Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cum credeti ca vom ajunge in 2012 ?

Creat de OzN_HunteR, 19 August 2010, 23:30:57

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ce se va intampla cu soarele ?

Nimic
Vor avea loc erupti Minore
Vor avea loc erupti Majore
Va exploda
Va tranmite informatii catre mintile noastre

OzN_HunteR

Fac acest vot pentru a putea vedea viziunea vizitatorilor nostri de pe forum in viitor, sa vad ce parere au iei !

Ce cred eu ?

Nu stiu exact dar de bine nu e. De ce ?

1 Tornada de foc : http://stirileprotv.ro/foto/tornada-de-foc/60439134
2 Inundatii devastatoare in China. 1300 de oameni, disparuti http://stirileprotv.ro/revista-presei-inundatii-devastatoare-in-china-1300-de-oameni-disparuti.html
3 Trei cutremure, produse in Marea Neagra  http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/trei-cutremure-produse-in-marea-neagra-sambata-seara.html

Sa va vad..... Unde se ajunge de " Terra " !?
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

Luda

vom ajunge mai saraci :)
si asta e realitatea!

romulus

Alt post tv n-ai gasit decat p'ala cu nenorocirile&crimele  de la ora 17 si de mai apoi?
Dupa aia, in fiecare zi e apocalipsa si vei vedea ca - dar sigur, sigur, vei vedea -  2012 va fi o binecuvantare!
Stiu sigur ca postul ala va da faliment, pentru ca proprietarul - unii de prin americuta care-si zic CIA - vor fi si ei in rahat pan'la gat  :evil:
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

GabyS

Se vor intampla multe inainte si dupa 2012... dar vom trece peste
Nu este bine facut sondajul, sunt doar optiuni limitate...
Numai bine!

Guest

Citat din: romulus din  20 August 2010, 10:53:19
Alt post tv n-ai gasit decat p'ala cu nenorocirile&crimele  de la ora 17 si de mai apoi?
Dupa aia, in fiecare zi e apocalipsa si vei vedea ca - dar sigur, sigur, vei vedea -  2012 va fi o binecuvantare!
Stiu sigur ca postul ala va da faliment, pentru ca proprietarul - unii de prin americuta care-si zic CIA - vor fi si ei in rahat pan'la gat  :evil:
Am zis !
Da, s-au tampit toate televiziunile, de-aia nici nu ma mai uit la tv, il am in camera degeaba. Numai crime, violuri, sinucideri, accidente si alte bullsh*t-uri. Nici restul familiei nu se mai uita, si ma bucur :-D. As vrea sa dea faliment TOATE televiziunile ca asa de rau au ajuns! Si bineinteles 90% din presa scrisa.

Ontopic: Cred ca va fi o schimbare, in ce sens nu stiu. Insa nu ma mai ingrijorez, si nici nu-l astept ca pe un mare eveniment. Pur si simplu va veni, si ce s-a intamplat pana acum se va mai intampla poate la scara mai mare.

Tayka

Eu consider data de 21 dec.2012 ca pe o mare sãrbãtoare;împlinirea marelui CICLU(ANUL MAYA) în rest nimic deosebit,schimbarea climei ºi implicit nenorocirile nu cred cã vin de acolo ci din cauza soarelui care nu poate fi controlat nici mãcar de EI,aºa pãþesc toate civilizaþiile de suprafaþã,care se expun ºi depind în întreaga lor viaþã de soare.Viaþa va evolua(dacã nu se va stinge)în continuare în adâncuri(ex.Shambala),apoi în spaþiu(ex.Nubiru)ºi asta pentru cã iatã a venit ºi rândul Terrei sã nu mai poatã susþine biosferã,aºa cum de fapt au pãþit ºi toate suratele ei,mai puþin Venus.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

adrian75

Temperaturile foarte ridicate din vara asta arata ca ceva mai neobisnuit se petrece in soare,insa nu cred ca sfarsitul lumii va fi in 2012,anul 2012 este de fapt o mina de aur mediatica de pe urma careia,unii au facut bani frumosi...si inca mai fac. Sant curios,ce alte teorii senzationale vor mai dezvalui acesti oameni in....2013 :wink:

OzN_HunteR

Atunci cum explici expozile solare ce au avut loc in ultima vreme ?

Fata de aceasta furtuna, eruptiile de saptamanile trecute par o simpla gluma. Potrivit astronomilor de la NASA, unda de soc care ar urma sa loveasca Pamantul in 2012 sau 2013 va avea forta a 100 de milioane de bombe cu hidrogen.

Botezat deja Tsunami solar, fenomenul asupra caruia NASA a avertizat inca de acum patru ani este produs de schimbarile ciclice din evolutia Soarelui. Si cum omenirea a devenit tot mai dependenta de tehnologii, ea a devenit si vulnerabila la orice "stranut" al astrului care ne da viata.

Asta pentru ca unda de soc va lovi campul magnetic al Pamantului ca o adevarata rafala de bombe atomice. Din aceasta cauza si superbele aurore boreale vor deveni vizibile dincolo de zona Cercului Polar. Asta e partea frumoasa. Insa "impactul major se va produce asupra retelelor de electicitate. Vor fi pene masiv de curent, ne vor trebui ani intregi sa ne revenim", spune astronomul Daniel Baker.

Amatorii de scenarii apocaliptice s-au si grabit sa faca legatura intre anuntul astronomilor si sfarsitul lumii, prezis de calendarul mayas cu secole in urma. Ceva mai cu picioarele pe pamant, economistii sustin ca eruptiile solare din 2012 ar putea costa omenirea 1-2 miliarde de dolari.

http://<object%20width="420"%20height="376"%20style="display:block;%20margin:0%200%205px%200;"%20><param%20name="movie"%20value="http://stirileprotv.ro/bin/player/embed.php/Cbqgqy/mC6SpVrPxZ/KyBxKqEc8Rgq9UeL4MlmJCN9I="></param><embed%20src="http://stirileprotv.ro/bin/player/embed.php/Cbqgqy/mC6SpVrPxZ/KyBxKqEc8Rgq9UeL4MlmJCN9I="%20type="application/x-shockwave-flash"%20width="420"%20height="376"%20allowfullscreen="true"%20allowscriptaccess="always"%20></embed></object><div%20style="display:block;%20width:420px;%20font-family:Arial,%20Helvetica,%20sans-serif;%20font-size:12px;%20text-align:center;"><p%20style="margin:0;%20padding:0;"><a%20href="http://stirileprotv.ro/stiri/international/pamanteni-universul-ne-pregateste-ceva-o-furtuna-solara.html"%20title="Pamanteni,%20universul%20ne%20pregateste%20ceva:%20o%20furtuna%20solara!"style="color:#000000;">Pamanteni,%20universul%20ne%20pregateste%20ceva:%20o%20furtuna%20solara!</a></p><p%20style="margin:0;%20padding:0;"><a%20href="http://stirileprotv.ro"%20title="StirileProTV"%20style="color:#000000;">StirileProTV.ro</a></p></div>

Sursa http://stirileprotv.ro/stiri/international/pamanteni-universul-ne-pregateste-ceva-o-furtuna-solara.html

A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

Xanadron

#8
Hmmm... impletirea evenimentelor trecute, prezente si prezumate din aria controversatei paradigme "2012" pare sa aiba totusi o logica ceva mai complexa decit o simpla "telenovela galactica". :lol: Careia multi se grabesc sa-i scrie finalul in devans - unii, din simplul entuziasm naiv al sperantzei in definitiv general-umane a "salvarii venite de Sus" (carora le putem zice pozitivisti noncataclismici) si altii - hipercataclismici, de multe ori manipulati si chiar interesati in mod direct in scopul mentinerii unui climat global de frica.
Din 1001 motive, pe care n-are rost sa le mai puricam aici. Personal, prefer o pozitie mai putin transhanta in vreun sens. Si nu doar fiindca noi, oamenii, nu putem oricum pune vreo frina :-D Soarelui.

Clar ca CME (Coronal Mass Ejections) sint de domeniul evidentzei, dar nimeni nu stie totusi cu precizie absoluta care va fi intensitatea urmatoarelor "convulsii solare". :roll: Fiindca au mai fost prin 1850 unele babane, dar se stie ca pe vremea aia dependentza de electronica/electricitate a umanitatii era nula.

Tot ce stim in prezent e faptul ca Soarele acumuleaza un gen de "tensiune magnetica" imensa in cicluri de o durata inca imprecis definita (12-13.000 ani), din cauza defazarii miscarii de comutare a polilor magnetici (zona polara, unde miscarea de rotatie completa are loc la intervale de cca 36 zile) cu cea de rotatie propriu-zisa - mai lenta, de cca 25 zile la nivel ecuatorial-solar, din cauza influentzei momentului gravific al planetelor asupra Soarelui, dar si a compozitiei plasmatice a lui. In fine, ce-am scris aici e poate un pic simplificat, dar descrie totusi esentza fenomenului.

Inclin deci sa dau dreptate acelora (citati de Tayka de pilda) care sustin ca momentul cind Terra nu mai poate sustine biosfera "de suprafata" vine ciclic si implacabil, dar nu iau totusi de bune datele precise, inca imposibil de prevazut. Stiintific cel putin, fiindca paranormal-RV o fi posibila si predictia asta.

Evident ca asta-i doar parerea mea, destul de  relativista :-P aparent, insa influentata si de diverse recente aparitii ciudate a unor imense... hai sa le zicem "OZN-uri solare", care ar putea reprezenta un gen de contramasuri galactice de "imblinzire" a turbulentului Ra  :star: - actiuni ale unor fortze ce n-ar fi exclus sa doreasca nu doar protejarea noastra, ci si a altor entitati banuite a vietzui pe alte planete din vecinatatea Terrei.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

adrian75

Eu nu am spus ca nu se va intampla nimic....(ca nu sant decat zvonuri sau sau gaselnite mediatice profitabile),activitatea tot mai intensa a soarelui,temperaturile foarte mari din vara asta,manifestarile extreme ale climei...toate astea le vad intensificandu-se .Toate acestea cred ca sant determinate de activitatea tot mai intensa a soarelui,insa nu cred ca acel sfarsit apocaliptic pe care il trambiteaza unii...(din anumite interese),va veni in decembrie 2012. Evident ca asta este parerea mea,de fapt este convingerea mea.

Xanadron

#10
Nici n-am spus ca... ai spus ca n-o sa se intimple nimic, adrian75!
Ba chiar sustineam (cu ceva argumente, sper :wink:) redusa plauzibilitate a "datelor fatidice precise" de genul deja celebrei 21.12.2012.
Si nu doar fiindca nici macar Atlantida se pare ca nu s-a scufundat intr-o singura zi...

N-ar trebui insa, cred eu, nici sa simplificam si nici sa generalizam prea mult discutia.
Fiindca nu cred ca poate garanta cineva ca linia temporala pe culoarul careia am fi, dupa unii, "reinscrisi" in prezent, ar fi musai una pozitiv-evolutiva si non-cataclismica.

Dezvoltarea temei asteia atit de controversate (fiindca si greu de probat) a "timeline"-urilor :roll: ar necesita insa destule pagini ale unui topic separat, conexiunile cu presupusele dispozitive de sondare a viitorului (asa-zisele looking-glasses), "plimbarile" pe axa timpului (limitate, dupa ipoteza Montauk, pina-n 2013), manipularile temporale si alte nazdravanii similare fiind extrem de stufoase.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

OzN_HunteR

#11
Haideti sa va spun si eu parerea mea.

Soareledupa cum stiti are si el saracu o limita, in momentul de fata sa ajuns sa naparleasca si sa arunce explozi solare asupra pamantului si nu numai, ok....suntem in anul 2010 si deja au loc erupti. sa ne gandim ca mai sunt 2 ani buni pana atunci si lucrurile evolueaza ...deci daca acuma sunt 40 de grade in crestere anul ce vine vom avea poate 50 / 60, in unele zone. pana in 2012 o sa fie o foarte mare problema. toata galaxia se bazeaza pe soare , daca el explodeaza nu e de bine... parerea mea  

PS: Un moderator sa modifice numele la post in ceva legat de soare daca tot ne axam pe varianta asta , Multumesc !
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

jean

Citat din: OzN_HunteR din  03 Septembrie 2010, 10:07:46
Haideti sa va spun si eu parerea mea.  Toata galaxia se bazeaza pe soare .
Pentru o informare corecta, galaxia nu se bazeaza pe Soare, se bazeaza pe fortele ce izvorasc din centrul galaxiei. Galaxia noastra are miliarde de sori, este un sistem.
CitatSoarele, dupa cum stiti are si el saracu o limita, in momentul de fata sa ajuns sa naparleasca si sa arunce explozi solare asupra pamantului si nu numai,,
Viata unei stele este de miliarde de ani, cele mai mari se sting mai repede, cele mici ca si soarele dureaza mult mai mult.
Exploziile solare se produc mereu, exista un ciclu de unsprezece ani in care sunt mai intense sau mai putin intense. Acum ne apropiem de o activitate mai intensa, dar asta nu inseamna ca se apropie sfarsitul.
Citat.deci daca acuma sunt 40 de grade in crestere anul ce vine vom avea poate 50 / 60, in unele zone. pana in 2012 o sa fie o foarte mare problema.
Temperatura nu poate creste de la an la an cu 10 grade, cresterea este mult mai lenta. Daca ar fi asa, ar fi catastrofal pt. ecosistemul pamantului. Stai linistit ca nu vine sfirsitul lumii in 2012.
Adevarul este dincolo de noi

Xanadron

#13
Hmmm... si eu care credeam ca galaxia prin care ne-nvirtim si noi (cam ametiti uneori, ce-i drept)  are de fapt miliarde de Sori, OzN_HunteR! 8-)
Si ca, implicit, eventuala explozie :? a astuia... napirlit :-D "al nostru" ar fi doar o picatura-ntr-un ocean de nove/supernove...

Serios acum, nici vorba sa fie predictibila vreo "explozie" a cumatrului Soare - cel putin in urmatoarele citeva miliarde de anisori.
Chiar daca studiul astrului zilei :star: mai are nenumarate lacune, iar adevarata natura a proceselor producerii si transmiterii energiei solare e inca departe de-a fi descifrata.

P.S.1 Scuze pentru simultaneitatea postarii, dar poate ca nu strica uneori nici doua opinii similare, jean...

P.S.2 Pastrindu-ne nu doar optimismul, ci si simtul proportiilor, cred ca trebuie totusi sa tinem cont de atentionarile privitoare la eventualele avarii serioase ale sistemului de distributie a anergiei electrice, dar si a posibilei "prajiri" a satelitilor de comunicatii (inclusiv GSM) in varianta repetarii unor CME de intensitatea celor din 1850.
Implicit, n-ar fi rau sa luam si oarece masuri de protectie a echipamentelor electrice/electronice, fara de care ne-am putea reintoarce la stilul de viatza din secolul XVIII (in cel mai bun caz) :

http://www.unitedstatesaction.com/emp_and_faraday_cages.htm

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

calator astral

Citat din: jean din  03 Septembrie 2010, 13:59:20
Stai linistit ca nu vine sfirsitul lumii in 2012.


stii tu sigur? dar în 2011 ?