Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Interviu in exclusivitate pt. Rufon - Toni Victor Moldovan

Creat de Urban, 30 Septembrie 2010, 11:12:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

TVM

Buna seara! Am crezut ca ati aruncat de mult PT la gunoi, dar vad ca discutia continua. In ceea ce ma priveste pot sa emit pareri numai despre teorii, evenimente sau carti - texte  pe care le-am citit. Eu nu as intra niciodata in polemica intr-un subiect pe care nu-l stapanesc sau mai mult, de care nu am habar. Tocmai de aceea am considerat inutila discutia noastra pe tema PT, pe care multi dintre Dv se dovedeste ca nu l-ati citit sau in cel mai bun caz l-ati frunzarit avand dinainte o parere bine formata, decisiva in judecarea aspectelor abordate de carte. In acesta situatie discutia noastra a devenit sterila, de multe ori nepotrivita chiar, incapabila sa produca ceva pozitiv, nou, constructiv, . PT nu este o lectura obligatorie pentru nimeni, ci doar pentru cei ce doresc o dezbatere inteligenta pe tema lui. PTdezbate teme destul de concrete. Daca doriti sa discutati despre astral, creatori universali, forte divine, fiinte supreme impartite in mii de bucatele galactice ... puteti s-o faceti cu altcineva mai potrivit. In sfarsit, revin doar cu mici raspunsuri la intrebari care vad ca au aparut intre timp.

Raspuns pentru @biss


1. Care este dpv al PT din biblie si zohar explicatia pentru RH negativ al unora din noi. ... Nu m-am gandit la asta pana acum. Aceeasi intrebare s-ar putea pune pentru in ceea ce priveste existenta mai multor grupe sanguine. Pe Terra exista o variabilitate genetica destul de mare , de la rasa la rasa si chiar in cadrul aceleiasi rase , evident ceva mai restransa. Antigenii prezenti in sange sunt cu multi mai multi in jur de 15 antigeni importanti dar principalii antigeni care au importanta imunologica cu adevarat pentru a stabili compatibilitatea sunt cei din sistemul AB0 si RH. Diverse rase au diverse procentaje populationale de de grupe A,B,AB,0 ca si diverse procentaje de RH. In logica celor afirmate in PT, cred ca numarul de antigeni initiali prezenti in sangele extraterestru de acum milioane de ani a fost cu mult mai mare , dar el a fost redus odata cu simplificarea genetica a decurs din diecare nou program, noua sarja de extrateresti  - respectiv noua sarja de culturi umane. Suntem .... destul de simpli; poate ca noul program va fi cladit fara sistemul RH. Un alt lucru  mi s-ar parea interesant si anume un studiu genetic al pe aceata tema al fiecarei familii originale dintre cele 12 familii ale lui Israel. Ar fi singura posibilitate sa se traga vreo concluzie cu privire la  grupurile de familii care sunt RHpozitive si in cazul acesta se poate urmari traseul genelor respective  in PV . Nu avem de unde sa stim daca antigenul tespectic (energetic - bineinteles este "spalat" in PV sau nu si daca nu , care ar fi valoarea sa in contructia unei fiinte extraterestre. Cum spunean, Rh-ul este numai unul dintre antigeni si nici macar nu stou daca merita o discutie mai dezvoltata. In mod sigur am sa recitesc "standardele" din Zohar si am sa fiu atent daca exista ceva de care sa ma leg in aceasta problema.

2. Sunt exemple de linii genetice care prezinta interes si in ziua de astazi creatorilor. Se regaseste acest lucru incodat in Zohar?

Zoharul se ocupa stict de perioada Vechiului Testament. Este o analiza amanuntita a fiecarei bucatele de Vechi Testament, respectiv o analiza delatiata a programului genetic al poporului evreu ca si o prezentare extrem de detaliata a evreului energetic standard. Are capitole care se numesc chiar standarde. Raspuns: Zoharul nu anunta vreun interes al creatorului programului evreu pentru populatia actuala evreiasca, ci insista asupra pastrarii structurii genetice create de Ei propriului program. In viziunea mea actuala populatie evreiasca este destul de amestecata, daca nu cu alte neamuri, atunci  intre ei insisi, fapt mai putin grav pentru un program genetic ... doar la prima vedere, caci in realitatea LOR este  EXTREM DE GRAV.  Si aici as putea sa fac o comparatie ca sa fiu bine inteles. Programul indian spre exemplu a fost impartit in 4 serii numite caste. Supravietuirea programului  a constat in supravietuirea castelor orice amestec al castelor inseamna indepartarea hibrizilor respectivi din program. Tocmai de aceea hibrizii intre anumite caste au denumiri speciale si sunt hibrizi de ordinul 2, 3 etc care sunt supusi deprivarii de orice drepturi in societate si desconsiderarii totale. Fiecare casta este la fel de importanta , caci elemente genetice specifice fiecarei caste iua un drum aparte in PV indian. Lucrurile sunt explicate foarte clar in "cartea Legii lui Manu" . In acelasi mod cele 12 familii ale lui Israel sunt foarte bine definite din punct de vedere genetic, pentru Creatorul programului, chiar daca pentru noi este mai putin evident. Elementele genetice ale celor 12 familii iau cu o precizie matematicå cai separate in PV in grupuri de cate 3 familii, care  - aceste grupuri vor da elemente genetice celor patru fiinte mitice cu cap de om, leu, bou si vultur, respectiv lui Gabriel, Rafael, Michael si Nuriel , fiinte care la randul lor reprezinta colturile "tronului" pe care sta fiinta suprema  - "creatorul" - cel ce contine totalitatea elementelor genetice extraterestre. Aceste lucruri sunt incredibil de detaliate in Zohar si asta este menirea Zoharului  - si anume sa ne lamureasca cu privire la detaliile programului genetic.


3. Exista posibilitatea ca printre noi sa existe Creatori ce au imbracat corpuri umane? Un fel de ochi si urechi prezenti la fata locului? Daca da, e prezenta aceasta info in Zohar?

Da, de ce nu? Cred ca un spirit extraterestru poate lua o forma somatica relativ apropiata de a nostra, dar nu in totalitate. Mitul lui Iisus raspunde cel mai bine la aceasta intrebare - forma aproape umana in copilarie, forma modificata ceva mai mult in "tinerete" "adolescenta" - "ca un barbat de cam 30 de ani" - si forma somatica extraterestra la revenirea dupa cele 40 de zile de la rastignire. Daca ne gandim la celelalte rase... sunt informatii ca pe la Pentagon ar lucra si indivizi extraterestri... care trebuie sa aiba forme destul de ...umane ( interviu cu Bob Dean) .... Zoharul nu se ocupa cu astfel de informatii.



4. Care sa fie motivul incodarii in textele sacre a informatiei despre existenta unui PT? Sunt acestea necesare, si daca da atunci cui? Ati descoperit raspunsul in textele ebraice?


Raspunsul nu se aflå in textele vechi, ci trebuie sa-l aflam singuri. Parerea mea este ca deja facand pasi in stiinta , mai ales in geneticå, in biologie moleculara, dar si in fizica, arheologie, istorie, paleontologie, exista o multime de "imposibilitati" enuntate de stiinta oficiala. Textele vechi si decodarea acestora de tip PT ne ajuta in crearea unui raspuns mai coerent la intrebarile ce decurg din enormitatile enuntate de stiinta oficiala. In acelasi timp, cred eu, aceste raspunsuri si "trezirea" noastra la realitate creaza premizele necesitatii incheierii acualului program- din punctul LOR de vedere. Cu alte cuvinte, decodarea programului semneaza decizia de incheiere a lui - programul este distrus automat atunci cand germenii decodarii apar... iar chestia asta este fascinant de desteapta, zic eu...

5. Intentionati sa studiati si alte texte cum ar fi popol vuh, textele vedice etc. ?

Si cu acesta intrebare dovediti ca nu ati citit in totalitate sau cu atentie PT. In carte sunt extrase din Popol Vuh si din Vede...




abyss

Va multumesc mult pentru raspunsuri, apreciez timpul acordat.

Voi relua lectura de la inceput, si daca-mi permiteti voi da glas unor intrebari mici care nu numai pe mine m-au framantat. Desigur puteti raspunde sau nu daca asa considerati de cuviinta si nu v-ar rapi prea mult din timpul alocat studiului.


PS - deci exista totusi o lege nestiuta care v-a adus inapoi pe forum  :-). Va urez bun venit si rabdare cu hibrizii!

TVM

Raspuns pentru Lex

eh, yo stiu ultima oara ca TVM cand a fost intrebat de ce nu a scris si despre  LILITH in PT(ca doar si in ZOHAR scrie clar despre ea) el a tuns-o dupa forum si nu a mai dat nici un semn de atunci.poi ori ne insipram corect din Zohar ori nu ne mai insipram  

Inainte "s-o tund" de pe forum am raspuns la intrebarea privind asa-zisul personaj Lilit despre care afirm in continuare ca nu exista, caci nu cred in dracusori, zeite, ci numai in texte metaforizate . Raspunsul se afla la pagina 6 a acestei sectiuni si pana acum nu am vazut nici macar un comentariu adevarat la acel raspuns. Imi pare rau  pentru cei care mai cred in povesti cu zane si zeite ca le-am demitizat (poate) personajul.  Daca cineva este interesat cu adevarat sa aiba toate cele circa 30 de versete din cele 23 de volume de Zohar in care apare notiunea de Lilit, pot sa le pun eventual maine (acum sunt de garda) pe forum si le analizati singuri... poate tineti cont si de ceea ce am scris in raspunsul meu. Noapte buna!

Tzipi

Bine ati revenit pe forum ! Ma bucur sa va citesc din nou !
Ne puteti aproxima cand va fi gata cartea si unde o vom putea gasi de cumparat ?

Xanadron

Si pe mine ma bucura realmente revenirea atit de minutios-deductiv-inventivului autor printre noi.
Chiar mai era deci nevoie sa ne mai luminati :star: pe ici-colea in citeva puncte esentiale, domnule doctor!
In ciuda interventiilor uneori inadecvate ale unora care nici macar n-au deschis cartea Dvs.

Implicit astept si eu cu maxima nerabdare ultima editie a "Programului Terra" - desi o sa-mi fie la fel de greu sa incerc in continuare reprimarea reactiei cumva instinctive :roll: de respingere a totusi atit de.... plauzibilului scenariu dedus de Dvs. prin decriptarea in nota proprie a "metaforelor" din scrierile vechi.
Reactie nascuta nu din vreo convingere religioasa obsesiva, ci doar din sentimentul demobilizarii cam deprimante :| trait in urma lecturii interesantei lucrari - senzatie instalata insa abia dupa stingerea incintarii initiale provocate de satisfacerea "fibrei logice" a fiecarui om cu mintea intreaga, dar si cu minime cunostinte de pe tarlaua geneticii (sau macar cu rabdarea de-a le asimila pe cele prezentate in carte).

Indiferent de unele obiectii ce pot fi aduse si la capitolul asta - obiectii care tin insa, dupa mine, nu de aspectele "tehnice" ale plauzibilei strategii (dumne)Zeiesti descrise de dl. dr. TVM, ci doar de unele aparente inadvertentze de ordin general, exprimate  si de mine cindva p-aici - de ex.:

[...] ipoteza atit de minutios documentata a decriptarii semnificatiei genetic-ingineresti a "numarului Bestiei" 666 (toti omuletzii fiind insa... bestii dupa textele vechi studiate,  inclusiv evreii, nu?!) mi se pare deci si ea f. plauzibila. Chiar daca nu vad (nici aici) logica necesitatii imperioase a Zeilor  de-a lasa informatiile respective (fie ele criptate exclusiv pt. initiati) scrise-memorate in Zohar. In folosul cui? Al cobailor?! Cui prodest deci? Poate doar... dictaturii rabinilor, ca sa constientizeze motivele obligativitatii respectarii anumitor precepte specifice seriei lor genetice?!  
Asta-i doar una din intrebarile mele retorice inca nelamurite - pe linga motivele neclare ale aminarii timp de 2000 de ani a distrugerii actualei serii genetice impur-hibridizate ori a aparentei... plafonari a Zeilor intr-un "ciclu tehnologic" cam prea repetitiv, chiar daca banuiti ca el contine targetul atingerii unei simplitati genetice esentiale (specifice Spiritului Suprem - Atman) in atit de eficient-cinicul proces reproductiv ET. In care insa tovarasii zei  se pare ca n-au atins inca arta crearii de CS (Corpuri Spirituale - traduc pentru cei care se simt "agresati subliminal" de prescurtarile din PT...)


Poate ca si latura inevitabil un pic... orgolioasa :-P a structurii noastre intime nu se poate impaca nici cu aparentul caracter IMPLACABIL al "Programului din arealul PIG", ce pare sa nu admita exceptii pentru noi, "subiectii recoltati" - sau nu prea, in ultima vreme...
Nu mai aprofundez acum inevitabilele... limitari de viziune ale unei lucrari de peste 600 de pagini totusi - asta nu-i oricum o critica, :-D d-le doctor, fiindca ar fi fost practic imposibil sa integrati cumva comparativ propriile concluzii in tabloul extrem de vast al altor tentative de esafodaje teoretice pe teme existentiale "dincolo de aparentzele Matrixului".
Operatiune ce poate fi-n definitiv facuta de fiecare, in raport de convingerile proprii anterioare ("demolate" sau nu dupa citirea "Programului Terra").

Ca sa n-o mai lungesc prea mult (azi doar ;)): de faptul ca niciunul dintre noi n-o sa aiba vreun loc "rezervat" in PV ati reusit in orice caz sa ma convingeti - dar (numai) asta ar reprezenta cumva idealul fiintzei umane in genere? 8-)

P.S. (later edit) - de fapt fiintzelor evoluate spiritual ar fi fost mai bine spus - egal c-ar fi vorba de shamani, isihasti, sfinti, zen-budisti, guru yoghini etc.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

Pe firul deducþiilor colegului Xanadron, aº adãuga ºi eu câteva mãrgelute ieftine deºi nu am reluat încã lectura cãrþii, moment în care voi încerca ºi eu un modest aport cumva retoric.   

În primul rând nu înþeleg de ce rãzboaiele sunt considerate recoltãri intenþionate. Sau altfel spus, corpurile spirituale feminine nu au aceeaºi valoare? În fond durata scurtã de viaþa pânã nu de curând presupunea ca în fiecare secundã câteva suflete sã plece. Înmulþiþi asta cu totalul secundelor dintr-o zi ºi aveþi o imagine aproximativã de producþie pe 24 de ore.

Altã observaþie. Dacã în aceasta perioada de paroxism al hibridizãrii fiinþele umane au realizat decodarea Programului Terra, ºi al altor aspecte ce þin de fizica nevãzutului de ce nu ar cãpãta corpurile spirituale o valoare informaþionalã ºi mai mare? 

Citisem pe undeva cã evreii se considerã creaþia lui dumnezeu în timp ce restul ar fi creaþia unei intervenþii luciferice.... Cã doar e scris despre Cain cã avea pus un semn pe frunte pt a fi recunoscut de cãtre ceilalþi de pe terra... Dacã este aºa iar recipientul meu care genetic vorbind e identic cu al oricãrui om de pe pãmânt a fost fãcut de cãtre alþii fie ei luciferici.... atunci mã simt bine pt prima oarã. Prefer sã fiu un luceafãr meteor prin existenþã, liber ºi arogant decât oaia bolundã a lui YAH.   

Cu acestea închei deocamdatã, fãrã însã sã mã pot reþine a mã gândi la cât de rar ºi de râvnit este principiul masculin în acest univers încât fiinþe atât organice cât ºi anorganice cautã sã-l recolteze, aici pe tãrâmul nostru cât ºi "dincolo" printr-o bogãþie nelimitatã de mijloace care mai de care mai subtile.     

@Lex

1.Ce este Zoharul ?

Zoharul este o colectie de comentarii despre Torah, scrise cu intentia de a indruma oamenii ce au atins deja un nivel spiritual superior, spre radacina (originea) sufletului lor.

Zoharul contine toate acele stari spirituale pe care oamenii le traiesc (simt) pe masura ce sufletul evolueaza. La sfarsitul acestui proces, sufletele ating (ajung la) ceea ce kabbalistii numesc Gmar haTikun - "sfarsitul corectarii", cel mai inalt nivel al implinirii spirituale.

Pentru cei fara un anumit nivel spiritual, Zoharul pare o colectie de de alegorii si legende ce pot fi interpretate si receptate diferit de fiecare individ. Dar pentru cei ce au atins nivelul spiritual - kabalistii, Zoharul este un ghid practic pentru actiunile interioare pe care le poti face, pentru a descoperi stari de perceptie si senzatie din ce in ce mai adanci si mai inalte.

2.Pentru cine este Zoharul ?

Cum am mentionat in raspunsul 1, Zoharul a fost scris pentru oameni ce au atins deja perceptia spirituala. El contine relatari despre Rabbi Shimon Bar Yochai (Rashbi), cel ce a atins toate cele 125 nivele(grade) ale scarii nivelelor spirituale. Rashbi a descris toata aceasta cale spirituala si a numit-o Zohar (radianþã / stralucire, in ebraica).

Zoharul este construit astfel incat, doar cei ce au atins un anumit nivel spiritual pot beneficia de ceea ce contine. Inainte de studierea Zoharului, este necesara studierea altor texte care sa explice cum trebuie inteles corect textul din Zohar.

3.Cine a scris Zoharul si Cind ?

Comform kabalistilor, si cum scrie si la inceputul cartii, Zoharul a fost scris de Rabbi Bar Yochai (Rashbi), care a trait in secolele 2 si 3 e.n.. Exista pareri, in cercurile scolastice, ce sustin ca Zoharul a fost scris in secolul 11, de catre Kabbalistul Rabbi Moshe de Leon. Acesta acceptie a fost contrazisa insa de Rabbi Moshe de Leon insusi, care a declarat ca, cartea a fost scrisa de Rashbi.

In conceptia kabbalistica, intrebarea de ce a fost scris Zoharul, este mult mai importanta decat de catre cine a fost scrisa ea . Scopul Zoharului este de a fi un ghid pentru oameni, spre a atinge originea propriilor suflete.

4.De ce a fost ascuns Zoharul atata timp?

Zoharul a fost tinut ascuns timp de 900 de ani, intre secolele 2 si 11 e.n.,  atata timp cat cei ce ii detineau intelepciunea, intelegeau ca in vremea aceea, oamenii nu aveau nevoie de asa ceva si nu ar fi inteles continutul sau.

Abia in secolul 16 e.n. a aparut un kabbalist ce a explicat principiile de baza ale Kabbalah. Sfantul Ari, Rabbi Isaac Luria (1534-1572). Ari a sustinut ca din acel moment, Intelepciunea Kabbalah este pregatita pentru a fi dechisa tuturor.

Comantariile pe marginea lucrarilor lui Ari si Zoharului a aparut abia in secolul 20 - secolul in care am putut vedea izbucnirea dorintelor umane la nivelul istoriei. In acest timp, a aparut un spirit unic - acela al lui Rabbi Yehuda Ashlag (Baal HaSulam). Baal HaSulam a explicat Intelepciunea Kabbalah astfel incat generatia noastra sa poata intelege. Mai mult, Baal HaSulam a fost singurul kabbalist din secolul 20, care a scris comentarii despre Zohar si lucrarile lui Ari.

Asta nu inseamna ca nu au fost si alti mari kabbalisti inaintea lui, ci doar ca, lucrarile lor nu pot fi intelese asa de usor de studentii din ziua de azi. Popularitatea si cererea mare pentru Kabbalah de azi, da dovada de pregatirea generatiei noastre pentru a-i sorbi mesajul si de a intelege textele autentice, ce ne vorbesc despre radacina vietii noastre si cum sa o atingem.

@Lex

aici si link  http://www.kabbalah.info/ro/zoharul/5-lucruri-pe-care-ar-trebui-sa-le-stiti-depsre-zohar   Bun deci este o carte de COMENTARII despre TORAH unde la randul ei inseamna   http://en.wikipedia.org/wiki/Torah
Dupa mine Torah(Zohar) sau Biblia e aceeasi mancare de peste si  scopul e acelasi in Torah(Zohar), Coran, Biblie si RESTUL cartilor de gen si imi sustin ideea ca toate au fost copiate dupa miturile si legendele din SUMMER(adica acolo unde ''a facut ochii'' prima fiinta omeneasca) si toate's tot una numai ca este shimbat modul de ''vrajeala''. acum de ce as crede ce scrie in ZOHAR (pardon Proiectul TERRA) si sa nu cred ce scrie in Biblie cu toate ca scopul lor e acelasi numai ca ce chestie sunt modificate de atatea si atatea ori ca ma gandeam sa scriu si eu una. Domnul TVM se poate inspira din Biblie acum pt. nr 2 al PT unde si de aici poate reiesii o poveste de toata frumusetea legata de E.T vs oameni.Sau poate RESCRIU Zoharul dar cum imi convine mie dar vai stai ca Zoharul chiar asta este o adunatura de comentarii si povesti unele transmise chiar si pe cale orala. hmmm ...  :| 

padme

Mah @Lex, tu ai citit PT? Ca sa ne intelegem mai bine...

Xanadron

Citat din: padme din  20 Aprilie 2011, 15:42:03
Mah @Lex, tu ai citit PT? Ca sa ne intelegem mai bine...

Nu stiu de ce mai pui intrebari retorice, :lol: padme... fiindca-i clar ca @Lex n-a citit PM.
Spre deosebire de altii (ca @biss de pilda) care recunosc macar c-au citit-o doar partial, diverse motive (inclusiv unele reactii de respingere umoral-intima poate a teoriilor altfel f. plauzibile contzinute) impiedicindu-i sa duca la bun sfirsit lectura... voluminosului volum.
Dar au o pozitie mai putin ...ofensiva ;) vizavi de ideile cuprinse-n lucrare (fiindca si dl. dr. TVM sint convins ca-i f. constient ca nimeni nu are nimic personal de impartit cu domnia sa).

Stiu ca aspectul pur materialist al scrierii cartii asteia... monumentale-n toate sensurile n-a contat si nu conteaza deloc pt. dl. TVM, dar cred ca pina si cei mai acerbi critici ai PT - mai ales cei "urechisti" - :-D merita convinsi... s-o citeasca macar.
Inclusiv prin prezentza (nu neaparat zilnica, evident) a stimatului autor pe forumul asta.

In orice caz, imi permit sa remarc ca unele postari din ultima vreme au cam scazut nivelul discutiilor rufonistice (nu doar pe prezentul topic), dar ce sa-i faci?
Asta-i epoca democratiei internautice... :-P
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

rontzo

...hmm  Zohar-ul

...cred ca trebuie facute cateva precizari pentru cei care sunt mai putin avizati- altfel alunecam usor dar sigur in directie gresita
ceea ce am de spus acum - am aflat de la oameni eruditi si in tema, care m-au ajutat sa inteleg mai bine unele lucruri, dar totusi delicate in sinea lor daca nu ai aplecare spre asa ceva - sau- desi iti doresti sa fli nu esti inca pregatit pentru asta..

-Zohar-ul nu trebuie pus langa Tora, cu tot respectul... si vreau sa zic ca:
-In fapt cele doua lucrari "pereche" sun Kabbala si Zohar - si sunt carti destul de grele (si foarte aride pentru unii) 
-Ordinea pentru a ajunge la cunoastere- si poate si intelegere este: intai se citeste Kabbala, apoi Zohar-ul, si in cele din urma se citesc impreuna, pentru ca ele in fapt se completeaza una pe cealalta, desi nu sunt complementare
-Este de adaugat ca cele doua lucrari (ma feresc sa le numesc carti, pentru ca sunt mai mult decat asta) sunt traduceri din ebraica, si multi din cei avizati in domeniu spun ca s-a pierdut destul de mult din semantica originara prin traducere ( multi zic ca cele doua ar fi fost scris la origini in fapt in aramaica)
- Si nu in cele din urma, atat ebraica cat si aramaica au un alfabet fara vocale, legarea consoanelor fiind in sine o arta uneori
PS.. Si mai intai a fost cuvantul
Inca o data felicitari dlui Moldovan - si ma bucur ca ati revenit pe forum
Pentru  ceilalti co-forumisti:
Cel putin cartea dlui este scrisa in romana- iar pierderea de continut semantic este zero ! :p
Poate ca multi nu sunt de acord cu unele lucruri din carte- se ma intampla ! ( dar daca este chiar asa ?)
..Cert este ca PT incita chiar daca unele aprecieri pot parea /sau sunt uneori subiective
Eu apreciez sincer PT atat cu calitatile si defectele ei - ganditi-va numai cat va ia sa cititi pana la capat Kabbala si Zohar, sa nu mai vorbim de celelalte

Sa auzim de bine

padme

Citat din: Xanadron din  20 Aprilie 2011, 16:06:22
Nu stiu de ce mai pui intrebari retorice, :lol: padme... fiindca-i clar ca @Lex n-a citit PM.

Citat din: @Lex din  20 Aprilie 2011, 17:30:57
nu si nici nu vreau  :-)

Pt ca este vorba de dat cu parerea cu privire la niste chestii care nu se cunosc - nu e vorba de vreo obligatie in sine de a citi cartea!

Citat din: Xanadron din  20 Aprilie 2011, 16:06:22
(fiindca si dl. dr. TVM sint convins ca-i f. constient ca nimeni nu are nimic personal de impartit cu domnia sa).


Asta ar fi chiar culmea! Tre' sa intelegem ca fiecare are dreptul la propria opinie, putem sa aderam la ea, sau nu! Unii macar au  curajul de a scrie o carte...Pe de alta parte, in momentul in care te decizi sa-ti exprimi public teoriile, credintele, ideile, samd, esti destul de constient ca te supui criticii, asa ca e un risc asumat, as zice.

@Lex

 ce nu inteleg e de ce se tot vrea sa se arate cu adevarat ca nu suntem decat niste biete ''seminte'' ce asteapta sa fie ''recoltate'' dupa ce expira ''costumul''. vad ca nu prea deranjeaza pe nimeni situatia(nu ca ar conta) sau macar nu incearca sa aduca contra argumente macar,ca poate nu e asta ADEVARUL ADEVARAT. eu unul nu vreau sa inghit asta si sa traiesc pe pamantul asta cu gandul ca de fapt ce drq :P  mai pierd timpu p'aici daca oricum o sa ajung sau nu in marea ''ciorba'' din care o sa fie alcatuita  spiritul unui ''baiat'' din asta . chiar asta e scopul nostru nenorocit pe planeta asta? dupa ce murim aici game over ?!?  restart or delete game?!! ca ce chestie ''The Big Boss'' ia inzestart pe ''baietii'' astia cu capacitatile si drepturile astea si pe mine nu?si daca au facut-o fara acordul Lui de ce nu se iau masuri? bun sa o luam pe calea evolutiei cum e de asteptat ca asa o sa zica lumea aici, bun au ajuns la nivelul asta la care sunt si ca sa vezi au creat 'jocul' numit PT. cu ce drept ''ei'' nu ma lasa pe mine fiinta omeneasca(spirtul meu) sa evoluez si eu la randul meu si se baga in treaba Bossului, ''ei'' reincarnundu-ne mereu pe planeta asta, iar  daca ajung la un anumit nivel de evo sunt printre partile bune care ajung in ''ciorba'' si astfel in final intr-un e.t d asta. ?!?!  acum o sa zica lumea poi atunci sa traim la maxim ce mai ramane din viata ca oricum tot aia e. parerea mea e sa apasam the RED button si gata ca oricum suntem pierduti.  :-)

@Lex

dl TVM  a spus ca EL nu crede in dracusori , zeite si alte dracii din astea.Poi cum vine asta frate ? acum vorbim din propriul punct de vedere in ceea ce priveste ZOHARUL in ceea ce priveste problema cu LILITH??? daca dlui Moldovan nu ii convine ca intra Lilith in scena pt. ca nu crede in dracii d-astea inseamna ca ea nu EXISTA?!?!?!? :? :?  dupa cum am mai zis ''ori ne inspiram cum trebuie si bagam toti ''jucatorii'' in hora ori nu ne mai inspiram''. poate asa i-a convenit stimatului ca ''da'' mai bine la public PT fara  stimata LILITH neinvitata in joc care din pacate eheee daca 'bagati' un search pe sf guagal e plin Netu de articole si imagini despre prea cinstita, ADICA nu prea cred ca Lilisor asta a fost doar imaginatie si fantezie.asteptam poate in PT2 primeste si ea o invitatie, sa vedem atunci distractie.  :-)

Xanadron

Hei, no more flames, boys!!! :lol: - and girls, fiindca am impresia ca stimata coforumista Tzipi nu-i vreun tzintzar, ci o... efemerida care bazaie departe, dincolo de Marea Baltoaca (serios acum, Tzipi sint convins c-a citit PT, si cu maxima atentie inca).

Citat din: @Lex din  20 Aprilie 2011, 19:01:14
vb lu' @biss tzipisor mai bazaie putin si poate termini PT de citit si imi spui care e concluzia. e JENANT intr-adevar sa crezi orbeste in ceea ce altii au scris pt. a mai lua o bucata de paine in plus.  :-(    

Vad oricum ca @Lex, in entuziasmul sau... luciferic de distructiv parca, :evil: nu-l crede nici pe TVM si nici pe mine apropo de realitatea afirmatiei ca (citez) "aspectul pur materialist al scrierii cartii asteia... monumentale-n toate sensurile n-a contat si nu conteaza deloc pt. dl. TVM," (fiindca oricine o poate gasi pe scribd. - ce alta dovada mai vreti? :roll:)
De fapt, inclin sa cred ca nici macar ce-am scris n-a citit (mdeh, clar ca scriu nepermis de mult p-aici si mesajele se dilueaza cumva). :roll:
Implicit, ma indoiesc sincer ca... orice lectura de +600 pagini ti-ar putea fi recomandata, @Lex... ;)

Gata - ies acum, dar o sa mai revin pe tema "Lilith" (care ma pasioneaza oarescum si apropo de care am o opinie usor diferita de a stimatului TVM). Repet insa: disputa asta colaterala cred ca nu-si are rostul, fiindc-o dam in oximoroane in final - ce-i de fapt asa imbirligat-nebulos :-P in a pretinde cuiva doar comentarea unor idei cunoscute in prealabil?! 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/