Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Insula Pastelui

Creat de baaron, 02 Aprilie 2006, 21:29:13

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

Candva , probabil omenirea care ne-a precedat , a existat o civilizatie umana ale carei semne sunt raspandite pe tot globul . Mai jos este un link cu o lista
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_megalithic_sites

De ce au oreferat sa foloseasca piatra ? habar nu am , poate ca aveau alta logica , alta tehnologie si alta ... talie .
Compozitia rocilor , amplasamentul si ..maretia complexelor denota dupa mine o anume utilitate , un anume scop si poate chiar un anume Plan .
Carnac in Franta are o anumita orientare , ansamblul din Insula Pastelui la fel ca sa dau doar doua exemple. Apoi , nu ar trebui uitate nici dovezile de la noi din tara : Sfincsii , valea Sebesului , etc.
de ce au lasat semne in piatra muntilor? ca sa reziste probabil peste vremi ; insa scopul ?  :roll:

Ganditorul

#46
Uite aici ai pus punctul pe I colega.
Care-i scopul este intrebarea esentiala pt intreg grupul de civilizatii care si-au dedicat activitatea pentru constructii megalitice.
Omul are o caracteristica clara - isi suspenda foarte greu activitatea care tine de necesitatile esentiale - respectiv hrana, sete, adapost, reproducere. siguranta personala.
Ori constructiile acestea megalitice exact asta arata - toata activitatea comunitatii era concentrata pe constructii megalitice ... DE CE oare ??
De ce sa fi renuntat o insula cat un judet la pescuit, vanat, cresterea (si facutul...) copiilor, la agricultura care le asigura traiul, la o munca utila ?? Ca sa faca statui pentru SEFUL de trib ? Cam inutila ocupatia si mai devreme sau mai tarziu ar fi dat nastere la ... revolte.
Dar nu... aceasta ocupatie a tinut sute, mii de ani, generatii intregi (daca luam cazul piramidelor)

De ce ar fi renuntat o civilizatie timp de mii de ani - cum e cazul egiptenilor - la activitati utile direct, la activitati care asigura existenta de baza, pentru a face in desert constructii megalitice de o valoare artistica inestimabila ? De ce ar fi rabdat de sete, de ex., pt ca doar apa adusa la mii de lucratori ar reprezenta zilnic un efort imens de munca sociala.

Ne-am grabit (si multumit...) sa spunem "stiintific"-  "Sclavii au facut asta ". Eu cred ca trebuie sa excludem aceasta ipoteza - pt ca si sclavii au nevoie de apa si hrana, sclavii au nevoie de paza si lucruri de necesitate imediata (locuinta, degajarea deseurilor menajere, haine, incaltari, minima ingrijire medicala)

Vb static putem spune simplu- Sclavi. Insa vb dinamic o astfel de societate nu se sustine functional.
Ce folos sa ai 100.000 de sclavi daca conditiile in care traiesc genereaza o epidemie care-ti decimeaza regatul ?.
Ce folos sa ai 100.000 de sclavi daca vecinii/rivalii vin si pun la cale o revolta a sclavilor care sa-ti curme dinastia ?
Ce folos sa ai 100.000 de sclavi daca 1 singur sclav cu un ciocan poate sparge nasul statuii lui Ramses...cea de 100 de to. Ce-i poti face sclavului ? Il mai legi o data in lanturi ? Il omori imediat ... in loc sa-l omori incet prin munca fortata ?
Deci scopul acestor constructii megalitice trebuie sa fi fost altul... nu-l vedem inca prin prisma istoriei noastre pline de conflicte, prin prisma orgoliilor noastre religioase, prin prisma nivelului de stiinta la care am ajuns (si unde ni se pare ca stim toate secretele Universului)... o sa-l vedem candva.
Dar e cert ca o suma mare de oameni erau constienti de ceea ce faceau, erau perfect constienti de scopul util, real al muncii lor ...si erau calificati/supercalificati in ceea ce faceau ( din moment ce nici astazi, noi, nu reusim sa reproducem aceste constructii... macar partial). Nu sunt rebuturi, nu sunt greseli inerente unui santier ... sunt doar produsul finit (excelent prelucrat) si semifabricate (aflate in faza de "asteptare").
DE CE faceau asta ... adevarul este ca inca NU STIM, dar ne e rusine sa o recunoastem.

padme

#47
Citat din: Ganditorul din  26 Octombrie 2011, 21:50:30
Ca sa faca statui pentru SEFUL de trib ? Cam inutila ocupatia si mai devreme sau mai tarziu ar fi dat nastere la ... revolte.

Pai... pe insula asa s-a si intamplat! Lucrurile au degenerat incet, incet, pana cand locuitorii s-au impartit in 2 tabere si au inceput sa se omoare intre ei pt mancare. Nu cred ca le faceau pt seful de trib, mai degraba era o chestie a lor ca si civilizatie, asa cum si noi azi ridicam tot felul de constructii...

Citat din: Ganditorul din  26 Octombrie 2011, 21:50:30
Ne-am grabit (si multumit...) sa spunem "stiintific"-  "Sclavii au facut asta ".

Nu erau sclavi! Conform ultimelor descoperiri erau oameni liberi si platiti pe deasupra. Si in plus de asta ridicarea unor asemenea constructii cred ca tinea si de o anumita cultura nationala, sa zic asa, nu cred ca-si punea nimeni problema ca renunta la agricultura sau altceva ci pur si simplu se imparteau indatoririle, unii cultivau, unii construiau, altii aduceau apa, ce e atat de iesit din comun?
In plus de asta, la egipteni se construiau mormintele pt faraoni, care erau zei, era o adevarata cultura pt viata de apoi, deci...

Citat din: Ganditorul din  26 Octombrie 2011, 21:50:30
DE CE faceau asta ... adevarul este ca inca NU STIM, dar ne e rusine sa o recunoastem.

De ce domnitorii romani au facut ctitorii??
Ceea ce ne e rusine sa recunoastem este faptul ca am subestimat cunostintele pe care le detineau aceste civilizatii, (astronomie, medicina, inginerie, matematica, etc.) considerandu-le "inapoiate" si de cate ori se descopera ca o anumita constructie se potriveste cu nu's ce constelatie pe care astronomii o vad doar prin telescop.... cred ca cineva are probleme sa accepte ideea!
Intrebarea e ce s-a intamplat intre timp, adica de la ei pana la noi?!

Mai vroiam sa adaug ca asa isi aratau maretia si superioritatea civilizatiei in care au trait: construiau capodopere ingineresti, oglindeau cerul pe pamant si scriau istoria in piatra sa reziste forever, isi asigurau nemurirea, cu alte cuvinte.

Siberia

De altfel Marea Piramida de la Giseh se numea Piramida Poporului... :-D  :-D  :-D  :-D
Megalomania egipteana in actiune  :-D  :-D  :-D
Zau asa...

"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Nicipreaprea

Citat din: padme din  26 Octombrie 2011, 22:42:19
Pai... pe insula asa s-a si intamplat! Lucrurile au degenerat incet, incet, pana cand locuitorii s-au impartit in 2 tabere si au inceput sa se omoare intre ei pt mancare. Nu cred ca le faceau pt seful de trib, mai degraba era o chestie a lor ca si civilizatie, asa cum si noi azi ridicam tot felul de constructii...


Funny..  :-D
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

Ganditorul

Tare as vrea sa vad si eu unde, AZI, facem diferite constructii inutile ... in proportie de 90% din activitatea noastra - renuntand la necesitatile esentiale de care am vb mai sus. :mrgreen:

padme

Citat din: Nicipreaprea din  27 Octombrie 2011, 01:15:28
Funny..  :-D

Ai dreptate, de cele mai multe ori nu ma exprim prea bine, sau nu gasesc cuvinte (desi lb romana are cateva mii) sa exprim ceea ce vreau sa spun!


Xanadron

Citat din: Ganditorul din  27 Octombrie 2011, 06:48:01
Tare as vrea sa vad si eu unde, AZI, facem diferite constructii inutile ... in proportie de 90% din activitatea noastra - renuntand la necesitatile esentiale de care am vb mai sus. :mrgreen:

Cred totusi ca terenurile de fotbal nivelate recent pe miliarde prin muntii patriei sau salile alea de sport moderne ridicate-n catunele cu 13 babe restante :-D ar putea fi incluse in categoria... exclusa de tine. :roll:

Concluzia - pe anglofoneza licuriceasca: "Yes, we can-can!" :wink:

Serios si strict ontopic acum: piatra e un material de constructie aproape peren (prin Frantza-Germania etc se pot vedea case de piatra locuite de peste 1000 de ani, iar de piramide, Teotihuacan-canuri :lol: si alte bolovanisuri ce sa mai vorbim), asa ca asta pare a fi unul din motivele utilizarii ei de catre antici.
Nu si singurul insa.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

Foarte corect ce spui... Prelucram piatra ca sa avem adapost (se incadreaza in necesitatile de baza)
Prelucram piatra ca sa facem statui ... cand nu avem inca case, sau depozite de hrana, sau sali de educatie... asta nu se mai incadreaza (din moment ce arta, producerea statuilor exista, se poate presupune ca latura artistica/educativa trebuia si ea sa fie prezenta. Nu cred ca sculptorii se intruiau la "locul de munca" ca-n comunism. Trebuia sa existe o scoala, o traditie, o transmisie a cunoasterii spre generatia urmatoare - lucru care nu se vede nici aici nici in alte locuri cu constructii megalitice).
Cum am subliniat si mai sus (iar pe Insula Pastelui se vede cel mai bine ) nu EXISTA REBUTURI. Ori prima forma de manifestare a unui conflict, de orice fel, este distrugerea voita sau accidentala a produsului finit - opera de arta. Caci statuile, de aici sau de oriunde in alta parte, sunt aproape perfecte, sunt opere de arta inestimabile.
Este o lege a utilitatii ce are la baza nevoile primare de care am vb. Cei din Insula Pastelui si-au suprimat efortul de satisfacere a nevoilor de baza pentru a-l canaliza spre constructii (aparent) inutile. DE CE ? Care e scopul ?

Xanadron

#54
Citat din: Ganditorul din  27 Octombrie 2011, 12:53:06
Foarte corect ce spui... Prelucram piatra ca sa avem adapost (se incadreaza in necesitatile de baza)
Prelucram piatra ca sa facem statui ... cand nu avem inca case, sau depozite de hrana, sau sali de educatie... asta nu se mai incadreaza (din moment ce arta, producerea statuilor exista, se poate presupune ca latura artistica/educativa trebuia si ea sa fie prezenta. Nu cred ca sculptorii se intruiau la "locul de munca" ca-n comunism. Trebuia sa existe o scoala, o traditie, o transmisie a cunoasterii spre generatia urmatoare - lucru care nu se vede nici aici nici in alte locuri cu constructii megalitice).
Cum am subliniat si mai sus (iar pe Insula Pastelui se vede cel mai bine ) nu EXISTA REBUTURI. Ori prima forma de manifestare a unui conflict, de orice fel, este distrugerea voita sau accidentala a produsului finit - opera de arta. Caci statuile, de aici sau de oriunde in alta parte, sunt aproape perfecte, sunt opere de arta inestimabile.
Este o lege a utilitatii ce are la baza nevoile primare de care am vb. Cei din Insula Pastelui si-au suprimat efortul de satisfacere a nevoilor de baza pentru a-l canaliza spre constructii (aparent) inutile. DE CE ? Care e scopul ?

O explicatie credibila apropo de utilitatea... aparent inutilului (greu de elaborat/dezvoltat aici insa, fiindca ar trebui sa traduc 3 carti) aduce cunoscutul (de unii) Joseph Farrell pe tema piramidelor cel putin: au fost/sint ARME. :star:

Recomand (din nou) websitul autorului - dupa mine, cel mai credibil, documentat, explicit (dar si greu de citit uneori, taman din motivele amintite) "conspirationist" actual de pe planeta.

Cel putin pe felia criptonazismului (v. "The SS Brotherhood of the Bell", "Nazi International" etc), teoriei unificarii campurilor (v. "Secrets of the Unified Field"), mecanismelor raptului financiar milenar de sorginte babiloniana (v. "Babylon Banksters") si a paleoastronauticii "piramidale". :wink:

http://gizadeathstar.com/
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Nicipreaprea

Citat din: Xanadron din  27 Octombrie 2011, 13:31:19
O explicatie credibila apropo de utilitatea... aparent inutilului (greu de elaborat/dezvoltat aici insa, fiindca ar trebui sa traduc 3 carti) aduce cunoscutul (de unii) Joseph Farrell pe tema piramidelor cel putin: au fost/sint ARME. :star:



:ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo:

Interesant, war-addicted, dar de ce nu ti se pare credibila varianta in care piramidele aveau un rol de inaltare spirituala, in cadrul unor scoli initiatice care s-au perpetuat pana in zilele noastre ?

________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

zana@M

 Ce credeti ,Insula Pastelui – poate fi  modelul apocalipsei pentru umanitate?

Nu va mirati! Noi toti vom avea soarta locuitorilor din Insula Pastelui" –astaq a spus , Frank Fenner, reputat om de stiinta australian, celebru pentru declaratia sa prin care anunta ca omenirea va disparea in urmatorii 100 de ani din cauza suprapopularii planetei, a distrugerii mediului inconjurator si a schimbarilor climatice.
Asta se intampla de mult pe planeta noastra.....
http://www.descopera.ro/dnews/6455758-insula-pastelui-modelul-apocalipsei-pentru-umanitate
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

zana@M

#57
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

Nicipreaprea

Citat din: zana@M din  27 Octombrie 2011, 14:35:24
Ce credeti ,Insula Pastelui – poate fi  modelul apocalipsei pentru umanitate?

Nu va mirati! Noi toti vom avea soarta locuitorilor din Insula Pastelui" –astaq a spus , Frank Fenner, reputat om de stiinta ....


Care-i soarta aia ? E de bine sau de rau ?  :rocket:

________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

zana@M

Citat din: Nicipreaprea din  27 Octombrie 2011, 14:51:30
Care-i soarta aia ? E de bine sau de rau ?  :rocket:

De rau , Nicipreaprea  ,dar daca  printr-un miracol, defrisarile vor fi stopate in totalitate iar atentia omenirii se va indrepta total asupra protejarii mediului ,vom fi salvati....
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,