Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Interviu in exclusivitate pt. Rufon - Toni Victor Moldovan

Creat de Urban, 30 Septembrie 2010, 11:12:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

andrei

    Sincer sa fiu Tayka,nu mi se pare de loc ca incercati sa lansati alte ipoteze.Din contra, majoritatea discutiilor pleca de undeva de dupa momentul in care C.S.-ul vostru ajunge parte componenta a unuia E.T. Fara sa vreau,nu pot sa nu observ ca unii dintre stimatii colegi chiar isi deplang soarta, acceptand ca ,,nu prea ai ce sa faci daca asa vrea sefu" :-D
    Asadar,trag eu concluzia, ca unii gasesc aceasta teorie drept singura justa si implacabila, discutand cu un fel de resemnare induiosatoare, despre soarta cruda a omenirii.
    Sau stai... ca am prins subtilitatea. :-D Atunci cand te exprimi la modul:,,Asa ca problema ta e ca va trebuii sa inveti cumva sa fii fericit chiar si in jugul sclaviei,muncind dezinteresat,tacut si placut,dar nu si lovit in orgoliu...etc" tu,Tayka doresti de fapt sa spui:,,Iata o alta ipoteza pe care o ridic pe acest forum si care o contrazice pe cea a lui TVM"! :? :x In acest caz scuzele mele profunde si sincere. :-D Cred ca faptul ca am incercat sa citesc Zoharul si nu am reusit,a facut ca ,,splendoarea"si,,stralucirea" sa nu se lipeasca din prima de mine . De abia acum ma busit de-a dreptul, taman in moalele capului.ACUMA E CLAR...AI VORBIT IN PARABOLE..SI CU MULTE DEDESUBTURI,la fel ca extraordinarul domn TVM. :-D :-D
   
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

Tayka

Citat din: andrei din  30 Ianuarie 2012, 01:39:49
    Sincer sa fiu Tayka,nu mi se pare de loc ca incercati sa lansati alte ipoteze.
   
Îmi pare rău;Este ca şi când eu încerc să-ţi arăt Luna iar tu te uiţi la degetul meu..  :wink:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

abyss

Cartile sacre adapostesc toate un singur lucru si acelasi. E vorba de un adevar transformativ prezent in toate invataturile antice si care face saltul catre intelegerea propriei naturi. Curand poate vom incepe sa discernem acest adevar ascuns pana acum in ziceri intunecate, simboluri si parabole. Sunt un manual cu instructiuni pentru controlul si utilizarea puterilor latente inca ale mintii umane. Vorbim despre aplicatiile mintii neangradite, retzeta sau formula pentru apoteosa personala...
Pe mine acest aspect ma intereseaza. Pe domnul Toni Victor Moldovan il intereseaza modul empiric prin care lumina se va asterne in lume. Felul cum din punct de vedere genetic omenirea a fost ajustata pentru o inaintare accelerata si aici observatiile domniei sale sunt foarte minutioase. Dar sa nu ajungem la doua notiuni opuse complet si in special la aceea care ne-a tinut in sclavia si negura dogmei cum ca Dumnezeu e SUS! pe orbita intr-un vehicol fascinant. Care sus si de pe care parte a planetei privit? Sa nu uitam de mesajul predominant cum ca Dumnezeu e in NOI insine!
Textele antice sunt obsedate in a descrie puterea mintii omenesti reflectata si in descrierea de serii genetice si poate, de ce nu, de serii cu grad avansat de constientizare. Vedele vorbesc despre fluxul energiei mentale, Zoharul exploreaza natura spiritului mental iar Biblia e un studiu al mintii omului un studiu al celei mai sofisticate masinarii biologice create vreodata. Sunt desigur si informatii stiintifice codificate insa, si ce oare poti construi "fara instrumente si fara zgomot"? Care templu poate fi acela decat corpul? si ce ar putea adaposti decat mintea? Trebuie construit Templul Omului si nu Turnul Babel cum s-a facut pana in prezent. Chiar si forma arhitectonica a unei biserici aminteste de forma corpului uman si structura creierului. E vorba decidespre mintea care in stari de profunda concentrare si meditatie face ca glanda pineala sa secrete o substanta cu efecte tamaduitoare miraculoase. Este elixirul, fantana vietii fara de moarte, ambrozia, soma. Glanda este "ochiul" atoatevazator prin efectele sale.
Mintea poate sa dezvolte energii capabile sa tranforme materia fizica iar faptul ca particulele reactioneaza la gandurile noastre e un lucru demonstrat. Gandurile transforma lumea. Suntem facuti dupa chipul si asemanarea campului cuantic sau a energiei mentale - La minte, nu la trup..
Corecta directionare a gandului sau secventa gandului coerent cere exercitiu si invatare. A manifesta in intentie practica invataturilor antice necesita concentrare, incredere profunda si vizualizari multisenzoriale. Sa speram ca peste putin timp masa critica se va atinge iar valul se va ridica de pe mintile tuturor fiintelor aflate in suferinta.

Gigi2012

Eu as mai zice 2 cuvinte tot legat de codex alimentarius :)

Romania tocmai ce-a semnat ACTA, deci a intrat oficial pe lista de exterminare a Zeilor, si, sincer, cred ca ne-o meritam din plin. Deja se cultiva cereale modificate sub patente Pioneer (poate si altele, gen Monsanto) se pot vedea tablitele de la marginea drumurilor. Acestea se vor raspandi singure, si vor 'infecta' samanta buna. Atunci vor veni ei si vor zice: domne, folositi samanta fara patent, si ii vor baga in faliment pe agricultorii care inca cultiva cereale nemodificate. Acelasi lucru s-a intamplat si-n SUA, si acum SUA cultiva numai cereale modificate genetic. Efectul e vizibil (nu dupa cateva generatii, cum zice dl Moldovan, ci chiar in timpul vietii noastre). Din ce in ce mai multi americani sunt mega obezi, si studiile medicale din SUA arata o dependenta directa intre GMO-uri si multe dintre boli.

abyss

#394
Citat din: TVM din  11 Octombrie 2010, 22:31:38
Pentru mr, @biss ... si cine mai este interesat
http://www.twm.co.nz/ind3.html   Este foarte mult de citit si de invatat de acolo!
Domnule Toni, va salutam din cuantele forumului nostru.
Ne-ati oferit un link extraordinar de bun, am observat ca si pe alte forumuri faceati trimitere catre acesta dar acum accesul catre el este blocat. Ne puteti oferi o explicatie ori un alt link valabil?
Si poate un mic update la demersul dumneavoastra personal vizavi de Zohar?
Va multumesc anticipat, asteptam cu interes!

fiulploii


Xanadron

#396
Citat din: @biss din  17 Februarie 2012, 23:43:43
Domnule Toni, va salutam din cuantele forumului nostru.
Ne-ati oferit un link extraordinar de bun, am observat ca si pe alte forumuri faceati trimitere catre acesta dar acum accesul catre el este blocat. Ne puteti oferi o explicatie ori un alt link valabil?
Si poate un mic update la demersul dumneavoastra personal vizavi de Zohar?
Va multumesc anticipat, asteptam cu interes!

:D Din toate umilele mele cuante pe cit de trecatoare (dupa "Programul Terra" ) dar poate pe-atit de nepieritoare (dupa Programul Policilinicii Astrale :lol: pe care-o vizitez cam des in ultima vreme) il salut si eu pe dl dr TVM, cu aceeasi sperantza de revenire macar temporara a Domniei Sale pe topicul - dupa mine cel putin - cel mai interesant de pina acum.
Fiindca, rasfoind din nou astea 27 de pagini (dintre care, sincer vorbind, doar primele 7-8 mi se par realmente importante), nu m-am rezumat doar la acordarea a fro treijde Likes deloc tardive, ci mi-am reamintit si citeva chestii ramase cumva in suspensie.
O sa ma refer pe rind doar la ale mele, dar si altele ridicate de colegii @biss, mr sau altii ar merita poate oaresce reveniri ale ingeniosului autor.
Sa-ncep deci cu asta:

Citat din: Xanadron din  01 Octombrie 2010, 01:06:42[....]1. Impartasesc scepticismul constructiv al domnului Toni Victor Moldovan vizavi de comunicate nebuloase si deloc verificabile, de genul aceluia al profesorului Bursuc. Oricum, imi imaginez ca efortul enorm de documentare/prelucrare a datelor pentru noua editie a PT (2011) nu-i permite originalului autor al teoriei "seriilor genetice exploatabile de catre Triada Divina" :martiansmile: :evil: :-( si aplecarea catre studiul dovezilor paleoastronautice si/sau a "arheologiei stramosilor".
Domeniu fascinant tocmai din cauza ocultarii lui la toate nivelele oficiale - exemple-s destule, incepind cu scheletele uriasilor din Scaieni (unde nici n-ar trebui sapat DIN NOU prea adinc, da-s convins ca, daca cineva ar incerca "scurmarea" livezii respective, ar fi imediat oprit de autoritati - n.b. actual - stiu si ca posesia privata a respectivului teren ar impiedica explorari serioase, din 1001 motive, legate evident si de... identitatea posesorului. 8-)). Pozitia refractara a sefilor British Museum - de a respinge de ani de zile analiza ADN-ului oaselor de giganti din depozitele lor - e o dovada in plus a pozitiei oficiale "mucles, fraierilor"! :-D

Nu mai aduc acum in discutie conexiunea... mai mult decit vizibila dintre Zohar - Nephilimi ("Jidovii" din traditia romaneasca) si prezentza israeliana (v. elicopterul CH-53 prabusit vara asta) in Bucegi si MAI ALES in Muntii Buzaului.

2. Sper ca-n mult-asteptata viitoare editie a "proiectului Terra" sa fie totusi intr-adevar aprofundate/analizate afirmatii din Zohar - "Cartea Splendorii". Zic asta fiindca-s convins ca succintele extrase din interviu n-au intentia de-a fi exhaustive (mai sus, de ex., atributul "LAX" referitor la Refaimi nu-i deloc clarificat).

"73. Rabbi Chiya said, They were referred to by three names - Nefilim (lit. 'fallen ones'), Anakim (lit. 'giants'), Refaim (lit. 'lax ones') - and all of them lived long. First they were called Nefilim, the fallen, AT THE TIME THEY WERE DROPPED DOWN FROM HEAVEN. After they joined up with the females of human kind and had children from them, THE CHILDREN were called Anakim. Following that, when they continued to spread about the world and become lax, and let go of the WORLD above, they were referred to as Refaim.
 
74. Rabbi Yehuda said, Behold, it is written: "The shades (Heb. refaim). tremble" (Iyov 26:5) and "who also were considered Refaim as the Anakim" (Devarim 2:11). HOW CAN YOU SAY THAT "REFAIM" IS FROM THE LINGUISTIC ROOT OF LAX, WEAK? RABBI CHIYA said to him: The explanation is because those giants were from two sides, MEANING FROM AN ANGELIC SOURCE AND A HUMAN FEMALE SOURCE, AND WERE MADE more hopeless TO EXIST on the earth. Similarly, the Refaim that resulted and were born FROM ANAKIM WERE EVEN MORE DESPAIRING UNTIL THEY RELEASED THEMSELVES ALTOGETHER FROM THE ABOVE and were living long lives. When they became weaker, half their body became weakened AND DIED and half their body remained LIVING - SINCE THEY WERE COMPOSED HALF OF ANGELS THAT DO NOT DETERIORATE AND DIE, AND HALF OF HUMANS THAT DO EVENTUALLY DIE. When half of their body was deceased, they used to pick herbs from the field grasses, MEANING POISONOUS HERBS, swallowed them and died. Because they wished to kill themselves, they were called Refaim, or lax ones, SINCE THEY LET THEMSELVES LOOSE FROM LIFE. Rabbi Yitzchak said, They used to throw themselves into the great sea and drown, and they died. That is what it is written: "The shades (Heb. refaim) tremble; the waters beneath with the inhabitants thereof."


"Slabiciunea" (LAXity) stranie a Refaimilor (="umbre" in ebraica, ultima spitza aparenta a Nefilimilor, descendenti din Anakimi, spitza careia ii apartinea se pare si legendarul Goliat) descrisa in al doilea paragraf are aspecte, zic eu, cel putin stranii - si anume ciudata lor ambivalentza structurala (jumatate umani/jumatate angelici) ori tendinzta lor suicidara (prin ingerarea de plante toxice sau inecare)... atunci cind le murea "jumatatea fizica trecator-terrana"!!![...]

Unele lamuriri din partea stimatului Toni Victor Moldovan ne-ar clarifica deci poate si noua unele conexiuni mai mult intuite pe moment - noua, adica astora preocupati de aducerea la lumina a diverse "mici-mari detalii ocultate" cum ar fi ruinele ziggurat-ului :-o din M-tii Siriului, mormintele demult uitate de uriesi dintr-un sat de linga lacul de acumulare Siriu (p-asta n-o stiati, pun pariu ;) - nu-s insa simplu de re-gasit nici astea, ca si cele din Scaieni) ori presupusele sali subterane din aceaiasi munti ai Buzaului, la fel de neverificabil astupate/mascate zice-se de Secu prin '74 - cu locatie banuita doar de citiva pasionati, inclusiv de pe RUFOn.

Toate - lasate-n urma (IMHO, evident) taman de triada Nefilimi-Anakimi-Refaimi. 
Subterane care ar trebui in orice caz sa contina mai mult decit oseminte babane. Nu insa neaparat informatii si/sau "pupitre de comanda" de tip cinamarez cu cap de mort. :-P Posibil insa artefacte aflate inca "in adormire" si programate sa "invieze" curind... :roll:

Tema-i evident extrem de complexa - ca si motivatia ascunderii existentzei numitelor artefacte, cum se discuta deunazi si pe alt topic - si ipoteze-s destule de sedimentat la modul logic (excluzind totusi aberatii de genul "impreunarii biblice", adica fizice, a gigantilor Nefilimi cu fomeile noastre, oricit de... atletice ar fi fost ele acum 8-16.000 de ani). :lol:

Ar merita deci o revenire cu mai multe conexiuni pe temele astea - mai eficienta cred insa, o repet, in conditiile unor clarificari macar tangentiale venite din diverse directii - chiar si numai pe PM ori e-mail, de-oti crede ca-s prea "sensibile" deocamdata. 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

#397
Ma tot intrebam unde sa postez cele de mai jos si uite ca Xanadron facu un semn si se deschise calea  :lol:

Biblia crestina zisa Vulgata , in traducerea sa inexacta zice in Geneza , cap 2, 17  despre arborele stiintei binelui si raului. In Geneza cap 3 vers 3  si 5 este precizat ca acest arbore este in mijlocul paradisului si daca Adamu si Eva mananca din fructele lui , ochii lor vor fi deschisi - adica vor fi deshtepti si vor deveni aidoma zeilor care cunosc binele si raul.
Biblia evreilor tradusa dupa textul original de membrii Rabinatului din Franta este mai explicita si zice:
   Geneza 2, 9 : Dumnezeu-Etern facu sa tasneasca din pamant tot felul de arbori, frumosi la vedere si cu poame bune: si arborele vietii in mijlocul gradinii, cu arborele stiintei binelui si raului
   Geneza 3, 3 : Dar despre fructul arborelui care este in mijlocul gradinii, Dumnezeu a spus: Nu veti manca nimic, sub pedeapsa de a muri
                3,4 : Sarpele spuse femeii : Nu, nu veti muri deloc...
                3,6 : Femeia gandi ca arborele era bun ca hrana si placut vederii si pretios pentru inteligenta; ea culese fructul lui si il manca
Deci, Biblia zice ca in mijlocul paradisului , care are forma unui om cu mainile si picioarele desfacute   exista un fel de menhir falic viu; Paradisul fiind un loc de voluptate, in mijlocul lui este arborele vietii - simbolul falic si tot din paradis pleaca 4 fluvii :bratele si picioarele .
  Oare de ce Dumnezeu- seful laboratorului declara o piatra ca fiind tabu?
  Deci, Eva , pe langa un trup frumos are bun simt, temperament si geniu. Adamu e greoi in gandire si nu intelege nik - crudul adevar. Adamu nost' e inca in aleluia adica are fluturi in cap . Iar daca sunt preferate CS barbatesti din acest motiv  :-D atunci eu cred ca trezirea de care se vorbeste se refera numai la man fiindca women e deja treaza si asteapta rabdatoare  :wink:
  Si am o intrebare importanta - dupa a mea parere:
     Daca Sarpele vorbea, inseamna ca el - ca sa nu mai pomenesc de alte animale- avea o inteligenta cel putin la fel de dezvoltata ca a omului si mult mai bogata in experienta, el fiind creat inaintea omului. 
  Apoi , o similitudine in mituri : Eva pacatuieste cu un animal - Sarpele pentru a crea omenirea 
                                               Orejona pacatuieste cu un animal - Tapir pentru a crea omenirea
Consider ca in spatele notiunii de pacatuire se afla ceva foarte incifrat si foarte profund ce tine de originile omului , insa nu asa cum credem noi la acest moment .
Parerile mele..  :roll:

SLEAH19

Capitolul 7
Naşterea şi fărădelegile uriaşilor
Toţi aceşti Îngeri au părăsit cerul pentru a privi femeile ca să-şi aleagă dintre ele. şi ei au făcut dragoste cu ele. După aceea, ei le-au învăţat tot felul de taine, ca de pildă vrăjitoriile, descântecele, arta de a tăia rădăcinile şi creşterea pomilor.

Apoi femeile au rămas gravide şi au adus pe lume copii care au devenit uriaşi.
Crescând, ei au mistuit toată munca oamenilor, astfel încât aceştia nu i-au mai putut hrăni.
Atunci uriaşii s-au întors împotriva oamenilor pentru a se hrăni.
Apoi au alungat păsările, animalele, reptilele şi chiar peştii, ajungând apoi să se omoare între ei şi să-şi bea propriul sânge.
Atunci Pământul s-a răzvrătit împotriva acestor fiinţe netrebnice.

                   
                                                                        Cartea lui Enoh.

  Scrisa  Enoh astfel de lucruri în vremea în care nu era nici internet nici teoria conspiraţiei nici manipulare, căci doară  1 om dintr-un milion ştia citi.

Off Topic. Repet o părere personală , dacă dai la o parte dogma idioată din biblie sau apocrife, rămâne informaţia şi pentru cine doreşte să înlocuiască legea morală naturală, rămâne şi etica.

Dau un exemplu: Mă întrebam de ce profeţii din biblie nu folosesc în profeţiile lor perfectul simplu sau perfectul compus şi au inventat perfectul profetic , acele fostau,luatau, spusau,vândutul-au, urcatul-au pe cruce etc , deoarece  ei scriau sau vorbeau în prezent , la timpul trecut , despre lucruri care urmau să se petreacă în viitor.
  Poate fi aceasta o dovadă că atunci când profeţilor li se arătau sau vedeau aceste lucruri , ei erau cumva în afara spaţiului şi al timpului? Sau cum s-a mai scris pe undeva pe forum , trecutul , prezentul şi viitorul sunt compacte?
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Siberia

#399
   Ma intreb si eu cateodata de ce erau unii numiti prin mituri "cei decazuti", "cei ce s-au impotrivit Creatorului""titani", etc. Raman cu intrebatul si cu un iceberg in Oceanul Atlantic, iceberg care a scufundat alt Titan intr-o zona unde pe vremuri s-au scufundat bucati din insulele titanilor (noroc cu Carpatia care s-a aflat prin preajma sa mai salveze ceva)...
   Cand mai am o pauza de cafea ma intreb (fara a da citate din carti straechi) si de ce Sidonia si sidonieni (Fenicia nu Cydonia - Marte, dar mai stii ???) de ce muntele Hermon (Sirion, nu Siriu totusi) si de ce din nou "uriasi" (nu titani) cu aripi (nu pene) si cu abilitati si cunostinte "supraomenesti"...

Mai bine dorm, ca cine stie ce altceva ma mai intreb...
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Xanadron

#400
De acord cu toate speculatiile logice, dar si exclusiv teo-logice si/sau teo-retice :-D expuse acum si alte dati (chiar si de mine) prin diverse topicuri cu tenta religioasa, sfirsite de obicei cu "flames" - mai inevitabile ca alea ale Inchizitiei.

Mai clar: ce-as dori io acum ar fi contributii care sa poata avea implicatii practice.
Si mai clar: as vrea sa pot gasi macar un femur lung de de 1,666 m :lol: cu care sa sparg geamurile Academiei Romane!

Si sa pot veni cu dovezi macar circumstantiale ca posesorul respectivului ciolan era un Nefilim, Anakim sau Refaim. :roll:
Si ca "jumatatea angelica... razvratita" :star: inca persista-n ADN-ul nostru, chiar daca "blocata" cumva.
Iar pentru asta n-as mai avea totusi timp sa parcurg atent jdemiile de pagini ale Zoharului "full-options".

In rest, traiasca ipotezele cu menhire falice... mincate (coana Lilith :evil: are si ea sigur coada virita p-aici ;)), reptoizi parshivi etc!
Nu mai incerc deci nici macar demontarea simplista a aburelilor biblice (ex. aleatoriu: de ce oare Dumnezelea n-a prevenit "pacatul originar" plantind Pomul Cunoasterii aiurea si nu in Eden?).

Subscriu insa la concluzia colegului fiulploii: "in spatele notiunii de pacatuire se afla ceva foarte incifrat si foarte profund ce tine de originile omului , insa nu asa cum credem noi la acest moment." 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

panta_rh_ei

Hai sa-mi dau si eu cu presupusul(sper sa nu ma lovesc prea tare si sa doara  ).
Asadar si prin urmare in primele 5 zile Creatorul a facut Cerul/Pamantul/ Apele/Lumina/Intunericul/Animalele/Plantele si in ziua a 6-a a facut omul : « Si a facut Dumnezeu pe OM dupa chipul Sau ; dupa chipul lui Dumnezeu l-a facut ; a facut barbat si femeie » (Facerea, cap.I/27) – PE PAMANT – adica pe tot pamantul fara sa plaseze omul undeva anume. Abia dupa aceea a sadit gradina in Eden( Facerea /cap.2/8)  si l-a asezat acolo pe om. Nu stim ce soarta a avut femeia pe care a facut-o o data cu barbatul , dar mai incolo – Facerea/cap2/15 – barbatul creat apare singur(si abia acum il numeste Adam) , el este asezat(pus) in Gradina din Eden  cu menirea ' s-o lucreze si s-o pazeasca' si cu porunca(data lui Adam) sa nu manance din pomul cunostintei binelui si raului, sub amenintarea cu moartea. Dar – ma intreb tot io – stia Adam ce-I aia moarte? Ca sa sa-I fie teama de ea?Pentru pomul vietii n-avea interdictie. De ce? Pomul vietii – zic io – era deja sadit in cele doua fiinte create initial .
  Vazand ca Adam e singur( parasit de prima femeie care probabil n-avea nevoie sa manance din pomul cunoasterii, si nu ne mai intrebam de ce) Dumnezeu a zis : « Nu e bine sa fie omul singur ; sa-i facem ajutor potrivit pentru el » si asa a aparut a doua femeie pe care a numit-o Eva, din coasta lui Adam, ca ajutor si nu ca pereche/completare.
Adam ascultator si temator n-avea probabil nici un gand sa manance din pomul cunoasterii, aceasta Eva facuta din Adam nici atat si cum Dumnezeu nu cred ca voia sa ramana creatia sa la conditia de sclav truditor , pe prima femeie creata n-a reusit s-o convinga sa se reintoarca la Adam( ca pereche/completare/stimul) a recurs la metafora sarpe pe post de ispita.
  Pomul cunoasterii a fost amplasat in mijlocul Gradinii(si avea cred cele mai frumoase si apetisante roade) tocmai pentru a fi'gustat '( @ xanadron – Dumnezeu a prevenit pacatul originar prin asta, zic io) ;  ca Biserica face din asta 'pacatul originar' e alta veste-poveste care nu se potriveste deloc si nu are nimic de-a face cu intentiile Creatorului in fata caruia tocmai a nu manca din pomul cunoasterii reprezenta pacatul capital.
  Paradisul si voluptatea , metaforic vorbind, se obtin tocmai prin cunoastere ; ca noi le identificam cu placerile fizice este alta poveste.
  Menhirul falic viu din Eden  reprezenta una din radacinile pomului vietii ; cealalta radacina lipsea , era plecata pa-pa cu prima femeie creata.
Mai peste tot sunt reprezentate aceste simboluri ale pomului vietii : obeliscul(este o columnă verticală de piatră, care se termină cu un vârf piramidal.) si cupola
(uterul) asezate la oarece distanta una de alta aratand ca viata nu –si poate trage seva decat din aceste doua radacini iar calitatea vietii depinde de radacinile initiale ale creatiei : primul barbat si prima femeie .


  @ xanadron : Si ca "jumatatea angelica... razvratita"  inca persista-n ADN-ul nostru, chiar daca "blocata" cumva. – nu cred ca –i blocata intentionat de cineva ; blocajul/reprimarea vine din partea noastra.
 
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

Xanadron

#402
@panta_rh_ei, cu scuze pentru neprogramata intirziere a raspunsului:

Posibila si ipoteza autoblocarii presupusei zone de ADN a "jumatatii angelice razvratite" - nuantzata totusi dupa umila mea opinie sub forma dificultatii deblocarii ei in lipsa eforturilor proprii considerabile de resetare a intregii noastre perceptii exterioare, dar si interioare a "nevazutelor" si/sau doar a... intuitelor. :roll:

Zic asta insa nu doar fiindca stimatul TVM ne sugereaza ca pe "pastori" nu-i coafeaza deloc o turma razvratita si implicit constienta de realele ei resurse, ci mai ales fiindca legaturile dintre subdiviziunea asta galactica de "kapo-ET":martiansad: (carora li se permite-n definitiv Mai de Sus sa ne "administreze") si clica adjunctilor lor umani devin (parerea mea) pe zi ce trece mai evidente.

Chiar daca procesul secvential de modelare/hibridizare genetica la care-am fost clar supusi de-a lungul istoriei nu cred nici acum ca-i intocmai asta pe care-l diseca TVM in "Programul Terra" si tine mai mult de un program de testare dura derulat simultan c-o upgradare continua, ce-ar putea fi numit fara teama de-a gresi prea mult "shuturi cosmice-n fund & pasi inainte" :-D.
Pe-o scara evolutiva care s-a si rupt se pare sub noi de citeva ori in decursul mileniilor.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Tayka

Citat din: Xanadron din  25 Iulie 2012, 19:00:23


Zic asta insa nu doar fiindca stimatul TVM ne sugereaza ca pe "pastori" nu-i coafeaza deloc o turma razvratita si implicit constienta de realele ei resurse, ci mai ales fiindca legaturile dintre subdiviziunea asta galactica de "kapo-ET":martiansad: (carora li se permite-n definitiv Mai de Sus sa ne "administreze") si clica adjunctilor lor umani devin (parerea mea) pe zi ce trece mai evidente.
Eu n-aş da vina pe,,păstori''pentru faptul că unele oi mai jmekere exploatează turma dându-se drept ,,adjuncţi umani ai păstorilor''.Şi asta pentru că aceştia(păstorii)nu au nevoie (şi mai mult ca sigur că nici nu au voie) să,,angajeze''la fermă..oi.Doar pe la puşcăriile umane se mai pun păzitori din rândul deţiniţilor.Dacă vom înţelege însă motivaţia reală a creaţiei şi vom cunoaşte pe deplin rostul zidirii ei,dacă vom înţelege măcar o fărâmă din sensul lumii LOR,dacă vom ţine cont de faptul că EI,ne-au asigurat la început toate cele necesare unei lumi,atât fizic cât şi spiritual,ne-au mai asigurat şi liberul arbitru,şi neamestecul total în mersul lumii noastre,atunci vom constata că am greşit aruncând anatema asupra LOR.Căci ei asemeni unui bun fermier,nu doresc să arunce cu ierbicid sau azot prin plantaţie,(fiind probabil mai naturişti  :lol:),ei adună totul,şi grâu,şi buruieni la un loc.Deabea în ,,combina de treierat'' se despart cei buni de cei ..nebuni.Până atunci însă ori cât am striga şi protesta,nu vom putea fi auziţi,pentru că aşa e rostul acestei lumi,şi ca atare va trebuii ca să ne obişnuim cu ideia...
Iar faptul că unii sântem stăpâni şi alţii sclavi,probabil că face parte din exerciţiile vieţii..Probabil însă că cei bogaţi,atârnând mai ,,greu'',nu vor putea ,,decola'' prea uşor şi vor rămâne mai mult pe aici.. :evil:
Faptul că te interesează mersul acestei lumi,pare a fi o pacoste pe capul tău,căci văzând cum alţii în această lume,,huzuresc'' ducând o viaţă de lux,iar alţii le permit,ba chiar sânt foarte mulţumiţi cu ce li se aruncă sub masă..iar dacă acestora vei încerca să le arăţi realitatea,fie nu te înţeleg,fie te înţeleg greşit şi atunci poţi avea mari probleme.. :x.Există însă o ,,prostime'' aparte,ea se numeşte genii,elită..aceştia realizează adevărul acestei lumi,şi ca atare nu se pot acomoda în ea.Unii se vând pe bani mulţi...iar cei care ,,investesc'' în ei învaţă câte ceva şi astfel se nasc geniile răului,aceştia adunaţi în clanuri şi organizaţii oculte,adună puteri economice uriaşe,cu care vor să abată,,turma''dela drumul ei,dându-se drept locotenenţii LOR,deşii în realitate sânt şi ei doar nişte simpli muritori.cocoţaţi vremelnic în vârful piramidei. :wink:-NEGLIJEAZĂ-I ! şi poţi devenii fericit.altfel poţi avea mari probleme... :roll: :fullmoon:
- Părerea mea.. :planet:

Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Xanadron

#404
Spre deosebire de altii, eu ramin la parerea ca EI, Creatorii :martiansmile: au avut (de-acum 2-3 milioane de anisori), au si vor mai avea inca nevoie si de "executanti" umani, pe linga furnicarele de Mici / Mijlocii / Mari Gri :moon: :-) cu diverse grade de autonomie, dar subordonati in principiu unor strategi ET globalisti, cu gindire nu neaparat "umana".

Clar insa ca nu toate "curelele LOR de transmisie" stiu exact pentru cine anume lucreaza sau care-i agenda de ansamblu. Nici macar eu n-o stiu precis - culmea, nu-i asa? - :-D dar o idee generala tot "am prins" cred eu si-o s-o sustin curind sub o forma mai detaliata (chiar daca o minte sintetica ar putea-o recompune partial din... circa un sfert din postarile mele de-aici, inevitabil rezumative si incomplete).

Pina la urma nici TVM nu sustine ideea "gradinarilor aroganti in izolarea lor divina", din simplul motiv ca cineva UMAN a trebuit sa aplice "pe teren" macar legile castelor/non-hibridizarii, cunoscind (in niciun caz prin cercetari proprii) unele date sifonate criptic prin Zohar, Biblie si alte scrieri asa-zis "sfinte".

In continuare nu-s totusi deloc de acord cu concluziile "Programului Terra", chiar daca unele din interpretarile genetic-tehniciste ale ingeniosului TVM sint veridice.
SCOPUL aplicarii manipularii genetice evidente a oamenilor de-a lungul istoriei (oricum diverse, in functie de beneficiarii finali ai fiecarui program separat) imi pare insa unul ceva mai putin simplist si NU strict de genul relatiei "fermier-turma".  Chiar daca turma pare sa fie lasata  sa zburde-n voie pe tapsanele existentzei, cu liberul arbitru-n buzunare (nici asta nu mi se pare insa 100% adevarat).

Sintem in orice caz mult mai complecsi - nu doar fizic - decit ar cere-o "abatorizarea" asta primitiv-repetitiva a CS-urilor, lasind acum deoparte multe alte contradictii analizate si de alti colegi mai isteti de-a lungul topicului. Din care cea mai importanta mi se pare falsa teorie a presupusei terminari a "programului"- bulibasit :lol: cica cu schepsis cristic acum 2.000 de ani - in conditiile-n care sintem 7 miliarde deja pe Pamint si reincarnarile continua bine-mersi (inclusiv a unor suflete migrate aici de tare departe...) :planet:

P.S. - strict la postarea stimatului Tayka: Chiar ma bucur cind am mari probleme. :-D Altfel ar insemna ca accept "Tacerea mieilor".
Continui deci sa cred ca mi le-am autoprovocat cumva cu folos evolutiv si-n regimul trecut, si-n asta - desi, asa cum bine spuneai, nu prea s-ar merita decriptarea realitatii pentru cei maxim 0,1% care incearca la modul vag macar s-o inteleaga (OK, pe RUFOn e mai mare un pic procentul).
Chiar daca prin cloaca asta mioritica (cu exceptii notabile totusi) nu se-nghesuie nimeni sa cumpere idei care nu se-ncadreaza la capitolul manglelilor profitabile, zic deci ca profitul eliberarii din plasa iluziilor - si-a cercului vicios al reincarnarilor poate - e singurul valabil si merita orice riscuri. 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/