Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Insula Pastelui

Creat de baaron, 02 Aprilie 2006, 21:29:13

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

baaron

  As vrea sa incercam impreuna sa descifram acest mesaj scris in limba rapanoica (Insula Pastelui)...

Textul este scris in bustrofedon..
Adica semnele se insiruie in ordinea si pozitia aratate de cifra din capatului aliniatului...de la dreapta spre stanga

Observatii:
Nu exista nici un dictionar al acestei limbi
Trebuie privita la modul simplu si nu complex...adica nu incercati sa dati diverse semnificatii complicate scrierii pentru ca nu este cazul....
Vechimea acestei scrieri este de peste 5000 de ani vechime...
Nu exista manuscrise  de unde ne putem orienta pentru descifrarea acestei scrieri.



NOTA...Eu am tradus jumatate din text ( si voi pune la dispozitia voastra in fiecare zi cate un simbol descifrat)....ok?

Se incumeta cineva?...eu zic ca este un exercitiu frumos al mintii...

fara textul integral boldat(Skywalker)

baaron

#1
Iata si primul simbol...

Semnificatia = Zeu (Zei) coborand (aterizand)...

Flight33

Omule noi deabia sti`m sa vb romaneste.....dar sa ne mai pui sa descifram "hieroglifele astea" :-D

Skywalker

#3
In linia 1 am remarcat 3 tipuri de zei, daca simbolul de mai sus inseamna zeu coborand.

Hieroglifa asta ce ar putea sa reprezinte?

Ma gandesc ca reprezinta tot ceva zeu, insa nu aterizand, ci facand altceva.


Asemanatoare cu prima, insa totusi are o mica mare diferenta. Dar cred ca tot la un zeu se refera. Ce credinciosi mai erau si astia... :wink:


Asta sa fie un om? Hai, ca pana acuma numai zei au fost. Sa mai fie si oameni.


Dupa parerea mea, asta e un copac.

baaron

#4
Toate observatiile tale pana acum sunt corecte...:)

Skywalker

In linia 1, momentan ce am reusit sa descifrez suna cam asa: Dupa ce au aterizat zeii, oamenii s-au inchinat la ei.   Mai departe inca nu pot sa-mi dau seama.

baaron

#6
Excelent...ai vazut ce simplu e...continua ...

Skywalker

Sa vedem mai departe.


Ce ar putea fi? Un om stand jos?


La prima vedere imi da senzatia ca-i o sapa. Da in mod sigur e altceva. Ce?
Sau ma gandesc ca ar fi ceva agatat de undeva de sus.


Ceva miscari ale navei?


Bastonul pare sa fie acela al zeului coborand. Mai departe ce ar putea fi?

Skywalker

  Cate ceva despre Insula Pastelui

   Ceea ce ne frapeaza cel mai tare sunt acele statui uriase, insa nu in ultimul rand ne pune semne de intrebare modul de prelucrare a rocii vulcanice. Munti intregi fusesera de-a dreptul rasturnati, roca vulcanica, dura ca fierul fusese taiata ca o bucata de unt, iar stanci masive cantarind zeci de tone zaceau prin diferite locuri unde nu ar fi putut fi prelucrate.
   
    Thor Heyerdahl a intreprins o expeditie in Insula Pastelui. Cercetarile lui cu privire la statuile colosale au scos la iveala faptul ca pe teritoriul insulei s-ar fi succedat trei forme de civilizatii distincte, prima parand in chip paradoxal cea mai evoluata. Resturi de lemn carbonizat descoperite de acelasi Heyerdahl ar data de prin anul 400 e.n. Nimic insa nu ne dovedeste ca ramasitele de carbuni si oase ar avea o legatura cu uriasii de piatra. 

   Si ce unelte foloseau? Ce tablite cu scrieri s-au gasit?
A existat vreo legatura intre Insula Pastelui si popoarele din America de Sud?
Raspunsurile, in partea a doua.

ryn

O teorie explicativa cu privire la modalitatea de a muta blocurile de piatra se bazeaza pe metoda "casa de bani". dezechilibrarea acesteia pe o latura si rasucirea in acelasi timp. Un experiment avut loc chiar Pe insula Pastelui si folosind o statuie de dimensiuni medii a dovedit acest lucru.

TurnusX

Citat din: baaron din  02 Aprilie 2006, 21:33:50
Iata si primul simbol...

Semnificatia = Zeu (Zei) coborand (aterizand)...

Eu cred ca inseamna mai de graba pescar. Se vede pestele prins in capat si undita din mana. De unde pa unde zeu, si de unde pana unde coborand?

baaron

#11
Pai cred ca desenul asta ar fi un pic ajutator...daca nu...inseamna ca era pescar si se ducea la piata sa vanda pestele... :-D

baaron

#12
Daca ar fi plecat...probabil ar fi aratat asa....

baaron

#13
Simbolul de mai jos este despartitor de idee/fraza/gand/mesaj...

baaron

#14
Capetenie a oamenilor (nu zeu)..

Zeii sunt cei cu acea conformatie speciala a ochilor...