Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

NIBIRU sau..HERCOLUBUS .... de cine sa ne temem?!

Creat de sorinede, 15 Octombrie 2010, 20:12:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

#15
Citat din: Xanadron din  15 Octombrie 2010, 22:20:52
Clar e doar ca CEVA se apropie (poate chiar si Hercolubus asta rosiatic) - fie si doar daca am crede predictiile biblice vizavi de planeta AMAR :roll: (citat din memorie: "...si toate apele fi-vor inrosite si otravite dupa trecerea ei"). Unele studii geologice (incluzind studiul ghetii "antice") ar parea sa confirme o depunere de "praf cosmic rosu" in straturi datate acum circa 12.000 de anisori.

Ce ma racaie pe mine e doar intirzierea nepermisa :-D a aparitiei ochiometrice a lui Hercolubus, Amar, Nibiru, Planet X, Marduk etc s.a.m.d. - desi-s voci care sustin c-ar putea fi deja observata, insa doar dintr-o zona f. apropiata de Polul Sud.  :roll: (nu mai repet acum toata povestea cu graba construirii unui observator astronomic "top secret" exact in zona respectiva).
Citat din: dab270277 din  22 Octombrie 2010, 00:25:06
1. In primul rand aceasta planeta "NIBIRU" nu va putea fii vazut de noi muritorii de rand.
2. Din aceasta cauza a fost creata "HAARP".
3. Sa spunem ca traim intr-un fel de realitate creata de "EI".
http://news.nationalgeographic.com/2016/01/150119-new-ninth-planet-solar-system-space/

Zicala "nu iese fum fara foc" se confirma asadar - chiar daca recent confirmata "Planet X" n-a fost (inca) VAZUTA de astronomii f. seriosi (de la Caltech), calculele lor sustin fara dubiu c-ar exista pe undeva la 'reaku-n praznic, dar tot in limitele extinse ale Sistemului Solar, o a 9-a planeta (Pluto fiind scoasa din lista, fiind prea pitica.) :-D

Desi numitii savanti aproximeaza cam mult dupa mine - de ex. durata parcurgerii orbitei intre 10.000 si 20.000 ani, dimensiunile de 8-10 ori cit Terra sau distantza pina la noi = 20-100 miliarde miles = cca. 32 mlrd > 161 mlrd km - calculele perturbatiilor gravitationale produse de "invizibila" (fiindca gazoasa si non-reflectiva) Nibiru/Hercolubus etc. ar fi elocvente fiindca-s masive prin zona Kuiper Belt-ului.

Presimt oricum ca tema va deveni f. rapid "fierbinte", :star: la fel cum cred ca respectivilor astronomi... li s-a dat liber la sifonareli circumscrise atitor semne insidioase de apropiere a... CEVA / CUIVA care obliga tPTB la un gen de Disclosure.
...Cine i-o obliga insa? Probabil chiar aia de la 'reaku-n praznic. :evil: :lol:
Ne asteapta deci vremuri interesante.

P.S. Imaginea atasata e doar o viziune artistica a... deloc doar presupusei Planet X=9, Hercolubus, Amar, Nibiru, Tyche, Marduk etc s.a.m.d.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

kandaon

Citat din: Xanadron din  21 Ianuarie 2016, 15:31:33
http://news.nationalgeographic.com/2016/01/150119-new-ninth-planet-solar-system-space/

Zicala "nu iese fum fara foc" se confirma asadar - chiar daca recent confirmata "Planet X" n-a fost (inca) VAZUTA de astronomii f. seriosi (de la Caltech), calculele lor sustin fara dubiu c-ar exista pe undeva la 'reaku-n praznic, dar tot in limitele extinse ale Sistemului Solar, o a 9-a planeta (Pluto fiind scoasa din lista, fiind prea pitica.) :-D

Desi numitii savanti aproximeaza cam mult dupa mine - de ex. durata parcurgerii orbitei intre 10.000 si 20.000 ani, dimensiunile de 8-10 ori cit Terra sau distantza pina la noi = 20-100 miliarde miles = cca. 32 mlrd > 161 mlrd km - calculele perturbatiilor gravitationale produse de "invizibila" (fiindca gazoasa si non-reflectiva) Nibiru/Hercolubus etc. ar fi elocvente fiindca-s masive prin zona Kuiper Belt-ului.

Presimt oricum ca tema va deveni f. rapid "fierbinte", :star: la fel cum cred ca respectivilor astronomi... li s-a dat liber la sifonareli circumscrise atitor semne insidioase de apropiere a... CEVA / CUIVA care obliga tPTB la un gen de Disclosure.
...Cine i-o obliga insa? Probabil chiar aia de la 'reaku-n praznic. :evil: :lol:

Da, interesant ca se confirma ceva cat de cat, din tot valul ala de speculatii si fantezii care inundase netu la un moment dat.
Azi ne spun despre o noua planeta care exista pana acum doar in mituri, maine poimaine te pomenesti ca apare si recunoasterea oficiala cum ca OZN-urile (ca obiecte zburatoare nepamantene) exista in realitate si nu sunt fulgere globulare sau bule din gaze de mlastina, ori planeta Venus la asfintit hehe.
Apoi, cine stie ce alte povesti folclorice si mituri mai vechi (sau mai noi) s-ar putea confirma in realitate intr-o forma sau alta.

Eliade doar vorbea de eternele cicluri ale istoriei

jean

Mai oameni buni, inca nu se confirma nimic......Ei au observat niste efecte, anomalii la ultimele planete (Neptun) si au incercat sa gaseasca o cauza. Prin simulari pe PC, au dedus ca si cauza posibila existenta au unei alte planete de dimensiuni apreciabile nu ca amaratul de Pluto. Dar ar putea fi si alte cauze din punctul meu de vedere. De exemplu o stea (pitica maro) inca nedescoperita, su mai stiu eu ce forte cosmice.
Deci, planeta respectiva nu exista inca, decat in mod ipotetic.
Adevarul este dincolo de noi

Xanadron

Intai ontopic, sursa originara a stirii (din zeci de preluari/comentarii, inclusiv de catre NASA pt. maxi-sceptici, :wink:) unde se observa f. probabila traiectorie a Planetei-9 in 3D:
http://www.caltech.edu/news/caltech-researchers-find-evidence-real-ninth-planet-49523

Si-un pic offtopic fiindca la nivel de nuantze: nu eu, ci everybadea subliniaza importantza faptului ca e prima oara cind oameni de stiintza "seriosi" si nu astronomi amatori dau ca sigura existentza a pina acum presupusei "himere" Nibiru, chiar daca nu-i - inca - vizibila.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

Inca una si ma duc, derapind pe absida clusterelor perihelionizate :star: :-D - serios acu', in The Astronomical Journal cei experti in materie pot gasi integralitatea argumentatiei celor doi oameni de stiintza de la Caltech:
http://iopscience.iop.org/article/10.3847/0004-6256/151/2/22

Formulele d-acolo le-am bunghit ca principiu, dar mi-au innodat neuronii diagramele de genul astora atasate (am inteles doar hai sa zic max. 66,6% :evil: din ele, ca-s unele notiuni accesibile doar astrofizicienilor de profesie). Suficient insa ca sa realizez ca oamenii astia chiar muncesc, nu gluma, si daca ei spun ca au dovada "clusterizarii" nu doar teoretice, ci si-n spatiul fizic a unor obiecte din Kuiper Belt, atunci asa e.
Iar sansa de numai 0,0007% ca fenomenul sa fie aleatoriu - si nu determinat de numita mega-planeta - spune totul.

P.S. - erata: Masa Planetei-9 e apreciata a fi de 8-10 ori cit a Terrei si nu dimensiunile (diametrul se pare c-ar fi de trei ori mai mare, densitatea specifica fiind implicit mai mica decit a Pamintului fiindca masa ei nu-i de 27 x, adica diametrul la cub, cit ar fi in cazul unei densitati identice.)

Clar insa ca argumentul final va fi vizualizarea noii planete - considerata a fi iminenta, cu sau fara inelele ori satelitii din dotare - si pe urma om mai vedea daca au avut sau nu dreptate raspindacii gen Luciano Barbato (despre care am mai vorbit noi apropo de presupusele date ascunse de astronomii iezuiti ai Vaticanului) sau chiar anunnako-raspindacul Zecharia Sitchin.
Mai e insa mult pina departe... sau nu prea?!
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

tractorbeam

Si uite asa aflam acum ca Nibiru exista si ce mai urmeaza?
Sa aflam ca e mai aproape decat credeam si ca perioada de cca 10.000 de ani de liniste gravitationala se incheie in curand.
Daca e asa atunci am imbulinat-o!