Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Problemele forumului in viziunea mea

Creat de Vlad6, 22 Noiembrie 2010, 23:01:28

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Siberia

Citat din: universis din  23 Septembrie 2011, 23:18:46
hai mai draga siberia, chiar asa de dramatic vezi tu? ma amuz si eu precum un copil pe aici, dar tu?

Ps : "M-ai încuiat ,universis , nu ştiu ce să-ţi răspund.

Poate ştiu moderatorii. E treaba lor , cum se răspunde la troli ."


Da, treaba noastra..treaba lor, cine stie?...cu ce te-am inchuiat? si cum?

@universis, transmite-i @calatorului ca e timpul sa-si ia pastilele...
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

universis

Citat din: Siberia din  23 Septembrie 2011, 23:24:56
@universis, transmite-i @calatorului ca e timpul sa-si ia pastilele...

Oke...no comment,deja ai demonstrat ceea ce era de vazut pentru cei care vad...take care  :rainbow:
"Atunci cand va apropriati, lasati un spatiu intre voi.. lasati vanturile celeste sa danseze printre voi.Iubiti-va, dar nu transformati iubirea intr-un lant:transformati-o mai degraba intr-o mare, ale carei valuri se sparg de tarmurile sufletelor voastre"

calator astral

 :-o roxaline...
Citat din: roxaline din  23 Septembrie 2011, 23:23:28
Corect, Nox! Moderarea ar trebui sa fie mult mai stricta.

Nu-mi aduc aminte sa fi platit ceva cand m-am inregistrat pe forum si nici domeniul "rufon" nu-mi apartine. So .. sunt intr-o casa a altcuiva, deschisa cu bunavointa, sa stam la taifas sau sa dezbatem chestiuni mai usoare sau mai serioase, fiecare dupa cat cunoaste sau cat vrea sa afle. Esentialul este ca am fost primita in aceasta casa si nu imi apartine. Asa ca, la fel ca atunci cand ma duc in vizita la prieteni, respect "regulile casei". cam asta ar trebui sa ne amintim toti cei ce comentam, cu mai multa sau mai putina inspiratie , aici pe forum. Daca mergem in vizita la prieteni nu ne apucam sa ne incaieram cu ceilalti oaspeti. Sau nu ar trebui sa o facem  :-D

Daca regulile vor fi aplicate milimetric, cei ce pot trai in pace vor ramane, cei ce nu pot trai fara razboi o sa plece. Atunci cand tolerezi "razboinicii" pierzi userii care chiar vor sa discute calm si in pace. Orice studiu din ultimii 10 ani ( ref comunitatile din mediul virtual) arata ca userii razboinici sunt cu mult mai putini decat pasnicii; dar sunt mai reactivi si "sparg" rapid comunitatile constituite in jurul unui interes comun. Raman doar ei si "pasnicii" fie nu mai scriu dar citesc ce mai apare interesant cat de cat fie abandoneaza complet comunitatea respectiva. Depinde strict de curajul administratorilor si moderatorilor.

Nu am inteles ofuscarea unor utilizatori legata de existenta / crearea unui forum privat pentru o anumita echipa. Este normal si strict la latitudinea proprietarilor forumului crearea unui spatiu cu anumite reguli si acces restrictionat pentru protejarea cursivitatii discutiilor. Sincer .. ma mir ca un astfel de spatiu nu a fost infiintat mai demult. Este o practica normala si fireasca, in masura in care obiectivul este dezbaterea unor idei de catre oameni ce pot ramane obiectivi si doresc sa se protejeze de pierderea de timp cauzata de postarile celor care doar "se razboiesc continuu" cu diversi si se considera detinatorii adevarului absolut. Inca nu am intalnit forum matur care sa nu aiba astfel de sectiuni.

Am inceput sa citesc forumul cu vreo 3 ani inainte sa ma inscriu; intotdeauna am apreciat munca si documentarea celor care scriau despre fenomene - stiri ce mie imi erau necunoscute sau mi se pareau stranii. Multe postari m-au facut sa citesc mai mult despre subiectele respective. Poate ca nu am ajuns la aceleasi concluzii ca cei care au scris acele postari dar tot le multumesc pentru impulsul pe care l-au dat celor cativa neuroni de garda din creierul meu.

Deci ... de ce atata cearta si plangeri? Suntem in "casa" Rufon si aici sunt "regulile casei". De respectat nu doar de citit optional.

bravo roxaline. Ai un zece cu felicitari.

lylyt_ice

 NU credeti ca ar fi cazul sa faceti pe MP conversatiile astea rasuflate (pentru ceilalti)? Mai terminati cu lupta asta intre orgolii...pe RUFON nu se impart colaci pentru cei care sunt cei mai tari in caterinca! Sunteti cativa veniti de cateva luni si v-ati intins la gargare, ca o pomana tiganeasca. Apelez si eu la bunul simt...AJUNGE! Forumul nu are probleme...voi, astia tafnosi aveti...Hai, mutati-va pe privat si descarcati-va acolo... :dare:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

AdarM

Daca opiniile nu concorda cu cele general acceptate, cu ideile moderatorilor asupra unui subiect anume sau cu ceea ce tematica forumului vrea sa impuna, asta nu inseamna ca sunt gresite.
Vad ca s-a inchis un topic, pe considerentul:
"apar pe forumul asta personaje care imi pare ca au ca singur scop pe lumea asta deturnarea atentiei...brusc si dintr-o data,topicuri date uitarii sunt resuscitate si devin number one...dupa care,finut-finut,aceste topicuri incep sa "uite" de unde au plecat,ca sa ajunga...cine stie unde. din pacate,topicul de fata nu face exceptie,asa ca...TOPIC BLOCAT PENTRU 7 ZILE!"
Discutiile n-au depasit cadrul tematic, chiar daca-i sa luam drept etalon scremerea lui Corut din primul post.
Ca vreti s-o recunoasteti sau nu, asta-i adevarul.
Poate gasiti de cuviinta sa reconsidetati politica moderararii, pana acolo incat sa faceti diferenta intre dezbaterea ideii expuse de preopinent si off topic?
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

Xanadron

#50
Citat din: lylyt_ice din  24 Septembrie 2011, 10:34:46
Forumul nu are probleme...voi, astia tafnosi aveti...:dare:
Cam asa ar fi trebuit sa replic [partial] justificatei tale interpelari, compadre AdarM - dac-as fi fost, asa cum ma suspecta de curind Calatorul Astral, vreun ajutor de moderator-adjunct. :-D
Cum insa nu-s, bine zici ca destule replici de-acolo au fost OK (ontopic mai precis), dar nu toate, adaug eu. Si nu trebuie vreo boamba atomica sa spargi un car de oale...

Deci si alx are partea lui de dreptate (apropo de incingerea evidenta a unor flames :star: offtopic ca pe multe alte teme religioase, din pacate)... pe linga procentul lui de eroare, fiindca NU colegul mr - cel care a "resuscitat" primul topicul - a fost autorul unor postari mai putin "neutre" si-n plus nici nu-mi pare, din pdv-ul meu cel putin, minat in lupta de vreun interes obscur.

Generalizarile strica deci indiferent din ce extrema ar veni - prezente fiind de fapt en-gros si-n postarile de-acolo, unde, de pilda, un coleg pe care-l respect mult de altfel ne [ma] suspecta de atacuri "antinationale" focusate exclusiv pe ortodocsi si nu pe alte culte/secte. Pai asta era subiectul topicului din start, nu?!

Pe scurt insa (ca sa nu transferam discutiile de-acolo aici :lol:): decizia lui alx imi pare totusi oportuna, cu  obiectia ca 48 h de silentium stampa ar fi fost poate mai bune decit 7 zile.

Pentru JE nu-i oricum o problema, ca-s mai mereu prin zona si peste 6 zile "aterizez" fics acolo, :wink: avind inca una/alta-n gusha.
Chiar daca-s convins ca intrebarile esentiale or sa-mi ramina retorice, majoritatea replicilor raminind probabil la acelasi nivel de monolog - intzepenit dogmatic, evident. :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mr

#51
Am resuscitat acel topic pentru ca am avut ceva de spus ontopic. Si am avut de ales intre a continua un topic existent sau de a deschide unul nou.
Cat despre intentie, va asigur, asa cum bine a vazut colegul Xanadron, ca nu urmaresc sa deturnez vreo discutie pe acest topic, mai mult decat o fac ceilalti colegi coforumisti. Si primul exemplu care-mi vine in minte acum este cel al lui fiuluiploii , care a resuscitat in ultima vreme mai multe topicuri. Colegul Xanadron are si el acelasi obicei.

M-as bucura daca subiectul trezirii din negura dogmei ar fi tratat analitic/rational (cum bine zicea colegul socrate), si nu visceral cum a devenit. Nu cred ca trebuie sa fie un subiect tabu, mai ales ca forumul asta se vrea a fi de frontiera. In plus, zeii (c-or fi intraterestri sau extraterestri) de la inceputurile Vechiului Testament, ne pot indicii pretioase despre cine conduce lumea de azi. Faptele similare devoaleaza apartenenta...

Nu pot sa nu spun ca m-am ales cu un gust usor amar afland ca am devenit un personaj pe acest forum. Nu am vreo pregatire securisto-manipulatorie si nu doresc sa dobandesc. Posturile mele nu cred ca tradeaza vreun scop negativ. Poate doar staruinta mea in a sustine ca de sinele interior depinde si taria unui caracter. Poate asta deranjeaza suficient de mult incat sa fiu plasat in tot felul de scenarii care nu-mi apartin. Combinata si cu o afinitate personala afisata,  catre un anumit tip de masonerie, sa aiba ca rezultanta o astfel de eticheta. De altceva nu am cunostinta...
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

alx

#52
O sa incep prin a-i cere scuze lui mr pentru ca nu am fost SUFIENT de concis in exprimare,si aceasta a iesit cum a iesit...adica intre :
Citat din: alx din  17 Noiembrie 2012, 22:48:58
Periodic,vad ca apar pe forumul asta personaje
si intre :
Citat din: alx din  17 Noiembrie 2012, 22:48:58
.brusc si dintr-o data,topicuri date uitarii sunt resuscitate si devin number one...
din punctul meu de vedere,in cazul de fata nu exista o relatie de cauzalitate,adica,cu alte cuvinte,am sfeclit-o in exprimare...din graba,nu mi-am terminat ideea cum trebuie,si s-a inteles ce s-a inteles...
   Ca sa fiu clar: nu cred ca in cazul de fata este CAZUL sa ma refer la mr ca la un pesonaj...cred,simplemente,ca unele PERSONAJE abia asteapta ocazia sa se desfasoare pe acest forum,si nu scapa nici una dintre aceste ocazii...profitand de faptul ca subiecte mai vechi sau mai noi sunt aduse DE ALTCINEVA in actualitate...e acoperirea ideala,nu? Nici usturoi nu au mancat,nici gura nu le miroase... ;D

   Asadar,@mr,am rugamintea sa accepti scuzele mele pentru derapajul mai sus mentionat!



@AdarM
Stii FOARTE BINE ca subiectele cu si despre religie sunt...greu de evaluat! Adica linia intre a fi ontopic DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE si  A O LUA PE ARATURA,PARAND A FI ON-TOPIC este FOARTE SUBTIRE! Sa zicem ca "experienta" mea pe acest forum m-a facut sa iau aceasta decizie,intuind foarte bine ce avea sa urmeze...drept dovada,tu esti PRIMUL care mi-a sarit la beregata:
Citat din: AdarM din  18 Noiembrie 2012, 18:24:12
Vad ca s-a inchis un topic, pe considerentul:
desi eu doar AM BLOCAT subiectul pentru 7 zile,si am precizat asta...insa te-ai facut ca nu pricepi,si ai incercat o manipulare subtila a celor ce citesc,bazandu-te pe faptul ca nu vor sesiza nuanta dintre "a inchide" si "a bloca" temporar un subiect.Din aceasta cauza,DOAR la mine in cap ai o BULINA neagra,MARE! Nu si pe forum,DEOCAMDATA...
   Ma rog,asta e...om trai si om vedea cum or evolua lucrurile...

@Xanadron
Stii foarte bine ca am spus deja o chestie...citeste cateva posturi de ale mele din urma,daca TI-A SCAPAT postul respectiv...daca nu vrei sa recitesti,iti aduc eu aminte: spuneam ca daca ai ceva de spus,in topicul respectiv,sa-mi dai un semn si-ti permit postarea fara nici o problema...pentru ca ai pile la administratie... ;D ;D ;D ;D ;D :D glumesc,bineinteles...nu pentru ca ai pile,ci pentru ca ai castigat respectul meu...de asta...


Sper ca de data asta am fost clar...daca nu,ma iertati,dar din anumite motive sunt putin putin complet...vesel... :D :D :D si e si tarziu...ma rog,devreme,adica...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

mm

  @Xanadron, in nici un caz nu te-am considerat un atacator. Si mai ales antinational. Imi cer scuze daca a iesit asa. Pe tine te inteleg dar pe altii nu.

  Se pare ca nu se pot discuta anumite subiecte aici pe forum si sa nu apara obisnuitele ţâfne, dupa cum bine a fost deja subliniat acest lucru. Dar asa dispare dialogul... si personajul mm
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

AdarM

Citat din: Xanadron din  18 Noiembrie 2012, 19:46:14
Cam asa ar fi trebuit sa replic
Nu ma gasesc a fi tafnos, insa compensez printr-o incapatanare de tip pitbull: musc si nu-i mai dau drumu.
Trasatura asta de caracter mi-a adus o multime de necazuri, insa cum si reusitele tot ei i le datorez, zic ca Tanda pe Manda stau bine.
Citat din: alx din  19 Noiembrie 2012, 02:34:22@AdarM
Stii FOARTE BINE ca subiectele cu si despre religie sunt...greu de evaluat!
...................................................................
Din aceasta cauza,DOAR la mine in cap ai o BULINA neagra,MARE! Nu si pe forum,DEOCAMDATA...
   Ma rog,asta e...om trai si om vedea cum or evolua lucrurile...
Sa-ti reamintesc titlul topicului: "Problemele forumului in viziunea mea".
Daca nu sunt acceptate observatiile privitoare la forum, ar trebui sa includeti acest punct in regulament si sa stergeti topicul de fata.
As mai avea rugamintea sa nu-mi mai scrii cu litere mari si nici sa-mi adresezi amenintari cu buline, muted si alte alea; e perfecta pentru mine o exprimare concisa, cata vreme eu sunt atent pana si la situarea unei virgule in text, dar'mite la ce transmite.
Odata ce fac aici, pe forum, o afirmatie, mi-o asum in totalitate, prin urmare si eventualele repercursiuni, oricare ar fi ele (vezi buline, muted, banari & restul).
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

abyss

#55
Citat din: AdarM din  19 Noiembrie 2012, 09:59:37
Nu ma gasesc a fi tafnos, insa compensez printr-o incapatanare de tip pitbull: musc si nu-i mai dau drumu.
In acest caz esti trecut pe statutul "moderated" pana ce renunti la aceasta atitudine. Sau renunti si suntem ok.

Xanadron

#56
@AdarM: Simplul fapt ca se pot discuta efectiv aici "viziuni din vizuini" proprii :-D iti dilueaza multe acuzatii legate de presupuse naravuri dictatoriale - repet deci, ma astept de la tine, taman fiindca ne cunoastem, sa sesizezi diferentza dintre "bilele negre" virtuale cumva si cele eventual reale... cindva, pe forumul propriu-zis adica. In plus, si tu esti liber sa subliniezi cum vrei (grafic vb.) anumite cuvinte/idei adresate moderatorilor.
Sa nu uit: incapatinarea-i de mai multe feluri (unele chiar cu conotatii usor pozitive), dar nu cred sa poata fi confundata cu vointa ori consecventza pastrarii unei opinii proprii - bine argumentata insa pina-n detalii (aici mai ai de lucru compadre, no offence).
...Trezirea deci! :lol: (re-vezi adica de ce NU te-am facut "tzafnos" etc - sau poate ai si tu scuza ca erai aseara "vesel" ca alx?)

@mm: Uite cum tot la detalii ajung - fiindca m-am grabit poate scriind [ma]-ul dintre parantezele "acuzarii", generalizind cumva si eu afirmatia ta. Sincer acum, ar fi o pierdere reala pentru noi (sau pentru JE macar, ca sa nu generalizez iarasi) daca "personajul" mm s-ar evapora din zona asta.
Restul discutiei sper s-o continuam insa peste... deja doar 5 zile (cum trece timpu' asta, dom'le! :-D) - pentru curiosi, va fi si-un pseudo-eseu despre aparenta contradictie dintre rationalitatea impecabila a unor persoane (colegul mm find inclus aici de mine pe-o pozitie de top) si acceptarea din partea lor a celor mai irationale fixuri dogmatice (si asta-i o parere exclusiv personala si eventual gresita, evident).

@alx: Multzam pt. aprecieri, dar chiar nu vreau sa fiu mai... egal decit altii. :lol: Serios acum, stiu ca ti-ai asumat constient riscurile "meseriei" de moderator de care nu-s nici eu strain de fapt (desi eram p-un forum strainez ceva mai "asezat", nu mai vreau in veci sa repet experientza), asa ca n-o mai lungesc cu alte sfaturi.
Unora dintre noi se pare deci ca le e scris sa treaca si prin asta - zborul atent deasupra cuiburilor de cuci caposi, :lol: citeodata in suprasarcina fiindca si c-o cruce-n spinare...
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

Taman fiindca va cunoasteti nu conteaza.
Anumite atitudini dauneaza pe forum. Ca si-n armata.
Si se termina prost mereu.

Xanadron

Citat din: abyss din  19 Noiembrie 2012, 18:07:58
Taman fiindca va cunoasteti nu conteaza.
Anumite atitudini dauneaza pe forum. Ca si-n armata.
Si se termina prost mereu.
1. Normal ca nu conteaza pentru tine sau forum. Pentru mine insa conteaza ca-l cunosc, pe linia oricaror posibile dezamagiri personale - vezi cum ai cazut deci si tu in oala cu generalizari, Waffenbruder? :wink:

2. Corect in principiu, dar aici nu sintem totusi recruti. Chiar acceptind noima unor "reguli ale casei" firesti, extinderea lor pina-n zona ascultarii unor "ordine" fara cracnire, ca-n armata, demoleaza din temelii insasi ideea libertatii de opinie - conditionate, evident, de neafectarea prin diverse replici/atacuri non-fair-play a libertatii altora (de-a gindi, clar).

3. Ba, citeodata se termina bine - depinde si-aici din ce directie te benoclezi :-D (ex.: banarea unora e proasta pentru ei si buna pentru altii).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

SLEAH19

 ,, Amice, lumea este exact asa cum trebuie, adica PERFECTA din toate punctele de vedere.... ,,.

Acesta este un răspuns pe care l-am primit aici pe forum de la un user remarcabil prin aportul adus şi pe care eu îl agasam cu prostia mea (ignoranţa ar fi prea delicat) Încet ,încet constat câtă dreptate are . Putem la nivel de idee să clamăm lumi mai bune pe care noi le-am face dacă ... şi dacă  ..condiţii, utopii .

Forumul în viziunea mea nu are nici o problemă , e ca.. lumea, cu bune şi rele , oameni cu certitudini şi oameni cu întrebări.
E cumva loc pentru toată lumea şi dacă se superspecializează pierde nu ştiu ce, dar pierde.
Faptul că din când în când poţi să o dai în bălării sau poţi să mai scrii o chestie şi când te întorci de la terasă , nu e la îndemâna oricui , de exemplu extratereştrii, entităţile eterice sau roboţii nu-şi permit asta.

PS. Userul iniventor nu e o problemă , e un caz. Separe că omul are o chestie de care pomeneşte într-o postare pe un site în limba engleză . Măsurile luate în cel priveşte , s-ar putea să nu fie receptate cum am crede , omul ne va vorbi în continuare cu tot respectul. Nu intuesc care e procedura în astfel de cazuri sau dacă regulamentul le acoperă .
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !