Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Eveniment OZN Busteni, 31 iulie 2010

Creat de MN386, 03 August 2010, 22:00:10

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

MN386

În atenþia RUFON : În noaptea de sâmbǎtǎ, 31 iulie
2010 mǎ aflam în localitatea Buºteni de pe Valea Prahovei ºi
am fost martorul unui fenomen O.Z.N.. La ora 23 : 10 a apǎrut
pe cerul oraºului un corp luminos asemǎnǎtor cu Luna ca intensitate ºi dimensiune aparentǎ. Obiectul a putut fi observat
pânǎ în jurul orei 23 : 35 când a dispǎrut subit. Lumina acestui
obiect era intermintentǎ dar pǎrea sǎ nu respecte un model anume
repetitiv adicǎ o frecvenþǎ stabilǎ, alteori stǎtea luminat minute
întregi fǎrǎ sǎ se stingǎ. Este de menþionat cǎ, cerul era înnorat deci
nu avea cum sa fie un corp ceresc. Obiectul se deplasa cu vitezǎ
redusǎ, dus-întors, aleatoriu, în zona dintre primarie ºi hotelul Alexandros. Deasemeni este de menþionat cǎ obiectul luminos se deplasa într-o liniºte deplinǎ. Pe stradǎ au fost zeci de martori printre care ºi trei poliþiºti de la Poliþia Buºteni. Am vǎzut personal mulþi oameni care au filmat acest obiect cu telefonul mobil sau camere video calitative. Apreciez cǎ numǎrul de martori era mai mare de 100 luând în calcul ºi strǎzile laterale drumului naþional care strǎbate oraºul Buºteni. Eu nu am putut filma obiectul deoarece mi se terminase bateria telefonului mobil iar camera mea video pe care o iau cu mine în excursii era acasǎ (ieºisem doar la o plimbare). În acea noapte dar ºi în ziua urmǎtoare au fost discuþii aprinse în legaturǎ cu subiectul acesta, printre turiºti dar ºi printre localnici. Eu ºi prietenii mei eram aproape siguri cǎ o sǎ aparǎ ceva la ºtiri în urma acestui eveniment. Am impresia cǎ, cineva încearcǎ sǎ muºamalizeze acest caz. Deasemeni vreau sǎ mentionez cǎ nu am fost niciodatǎ un fan al paranormalului ºi sunt un om sceptic,
adept al ºtiinþelor exacte ºi al dovezilor concrete.
Dacǎ nu aº fi vǎzut personal ºi aº fi auzit doar relatǎri aº fi crezut
cǎ este o glumǎ proastǎ sau o înscenare.
Din motive personale doresc sa raman anonim, va precizez doar ca am 28 de ani.

abyss

Salut bine ai venit si multumim pentru informare. Iti recomand ca pe viitor sa incerci sa observi cerul din zona in special vinerea si sambata in intervalul 2300-100. Vei observa dupa trecerea aeronavelor de linie lucruri interesante pe directia de zbor S-N deasupra vaii prahovei.

MN386

Mai @biss, era ditamai "dracia", nu aveau cum sa fie becuri de la avioane, si aparent era la o altitudine joasa, maxim 100 m. Stiu ca pe acolo trec des elicoptere dar era o liniste deplina. Deasemeni nu cred  ca putea fi o lanterna chinezeasca (balon de hartie cu sursa de foc) deoarece se misca aiurea si uneori se stingea de tot alteori clipea ca un bec de la semnalizare.
Imi pare nespus de rau ca nu am putut filma. Aveam o camera Sony cu caseta, cu zoom de 20x
dar o lasasem acasa. Sper sa ajunga ceva pe youtube sau la vreo televiziune deoarece am vazut
personal cel putin 10 persoane care filmau cu telefonul mobil.

MN386

Urmarind un filmulet pe youtube cu un link de la alt topic de pe rufon, mi-am amintit ca in Busteni
exista doua camere de supraveghere care ar fi putut surprinde fenomenul din 31 iulie 2010.
Aceste doua camere de supraveghere sunt lasate la liber ca material promotional (printre multe altele) pe site-ul mobotix.ro una este la kalinderu 2 iar alta este la hanul cu jar.Pentru fiecare camera cu
acces public de pe site-ul mobotix exista doua arhive mici lasate la liber, una contine 24 de cadre
din ultimele 24 de ore iar alta contine 365 de cadre din ultimele 365 de zile. Athivele complete
(cadru cu cadru) nu pot fi accesate decat de beneficiarii camerelor si sau de proprietarii mobotix.ro.
Am adus aceasta informatie pentru cei care vor sa investigheze si care ar putea obtine aprobarea
de a accesa arhivele complete ale celor doua camere video de supraveghere mai sus amintite.
In arhivele lasate la liber nu am gasit nimic concludent deoarece sunt prea putine cadre.

abyss

Mãi @MN386, tocmai pt cã ºtiam cã vei înþelege greºit ce am scris mai sus am subliniat în acel text cuvântul "dupã". Adicã dupã ce trec avioanele în intervalul menþionat de mine poþi vedea pe cer cum apar puncte luminoase ce au o traiectorie neobiºnuitã, se opresc, îºi mãresc intensitatea ori se sting brusc. Deci þi-am dat dreptate ºi chiar am vrut sã subliniez cã fenomenul observat de tine nu este singular. 

spooky

CitatBuna ziua,
Camerele respective nu stocheaza imagini!

Cu stima | Best regards,
Remus Vladescu

LANTEC Romania
Office Mobile: +40 (745) 268 327
Office PHONE: +40 (21) 320 47 07
Office FAX: +40 (21) 302 89 03
e-mail: nospam
www.mobotix.ro
www.lantec.ro


Alti martori mai exista?
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

MN386

Printre martori au fost trei politisti de la politia locala si mai multe vanzatoare de la magazinele din centrul Busteniului care iesisera afara din
magazinele lor sa vada fenomenul. Au fost si multi turisti martori dar acestia nu stau acolo. Cred ca, cel mai bine fenomenul s-a observat
din zona de centru a Busteniului intre primarie si hotel Alexandros de-a lungul drumului national. Cei care filmau cu mobilul erau in mare parte
turisti.