Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Obiectul enigmatic din Craterul Delporte: Faþa nevãzutã a Lunii

Creat de Tulcea Sighting, 27 Octombrie 2010, 01:11:59

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

nana

Citat din: Tulcea Sighting din  07 Noiembrie 2010, 15:27:03
Biss, nu am inteles nuanta comentariului tau; crezi cumva ca NASA si acum JAXA ascund ceva?

Cred, ca la asta s-a referit, cel putin asta e parerea mea. Mai cred ca, dupa atatia ani dedicati cercetarilor spatiale, sunt mult prea multe enigme care nu-si au logica. Prea multe aparitii OZN, prea multi martori oculari, prea multe povesti, care  nu duc la  nici un rezultat. Insa, sunt atatea tari care manuiesc netul, dar la care cultura generala se apropie de secolul XV, desi au un sistem educational, la care ravnesc multe state din estul europei. Trebuie sa recunoastem ca traim doar intr-o lume iluzorie, in care serviciile secrete se joaca cu simturile inteligentei omenesti. Si atat!

Xanadron

Citat din: Tulcea Sighting din  07 Noiembrie 2010, 15:27:03
Biss, nu am inteles nuanta comentariului tau; crezi cumva ca NASA si acum JAXA ascund ceva?

NASA ( = "Never A Straight Answer"  :-D ) intotdeauna a ascuns cite ceva!!!

Zic asta fie si doar fiindca doar circa 2 (doua) procente din totalul fotografiilor facute de misiunile NASA de-a lungul timpul pe Luna si de pe linga Luna au fost date publicitatii. Si multe din astea 2% - "airbrushed". :|

Uite, spre exemplificare, doua alte noi imagini ("vechi" de fapt si non-digitalizate/ aburite  :-P  de NASA) cu celebrul... hai sa-i zic, ca sa fiu "politically correct" - presupus reactor (luminos) din craterul Aristarchus:

In prima se observa clar si la fel de enigmaticul "patrulater" din zona respectiva, care contine si alte anomalii serioase - tema pe care n-am, din pacate, timp s-o aprofundez acum.




Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

Ok.... si ce exemplu mai bun in a evidentia dezimformarea la care ne supun agentiile spatiale gasim decat insasi imaginile de mai sus ori altele... in spetza TOATE. Sunt neclare, pun privitorul pe orbita, etc + sunt alb-negru!!! O mizerie domnilor!

Adica "ei" pot privi pana-n fundul lui Zeus... dar imagini clare de pe luna nu pot lua!?

Tulcea Sighting

#18
Cred ca imaginea asta este destul de clara:
http://postimage.org/image/2yllmz21w/full/

Ceea ce mi se pare curios este ca toate pozele atat Apollo 15, 17 cat si Kaguya ~ 30 ani mai tarziu, sunt luate la aproximativ aceiasi "ora" din ziua "lunara" astfel ca umbrele au aceiasi configuratie. Coincidenta?

StarDust

Intr-adevar diferentele intre unghiul umbrelor sunt mici, dar in aceasta poza diferenta e suficienta ca sa se vada clar conformatia terenului. Deci, poza a luata de Kaguya a fost luata intr-un moment destul de potrivit pentru a nu lasa loc de interpretari.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16


abyss

Mai rãmâne însã o întrebare. De ce imaginile sunt alb-negru? S-a interesat cineva la japonezi sã afle rãspunsul? Mie acest aspect mi se pare extraordinar... Pânã la urmã ce faci cu o pozã alb-negru, ce analizã faci pe ea?

Hai sã fim serioºi... E praf în ochi tot ce ne aratã ãºtia, sau e o pistã subtilã!

StarDust

@biss, imi amintesc ca am vazut un documentar in care unul din astronautii Apollo, Aldrin, daca bine imi amintesc, chiar mentiona cat l-a frapat tocmai acest aspect imediat dupa aselenizare, faptul ca absolut tot ce vedea era in alb-negru, si nuante de gri. Mie mi se pare normal acest lucru. Nu exista nici un fel de atmosfera, si e normal ca sa existe doar extreme de lumina totala si umbre total inchise, iar pe alocuri putin iluminate partial doar de reflexiile de pe versantii apropiati.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

abyss

Stardust, E bine ca ti se pare normal ceea ce afirmi. Dar totusi, pe o imagine color se pot face anumite analize. Una e alb-negru si alta este sa ai nuante. Nuantele spun multe, cum ar fi: ce fel de sol e acolo, compozitia lui etc.


Eu nu doresc sa te contrazic, imi expun o parere personala pe deplin justificata. Iata voi incerca o exemplificare imagistica:

Marte
Un crater nou ce dezvaluie prezenta ghetii in sol:




Acum, aceeasi imagine facuta albnegru in care se poate analiza o mare LAIE-BALAIE:



StarDust

Stiu exact la ce te referi @biss, corect o imagine color spune mult mai multe decat una alb-negru. Dar ce ne facem daca sursa imaginilor noastre e in A-N? Ma refer la solul lunar. Probabil ca daca imaginea e filmata simultan cu trei camer in R-G-B, fiecare imagine separata ar putea releva detalii in plus, dar asta cred eu ca ar schimba prea mult perspectiva asupra terenului.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Tulcea Sighting

Din ceea ce am observat, fisierele se la JAXA contin informatii spectrale foarte complexe inclusiv imagini color.

abyss

Citat din: Tulcea Sighting din  21 Noiembrie 2010, 15:58:33
Din ceea ce am observat, fisierele se la JAXA contin informatii spectrale foarte complexe inclusiv imagini color.


Poate ai amabilitatea sa ne oferi un link, nu de alta dar e mai optim pentru timpul fiecaruia.

abyss

Am gasit mai demult un site interesant, poate  multi dintre voi il cunosc, poate  altii nu. Gasiti aici imagini deosebite cu Luna dar si cu tot felul de artefacte stranii ce orbiteaza Pamantul:

http://www.thelivingmoon.com/43ancients/02files/Moon_Images.html

Tulcea Sighting

#28
Nu stiu ce inseamna "mai optim".

Site-ul este www.soac.selene.isas.jaxa.jp pe care deocamadata eu nu pot intra. Fiecare dintre fisierele pe care l-am descarcat are ~ 300 mb si se pot deschide cu LISM DATA VIEWER: http://www.mss.co.jp/technology/LISM_Data_Viewer_Download_E.htm

abyss

Lasa vrajeala si vei intelege. Acolo nu e scris "cel mai optim".
Mersi pentru linkuri.

Apropos man, tu ai filmat aceste imagini senzationale?
http://www.youtube.com/watch?v=XH95PtUvRQY&feature=player_embedded#