Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Satelitul Europa

Creat de Necunoscutul, 05 Aprilie 2006, 15:03:03

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Necunoscutul

  Este posibila oare viata pe un satelit ca Europa?

  Europa este al patrulea satelit ca marime a planetei Jupiter. In 1995 misiunea Galileo ne-a oferit informatii atat despre Jupiter cat si despre satelitii acestuia, dar nu ne-a raspuns la intrebarea daca exista forme de viata pe satelitul Europa. Cred ca multi dintre voi au auzit deja acea teorie comform careia exista un ocean sub invelisul de gheata al lui Europa, iar in partile mai calde ar exista viata.
  Astept cu nerabdare idei, pagini de net, etc. de la voi. 8-)

nemo

Helo !
Nu este o teorie cu existenta Oceanului. E chiar adevarul. A fost demonstrata prin scanarea in diferite spectre a suprafetii Europei . Sus ghiata, jos apa in stare lichida . Sint indeplinite toate conditiile existentei vietii. Sint conditii asemanatoare vietii din pesteri. Adica fara fotosinteza , dar cu chimio-sinteza .Dar nu si cele ale aparitiei ei . Lipseste acel "ceva" care determina saltul de la chimia organica la organismul viu. De aici incep presupunerile.

Necunoscutul

 Mai intai de toate bun venit pe forum nemo!!!! :lol:
Daca ai si niste poze sau pagini de net referitoare la acest Ocean extraterestru as fi mai mult ca bucuros sa le vad si eu, multumesc.
8-)

nemo

Helo !
Nu am, dar iti recomand o carte "Odisea Spatiala 2001" al treilea volum a lui Arthur C. Clark, parintele satelitului de telecomunicatii. Desi este SF, contine date interesante despre viata pe Europa . Asta daca nu ai citit-o deja. O sa caut si ceva serios ( ceva de Carl Segan probabil )

Necunoscutul

  Campul magnetic slab al lui Europa tinde sa varieze atunci cand trece prin campul magnetic al lui Jupiter. Aceasta indica prezenta unui material conductor sub suprafata satelitului, cel mai probabil un ocean sarat. Telescopul Hubble a demonstrat existenta oxigenului la suprafata Europei, dar nu oxigen ca cel de pe Pamant. Eu cred ca undeva in partile mai calde ale oceanului exista un fel de forma de viata.
  8-)

apokryphos

Genul de viata care se presupune ca ar exista pe Europa ar trai sub calota de gheata care acopera satelitul, la presiuni foarte mari. Nu tocmai genul de extraterestru pe care multi dintre noi si l-ar dori sa-l intalneasca, cu care sa stea la o bere sub umbrelute si sa discute filosofie de pahar... :-))

A.

Necunoscutul

  Cred ca nimeni nu se asteapta sa gaseasca un ET pe Europa, daca avem noroc poate vom gasi forme de viata primitive (bacterii, etc.) Deoarece bacteriile ar putea supravietuii in acel ocean.
8-)

Necunoscutul

  Am gasit pe net o poza cu crapaturile de la suprafata Europei.
8-)

apokryphos

Citat din: Necunoscutul din  09 Aprilie 2006, 12:38:55
  Am gasit pe net o poza cu crapaturile de la suprafata Europei.
8-)

Pe siteul de la NASA gasesti poze de mai buna calitate (color, rezolutie mai buna), luate de sonda Galileo.
De exemplu aici http://galileo.jpl.nasa.gov/gallery/europa.cfm

A.

Necunoscutul

  Pe linkul ce mi l-ai dat ,apokryphs, am gasit si o imagine a presupuselor strate ale Europei. Am pus imaginea mai jos pentru a o vedea cu totii si astept comentariile voastre.

8-)

Necunoscutul

  Un articol pentru cei interesati pe linkul http://www.mufor.org/europa5.html

8-)