Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Mitul lui Lilith: posibile conexiuni genetice/paleoastronautice

Creat de Xanadron, 15 Octombrie 2010, 23:30:02

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

socrate

Siberia,cum ti se pare ca suna afirmatia?:"Mama a Zamislit si Nascut o Fiinta(copil) cu saminta de Viata in el"(fie si asa dupa "ureche" Nu neaparat dupa RATIUNE),DOVADA, ca Mama a Nascut "copilul",saminta acestuia intorcinduse in locul de unde afost zamislit(organele genitale feminine),acesta face sa rodeasca "saminta" ACESTUIA si da NASTERE altei VIETI de copil,copila,care ajunsi la maturitate au ACEIAS capacitatea de a ZAMISLI si NASTE VIATA.
De altfel prin partile "noastre" se foloseste afirmatia:Mama sa dus sa Nasca "Viata",NU sa dus sa "CREEZE" Viata,aceasta "sarcina" de CREERE revenindui MASCULULUI care poate CREA o masina Dacia si un Logan,dar "inmultirea" acestei SPECI se face doar prin CREERE,dupa cum LOGICA si REALITATEA DEMONSTREAZA.
Se cade a fi evidentiata si afinitatea,dragostea unei femei cu caracter de Mama fata de "fiinta" si de asemenea "afinitatea creationista" masculina fata de cea ce "el" masculul NU poate Naste,VIATA FIINTEI.
Cum poate o MAMA sa umilesca copiii sai numindui ROBII sai si sai imparta in ROBI EXPLOATATORI si ROBI EXPLOATATI,data fiind AFINITATEA fata de "fiinta"!?
Cum poate un "mascul creator" sa umilesca "creatii copii" numindui ROBII sai si sai imparta in ROBI EXPLOATATORI si ROBI EXPLOATATI,data fiind "afinitatea| fata de "creata fiinta!?
Pt.a  fi pe cit posibil eligibil Retional-Logic in acesta "nuantare" de AFINITATI,este imperios necesar a face distictia dintre Spiritul Matern (Rationalist),care "locuieste" atit in gen.fem. cit si in gen.masc.,dupa cum REALITATEA demonstreaza si roadele prin fapte,de asemenea,Principiile Dreptatii fiind TEMELIA acestui Nobil Spirit si REZULTATUL=Armonia Sociala.
Actiunea odiosului "spirit patriarhal" asupra "fintei umane" este cunoscuta si "rezultatele"  guvernarii ticalosului spirit patriarhal,de la accederea acestuia la PUTERE pina la ora actuala sunt de asemenea cunoscute.
De "notat" ar mai fi doar atitudinea si comportamentul unei Soti cu caracter de MAMA,asupra unui Sot cu Spirit de Recunostiinta Matern,este "tratat" acesta oare ca un Rob!? sau ca un Print egal in Drepturi si Indatoriri matrimoniale cit si materiale!?
Dar un Sot  cu caracer de "tata"!? are acelasi comportament fata de Sotia sa!? sau o trateaza ca pe o Roba si genul ei de asemenea!? de ce!?
Acestea fiind spuse, iata cine a avut INERESUL sa faca Trecerea de la Cultul si Ideologia Matriarhala la odiosul cult si ideologie patriarhala,atit imorala si decazuta "lilith"(femeia imorala) cit si "zeus tata" (barbati imorali) doritori de placerii imorale si fapte antisociale,acestia facind un "cuplu imoral" perfect in actiunile lor cunoscute atit din Istorie cit si din REALITATEA COTIDIANA.
PS."lilith" imorala decazuta in imoralitatea patriarhala,este folosita de spiritul malefic patriarhal in a induce in eroare Spiritele Materne mai putin evolulate,"aratind" spre "imorala lilith" ei in fapt arata si spre IERTAREA PATRIARHALA,a "curviei" si  a faptelor antisociale,imorale, IERTATE de 70x70 pe zi,se intelege,daca le "pare rau",cit de RAU le pare,se vede de 2000 de ani si din restul miilor de ani de la accederea acestora la "guvernarea omenirii" pina la ora actuala.   

Xanadron

Multzam de lamuriri, socrate - abia acum inteleg punctul tau de vedere, dar tot NU-s deloc de acord cu el (desi subscriu pe deplin la ideea Creatorului Androgin, a bipolaritatii complementare tata/mama - ying/yang etc etc).

Findca scriam mai demult:
"Fie ca-i vorba de simbolul bufnitei strecurat perfid in bancnota de 1 $ (aici trebuie revenit la disecarea semnificatiilor altor zeite "feministe" - Sophia/Zoe sau Athena, "A-then-A"-ul ocultului Francis Bacon) ori de descrierea convingatoare a mecanismelor transferarii spre atit de... negativizata Lilith :evil: a originii firestilor impulsuri de eliberare feminista din arcanele misoginismului tembel al religiilor "clasice", extrem de destupatii la minte Kenneth Hanson si Rabbi David Wolpe vin cu argumente convingatoare in sensul eliminarii manipulatorii a lui Lilith din Biblie."

Mai clar: cum mama ma-sii sa fie mitul dezghetatei si chiar superior-adamicei Lilith "o creatie a abjectilor Patriarhalofili", :-D cind taman EI Dogmaticii Iluzionisti au afurisit-o/negativizat-o/interzis-o, ei ?  :roll:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

socrate

Multzam ca te-ai straduit sa ma 'ntelegi Xanadron,de altfel Nu sunt scriitor si nici filozof de profesie,asa ca scuzele mele,intimpin greutati in exprimare,ca de altfel si in manevrarea acestei "geniale scule",sunt incepator si in ale internetului,bunaora am scris o opinie dezvoltata ca raspuns la afirmatia ta:
CitatMultzam de lamuriri, socrate - abia acum inteleg punctul tau de vedere, dar tot NU-s deloc de acord cu el
si culmea pe cind era aprope gata am dat clik din greseala pe ceva si dusa a fost "argumentarea mea",asa ca sunt foarte suparat,dar asta NU inseamna ca nu o sa incerc pe scurt sa lamuresc afirmatia ta;
CitatMai clar: cum mama ma-sii sa fie mitul dezghetatei si chiar superior-adamicei Lilith "o creatie a abjectilor Patriarhalofili", grin cind taman EI Dogmaticii Iluzionisti au afurisit-o/negativizat-o/interzis-o, ei ?  rolleyes
Pai, daca lilith Nu ar fi "o creatie a abjectilor Patriarhalofili",cum ar putea ea sa foloseasca "abjectiilor Patriarhalofililor",curvie,cruzime,ticalosie,minciuna,perversitate,nedreptate etc..(sa formeze un cuplu familial),calitati pe care spiritul patriarhal indiferent de forma de manifestare,cretinism,iudaism,islamism etc..le are prin definitie.
Se poate oare ca Spiritul Matern PUR(Matriarhatul Original) Marea Mama sau o Femeie cu acest CARACTER PUR ,sa fie folositoare "inereselor perfide si imorale patriarhale"!? NU.
O "astfel" de Femeie Mama PURA,poate face un "cuplu familial" doar cu un barbat care respecta si recunoaste din constiinta Principiile DREPTATII si astfel Demnitatea si Dreptatea Spiritului Matern.
Mai clar;lilith,indeplineste doua conditi esentiale,necesare manifestarii si manipularii odiosului spirit patriarhal;
1.Prin "caracterul lilith",compatibil cu "caracterul patriarhal" se satisfac conditiile de cuplu fem.-masc.,necesar, care sa puna in aplicare "vointa" divina masculina patriarhala,altfel spus,tot ceea ce inseamna "ideologie patriarhala",cunoscuta astfel de la accederea la PUTERE a odiosului spirit patriarhal,pina la ora actuala.
2.Prin "caracterul lilith" NEGATIV,perversul d-zeu tata,arata ca "el imbecilul" ar fi impotriva acestui comportament,si deci "credinta" in IDEOLOGIA MATERNA(MATRIARHALA),Nu trebuie urmata.
Dar oare care este ADEVARUL din ADEVAR despre Ideologia Matriarhala Pura(ne decazuta)....ISTORIA(Mama Intelepciunii),ca de altfel si REALITATEA actuala a Societatilor Matriarhale, ACTUALE,atesta Relati Sociale Drepte si Morale care definesc Armonia Sociala,sau Epoca de Aur a umanitati sub GUVERNAREA PRINCIPIILOR DREPTATII instituita de Spiritul Matern(MATRIARHATUL).



Siberia

CitatMai mult ca sigur  ca rolul femeii in societatile preistorice era egal cu cel al barbatului.
Ma refeream aici la societatile preistorice matriarhale. Din cate am inteles, societatile matriarhale demult apuse erau conduse de catre femei (femeile aveau un rol important in luarea deciziilor) neexcluzand in nici un fel rolul barbatilor in societate, femeile fiind egalele barbatilor. Poate informatiile mele sunt gresite dar se pare ca matriarhatul respecta ambele sexe in mod egal, spre deosebire de patriarhatul care a facut din femeie umila unealta facatoare de copii a barbatului.
CitatInsereazã citat
Siberia,cum ti se pare ca suna afirmatia?:"Mama a Zamislit si Nascut o Fiinta(copil) cu saminta de Viata in el"(fie si asa dupa "ureche" Nu neaparat dupa RATIUNE),DOVADA, ca Mama a Nascut "copilul",saminta acestuia intorcinduse in locul de unde afost zamislit(organele genitale feminine),acesta face sa rodeasca "saminta" ACESTUIA si da NASTERE altei VIETI de copil,copila,care ajunsi la maturitate au ACEIAS capacitatea de a ZAMISLI si NASTE VIATA.
De altfel prin partile "noastre" se foloseste afirmatia:Mama sa dus sa Nasca "Viata",NU sa dus sa "CREEZE" Viata,aceasta "sarcina" de CREERE revenindui MASCULULUI care poate CREA o masina Dacia si un Logan,dar "inmultirea" acestei SPECI se face doar prin CREERE,dupa cum LOGICA si REALITATEA DEMONSTREAZA
??? Daca te-a deranjat forma si ai facut abstractie de fond, fie ca tine: barbatul creeaza si femeia da viata ! atata timp cat femeia nu poate da viata fara ca barbatul sa creeze e chiar ok :D
Cat despre Lilith, eu zic ca ar fi mai simplu sa incercam sa descifram ce a reprezentat ea inainte de-a fi demonizata de catre exponentii patriarhatului.

Aceasta este reprezentarea lui Lilith pe o teracota veche de 2000 de ani din Sumer. Daca facem o legatura intre toate elementele din imagine, poate ne dam impreuna cu parerea pentru a-i descrie importanta in societatea vremii.
Cat despre povestea cu toti monstruletii pe care i-a nascut si cu care a umplut lumea de "ghiavoli" sunt convinsa ca a aparut ca urmare a instaurarii patriarhatului monoteist in urma cu vreo 2600 de ani. De altfel sa nu uitam ca nici Eva nu sta prea bine la capitolul egalitate in drepturi cu Adam si-asa mai eparte...s i printre altele si Eva este portretizata ca fiind principala cauza a belelelor din lume, si neprihanitul Adam trebuie s-o tina cu capu-n pamant, umila, si sa o ajute sa-si spele pacatele prin crearea de plozi carora sa le dea ea viata :D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

padme

Mi-am amintit ca stiam ca bufnita este simbolul intelepciunii, nu mai imi amintesc unde si cand a inceput sa fie asociata...raului, intunericului, etc. Lilith e incadrata de bufnite si lei-si ei tre' sa insemne ceva, asa cum acum sunt simbolul puterii; ea insasi are aripi de bufnita si daca ma uit mai bine parca ar fi o incrucisare bufnita-femeie, care tine in maini ceva...Parca arata altfel vazuta asa, nu?

@Lex

Doar ce am terminat de citit urmatoarele materiale despre Lilith, 'pretina' lui TVM care nu a avut prea mare  'scoatere la scena'  din partea lui in PT si ma gandeam sa impart si 'lumii' informatile 'updatate'(pentru unii poate deja stiute). Sunt 5 parti, prima aici:    http://cronicasupranaturalului.ro/?p=451
a 2 a   http://cronicasupranaturalului.ro/?p=513
a 3 a   http://cronicasupranaturalului.ro/?p=536
a 4 a   http://cronicasupranaturalului.ro/?p=613
a 5 a   http://cronicasupranaturalului.ro/?p=634
:-) :-)

Nicipreaprea

Lilith poate simboliza Matricea Divina, iar Eva, Matrixul din somnul lui Adam...   :mrgreen:
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

Siberia

Pe scurt:

Astarte => Astraea => Asterah => Ashteroth => Ashtoreth => Ashtart (Ashtar Command ???  :roll:) => Ishtahar => Ishtar => (Babilon si dupa captivitatea evreilor in Babilon) Lil (En-lil) => Lila => Lilitu => Liloth => Lilith















  Se pare ca dupa captivitatea babilonica natura lui Lilith este transmisa ca fiind demonica (cum se schimba lucrurile in captivitate  :-D) ajungand sa fie consemnata sub aceasta forma in Alfabetul lui Ben Sira si in Zohar.
  Interesant pasajul din Alfabetul lui Ben Sira in care Lilith pretinde ca are putere asupra nou-nascutilor masculi  timp de 8 zile si asupra femelelor timp de 20 de zile... un ciclu total de dominare de 28 de zile  :-D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Xanadron

Daca tot s-a redeschis "Lilith Magazine" :-D (la modul serios, asta-i numele primei asociatii feministe din Israel, fondata in 1976), iata citeva alte surse de documentare... de la mama lor:

http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/judaica/ejud_0002_0013_0_12540.html

Interesanta ramine si convingerea comuna mai multor autori considerati nu doar clasici, ci si initiati (de la Dante la Goethe sau Victor Hugo) - aceea ca Lilith a fost "prima Eva".

Lucrarea lui Sigmund Horwitz, cel mai documentat autor pe tema asta ("Lilith, the first Eve") vine si ea cu destule argumente in sprijinul ipotezei. Cel putin concluzia asta scurta merita mentionata:

"Lilith ist der Beginn der Menschheit - schöpferische und chaotische Kraft einschliesslich. In der Bibel wird sie verschwiegen und in der Funktion des bösen Dämon angesehen. Und vor allem gebannt. Mit gutem Grund: Denn sie ist die unversöhnliche Gegnerin der patriarchalischen Herrschaft."

Adica: "Lilith reprezinta inceputul umanitatii, cu intreaga ei fortza creatoare si cumva haotica. Biblia o trece sub tacere aproape total, atribuindu-i doar o functie demonica si fiind implicit "interzisa". Cu un motiv solid, ea simbolizind opozitia esentiala contra dominatiei patriarhale."
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

panta_rh_ei

     Pledoarie pentru  Lilith( nu pentru c-ar avea neaparat nevoie de avocatzi).
Am citit nu doar cu interes ci dintr-o suflare materialul postat de @Lex caruia-i multumesc pe aceasta cale. Citisem si eu cate ceva  si n-am fost niciodata de acord cu imaginea proiectata a Lilithei. Am gasit aici destule elemente care sa-mi sustina parerea.
Sa incep cu intrebarea perfecta : de ce atata interes pentru un personaj malefic ?
Incercare de raspuns :
  In ziua a 6-a Dumnezeu a creat omul, dupa chipul sau si din acelasi material ; a creat barbat si femeie.
Putea Dumnezeu sa creeze un demon dupa chipul sau ? Daca da, atunci Dumnezeu este intruchiparea divinului dar si al demonului ? Dar Dumnezeu , ni se spune, este intruchiparea binelui, tatal, indumatorul si ocrotitorul nostru deci nu poate fi si demon.
Chiar daca nu se specifica care din cei doi a fost creat primul – puteau fi creati in acelasi timp, nu ? – pe undeva se spune ca femeia ar fi fost creata inaintea lui Adam, la sfarsitul zilei precedente – a 5-a deci – odata cu ingerii si demonii ; si-atunci de ce sa fi creat-o demon si nu inger ?
  Se spune ca atunci cand un copil zambeste in somn Lilith este in preajma lui si e suficient  sa-i dai un bobarnac peste nas micutului ca s-o alungi. De ce-ar zambi un copilas in somn la vederea unui demon ? mai degraba ar urla. In traditia populara se spune ca bebelusii zambesc/rad in somn pentru ca vad un inger. Parca se schimba un pic lucrurile si Lilith daca n-o fi inger nu-i oricum demon mancator de copii.
Lilith – cinstita de unele comunitati care o numesc protectoare. Ar semnifica « Pomul Vietii », identificata cu fiica lui ANU , zeul cerului. Religia Wiccan o considera o divinitate principala, Marea Zeita, o divinitate buna pe care regimul religios patriarhal a demonizat-o ; oare pentru ca a fost vreme sotia lui Dumnezeu ?
Dar Dumnezeu nu e barbat sau femeie, este si barbat si femeie , e mai presus de toate cele lumesti deci de ce ar fi avut nevoie de sotie ? Ori poate prima femeie era  parte din insasi DIVINITATE (Pomul Vietii) si povestea cu sotia era doar tendinta de reintregire devenita imposibila prin pangarirea imperecherii cu Adam.
Ce-a facut Lilith pentru primul om(aici Enkidu) ? Il transforma benefic : mental, comportamental, fizic – il imbraca omeneste, il invata sa se poarte, il introduce in cetate, il invata sa faca secs dar ii ia ENERGIA – asta o fi marele(si de neiertat) pacat al ei ?
  Chestie greu de inghitit pentru regimul religios patriarhal care considera femeia inferioara, nedemna, vinovata de pacatul primordial ;  biserica nu accepta o divinitate feminina, parte a Creatorului c-o misiune pe langa primul om creat ; o data misiunea indeplinita Lilith l-a parasit pe Adam( chestia cu pozitia dominatoare si controlul' partidei' mi se pare o speculatie tembel-aiuritoare).
Lilith devine incomoda pentru biserica refuzand sa fie blanda si ascultatoare, supusa nimanui, nici macar a Creatorului ; iat-o intruchipand samanta razvratirii, un exemplu pericolos pentru « turma » educata in spiritul lui ' crede si nu cerceta'.
Prezenta ei in Capela Sixtina ar fi poate o incercare de reparatie 'morala'  chiar daca papalitatea a scos-o din scrierile crestine. Tot in sensul asta a r trebui privita si semnificatia astrologica ? unde semnul lui Lilith este o sansa de-a atinge un maxim – bun sau rau ; vreo legatura cu liberul arbitru ?  Lilith= imboldul de-a alege si, evident, de a-ti asuma riscul si responsabilitatea alegerii si consecintelor.
Cum sa nu fie demonizata/ terfelita ? fara 'demonica' Lilith care mai avea si misiunea de-al determina pe om sa manance din Pomul Cunoasterii, am fi fost robi/palmasi in veci de veci si o dezamagire pentru Creatorul ce considera poate pacat a nu manca din Pomul Cunoasterii. Nu Lilith este deci raspunzatoare de alungarea din Rai ci Minciuna intruchipata in Adam si supusa Eva. De ce-a apelat la Lilith –ispita sarpe ? N-avea timp  s-astepte sa se decida Adam sau era nerabdator sa vada cum se descurca singur in/cu viata pe care i-a daruit-o. Un rabin zice ca rabdarea lui Dumnezeu a durat doar o ora : In a 9-a ora i-a dat porunca si-n a 10-a ora a trimis ispita ; in a 12-a ora Adam era deja alungat din paradis, cu viata in propriile maini.
Am mai gasit acolo o intrebare interesanta : ce s-ar fi intamplat daca ar fi ales calea adevarului si Adam s-ar fi dovedit o fiinta responsabila ?
   Fatarnicia, inselatoria, suferintele unora generate de hidosenia minciunii altora n-ar fi existat si viata ar fi fost mai frumoasa ; dar lipsita de farmec veti spune ? atunci de ce toata lumea viseaza sa ajunga in Rai unde toate astea lipsesc ?
  Si asta imi place, nu doar pentru ca suna frumos ci pentru ca exprima un adevar daca nu absolut – ca n-ar exista – macar profund : 'Cred ca semnul lui Lilith(in astrologie) este o sansa pentru cei pregatiti. Nu pentru cine cauta reusita sau experiente extraordinare fara a avea o minima decenta de a se pregati cum se cuvine pentru intalnirea cu cea mai de nestapanit entitate a mitistoriei »
  Dar omul a ales calea minciunii si sarmana Lilith degeaba se straduieste, presarandu-ne in cale tot felul de ispite, sa ne responsabilizeze, facandu-ne astfel placuti in fata Creatorului ; noi suntem caposi, o tinem p'a noastra si-o numim mancatoare de copii, tarfa Babilonului (divina sau nu, tarfa tot tarfa ramane, c-asa  ne-a fost zugravita, nu ?)si nu ne indignam deloc la gramezia de relatii incestuoase din Biblie, la ritualurile cu implicatii secsuale in temple sau de o sumedenie de secte religioase.

  Continui sa cred ca Lilith intruchipeaza , ca prima femeie creata – desprinsa din divinitate – a doua radacina a Pomului Vietii si inchei cu o fraza la fel de frumoasa ca cea din citatul anterior : «  sau Lilith este cheia de bolta a unei mari mistificari, a unei taine din uitarea colectiva, poate firava poteca spre ascunsa Cronica Akasha »

LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

zana@M

Am gasit ceva intersant legat de Mitul lui Lilith
Soția lui Adam nu este Eva.
E bine de știut că nu totul a fost așa de la început (așa cum te-ai aștepta de la o revelație bruscă) la ceea ce cunoaștem acum drept Geneza .
http://intreabaunateu.wordpress.com/2010/07/26/so%C8%9Bia-lui-adam-nu-este-eva/
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,