Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

DMT , 2012 si Glanda Pineala.

Creat de Gabriel, 04 August 2010, 02:39:22

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

abyss

Luda, tu eºti o persoanã profundã ºi spiritualã dupã câte vãd. Punctul meu de vedere de mai sus nu includea persoanele de faþã.
Dar dacã tot aduci referiri la Biblie sã ºtii cã citatul tãu se referea la adevãrul oferit de trãirile conºtiinþei pure nepoluate... Ori substanþele acestea chiar ºi dintr-o simplã þigarã nu fac altceva decât sã te polueze pânã vei ajunge în mãsura în care te vei obiºnui cu ele ºi cu o viziune neclarã asupra existenþei moment în care e foarte uºor sã rãtãceºti drumul. Aceste droguri mascheazã neputinþa cuiva de a atinge starea de echilibru ºi oferã o falsã ºi incompletã cunoaºtere. Tu eºti liber sã faci cum doreºti dar în ochii multora eºti demn de milã. Totuºi este drumul tãu ºi tu ºtii cel mai bine ce sã faci, eu mi-am exprimat doar pãrerea fãrã sã doresc a te supãra.

 

Luda

Ideea postului e alta decat ce ai extras tu.
Ce incerc sa zic este ca eu nu sunt oaia din turma.
Exemplu: Daca tu vii si imi zici ca ai vazut extraterestrii si ti-au zis ei ca in 2012 dam coltul etc etc, eu nu o sa te cred cum probabil o sa o faca multi altii panicati in genul : "MASS PE MESSENGER: EXTRATERESTRII ZIC CA MURIM in 2012 FUGIIIIITIIII !!"
acum intelegi ce vreau sa zic?

si explica-mi sau zi-mi unde zice ca biblia spune sa omori? sau incercai sa fii ironic ca nu inteleg postul tau

Luda

scz de double post.
Este o diferenta intre drogurile produse chimic, cele care iti polueaza mintea si cele care sunt pur plante exemplu : datura, ayahuasca, mescalito (peyotele).
Nu sunt un dependent, nici macar consumator,  am incercat recunosc asa zisele etnobotanice: nu a fost cine stie ce, intradevar te faceau sa te simti light dar nu ai nici o epifanie.(sunt bune de luat banii la fraieri)

Serban M

#33
Citat din: Luda din  10 August 2010, 14:15:03
Ideea postului e alta decat ce ai extras tu.
Ce incerc sa zic este ca eu nu sunt oaia din turma.
Exemplu: Daca tu vii si imi zici ca ai vazut extraterestrii si ti-au zis ei ca in 2012 dam coltul etc etc, eu nu o sa te cred cum probabil o sa o faca multi altii panicati in genul : "MASS PE MESSENGER: EXTRATERESTRII ZIC CA MURIM in 2012 FUGIIIIITIIII !!"
acum intelegi ce vreau sa zic?

si explica-mi sau zi-mi unde zice ca biblia spune sa omori? sau incercai sa fii ironic ca nu inteleg postul tau

Unde zice ? citeste`o inainte sa dai citate.

abyss

Citat din: Luda din  10 August 2010, 14:28:49
scz de double post.
Este o diferenta intre drogurile produse chimic, cele care iti polueaza mintea si cele care sunt pur plante exemplu : datura, ayahuasca, mescalito (peyotele).
Nu sunt un dependent, nici macar consumator,  am incercat recunosc asa zisele etnobotanice: nu a fost cine stie ce, intradevar te faceau sa te simti light dar nu ai nici o epifanie.(sunt bune de luat banii la fraieri)

Nici eu nu am facut referire la cocaina sau heroina ori altele... Ci am spus clar in primul post, da-mi voie sa-ti reamintesc:
Citat din: @biss din  10 August 2010, 11:50:33
Din punctul meu de vedere toþi cei care au nevoie de ajutorul plantelor sunt ori nebuni care trebuie sã-ºi vindece nebunia ori puturoºi spiritual ori impotenþi ai existenþei... Carlos spune clar cã nu e nevoie de acest demers riscant.Cei care vã jucaþi cu sorcova fãcutã din neuro-toxine e clar cã sunteþi neiniþiaþi, neinformaþi ºi superficiali.

De asemenea stiu ce vorbesc. Si ca sa inchei, cine e interesat de datura, ayahuasca, mescalito ar fi bine sa citeasca toate cartile lui calos castaneda. It´s fun!

Bafta la ce vreti voi!

jean

Citat din: Luda din  10 August 2010, 14:28:49
Nu sunt un dependent, nici macar consumator,  am incercat recunosc asa zisele etnobotanice: nu a fost cine stie ce, intradevar te faceau sa te simti light dar nu ai nici o epifanie.(sunt bune de luat banii la fraieri)
Poate esti vanzator si vrei sa-ti faci reclama  :-D. Sunt impotriva folosiri tuturor substantelor si plantelor care ne duc intr-o lume virtuala si sunt de acord cu @biss.
Stimati colegi si cei care mai citesc pe aici NU MAI CONSUMATI ASA CEVA! Va puneti sanatatea si mintea in pericol, chiar si viata, nu merita. Nu mai faceti reclama la asemenea substante -plante, veti avea pe constinta pe cei care au urmat sfaturile dumneavoastra si care sunt debusolati in aceasta perioada grea. In special tinerii care nu au un loc de munca nu au casa si nu isi pot intemeia o familie. Ei sunt viitorul tarii, sunt copii nostrii, VOI SUNTETI VINOVATI DACA EI GRESESC.
Adevarul este dincolo de noi

Biodegradabil

Cel mai bine ar fi sa stergeti acest topic de promovare a drogurilor.

serban

Progresul are loc prin constientizare, niciodata prin cenzura.

Luda

@biss,jean m-am gandit ieri si am realizat ca ai si tu dreptate, daca o persoana decide sa foloseasca plantele trebuie sa fie decizia lor nu sa fie impinsi de la spate.
Si fiecare crede ce vrea, voi ziceti ca plantele iti tulbura mintea, eu unu ma gandesc ca shamanii nu aveau cum sa greseasca cu totul in aceasta materie si ca nu practicau degeaba. But who knows. Poate o sa am sansa sa testez pe propria piele ca sa pot vorbi din experienta daca e bine sau rau :)
Pana atunci ...

StarDust

Citat din: serban din  12 August 2010, 07:40:56
Progresul are loc prin constientizare, niciodata prin cenzura.

Asta e si parerea mea. Oricum, cred ca majoritatea colegiilor de forum s-au lamurit despre ce fel de "cunoastere" este vorba. Nu merita sa iti distrugi viata pentru niste iluzii, caci acea pretinsa cunoastere oferita de asemenea substante nu sunt altceva decat iluzii. Doar viata, si trecerea prin viata cu intelepciune, iti ofera adevarata cunoastere.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

abyss

ªi mai adaug un amãnunt... Carlos Castaneda a murit de cirozã hepatica provocatã de ingerarea substanþelor toxice. Sau poate cã a murit ca un shaman?

Serban M

#41
Exista si oameni pregatiti, insa diferenta nu o face decat experienta. E un risc imens sa intrii in lumea psihadelicelor mai ales in societatea moderna. Sa ne aducem aminte ca shamanii traiau in jungla, intr`o armonie perfecta cu natura... unde stresul era limitat la chestii minore si meditatia era vitala pentru supravietuire. Terrence Mckenna a fost un shaman mai modern, insa rar asa ceva.

serban

Am folosit in urma cu aproximativ 10 ani metode de brainwave entertainment si undeva pe net cineva spunea ceva de genul asta: sa folosesti asemenea metode pentru inceput e acceptabil dar pe termen lung e ca si cum ai merge dar in baston - vei ramane dependent de acel baston pentru deplasare.

Cam acelasi lucru se poate aplica si pentru diverse substante: la un moment dat e nevoie sa o faci pe barba ta, altfel te acapareaza substanta si ajungi sa nu o mai poti controla.

Sunt de parere ca in general lucruri bune nu se pot intampla in momentul in care nu ai controlul absolut asupra ta. Un exemplu bun e cel cu popularitatea yoga in vest: atrasi de misticism practicantii novici cauta un nivel din ce in ce mai inalt al cunoasterii. Pe termen lung lucrurile ajung aproape mereu sa ia o intorsatura negativa si au existat cazuri care s`au terminat prost (decese).

Una e sa iti dedici viata unei astfel de cautari, alta e sa vrei s`o faci in cateva luni - eu personal am pus punct experientelor cu vibratie superioara si astept o perioada de calm sufletesc si hormonal pentru a gasi un echilibru si a integra asemenea practici in viata zilnica -daca va mai fi cazul vreodata.

rontzo

hmm..reclame la droguri..
eu as zice altceva: de regula in viata proprie ti se intampla lucrurile pe care ti le doresti/le vrei numai daca esti "copt" pentru ele- si nu mai devreme sau mai tarziu.
Acum- daca lucrurile acelea sunt bune/rele sau sau conduc la efecte- uneori neasteptate pentru propria piele- asta e alta chestie  ca nu tot drumul vietii e pavat cu dale de aur si tot drumul e numai umbra racoare si alte shmekerii.
totusi e un semn ca am aflat de ele ca exista- in viata nu dai peste ele fara rost...
mai ramane pentru fiecare din noi sa vedem un de ajungem acum ca avem informatia asta- sper sa nu dam prin gropi cum zicea si Serban datorita lipsei de pregatire sau sa urmam un destin cu final ciroza precum Mr.Carlos Castaneda
Oricum orice lucru in viata nu e gratis- intotdeauna are costurile sale de oportunitate- ramane de vazut pentru fiecare daca este dispus sa le plateasca..
Ce ziceti ?

darksid3

Realitatea este doar o iluzie, desi este una foarte persistenta. A. Einstein
11.11