Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Interviu in exclusivitate pt. Rufon - Toni Victor Moldovan

Creat de Urban, 30 Septembrie 2010, 11:12:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

@Lex

oile nu se vor rascula niciodata impotriva mea pentru ca's oi si nu au constiinta de sine deci ''ie proaste''.Eu ca om d-asta sunt aici sa evoluez in constiinta , de asta suntem aici pentru ca prin NOI,Creatorul se experimenteaza pe sine pentru propria i evolutie.oaia va ramane oaie MEREU  :evil: :-) :-)

MariusFlorin

Hai sa vin si eu cu o ipoteza suplimentara la cartea lui lui TVM. Mi se pare chiar surprinzator faptul ca Toni nu s-a gandit pana acuma la ea. Ipoteza mea suna asa: există posibilitatea ca, de fapt, toata descrierea evenimentelor primelor trei capitole din Geneza să fie legata de creatia paradisului, de SS; astfel primele trei capitole ale Genezei ar avea o legătură directă numai cu crearea, cu constructia grădinii Edenului din SS. În acest fel apariţia planetei Terra în peisajul Biblic rasare numai în momentul în care Adam şi Eva sunt izgoniţi în pustie (pe Terra). Evenimentele din primele trei capitole ale Genezei se petrec astfel in gradina Edenului. Unde este gradina Edenului? In S.S. Nume ca ţara Havila sau Cuş, sau râurile Tigru sau Eufrat ştim deja din cartea lui TVM că există si în SS. Numele de pe Terra a acestor regiuni geografice din întreaga zona a Orientul Mijlociu şi Apropiat sunt nume împrumutate din S.S. Ipoteza mea ar rezolva astfel multe probleme legate de contradictiile intre teoria creationista si cea evolutionista, vârsta planetei noastre şi evoluţia vieţii pe planeta noastră. Mergând pe această cale putem presupune faptul că temporalitatea de o zi in teoria Creaţionista (din grădina Edenului în S.S.), se datorează percepţiei diferite de timp. Stim ca pentru S.D. timpul are o valoare total diferită în comparatie cu timpul nostru terestru, din cauza distorsiunilor temporale pe care S.D. le practica.
      In esenta Adam si Eva sunt abandonati in pustie pe Terra in Geneza cap IV, cand aici era deja in floare Programul IV.
      Vorbea Tayka de teoria creatiei. Creatia asta s-ar putea sa nu aibe nicio legatura cu Terra, ci mai degraba sa aibe o legatura doar cu Gradina Edenului din SS.
      Ce parere aveti sta in picioare teoria?

MariusFlorin

@@lex Oile sunt pentru noi ceea ce noi suntem pentru EI. Constiinta ti-a fost daruita GRATIS, dar intr-o zi Creatorul isi va cere inapoi partea pentru cadoul pe care ti l-a dat.

angellla29

#273
Citat din: @Lex din  08 Decembrie 2011, 14:49:28
oile nu se vor rascula niciodata impotriva mea pentru ca's oi si nu au constiinta de sine deci ''ie proaste''.Eu ca om d-asta sunt aici sa evoluez in constiinta , de asta suntem aici pentru ca prin NOI,Creatorul se experimenteaza pe sine pentru propria i evolutie.oaia va ramane oaie MEREU  :evil: :-) :-)

Sunt sigura ca stii de ce oile nu vor fii niciodata curajoase.....Pentru ca nu poti sa le ceri oilor ce nu au....Nici Dumnezeu nu cere de acolo...de unde nu se poate....Dar eu totusi in prostia mea....cred ca discutam de OAMENI...cu inteligenta....capacitatea de vorbire....si cat de cat dotate cu un pic de cultura generala.....Cred ca TVM cand s-a adresat OAMENILOR....nu oilor.....Ca oamenii se comporta ca niste animale....fie lupi...fie oi.....fie serpi....asta e alta discutie.....Tine de educatie, de capacitatea sa intelelctuala....si de cineva care sa ii aduca la realitate.....

@Colega Marius....fie direct sau indirect....daca Creatorul nostru este Dumnezeu cel Unic.....si nu  ET ce ne-au creat in eprubeta.....atunci nu iti va cere nimic....Daca sunt ET.....atunci Doamne.... fie-ti mila de noi!!!!!

Ganditorul

#274
Citat@@Lex
n-avem sanse. Trebuie sa intelegi si tu si eu ca mai devreme sau mai tarziu vom fi stersi de pe fata Pamantului la fel cum au fost sterse si civilizatiile din trecut:Mu, Lemuria, Hiperboreea  sau faimoasa Atlantida, Atlantida obsesia Iluminatilor
...Asa se vede de pe Terra toata treaba in acest moment.

Domnule Marius... cat de categoric esti ! Pe ce-ti bazezi certitudinile atat de ferme ? Ceva dovezi ...macar despre localizarea "Mu, Lemuria, Hiperboreea, Atlantida" , despre stilul lor "ovin" de viata sau ne multumim doar cu speculatii. Iarta-mi "Ovinitatea" dar sigur e vb de CS-uri, MN-uri, SD-uri, LI-uri & Co si nu de PP-uri ?
Si de aici, de pe Terra (de unde vedeti dvs treaba), de ce sunteti atat de sigur ca urmasii vechilor civilizatii (prezumtiv atlantii) ne vor raul ? Si binele cine ni-l vrea ? Cei care i-au distrus pe Atlanti ? Serios ? Sunteti sigur ...si de ce ?

angellla29

Citat din: Ganditorul din  08 Decembrie 2011, 16:19:57
Domnule Marius... cat de categoric esti ! Pe ce-ti bazezi certitudinile atat de ferme ? Ceva dovezi ...macar despre localizarea "Mu, Lemuria, Hiperboreea, Atlantida" , despre stilul lor "ovin" de viata sau ne multumim doar cu speculatii. Iarta-mi "Ovinitatea" dar sigur e vb de CS-uri, MN-uri, SD-uri, LI-uri & Co si nu de PP-uri ?
Si de aici, de pe Terra (de unde vedeti dvs treaba), de ce sunteti atat de sigur ca urmasii vechilor civilizatii (prezumtiv atlantii) ne vor raul ? Si binele cine ni-l vrea ? Cei care i-au distrus pe Atlanti ? Serios ? Sunteti sigur ...si de ce ?

Nu prea se stie cine a distrus Atlantida....si de ce....Eu intodeauna am fost atrasa de acest mistic continent(insula sau de ce nu? nava spatiala)....Ceea ce cred eu...si repet doar umila mea parere....este ce Atlantida a fost o supercivilizatie pamanteana....care s-a auto-distrus.....sau a fost "ajutata" sa se distruga....Ca si in mare parte....ceea ce se intampla acum pe Terra....poate avea cat de cat ceva similitudini cu civilizatia atlanta.....Daca stii mai multe amannte draga colega....sunt ochi si urechi....Chiar va rog sa discutam separat despre asta.....

Ganditorul

#276
Despre "amannte" sunt totdeauna discret  :evil:
Despre rest sa-l asteptam pe domnul Marius sa dea amanunte ! El stie mai multe si sensul categoric al cuvintelor sale dovedeste asta !

angellla29

Citat din: Ganditorul din  08 Decembrie 2011, 16:32:42
Despre "amannte" sunt totdeauna discret  :evil:
Despre rest sa-l asteptam pe domnul Marius sa dea amanunte ! El stie mai multe si sensul categoric al cuvintelor sale dovedeste asta !

Am gresit...scuze...tastatura....amanunte voiam sa zic....Despre amante....discutam pe alt forum....

MariusFlorin

ganditorule, trecand peste faptul ca esti usor agresiv in cuvinte, am uitat sa mentionez: asta e parerea mea.. ce vrei tu acuma?.. fiecare are dreptul la o parere... buna, rea asta e. Scuza-mi indrazneala de a o face publica. Sper ca nu te-am suparat prea tare. Parerile in general se bazeaza pe cunostinte preluate din miturile sacre, societatile secrete si credintele lor, fenomenul OZN... si pe logica.
Vrei o localizare in concordanta cu miturile antice si cu credintele "Secretului cunoasterii" al societatilor secrete?
Atlantida - in mijlocul oceanului Atlantic
Hiperboreea - localizata in zona cercului Arctic (posibil Groenlanda)
Mu - in mijlocul Pacificului
Lemuria - Pacific si Indian
Miturile sacre sustin ca toate civilizatiile din trecut au fost distruse de zei. Nu este o pura teorie nascocita de cineva care are insomnii noaptea, ci o ideea bazata pe aceste mituri ce eu unul le acord destul de multa credibilitate. Insa informatiile sunt destul de sarace pentru ca panza e putreda si culorile tabloului ce descriu trecutul umanitatii sunt vechi si sterse. In mare insa cred ca putem sa ne creem o imagine de ansamblu asupra situatiei in care e aflam. Mai gandeste. 
Legat de problema civilizatiilor antedeluviene, si in general a civilizatiilor din ciclurile trecute, problema este mult mai complexa si mult de discutat pe tema asta. In opinia mea au fost dezvoltate si mai apoi distruse cu un scop, scop ce tine de supercivilizatiile extraterestre ce au derulat in interes propriu sensul, directia pe care P.T. trebuia s-o ia la un moment dat.. (parerea mea ganditorule)

Trebuie sa mentionez din nou faptul - in special pentru ganditor - ca propriile mele comenturarii de pe acest site sunt doar niste simple conexiuni de informatii, ca si cele ale lui TVM, bazate pe logica. Nu detin adevarul absolut, nu sunt mama omida, nu sunt mafalda si nici nostradamus. Este doar o PARERE PROPRIE cu care fiecare poate fi de acord sau nu. Daca cineva nu e de acord cu atat mai bine. Atunci avem o baza de discutie in plus.. si o dezbatere prieteneasca... sper.

@Lex

hmmm , mergand  pe ideea ta yo ma intreb: pe tine chiar nu te deranjeaza numai gandul asta ca esti decat o oaie?? adica tu crezi ca asta e viata si gata dupa ce ''termin temele'' aici , s-a aterminat , pa si pusy , la revedere, arrivederci, GAME OVER.si chiar asa de usor te impaci cu ideea ? deci sa inteleg ca rostul vieti din punctul tau de vedere e ''sa ne facem de cap pe aici ca doar acum traim si gata'' restu dupa, nu mai conteaza. :? :? :? :roll:.  Chiar nu te intrebi, ASTA E RASPUNSUL SUPREM SI ADEVARAT DAT DE tvm? Dar daca se inseala , ei si atunci ce vei face?????  chiar nu crezi ca mai exista si alte raspunsuri care asteapta sa fie gasite si lluate la puricat? eu pur si simplu nu inteleg de ce esti atat de ''chitit''  pe raspunsul lui tvm?? :? :? :? :? :? :?  :fullmoon:

angellla29

Citat din: MariusFlorin din  08 Decembrie 2011, 18:06:24
ganditorule, trecand peste faptul ca esti usor agresiv in cuvinte, am uitat sa mentionez: asta e parerea mea.. ce vrei tu acuma?.. fiecare are dreptul la o parere... buna, rea asta e. Scuza-mi indrazneala de a o face publica. Sper ca nu te-am suparat prea tare. Parerile in general se bazeaza pe cunostinte preluate din miturile sacre, societatile secrete si credintele lor, fenomenul OZN... si pe logica.
Vrei o localizare in concordanta cu miturile antice si cu credintele "Secretului cunoasterii" al societatilor secrete?
Atlantida - in mijlocul oceanului Atlantic
Hiperboreea - localizata in zona cercului Arctic (posibil Groenlanda)
Mu - in mijlocul Pacificului
Lemuria - Pacific si Indian
Miturile sacre sustin ca toate civilizatiile din trecut au fost distruse de zei. Nu este o pura teorie nascocita de cineva care are insomnii noaptea, ci o ideea bazata pe aceste mituri ce eu unul le acord destul de multa credibilitate. Insa informatiile sunt destul de sarace pentru ca panza e putreda si culorile tabloului ce descriu trecutul umanitatii sunt vechi si sterse. In mare insa cred ca putem sa ne creem o imagine de ansamblu asupra situatiei in care e aflam. Mai gandeste. 
Legat de problema civilizatiilor antedeluviene, si in general a civilizatiilor din ciclurile trecute, problema este mult mai complexa si mult de discutat pe tema asta. In opinia mea au fost dezvoltate si mai apoi distruse cu un scop, scop ce tine de supercivilizatiile extraterestre ce au derulat in interes propriu sensul, directia pe care P.T. trebuia s-o ia la un moment dat.. (parerea mea ganditorule)

Trebuie sa mentionez din nou faptul - in special pentru ganditor - ca propriile mele comenturarii de pe acest site sunt doar niste simple conexiuni de informatii, ca si cele ale lui TVM, bazate pe logica. Nu detin adevarul absolut, nu sunt mama omida, nu sunt mafalda si nici nostradamus. Este doar o PARERE PROPRIE cu care fiecare poate fi de acord sau nu. Daca cineva nu e de acord cu atat mai bine. Atunci avem o baza de discutie in plus.. si o dezbatere prieteneasca... sper.

Deci sa inteleg....ca civilizatiile anterioare....au fost niste experimente....ca si a noastra?! :| Probabil ca am fost creati sa fim niste cobai....in marele laborator galactic....Trist...dar orice e posibil....Din cate am citit si eu......Atlantida a fost aproape de actualele Insule Canare....Probabil...a fost imensa....Dar eu cred....ca a fost un oras-nava extraterestru....care pur si simplu a disparut in Cosmos cand insula  unde se afla ....a fost inghitita de ocean....Repet....parerea mea....Asa s-ar explica de ce nu s-a gasit "aproape" nici o dovada a existentei sale....Ma rog ...cu exceptia unor piramide in Atlantic....ce ascund niste cristale misterioase....

Ganditorul

#281
Trebuia sa-mi fi dat seama ca e doar parerea domniei tale ... mai ales din citatul categoric pe care ti-l re-reproduc  :evil:

Citatn-avem sanse. Trebuie sa intelegi si tu si eu ca mai devreme sau mai tarziu vom fi stersi de pe fata Pamantului la fel cum au fost sterse si civilizatiile din trecut:Mu, Lemuria, Hiperboreea  sau faimoasa Atlantida, Atlantida obsesia Iluminatilor
...Asa se vede de pe Terra toata treaba in acest moment.

Pe de alta parte fi linistit, nu ma supar asa usor. Doar punctez niste speculatii duse cu prea multa convingere pe dovezi apropape inexistente. Pot sa-ti spun insa ce nu-mi place - acest curent de factura New Age care continua extrem de parsiv intunericul promovat de religie timp de aproape 2000 de ani. Am trecut de la Tatal si Fiul la ... Programul Tera si savantul ET care il aplica dupa bunul plac (cam tot Maria aia ... dar cu alta palarie)
Si ca sa pun dpdv personal punctul pe i si sa sintetizez tot ce s-a scris cu diferite ocazii pe subiect voi pune intrebarea :
Aveti idee DE CE - in conditiile in care omul este o imbinare de spirit, materie si energie - se "munceste" cu sarg pentru scoaterea elementului "materie" din ecuatie ?
Daca spiritul este din Univers, de la Creator, daca energia este mixta - Univers si Tera (o primim din ambele parti... in diferite forme) de ce se munceste atat de mult pentru a sublinia ca Mama Pamant (a carui componente ne alcatuiesc pana la ultima celula) este o stanca pustie, o piatra devenita "experiment" si-n miturile antice (incepand cu cel biblic ...) si terminand cu programul Terra ?
Ce sperie atat de mult in Planeta Mama si pe cine ? Sunt ultimele manifestari semnul ca Planeta Terra e vie, se trezeste si raspunde nesperat de evident pentru toata lumea ? Ce inseamna asta pentru "cavalerii Apocalipsei"  si discipolii lor (acel ghem de care vb Calator ) ?
Iata numai cateva intrebari incitante. Si inchei cu o parere personala - daca vrem sa cautam distinctia dintre "creatori" si "distructivi" cred ca e de ajuns sa socotim cine considera Terra o planeta vie de care trebuie sa avem grija, sa o protejam, sa traim in armonie cu ea (natura) si cine scoate aceasta planeta vie din ecuatie ( Tatal si Fiul ... Mama unde e ?), cine o exploateaza si distruge in numele unei "eficiente" aparente, cine o socoteste o stanca moarta in imensitatea Universului.

P.S. - Ura catre Planeta Mama este subliniata pana la nivelul neacceptarii genului feminin in toate discutiile si practicile ocultei . Oare DE CE ?

calator astral

#282
Citat din: Ganditorul din  08 Decembrie 2011, 19:15:23
Trebuia sa-mi fi dat seama ca e doar parerea domniei tale ... mai ales din citatul categoric pe care ti-l re-reproduc  :evil:

Pe de alta parte fi linistit, nu ma supar asa usor. Doar punctez niste speculatii duse cu prea multa convingere pe dovezi apropape inexistente. Pot sa-ti spun insa ce nu-mi place - acest curent de factura New Age care continua extrem de parsiv intunericul promovat de religie timp de aproape 2000 de ani. Am trecut de la Tatal si Fiul la ... Programul Tera si savantul ET care il aplica dupa bunul plac (cam tot Maria aia ... dar cu alta palarie)
Si ca sa pun dpdv personal punctul pe i si sa sintetizez tot ce s-a scris cu diferite ocazii pe subiect voi pune intrebarea :
Aveti idee DE CE - in conditiile in care omul este o imbinare de spirit, materie si energie - se "munceste" cu sarg pentru scoaterea elementului "materie" din ecuatie ?
Daca spiritul este din Univers, de la Creator, daca energia este mixta - Univers si Tera (o primim din ambele parti... in diferite forme) de ce se munceste atat de mult pentru a sublinia ca Mama Pamant (a carui componente ne alcatuiesc pana la ultima celula) este o stanca pustie, o piatra devenita "experiment" si-n miturile antice (incepand cu cel biblic ...) si terminand cu programul Terra ?


Ce sperie atat de mult in Planeta Mama si pe cine ? Sunt ultimele manifestari semnul ca Planeta Terra e vie, se trezeste si raspunde nesperat de evident pentru toata lumea ?


Ce inseamna asta pentru "cavalerii Apocalipsei"  si discipolii lor (acel ghem de care vb Calator ) ?



Iata numai cateva intrebari incitante. Si inchei cu o parere personala - daca vrem sa cautam distinctia dintre "creatori" si "distructivi" cred ca e de ajuns sa socotim cine considera Terra o planeta vie de care trebuie sa avem grija, sa o protejam, sa traim in armonie cu ea (natura) si cine scoate aceasta planeta vie din ecuatie ( Tatal si Fiul ... Mama unde e ?), cine o exploateaza si distruge in numele unei "eficiente" aparente, cine o socoteste o stanca moarta in imensitatea Universului.

P.S. - Ura catre Planeta Mama este subliniata pana la nivelul neacceptarii genului feminin in toate discutiile si practicile ocultei . Oare DE CE ?

de acord cu tine ca religia NEW AGE este deosebit de periculoasa.

Hai sa dezvoltam LIBER,fara fraze sofisticate, ideea ta si sa schimbam SINCER citeva ginduri.

Precizez in schimb ca tocmai New Age'ul vehiculeaza conceptul "Divinul Feminin" sau "Mama Planeta" sau "Mama Geea",el pune deci accentul pe genul feminin!

Te lansezi intr-o discutie delicata care poate genera polemici serioase, poate apare chiar o reala "androfobie" sau se pot observa fraze pe care le putem cataloga la repezeala "misoginie",mare atentie la acest aspect!

Dar intorc reflectia ta si intreb de ce sa nu acceptam Divinul Masculin, de ce Doamne iarta-ma sa nu spunem clar de exemplu "Tatal Pamint" ?!

Explicatie : Ogorul e "insamintat". Pamintul e "fertil".
Imagini care ne duc cu gindul la fecundarea ovulului.
De aici se creeaza in subliminal analogia cu femeia bortzoasa, stim din cine iesim dar nu stim sigur cine naiba ne-a introdus inauntru. Doar un test genetic poate identifica cui apartin cu adevarat "spermatozoizii".

Aici as putea adauga o anecdota cu un mare sens explicativ.
La liceu aveam un profesor batrin care tragea la masea mai tot timpul.
Noi elevii rideam de el saracul (a murit inghetat de frig,a baut intr-o noapte de Craciun de unul singur si a iesit beat pe strada sa vada colindatorii,a adormit in zapada si l-a nins).
Dar asa betiv si mucalit cum era,intr-un moment de mare Adevar, disperat de glumele si risetele noastre prostesti pe seama lui,ne-a spus "Asa cum ma vedeti,batrin si betiv, am iubit si am fost iubit! Cind treceti pe linga un machitor in virsta, singuratic si urit-mirositor, sa va opriti si sa ii spuneti "SARUTMINA!" cu cel mai mare respect,nu puteti sti daca omul ala,betivanul parasit de toti,nu e de fapt chiar TATAL VOSTRU!"....

Dar revin ontopic : Feminin sau masculin,prea putin conteaza...important e sa retinem ca stinca asta din mijlocul marii cosmice, insula asta pierduta in spatiu, e in realitate VIE.

Un imens organism care traieste,respira.

Noi il calarim inconstienti.
Credem ca e un poney fragil. Se poate sa ne inselam si sa se dovedeasca un armasar naravas.
Odata se ridica si da cu noi de...Pamint.

     calator
     :rocket:


Ganditorul

Am zis ..."acest curent de factura New Age" ...adica imita New Age.

MariusFlorin

Imi cer scuze domnului ganditor ca nu i-am raspuns si la cealalta intrebare... timpul bata-l vina. Revenind, nu stiu daca ne vor raul sau nu insa am auzit niste lucruri destul de uratele despre atlanti si despre societatea lor. Printre altele erau luciferieni.. accidental (mai vorbeste lumea prin anumite societati). Da-mi voie sa am mari rezerve cu privire la gradul lor de evolutie si cine i-a impins de la spate in drumul lor evolutiv. Banuiesc ca sunt tot aia care imping actuala civilizatie, o dezvoltare artificiala (technologica, stiintifica, sociala). Nu cred in evolutiile civilizatiilor umane terestre din nici un ciclu (daca acestea au existat). Dupa cum spuneam ele nu au fost altceva decat niste reflexii ale uneia dintre supercivilizatiile care au avut interese proprii in evolutia P.T. In final au fost distruse si era si logic sa se intample asa pentru ca scopul omului pe Terra este altul.
Doar o umila parere.

P.S. cred ca mai degraba era "comentarii" (scuze).
Sanatate!