Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Fundatia

Creat de Urban, 30 Octombrie 2010, 12:44:42

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Tayka

#15
Citat din: Urban din  09 Noiembrie 2010, 16:19:34

Vremea lor e pe sfarsite... si ei stiu... si nu au nici o solutie prin care sa-si mentina avantajele...
Si vine vremea noastra...

EU CRED CA VREMEA NOASTRA POATE VENII ORICAND.Va trebuii insa mai intai sa reinvatam si noi cateva reguli firesti pentru ca altfel o scapam din nou:
Iata asa dar cateva dintre poruncile firii pe care occidentalii in general,si nemtii in special le respecta dar pe care noi le-am cam uitat..si ca atare in prostia noastra ne batem joc de inteligenta si comportamentul lor,considerandu-ne mai mai smecheri ca ei desi culmea e ca noi mergem la ei la cersit si nu invers.
PORUNCILE FIRESTI:
1-Sa muncesti relaxat,convins fiind ca si produci ceva util si legal.
2-Sa ai grija sa tii socoteala muncii tale,si sa nu o schimbi decat cu cei care produc si ei ceva util,chiar daca ai sti ca crapi de foame!
3-Sa nici nu te gandesti sa ravnesti la munca altuia.
4-Sa respecti oamenii cinstiti si sa-i vanezi necontenit pe ceilalti.
5-Sa nu tolerezi si sa denunti public ori ce act antisocial.
6-Sa urmaresti insistent daca denuntul tau sa realizat pana la capat.
7-Considera bugetul tarii tale ca fiind si al tau,si nu tolera ori ce fel de evaziune,ori cat de neansemnata.
8-Impune-te in fata conducatorilor amintindu-le ca ei mananca painea ta si nu invers.
9-Apleaca urechea ta spre toti,nu fi inganfat,dar nici nu tolera prostia.
10-etc,etc.
Daca toate aceste indemnuri firesti(si nu numai)le vom respecta si pazii intocmai,eu cred ca ar trebuii sa apara si  VREMEA NOASTRA...

Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Urban

@Tayka
Orice e "regula" nu e fireasca, pentru ca regulile odata invatate duc la disparitia discernamintului si implicit la Moartea Ratiunii.
Nu uita ca niciodata nu traim doua situatii identice, deci nici o regula nu este general valabila.

Tayka

Asta asa e,numai ca fara a cunoaste si respecta cateva reguli firesti de protectie in convietuire,societatea ma tem ca nu va evolua spre civilizatie ci spre o anarhie- tiganeasca unde oamenii cinstiti,nepregatiti si ne organizati, vor fi meru la cheremul caracatitei smecherilor,a bandelor de moguli,falsi politicieni,inalti functionari corupti,etc etc,si asa cum ai subliniat;acestia nu vor lasa nici odata ciolanul de buna voie sau de mila noastra. Unii dintre noi Romanii(si nu numai)vrem sa fim in pas cu occidentul dar nu reusim-de ce oare?Eu mic copil fiind am crescut intre nemti,de la care am invatat obiceiurile si limba,modul lor de viata si munca,si crede-ma ei nu traiesc nici o clipa la intamplare,in voia sortii,ci f. organizat si civilizat.Ei tin la Land-ul lor si au incredere oarba in conducatorii lor,nu ocolesc legea si nu permit nimanui sa o faca,de ce?..doar pentru ca respecta cele cateva reguli...Pentru noi Romanii e greu sa traim asa,le spunem ca sant inregimentati,dar crede-ma ca sant mai libertini decat noi,au cele mai tari sindicate din Europa,si desi castiga cu mult mai mult ca noi,nu poarta lanturi grele de aur la gat,si nici nu se dau in vant dupa muzica..conlocuitorilor.Taranul e la fel de apreciat ca si functionarul,Nimeni nu-si face relatii de cardasie si nici nu se foloseste ciubucul.Am insirat aceste cateva aspecte occidentale pe care sant convins ca le cunosti,poate chiar mai bine ca mine,in ideia ca daca vrem sa fim cadva si noi ca ei, va trebuii sa le invatam(sau mai balkanic spus;sa le furam ) cele..cateva reguli.Sa fie oare asa de greu?
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

abyss

Ai dreptate Tayka.

Urban

#19
@Tayka
Tu esti un om onest Tayka, si iti respect parerea insa Realitatea este cu totul alta.
E adevarat ca romanii sunt cum sunt dar sa nu ai impresia ca in Germania sau Statele Unite sau oriunde altundeva pe planeta asta nu exista Coruptie.
Peste tot exista Coruptie, atata doar ca Romania printre alte cateva tari bananiere si cateva asiatice isi duce existenta cu mita, spaga si micile ciubucarii...la vedere si nestingherita de Constitutie sau Legi.
In Germania pe de alta parte, la fel ca si in Suedia, Norvegia, Anglia si asa mai departe...spagile si mitele sunt mai...rafinate, adica nu sunt la vedere...si ele consista in comisioane, taxe, sau chiar mita cash pusa in plic si expediata cumva intr-un mod securizat catre destinatar.....nu are sens sa lungesc vorba, cazurile sunt multe si daca stau sa caut in maxim jumatate de ora gasesc peste 20-30 de cazuri (de curiozitate intereseaza-te cat costa in America un fotoliu de congressman).
Ceea ce spui tu despre nemti este perfect adevarat dar la fel de adevarat este si faptul ca sunt cu mult mai dependenti de sistem decat romanii si asta datorita faptului ca la ei Elitele au avut o masa de manevra destul de usor de controlat...pe de alta parte, cu romanii e cam greu sa-i controlezi... noi nu mai avem nici economie, nici tara, nici legi, fiecare fura dupa cum il taie capul, parlamentarii sug incontinuu banii de la FMI si Uniunea Europeana...nimeni nu respecta nici o lege, nu se munceste, nu exportam mai nimic...te si miri cum mama naibii supravietuiesc romanii...simplu, noi nu mai avem tara demult, noi traim in urma economiei gri sau negre...si romanii se pricep foarte bine in a ocoli absolut toate regulile ceea ce din punctul meu de vedere este un avantaj si iti explic imediat si de ce. In cazul unui cataclism global sa zicem sau in cazul unui razboi global, nu am nici cel mai mic dubiu ca romanii vor fi printre primii supravietuitori.

Romanii cunosc bine regulile dar la ce bun daca noua din zece le respecta cand al zecelea incalca toate regulile?
Pur si simplu oamenii (nu numai romanii ci toti) nu sunt facuti sa respecte reguli, atata vreme cat sunt mai avantajati daca nu le respecta.
Orice regula restrictiva va fi ignorata in lipsa factorului coercitiv.
In Germania factorul coercitiv e foarte dur, ceea ce face ca respectarea regulilor sa fie mult mai avantajoasa decat incalcarea lor.
Pur si simplu germanii nu sunt suficient de intreprinzatori in gasirea de solutii ocolitoare a regulilor.

Daca vrei cu adevarat sa realizezi ceva, hai sa gasim o solutie practica.
Mai bine sa discutam pe realitati decat pe modele utopice, pentru ca numai asa vom ajunge la Solutii Reale.
Cred ca in loc de reguli putem sa inlocuim cu bunul-simt... si aici iti dau dreptate, daca am avea putin mai mult bun simt am putea rasturna muntii din loc dar din pacate asta nu se va intampla chiar atat de curand.

@Abiss
Ai putea sa concepi un scurt articol despre rata extrem de ridicata a homosexualismului si a Coruptiei din interiorul Bisericii... stii la ce ma refer!
Cu siguranta ca jumatate din forumul asta ar ramane inmarmurit iar cealalta jumatate te-ar declara slujitor al Satanei  :-D

abyss

@Urban
Ai putea sã-mi pãstrezi ºi mie jumãtate din joint-ul ãla pt mâine?.... ºtii la ce mã refer!
Eu sunt doar un observator al unei alte instanþe. Nu sunt judecãtor ºi nici învãþãtor. Altcineva o sã judece. Cuiva cãruia îi pasã.

Urban

#21
Ai atins miezul "Fundatiei".  :roll:
Nu judecam pe nimeni, dar e necesar sa ne pese la toti pentru ca Schimbarea o sa vina in momentul cand fiecaruia ii pasa.

abyss

Ca sã-þi pese trebuie sã simþi, nu doar sã ºtii totul. Iar ca sã simþi totul trebuie sã fii treaz ºi conºtient de sine. Mã repet: cel mai greu lucru de acceptat pe lumea aceasta despre conºtiinþa este cã ea poate fi manipulatã...

angellla29

Citat din: Tayka din  10 Noiembrie 2010, 09:53:12
EU CRED CA VREMEA NOASTRA POATE VENII ORICAND.Va trebuii insa mai intai sa reinvatam si noi cateva reguli firesti pentru ca altfel o scapam din nou:
Iata asa dar cateva dintre poruncile firii pe care occidentalii in general,si nemtii in special le respecta dar pe care noi le-am cam uitat..si ca atare in prostia noastra ne batem joc de inteligenta si comportamentul lor,considerandu-ne mai mai smecheri ca ei desi culmea e ca noi mergem la ei la cersit si nu invers.
PORUNCILE FIRESTI:
1-Sa muncesti relaxat,convins fiind ca si produci ceva util si legal.
2-Sa ai grija sa tii socoteala muncii tale,si sa nu o schimbi decat cu cei care produc si ei ceva util,chiar daca ai sti ca crapi de foame!
3-Sa nici nu te gandesti sa ravnesti la munca altuia.
4-Sa respecti oamenii cinstiti si sa-i vanezi necontenit pe ceilalti.
5-Sa nu tolerezi si sa denunti public ori ce act antisocial.
6-Sa urmaresti insistent daca denuntul tau sa realizat pana la capat.
7-Considera bugetul tarii tale ca fiind si al tau,si nu tolera ori ce fel de evaziune,ori cat de neansemnata.
8-Impune-te in fata conducatorilor amintindu-le ca ei mananca painea ta si nu invers.
9-Apleaca urechea ta spre toti,nu fi inganfat,dar nici nu tolera prostia.
10-etc,etc.
Daca toate aceste indemnuri firesti(si nu numai)le vom respecta si pazii intocmai,eu cred ca ar trebuii sa apara si  VREMEA NOASTRA...



Nu cumva sunt o editare moderna a celor 10 Porunci? Ca mie sincer asa mie se pare

Urban

Citat din: @biss din  11 Noiembrie 2010, 09:49:25
Ca sã-þi pese trebuie sã simþi, nu doar sã ºtii totul. Iar ca sã simþi totul trebuie sã fii treaz ºi conºtient de sine. Mã repet: cel mai greu lucru de acceptat pe lumea aceasta despre conºtiinþa este cã ea poate fi manipulatã...

Ca sa simti trebuie sa-ti pese, iar cand simti Totul deja esti treaz si constient de sine.
Si da, Constiinta poate fi manipulata extrem de usor.

abyss

 :-D
Citat din: Urban din  11 Noiembrie 2010, 12:40:45
Ca sa simti trebuie sa-ti pese, iar cand simti Totul deja esti treaz si constient de sine.
Si da, Constiinta poate fi manipulata extrem de usor.

Pozitia cu numarul 69 incercata mai sus nu putea izvora decat din cunoasterea academica rezultata din experienta... Eu incercam sa vorbesc despre cunoasterea directa a lumii.

Imi permit sa ilustrez mai jos prin pozitia 96 (fund in fund si noapte buna!) dialogul nostru:

Intrebare: Ce stii despre Universul nostru?
Raspuns: Cunosc o multime de aspecte!

Intrebare: Incerc sa spun, ai simtit vreodata Universul nostru, lumea ce te-nconjoara?
Raspuns: Percep lumea din jur atat cat de mult pot...

Raspuns la raspuns: Nu-i destul. Trebuie sa simti totul altfel lumea-si pierde sensul. Tu doresti sa te agati de argumentele tale, in ciuda realitatii ca ele nu-ti ofera nimic bun. Vrei sa ramai acelasi... chiar cu pretul bunastarii tale. Aici sa se-nteleaga ideea de a nu fi complet... cu sensul de a nu avea pace...echilibru.

Desi nu stiu cati vor intelege, intreb: De ce suntem coplesiti de probleme?

O seara minunata... @Urban. Apropo, a inceput razboiul sau cataclismu ala din mintile unora? sau e pe next?




Xanadron

#26
Citat din: @biss din  11 Noiembrie 2010, 19:05:03
Apropo, a inceput razboiul sau cataclismu ala din mintile unora? sau e pe next?

Unii zic ca-i in stand-by, altii - ca-i deja pe fast-forward.  :-D
Benjamin Fulford are o teorie destul de abracadabranta pe tema zilelor astora, in care include informatia terifianta (dac-ar fi s-o credem - nu mai dezvolt acum stufoasa teorie a intoxicarii, voluntare sau nu, cu... frica  :evil:), dupa care o sursa bine plasata in CIA spune ca va fi detonata o boamba nucleara amplasata prin falia San Andreas.

http://benjaminfulford.net/
http://projectcamelotproductions.com/blog-hp.html

Cum bine zice darksid3 pe undeva, 11.11 ar putea reprezenta doar startul invizibil al... cauzelor unei confruntari globale "pe fatza" (fiindca de alea "pe la spate" :-P sintem deja satui - si mai ales de implicatiile lor nefaste).

P.S. Felicitari sincere nu doar lui Urban (chiar daca nu-s de acord cu toate originalele lui teorii), ci si celorlalti postatori de pe topicul asta complex (desi nici cu ei nu-s total de acord  :lol:), unde sper sa pot reveni cu opinii personale. Chiar daca pareri cit de cit complete pe-o tema existentziala-n definitiv ar necesita nu citeva pagini, ci volume...
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

P.S. Uite cum s-a fasait si WW-III, si nucleara aia californiana. :-D
Mai tare s-aude parca pe la noi neintrerupta partzaiala a Basescului.  :-P
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Si totusi , care este adevarata tema a acestui subiect?
Prima fundatie sau a doua fundatie ?
Rog precizari pe aceasta tema interesanta  . Multumesc