Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Interviu in exclusivitate pt. Rufon - Toni Victor Moldovan

Creat de Urban, 30 Septembrie 2010, 11:12:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

fiulploii

Citat din: mm din  04 Octombrie 2011, 22:49:16

  Licenta de "droguri umblatoare", eliminand peiorativul, ar putea fi realitatea cruda si ... obligatorie. Si sacrificiul ar putea fi o "impusa". Ce zici?

Cu dreapta , stanga sau stramba judecata nu am vrut decat sa scot in evidenta limitarea limbajului cand vorbim de aspecte - sa le zicem transcedentale , dincolo de orizontul cunoasterii prin cele 5 simturi  . Ceea ce se aplica si la principiul de a despica firul in saishpe    :-D Aspecte foarte bine clarificate de tine .
  Poate cunosti jocul numit Go    si imi permit sa pun o piesa in alta parte a tablei  :roll:
Alte legende vorbesc despre faptul ca la inceput omul a fost o fiinta perfecta din toate punctele de vedere -  fizic, mental , spiritual .
Insa creatorul sau altii - nu mai tin minte exact - a devenit invidios pe aceasta creatie si atunci omul a fost despartit in doua : una s-a numit barbat iar cealalta jumatate s-a numit femeie . Si de atunci cei doi se cauta pentru a atinge perfectiunea ce le-a fost luata , perfectiune a carei amintire dainuie in gene . Ce spui de acest aspect ?
  Rafinarea CS poate insemna doar transmutarea celorlalte corpuri in materie de CS .
  Oricum as intoarce viziunea unei fabrici banale de rafinare a CS imi cam repugna  :lol:  fie si numai din motivul ca ar fi pierdere de resurse - energie, timp , etc sa faci cresa asta numita Pamant si pe care trestiile ganditoare insarcinate cu CS sunt in stare sa arunce in aer gradinita .  :lol: Observam din practica ca natura sau ori ce nume vrem sa-i punem nu face lucruri inutile - ce este in mic este si in mare si invers .
  Exercitiul liber-impus pe care il traieste fiecare are cateva puncte comune cu toti : intrarea pe sol si iesirea  :lol:
  Atata timp cat omul are mijloace si inteligenta de a transforma mediul in care traieste , de a fi creator , eu zic ca n u se poate compare cu nimeni din lantul trofic existent pe Pamant . Si sunt ceva dovezi prin legende si scrieri vechi transpirate pana la noi cum ca si la scara cosmica omul nu ar fi chiar de lepadat .
 
Citat din: MariusFlorin din  05 Octombrie 2011, 14:20:28
@ @lex tu intelegi faptul ca NU AI VOIE SA CUNOSTI, nu ai voie sa dezvolti stiinta si tehnologie si trebuie sa-ti vezi de existenta si de credinta ta? ..

Serios acum , am impresia ca strigi a disperare . Relaxeaza-te , nu fuge nimeni dupa tine ...in afara de tu insuti  :-D
Daca e adevarat ce sustii in citatul de mai sus , imi permit sa te intreb ce mama ei de treaba cauti pe forumul asta si pe oricare in general? De ce pui mana pe tastatura ? De ce te stergi la dos cu hartie igienica ? De ce citesti carti ? Toate sunt stiinta si tehnologie si mai ales te ajuta SA CUNOSTI  .
De ce nu umbli cu o frunza - explore the carpathian garden si de ce nu porti o faclie ? Bineinteles ca nu o sa faci toate astea , tu esti un martir care simte chemarea sa ii salveze pe altii  :lol:
Te salut !

MariusFlorin

@ @lex si andrei iata unde erau forumistii cei viteji si rebeli... ce sa spun  :-). Omul piere din doua motive: naivitate (sa nu spun altfel) sau rautate. Nu mai am grija lui atunci cand observ ca ii este imposibil sa inteleaga anumite aspecte legate de existenta sa pe Terra. In esenta nu vreau sa mor de grija lui.

@ fiul ploii esti amuzant. Faptul ca adopti un ton ironic sa stii totusi ca nu te face mai interesant. Sunt cat se poate de relaxat. Dupa mine sper ca fuge constiinta si nimic altceva. Ce caut pe forum si de ce citesc? Ca sa ma informez. Dar vezi tu, in momentul in care afli prea multe incepi sa-ti percepi locul limitat pe care-l ai in Univers si incepi sa-ti dai seama ca in acest Univers sunt forte mult mai mari in fata carora nici macar nu ar trebui sa cartesti. Incepi sa intelegi in final cam pana unde ti se intinde plapuma. Inutil sa mai spun cate lucruri le datoram... inclusiv o dragoste si un respect nemasurat. In esenta fiecare percepe Universul cum vrea si traieste in propria lui realitate, dar cand aceasta realitate a fiecarui individ se diferentiaza prea mult de realitatea generala in care cu totii vietuim atunci este o mare problema pentru acel individ. Realitatea generala poate fi de asemena mult diferita fata de cea pe care o percepem noi... si extrem de iluzorie. Tu si altii ca tine vorbesc dintr-o realitate proiectata de altul. Mult distorsionata. In final voi va claditi pe acea realitate propria voastra realitate. Imaginea locului pe care omul il are in acest Univers este de asemena mult distorsionata de perceptiile acestei carti. Se merge pe presupuneri gen "civilizatii ceva mai evoluate decat noi" etc. Omul uita faptul ca mare parte din stiinta sa se bazeaza strict pe teorii. Sunt doar teorii care se schimba de la un deceniu la altul. In esenta nu stim la ce nivel de evolutie sunt, nu stim daca vin din Universul asta sau din alt Univers, nu stim cum arata. Se merge doar pe presupuneri. Unele din aceste presupuneri au logica si este foarte posibil sa se apropie de adevar. Dar ca sa iei toate aceste presupuneri ca pe un adevar de netagaduit, asa cum fac altii, mi se pare cel putin ridicol. E problema fiecaruia pana la urma. Una peste alta sa stii ca ajungand sa cunosti tainele Universului nu te face sa fi superior unei maimute atata timp cat nu ai un inalt grad de constiinta, de intelepciune si nu reusesti sa percepi locul tau in Univers. Omul degeaba are cunostinte daca n-are Cunoastere. Aceste fraze nu sunt dedicate neaparat tie, ci mai degraba sunt un apel la logica existentiala a fiecarui individ, un apel la gradul sau de constiinta. Nu de inteligenta, nu de istetime, nu de desteptaciune, nu de genialitate, ci de Constiinta si de Intelepciune. Atunci cand ai intelepciune lasi mandria deoparte si descoperi demnitatea.
Asa cum spunea Vulcanescu "aici nu suntem sa avem dreptate (sau sa ne luam peste picior, as completa eu), ci ca sa ne lamurim". Asta este unul dintre motivele pentru care am venit cu inima deschisa pe acest forum.
Va doresc tuturor numai bine!

horia2008

Citat din: MariusFlorin din  07 Octombrie 2011, 11:36:32....In esenta fiecare percepe Universul cum vrea si traieste in propria lui realitate, dar cand aceasta realitate a fiecarui individ se diferentiaza prea mult de realitatea generala in care cu totii vietuim atunci este o mare problema pentru acel individ. Realitatea generala poate fi de asemena mult diferita fata de cea pe care o percepem noi...
Poti te rog sa detaliezi despre realitatea generala?

Citat din: MariusFlorin din  07 Octombrie 2011, 11:36:32....Se merge doar pe presupuneri. Unele din aceste presupuneri au logica si este foarte posibil sa se apropie de adevar.
Poti te rog sa detaliezi despre adevar?

Citat din: MariusFlorin din  07 Octombrie 2011, 11:36:32....Atunci cand ai intelepciune lasi mandria deoparte si descoperi demnitatea.
Poate smerenia?
Multumesc, de asemenea numai bine.



fiulploii

Citat din: MariusFlorin din  07 Octombrie 2011, 11:36:32
....
Asa cum spunea Vulcanescu "aici nu suntem sa avem dreptate (sau sa ne luam peste picior, as completa eu), ci ca sa ne lamurim". Asta este unul dintre motivele pentru care am venit cu inima deschisa pe acest forum.
...

Deci, ca sa ne lamurim , nu? Ca din postarile tale se degaja impresia de ca sa ne lamuresti .
In momentul cand esti intelept , atentionezi si eventual dai si ceva dovezi in sprijinul a ceea ce spui .
Insistenta de a face bine duce la acumulare de karma negativa atat pentru tine cat si pentru cel/cei pe care doresti sa-i inalti .
Si cred ca nu suntem aici nici ca sa auzim pocaiti-va sau treziti-va - te referi la revista cu acelasi titlu ? 
Oricum, dupa mine nu prezinti o constructie unitara in ceea ce sustii si asta inseamna ca si mintea ta e plina de contradictii ca a fiecarui om .
Aceleasi urari de bine sa te insoteasca ! 

andrei

    Numai bine si tie MariusFlorin!
Vad ca te irita cam tare ,felul nostru de a gandii.Sa fiu sincer, felul tau de exprimare,(cam de sus) mi se pare ca l-am mai cunoscut,cand discutam in contradictoriu cu diferiti reprezentanti ai bisericilor si mi se pare putin cam deranjant.Sincer, mie imi dai impresia unui predicator care repeta pentru slujba,nu a unui tip care supune unei dispute colegiale anumite probleme care il framanta sau il pasioneaza.Ca sa te lamuresti mai bine,ar fi de dorit sa lasi deoparte amenintarile astea popesti,cu iezerul de foc,care pentru mine cel putin sunt ,,vax albina"ca sa ma exprim elegant.La fel si celelalte cu ,,lasati placa ca nu tine".Adica nu tine la tine,care le stii pe toate?Pai sa fi sanatos,ce ti-a bagat cineva teoriile lui pe gat,asa cum incerci tu sa le bagi altora pe ale tale?
   Cel putin esti simpatic ,citez:,,@lex si andrei iata unde erau forumistii cei viteji si rebeli  ce sa spun" Spune ce vrei...sau pune-ne la acatiste,la slujba viitoare,sfiintia ta.
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

@Lex

ehe, GRESIT!!! In momentul ASTA suntem unde suntem si nu trebuie sa ne fie rusine sau frica sa ''cartim'' dupa cum spui tu in fata lor.Chiar crezi ca MULTITUDINEI de rase e.t ii pasa  si i se barlare ca noi suntem in stadiul de evolutie actual(adica inca foarte slabut) si crezi tu ca vor sa si impuna cumva importanta in fata noastra pentru ca deh suntem mai prostii ???? ma faci sa rad.  1) rasa asta de care vb aici sau in PT NU este o rasa suprema e.t dupa cum tind sa cred ca ai perceput tu , sunt mii de rase e.t in Universul asta si chiar ii doare in cot ca noi ne ''razvratim'' contra unora dintre ei si asta DOAR ASA asa moral sau nu stiu cum sa ma exprim, prin gandirea noastra ca nu mai credem in religii sau cum.Auzi, sa crezi ca pe e.t astia ii doare in basca pentru ca eu @lex nu ma mai inchin lor pardon batranelului cu barba alba din biblie   :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Omuleeee intelege, sunt fiinte ca si noi DAR muuuuuuuuuuuuult mai evoluate. de ce drq mi-ar fi frica de o fiinta care are la baza  acelasi ALUAT ca si mine (Constiinta infinita), muahahahahahaha  morrrrr de ras singur cand citesc ce scrii.Nu te opreste nimeni sa CREEZI O RELIGIE care crede in rasa asta  e.t  si vezi poate mai gasesti adepti ca sa va asigurati un 'loc in fata'' la 'examen'.sunt curios in ce o sa te reincarnezi cand o sa jungi tu pe 'plaiurile lor''  :evil: :-)

mm

CitatInsa creatorul sau altii - nu mai tin minte exact - a devenit invidios pe aceasta creatie si atunci omul a fost despartit in doua : una s-a numit barbat iar cealalta jumatate s-a numit femeie
Cunosc legenda. Am ramas cu impresia ca ea zugraveste o realitate extrem de indepartata -in istorie- de ziua de azi. Era o fiinta umana cu 4 brate si patru picioare si cu ambele organe de procreere. A fost taiata in doua iar locul taieturii e pe piept unde au fost indoite si lipite coastele; ca dovada avem sternul cartilaginos (incomplect osificat). Nu stiu daca era o fiinta mai perfecta decat jumatatile sale (actuale).
  In legatura cu aceasta dar si cu sentimentele de respingere (exprimate de multi aici pe forum)  a ideii ca o civilizatie (sau civilizatie.org) ar putea sa "cultive" oameni ca sa culeaga ... sufletele lor, reamintesc o informatie extrem de probabila din Timaios unde se relateaza in amanunt cum au reusit atlantii cu ajutorul energiei (probabil orgonice) sa creeze tot felul de fiinte, printre care si combinatii mixte de om si animal. De acolo probabil a ramas modelul Centaurului pana azi (folosit in astrologie ca zodie sinonima cu arcasul); probabil a fost un model mai reusit. Printre altele, atlantii si-au primit pedeapsa de la superiorii lor si pentru ca au creat astfel de modele ... interzise.
CitatSi sunt ceva dovezi prin legende si scrieri vechi transpirate pana la noi cum ca si la scara cosmica omul nu ar fi chiar de lepadat .
Posibil sa ai dreptate. Si un fir de iarba e o minune vie, ce sa mai vorbim de o albina care este o masinarie vie si inteligenta, comunitara! Daca din lipsa de smerenie omul crede ca el e superior celor de rang superior lui, greseste. Am prezentat motivele pentru care un subsistem nu poate judeca, condamna, ignora, etc. suprasistemele din care face parte integranta si nu mai insist.
  Si totusi, chiar si aceasta situatie e posibila dar cu o conditie: subsistemul sa se desprinda de sistemul "mama" si sa devina independent. Nu intamplator, ortodoxia nu obliga pe nimeni sa se ralieze doctrinei si trairii respective ci, la fel cu orice religie, poate dezlega pe oricine doreste sa opteze pentru altceva! Tot de aceea nu-i inteleg pe aceia care critica in vreun fel sau altul religia ortodoxa?? Decat daca sunt niste dusmani. Nu-ti place programul, schimba canalul!   
  Si ca sa-mi termin ideea, cu toate ca unii afirma ca omul ar fi grozav, sa nu amestecam borcanele si sa luam in considerare separat aspectul ca omul este obligat aici pe Pamant -indiferent de religia sa- sa traiasca pe un anume palier al cunoasterii stiintifice. Cei care se mai informeaza in domeniul free energy isi dau seama imediat de realitatea uneia din conditonarile exprimate in Biblie: interdictia cunoasterii. Respectiv, omul are voie sa stie si sa foloseasca focul, gravitatia, electricitatea si magnetismul. Si cam atat. Nu are voie antigravitatia, orgonul, energia gratuita, sa mearga pe Luna, etc. Si astea se vad cu ochiul liber si se judeca cu mintea logica.

  In perfecta consonanta cu cele spuse pana aici sunt si spusele lui Marius Florin. Cu obiectiunea ca pe langa teoriile dupa care traim -multe proaste- mai exista si zecile de mii de fapte, inregistrate de tot atatea fiinte cinstite, in ceea ce este numit eufemistic "fenomenul OZN".
  Tot atat de importanta ca teoriile este si logica (bazata pe experienta de viata, acumulari de informatii, etc.) bine folosita si care ne spune din start ca e imposibil ca noi oamenii sa fim singurele fiinte inteligente in lume. Si totusi, pana mai acu 100 de ani, omenirea era convinsa de acest lucru. In afara de teoriile actuale mai exista si Mahabharata (cu descrierile imposibil de confectionat din imaginatie ale vimanelor, armelor, etc.) sau alte documentatii tehnice stravechi.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

fiulploii

Citat din: mm din  08 Octombrie 2011, 01:00:09
.... ca dovada avem sternul cartilaginos (incomplect osificat). ...
Eu stiam ca daca sternul ar fi complet  osificat  nu am putea sa mai respiram asa cum o facem .   Dar nu asta e o problema fiindca e doar o supozitie  . 
Citat din: mm
  In legatura cu aceasta dar si cu sentimentele de respingere (exprimate de multi aici pe forum)  a ideii ca o civilizatie (sau civilizatie.org) ar putea sa "cultive" oameni ca sa culeaga ... sufletele lor, reamintesc o informatie extrem de probabila din Timaios unde se relateaza in amanunt cum au reusit atlantii cu ajutorul energiei (probabil orgonice) sa creeze tot felul de fiinte, printre care si combinatii mixte de om si animal. De acolo probabil a ramas modelul Centaurului pana azi (folosit in astrologie ca zodie sinonima cu arcasul); probabil a fost un model mai reusit. Printre altele, atlantii si-au primit pedeapsa de la superiorii lor si pentru ca au creat astfel de modele ... interzise.
Reamintesc si eu o informatie la fel de probabila  cum ca Atlantida nu a pierit intr-o singura zi  si grupuri de atlanti au roit spre alte zari .  Daca ar fi fost o pedeapsa de la superiori nu ar fi existat refugiati  , zic eu.  Si , dau un exemplu la fel de probabil  de animal care a ramas din creatia atlantilor : ornitorincul .
Citat din: mm
..... Tot de aceea nu-i inteleg pe aceia care critica in vreun fel sau altul religia ortodoxa?? Decat daca sunt niste dusmani. Nu-ti place programul, schimba canalul!
Cam idealista viziunea . Atata timp cat ortodoxia  se autodenumeste dreapta credinta si singura adevarata  si tot ea , ortodoxia te zgandare si nu te lasa in pace -  vorba ta, astea se vad cu ochiul liber si se judeca cu mintea logica , atunci ....
 
Citat din: mm
... sa nu amestecam borcanele si sa luam in considerare separat aspectul ca omul este obligat aici pe Pamant -indiferent de religia sa- sa traiasca pe un anume palier al cunoasterii stiintifice. Cei care se mai informeaza in domeniul free energy isi dau seama imediat de realitatea uneia din conditonarile exprimate in Biblie: interdictia cunoasterii. Respectiv, omul are voie sa stie si sa foloseasca focul, gravitatia, electricitatea si magnetismul. Si cam atat. Nu are voie antigravitatia, orgonul, energia gratuita, sa mearga pe Luna, etc. Si astea se vad cu ochiul liber si se judeca cu mintea logica.
Uite ca eu nu vad cu ochiul liber si nici cu logica . Esti amabil sa arati  prin cateva exemple cum ai ajuns la concluzia asta ?
Si revenind la subiect , eu zic asa : TVM a avut o strafulgerare de cunoastere pe care a incercat sa o transpuna in scris in  mod logic pentru  fi inteleasa si  de altii .  Insa , a pierdut din informatia accesata , are amintirea ei vaga si incearca sa o reconstituie dar nu ii prea iasa si e normal sa fie asa ...deocamdata . Ceea ce ne prezinta are lacune normale fiindca nu e complet si nici nu are cum sa fie complet atat timp cat accesezi cunoasterea in mod liniar , pagina cu pagina citind si decodand informatii stravechi. 

Un exemplu  foarte simplu ar fi sa exprimi in scris, coerent , un vis pe care l-ai avut -presupunand ca il tii minte fiindca te-a impresionat .

@Lex

mm,  UNDE SCRIE CA OMUL NU ARE VOIE SA CUNOASCA MAI MULT DECAR GRAVIATAIA, FOCUL SI RESTU... :? :? :? :?  vrei sa spui ca NU SUNTEM LASATI SA BENEFICIEM DE FREE ENRGY SI RESTU' MINUNILOR din cauza CALICIEI si sentimentului de CONTROL pe care unii simt nevoia sa l aiba asupra 'prostimii''.Este undeva vreo limita unde scrie '' omul trebuie sa cunoasca pana aici si punct''???? stim foarte bine ca tehnolgiile FREE energy exista si unii le tin ascunse si vor mai sta ascunse cat timp inca mai e ''de furat'' DECI de furat nu suna '' tinem tehnologiile ascunse doar pentru ca fiinta umana n-are voie sa zboare cu ozn u pana la piata pentru ca nu si punct'' Tot o fiinta umana imi tine mie ascuns acest lucru nu vreun ZEU sau E.T  care imi interzice.Chiar unor e.t sa le pese ca eu nu mai merg cu o masina alimentata de benzina pe care sa o PLATESC si in schimb merg cu un automobil ce foloseste un motor FREE ENERGY?? :lol: :lol:  O luam si pe alta parte  si intreb: DE CE NU ARE VOIE omul sa cunoasca mai mult si sa mearga pe Luna ,sa fol. orgonul si restu???? si cred ca intrebarea are 2 raspusnuri:  1. bon sa ziceam ca acum suntem mici si prosti si ne aruncam in aer dar intr o zi tot ne vom destepta si tot le vom folosii DAR oare asta sa fie cauza interzicerii noastre la stiinta ? NU CRED   2.Le e frica de ce suntem capabili si vor sa ne tina in continuare in prostie AICI pe puscaria numita TERRA.eu cred ca asta e raspunsul .DE CE ??? poate suntem ''detinuti'' aici in special pentru CS urile noastre DAR stai: Eu nu sunt vinovat de nimic si sunt tinut la 'bulau'' pe nedrept  :x :roll: :-)  Cum suna acum?

mm

@fiulploii,
CitatAtata timp cat ortodoxia  se autodenumeste dreapta credinta si singura adevarata  si tot ea , ortodoxia te zgandare si nu te lasa in pace
Nu esti corect: ortodoxia nu te "zgandare" si te lasa in pace deoarece nu este impusa nimanui cu forta, prin lege sau prin constrangere iar in mesajul anterior tocmai acest lucru l-am subliniat.
CitatUite ca eu nu vad cu ochiul liber si nici cu logica . Esti amabil sa arati  prin cateva exemple cum ai ajuns la concluzia asta ?
Ma refeream aici la situatiile -cam independente una de alta- ca omul se poate crede cat de mare si important doreste (suportand consecintele atitudinii sale, ce nu vor intarzia sa apara) si situatia reala constatabila ca traieste intr-un "palier" (libertate limitata). Am dorit sa subliniez numai ca acest lucru se intampla pur si simplu.
  Nu, nu pot sa dau acele exemple ca mi-au luat o viata sa le constat si mi-ar lua inca una ca sa le explicitez. Crede-ma ca am verificat ce-am spus si daca iti foloseste la ceva, te poti baza pe ce spun eu.

@Lex,
  Acelasi raspuns ca mai sus, in principiu. Poate ca nu scrie nicaieri ce are voie si ce nu are voie omul (desi in Biblie cred ca se specifica niste directii) dar eu nu am vrut sa scot in evidenta decat faptul ca se intampla asa si nu cum crede fiecare.
  Una-i ce se intampla de fapt si alta-i ce vrea sau crede sau viseaza fiecare. Aa, crezi ca poti schimba sau iesi din aceasta "conditie umana"? Da-i drumul! (Dar eu nu cred -cu scuzele de rigoare- ca ai mijloacele necesare acestei schimbari, indiferent ce spui.)
  Pe forumul acesta, chiar daca subiectul sunt ozeneurile, nu inseamna deloc ca nu mai trebuie sa facem diferenta intre a vorbi (crede, visa, etc.) si faptele reale existente.

  Daca crezi ca ai dreptate sa nu stai la "bulau" revenim la discutia despre dreptate, postata recent, si definitia dreptatii. Dreptatea superiorului tau s-ar putea sa o consideri NEdreptate desi e aceeasi comanda. Trebuie sa executi ordinul, odata ce ai depus juramantul ca altfel faci nu numai bulau ci si puscarie. Am tot subliniat aici ca exista o relatie de ordonare (implicand subordonarea pentru subsistem) intre sisteme integrate intr-un intreg, sisteme de diverse ranguri. E lege universala ca suprasistemul (seful) da ordine si subsistemul (subordonat lui) trebuie sa le execute vrea-nu-vrea (da' e mai bine "sa vrea de buna-voie"; ii mai zice si smerenie). Asta-i o realitate pe care bagsama ca ai trait-o in armata.

  Ai zis bine -in mesajul urmator- ca incearca sa schimbe lumea (nu ai spus ca schimba lumea). Problema e ca n-au nici o sansa, practic vorbind.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

@Lex

mm, ufo logistii renumiti, ma refer oameni de calitate care se ocupa de domeniul ufo,  CHIAR ASTA incearca sa faca sa schimbe lumea si conditia umana,sa deschida ochii si se zbat sa arate lumii ca DA EI SUNT AICI SI NE VIZITEAZA si pe viitor CONTACTUL va fii inevitabil pentru ca sa o laum logic , in momentul in care se va intampla acest lucru si un e.t va pune piciorul pe TERRA avand ca martor intreaga umanitate, aceea va fi clipa cand conditia umana va fi schimbata pentru TOTDEAUNA si majoritatea lucrurilor se vor schimba  :-) :-)  Nu este o iluzie sa visam la o viata mai buna  :-) :-)

Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

@Lex

hmmm, ma gandeam acu la afirmatia lui TVM cum ca ''ei'' au nevoie de experienta vietii umane ca sa o poata introduce intr un kinder de al lor si de acolo sa fie punctul lui de plecare in viata.Si ma intreb cum d...u daca ei sunt ATAT DE EVOLUATI,au nevoie de experienta vietii unei fiinte care abia invata 'sa traga' cu rachete spre Luna si care trece printr o infinitate de experiente si trairi in viata doar pentru a ajunge la un rezultat satisfacator lor.Ma refer, la cata tehnologie au la dispozitie si cum ii lauda un coleg forumist ca sunt asa si pe dincolo de evoluati,ei sunt capabili doar sa suteasca niste ''experienta' de la altii ca sa-si poata continua evolutia societatii?? E penibil asa ceva  :lol: :lol: :lol: :lol:. Poi daca sunt atat de 'dastepti' transmutarea sufetului SI mutarea informatiilor obtinute de a lungul unei vieti intr o clona ar trebui sa fie floare la ureche si ASTA chiar ar fii solutia perfecta si ar avea nenumarate avantaje.Sunt oameni sau cel  putin asa se zice ca si au adus aminte de vietile de dinaintea acesteia. Poi noi ca oameni suntem mai ''golani'' si ei nu ?  :?   :evil:  penibil , pur si simplu teoria lui TV si mai nasol e ca multi dau citate din el de parca acolo scrie adevarul suprem   :-) :-)

calator astral

                   :|

aaaaa...ai indraznit sa pui intrebarile astea atit de logice...

Citat din: @Lex din  14 Octombrie 2011, 11:12:34
hmmm, ma gandeam acu la afirmatia lui TVM cum ca ''ei'' au nevoie de experienta vietii umane ca sa o poata introduce intr un kinder de al lor si de acolo sa fie punctul lui de plecare in viata.Si ma intreb cum d...u daca ei sunt ATAT DE EVOLUATI,au nevoie de experienta vietii unei fiinte care abia invata 'sa traga' cu rachete spre Luna si care trece printr o infinitate de experiente si trairi in viata doar pentru a ajunge la un rezultat satisfacator lor.Ma refer, la cata tehnologie au la dispozitie si cum ii lauda un coleg forumist ca sunt asa si pe dincolo de evoluati,ei sunt capabili doar sa suteasca niste ''experienta' de la altii ca sa-si poata continua evolutia societatii?? E penibil asa ceva  :lol: :lol: :lol: :lol:. Poi daca sunt atat de 'dastepti' transmutarea sufetului SI mutarea informatiilor obtinute de a lungul unei vieti intr o clona ar trebui sa fie floare la ureche si ASTA chiar ar fii solutia perfecta si ar avea nenumarate avantaje.Sunt oameni sau cel  putin asa se zice ca si au adus aminte de vietile de dinaintea acesteia. Poi noi ca oameni suntem mai ''golani'' si ei nu ?  :?   :evil:  penibil , pur si simplu teoria lui TV si mai nasol e ca multi dau citate din el de parca acolo scrie adevarul suprem   :-) :-)

Tayka

#224
Citat din: @Lex din  14 Octombrie 2011, 11:12:34
.. ma gandeam acu la afirmatia lui TVM cum ca ''ei'' au nevoie de experienta vietii umane ca sa o poata introduce intr un kinder de al lor ...
Asta-i bună  :-D.Probabil că ai citit cartea din ..auzite,că altfel ai fi observat cum funcţionează treaba,de altfel procedura a fost relatată şi pe forum, dezbătută şi răsdezbătută,aşa că nu înţeleg cum de nu ai înţeles şi tu cum merge la EI...,,şmekeria'',decât dacă probabil că nu doreşti să o înţelegi. :wink:
Mai zici şi de kinder(copil)păi EI au eliminat segmentele din viaţă copilăria,adolescenţa,tinereţea,bisexualitatea cu toate relaţiile sale ,,animalice'',şi ca atare se reproduc artificial,,,născându-se''direct adulţi,  însă folosind acest procedeu,au nevoie ca în matricea (soma) creată artificial să fie introdusă şi ,,scânteia ce dă viaţa''adică CS.(corpul spiritual,Ego-ul).Din nefericire pentru EI însă,acesta (Ego-ul) este de o complexitate mult superioară chiar şi pentru inteligenţa LOR,şi ne reuşind să-l facă să vină singur şi să dea viaţă matricei lor artificiale,sânt nevoiţi să recurgă la singurul sistem recunoscut de Ego;înmulţirea biologică.Şi uite aşa ne-au creat pe noi ca pe un fel de ..mame purtătoare'' :-D.
Cât despre experienţa de viaţă,T.V.M.nu se referă acolo la experienţa unui singur om,ci a acestui spirit(Ego) care de-a lungul vieţii sale a acumulat un volum enorm de experienţă comparativ cu a ta sau a mea. :lol:Cred că acum ai înţeles cum e cu mersul şopârlei după ce dăm colţul... :mrgreen: :evil: :mrgreen:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).