Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Telefon mobil intr-un film din 1928

Creat de MW83, 22 Octombrie 2010, 20:44:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

adrian75

Nu cred ca vom sti vreodata cine era femeia respectiva,eu vreau sa cred ca era un calator in timp ,care dintrun capriciu a vrut sa asiste la premiera filmului Circus,insa adevarul....poate urmasii nostri il vor afla daca ai va interesa, noi insa, nu cred.

k3t3lin

Da...si eu vreau sa cred, dar asta nu inseamna ca este si adevarat. Si cum de cele mai multe ori, raspunsul simplu este si cel adevarat, eu zic ca este mai plauzibila ipoteza unui aparat auditiv, a unei cutiute muzicale, a unei scoici, etc :-D Orice, dar numai time traveler nu. :-)

MW83

Citat din: k3t3lin din  26 Octombrie 2010, 21:43:40
Da...si eu vreau sa cred, dar asta nu inseamna ca este si adevarat. Si cum de cele mai multe ori, raspunsul simplu este si cel adevarat, eu zic ca este mai plauzibila ipoteza unui aparat auditiv, a unei cutiute muzicale, a unei scoici, etc :-D Orice, dar numai time traveler nu. :-)

Insasi notiunea de "simplu" e dependenta de nivelul de cunostinte. Astfel, un time traveler poate fi o explicatie la fel de simpla pentru cineva din 2150 cum e pentru noi un aparat auditiv in 2010. La nivelul cunostintelor lor stramosii nostrii credeau ca meteoritii sunt stele cazatoare. Explicatia lor era simpla si logica in sistemul de cunostinte pe care il aveau, realitatea e mult mai complexa.

Daca i-ai fi spus cuiva acum 110 ani ca in viitor oamenii bogati vor plati sa faca o calatorie in spatiu ti-ar fi spus sa scrii o carte SF. Cine stie, poate in 2120 oamenii bogati vor plati o caruta de bani sa calatoreasca in timp. :-D

calator astral

#48
Domnicule,ati înebunit ! serios...lipsesc o saptamîna si o ia razna rufonu.... :lol:
Partea pozitiva? aveam un dubiu în privinta unora, dar acum m-am lamurit cu cine am de-a face... :wink:
Normal ca e vorba de un aparat auditiv pentru surzi, (sau mai precis pt cei care au dificultati auditive) fabricat în 1925 si comercializat în toamna aceluiasi an sub numele de Audiphone ! hahahaaaaaa:))))
Modelul din imagine se numeste Western Electric Model 6033A Carbon Hearing Aid
Uite-l :











pentru cei ce doresc sa vada un adevarat CALATOR în TIMP :

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2988.0.html

calator
:-D

MW83

Citat din: calator astral din  26 Octombrie 2010, 22:30:48
Domnicule,ati înebunit ! serios...lipsesc o saptamîna si o ia razna rufonu.... :lol:
Partea pozitiva? aveam un dubiu în privinta unora, dar acum m-am lamurit cu cine am de-a face... :wink:
Normal ca e vorba de un aparat auditiv pentru surzi, (sau mai precis pt cei care au dificultati auditive) fabricat în 1925 si comercializat în toamna aceluiasi an sub numele de Audiphone ! hahahaaaaaa:))))
Modelul din imagine se numeste Western Electric Model 6033A Carbon Hearing Aid
Uite-l :

Insa un hearing aid al vremii nu se folosea ducand cutia ce continea microfonul si bateriile la ureche. La ureche se ducea firul care se termina cu un minuscul "earpiece" care se introducea in ureche si prin care se auzeau sunetele capturate de cutia cu microfon.

padme

Un alt personaj descoperit intr-o fotografie in care n-ar fi trebuit sa fie!

http://it.notizie.yahoo.com/46/20101027/video/vod-il-vero-marty-mcfly-in-una-foto-del4-7a27113.html

Cred ca se gaseste si pe UTube, n-am cautat

rontzo

stiu ca suntem amatori sa sesizam kestii iesite din comun - ca de-asta ne-am adunat pe-aici ...
dar..
...da-l naibii ca ala nu e telefon..


jean

  Nu vad nici un motiv pentru ca acel tip sa nu fie in fotografie. In stanga mai este un tip mai tanar care are aproximativ aceasi tunsura dar fara ochelari. Imbracamintea? Binenteles ca arata altfel, cei din jurul lui sunt batrani si imbracati conform varstei.
Adevarul este dincolo de noi

k3t3lin


padme

#54
Consider ca explicatiile/comentariile care se gasesc la articolul postat de k3t3lin sunt mai mult decat graitoare! Comentatorul clipului postat de mine sustine ca respectivul are aparat digital?! - de unde o fi dedus el??!

Ca si concluzie cred ca daca ne dam mai mult silinta gasim si explicatia cu privire la asa-zisul telefon mobil! Parerea mea!

adrian75

#55
Asa este ........."orice numai time-traveler nu"...sant de acord! Orice numai asta nu... de fapt traim in 2010 ESTE PREA DEVREME CA SA CUNOASTE ANUMITE LUCRURI...prea devreme! Insa timpul curge...si va veni o vreme cand alti vor zice.."oare cum puteau bunicii nostri sa gandeasca asa"?

tractorbeam

Una din publicatiile cele mai serioase din US se ocupa de acest subiect:

http://www.csmonitor.com/Science/2010/1028/Charlie-Chaplin-time-traveler-debunked-It-s-just-a-hearing-aid

Concluzia lor: dispozitiv auditiv pentru cei cu auzul slab.

No time travel!

rontzo

in sfarsit putem pune punct agitatiei pe acest fals subiect mediatizat mai mult decat trebuie

prodcomb

Ciudata concluzie!
In continuare eu nu vad nici un obiect in mana persoanei in cauza.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

k3t3lin

Obiectul exista, pentru ca altfel persoana nu ar fi avut degetele indoite si la un moment chiar se poate observa marginea dispozitivului. Singurul lucru cert este acela ca nu e un telefon mobil...