Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Avioane antice

Creat de Skywalker, 30 Noiembrie 2005, 22:27:36

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Mihai_Tm

Cu siguranta oamenii au fost ajutati pe parcurs,mai mult sau mai putin,direct sau indirect.

adelinn

la urma urmei de ce nu ar fi aventuale planoare,avand in vedere ca motoare nu aveau cum sa fabrice pentru aceste avioane.dar cum astfel,nu prea aveau utilitate practica,tehnologia construirii lor a disparut,si au mai ramas aceste machete
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

Rayden

#47
salutare,

eu nu cred ca ar trebui sa ne gandim la "avioanele" sau "elicopterele" din vechime ca la unele contruite cu..motoare bobinate cu sarma din cupru, cu reactie alimentate cu kerosen, cu 2,3,4 pale sau cu turbine..sau mai stiu eu ce..
inca mai pot fi gasite schite cu modul de constructie al acestor aparate de zbor, ce-i drept mult mai putine schite pot fi gasite decat se puteau acu' 50-60 de ani..si tinand cont de faptul ca in unele texte se vorbeste de simplitatea construirilor acestor aparate, se vorbeste de multe tipuri...cele mai complexe fiind cele care puteam iesi in spatiul cosmic fara probleme si puteau fi evident reutilizate..de nenumarate ori se pare..
si cand te gandesti ca lucrurile astea inca fac parte dintr-o istorie inca in ceata pentru multa lume..

darkness

pai ne poti oferi asemenea schite?
ce motor aveau si ucm puteau iesi in spatiu?
nu stiu,dar mi se pare un pic deplasata afirmatia ta,mai ales daca ma gandesc la egipteni...desigur, luand in calcul ca ei le foloseau, nu zeii... :-D

Rayden

#49
salutare,

daca te-ai fi documentat si tu de ceva vreme incoace nu ti s-ar fi parut deplasata afirmatia mea..si e doar varful iceberg-ului..dar cum spuneam asta cred eu, deci asta e parerea mea..
iar ce-mi ceri tu ..skitze ..nu-ti pot oferi...mai mult decat ce poti gasi pe net..si..hai sa vorbim un pic ipotetic: "stiu ca nazistii au avut un succes nebun cand au facut expeditiile alea in tibet, pe unde ar fi gasit o multime de lucruri pe care se asteptau sa le gaseasca..pentru ca ei, stiau si credeam vekile povesti/legende..
cu ce au gasit au pus bazele unor constructii mai..neconventionale de aparate zburatoare pe langa cele 3-4 tipuri de aerodine lenticulare sau vrill/haunebu pe care alti ingineri germani f deshtepti incepusera deja sa le construiasca prin '42 ..fara sa mai luam la socotit ca au mai avut norocul - asta spre ghinionul ocupantilor - de a gasi o farfurie zburatoare prin '36 sau '39 pe teritoriu german..iar sa fac aici o paranteza off topic - ei au fost primii care au ajuns pe marte si au vazut piramidele martiene si chipul de pe marte..si un oras..sau mai bine zis ruinele acestuia..- ocazie cu care au testat o parte din tehnologia pusa la punct in constructia unei nave spatiale la care au folosit atat ce au invatat din nava prabusita cat si din ce au gasit in tibet si din ce stiau pionerii inginerilor germani in materie de inginerie aerospatiala..
lucrurile stau asa de ..incredibil incat ai impresia ca citesti un roman SF.
problema e ca dupa cucerirea germaniei de catre americani si rusi..fiecare parte a putut sa se infrupte din roadele muncii inginerilor germani..astfel incat atat rusii cat si americanii..dar mai ales americanii, au reusit sa ia o gramada de tehnologie..fel si fel de aparate zburatoare de diferite forme si cu tot felul de sisteme de propulsie, reusind sa le foloseasca..
revenind la skitze..pot fi gasite pe net..sunt in special descrise modalitati de folosire a curentilor de aer si cateva forme perfecte pentru atmosfera..cele pentru parasirea planetei au in compozitie anumite materiale si se explica imbinarea lor..ce fel de instalatie trebuie folosita ca sa fie cat mai eficienta..
imagineaza-ti ca pe vremuri cand stiinta era accesibila tuturor..aproape toti aveau acces la modalitatea de construire a unei masinarii zburatoare, incat pe vremea continentului Mu nu exista mijloc de deplasare gen "car cu boi" sau mai stiu eu ce..
se putea zbura in voie..iar accidente nu existau, aparatele lor erau sigure, sunt texte in care se vorbeste ca fiecare familie detinea un aparat zburator si isi puteau vizita rudele in partea cealalta a taramului(continentului)..si se mai vorbeste despre acele aparate pe care nu le aveau oricine, aparate cu care puteai sa te duci spre stele si sa vezi minunatii si sa te intalnesti cu oamenii care stateau in stele care de altfel veneau si ei destul de des in vizita..
si apoi, uita-te pe planeta asta cat abunda in urme, dovezi ca lucrurile au stat asa cum sta scris in vekile legende/scrieri...ca nu vor oamenii sa creada..asta e altceva..."
oricum, ipotetic vorbind..
si..of the record - a fost o vreme super tare atunci inainte de razboi..

Scrie corect romaneste (Skywalker)

adelinn

pai de pe vremea aceea,cand se presupune ca ei foloseau acele aparete uimitoare,de zbor,s-au gasit topoare de fier,sau de piatra,sulite ,arcuri,vase de ceramica si nici macar o usa de avion,sau o clantza.unde or fi disparut toate ramasitele lor?pentru ca daca intradevar au existat,e un mare semn de intrebare,unde sunt resturile?
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

focusXX

sal!
Un alt exemplu vine dintr-o cronica chineza din vremea Imparatului SHUN (2258-2208 i.e.n).La curte aacelui imparat a fost construita o masina zburatoare; termenii imprecisi n-au putut oferi o reconstituire exacta din punct de vedere tehnic dar totusi putem afla ca masina era echipata cu aripi si parasute.
Chiar, cum "gandeau" cei de acum patru milenii, ceea ce azi numim Fuselaj??ampenaj?comenzile avionului?

Alt Imparat chinez, Cheng Tang, mai apropiat noua cu cinci sute de ani, a poruncit prin 1760 i.e.n lui Ki-Kung-Shi, sa construiasca un vehicul zburator. Cronica atesta construirea masinii de catre Ki-Kung-Shi si aflam ca masina a zburat, dar ulterior aeronava a fost distrusa ca sa nu cada in mana dusmanilor.........


Skywalker

Exista numeroase scrieri antice referitoare la aparate de zbor. Insa scrierile cele mai detaliate sunt cele indiene, in care se vorbeste despre aparatele Vimana.












  Aparatele Vimana aveau 32 de secrete de functionare. Pilotul le cunostea pe toate, precum si structura aparatelor.

  Pilotul era antrenat in maantrica si taantrica, kritaka si antaraalaka, goodha sau ascunderea, drishya si adrishya adca vizibil/invizibil, paroshka si aparoshka, adica contractia si expansiunea, schimbarea formei, devenirea luminoasa a obiectului sau invaluita in intuneric, miscarea in zig-zag, si anumite tehnici de razboi.
Mai multe va scriu data viitoare

darkness

a3a imagine seamana cu vehiculul prezentat de priestess la atlantida...submarinul ala...
eu ma intreb daca nu cumva exista o explicatie mult mai simpla decat a ET....cum a zis si focus, aparatele au fost distruse ca sa nu incapa pe mana invadatorilor/dusmanilor....
dar de unde le veneau doamne atatea idei?!!!!

xennon_2000

daca puteti, puneti aici si principiul de functionare al Vimanei..poate sunt ceva materiale care nu le stiu!..Schite am gasit si eu....dar functionarea..........

sxn_b

Puteti citi aici mai multe despre secretele acestor aparate:
http://www.ufoevidence.org/documents/doc1734.htm
:-)

xennon_2000

poate postam ceva si aici.....din link-ul asta!

ms SXN

Rayden

salutare,

se pare ca ..cine cauta gaseste.. insa de gradul de veridicitate..nu stiu ce sa zic..

alte noutati mai sunt legat de avioanele antice ?

bafta.

warrllock

Am vazut un documentar pe Discovery ,in care spuneau ca piramidele egiptene au fost imbracate cu un material stralucitor ( imi scapa denumirea acum , material ce se gaseste insa pe palatul imperial al presedintelui sau regelui Egiptului ) , care le faceau vizibile din spatiu ... in piramida lui Keops s-a gasit o harta a cerului mult mai complexa decat cea de acum , asta zic eu trage o concluzie .... ceva trebuie sa fi existat .

Arckadii

@warrllock

Referitor la ce ai spus. Posteaza niste poze, un articol, ceva referitor la ce ai scris. Altfel veridicitatea informatiilor nu poate fi confirmata. Oricine poate lansa supozitii, idei, teorii.
Am sa te rog sa aduci si un suport referitor la cele spuse de tine in legatura cu ultimul post.
Ark