adipop din  27 Decembrie 2010, 16:48:19
Nu pentru a se afirma...ci din necesitate va face ceva pentru Neamul lui.
adi

Desigur,numai cã pentru a putea face ceva pentru neam ºi þarã acest înþelept va trebuii sã iasã în faþã,iar ca sã confirme va trebuii sã vã afirme cã el este unul dintre înþelepþii neamului,ori dacã e întradevãr înþelept nici odatã nu se va auto- afirma.Este un cerc vicios care dupã pãrerea mea ar trebuii cumva schimbat.



Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).