Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Puma Punku

Creat de Urban, 10 Iulie 2010, 20:10:59

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Urban

Blocurile de piatra sunt din granit si diorit (singurele ustensile care pot taia aceste blocuri trebuie sa aiba capetele din diamant).
La vremea respectiva singurele unelte pe care le aveau indigenii erau din cupru...blocurile prezinta canale adanci de 6mm taiate cu precizia laserului. Modul de asamblare al zidurilor depaseste orice tehnologie pe care o avem astazi, mai mult, "constructorii" oficiali ai acelui ansamblu nu cunosteau scrisul.
Exista vreun inginer care ne poate lamuri cum sta treaba?

http://www.youtube.com/user/terra7000#p/a/u/0/E9MqceH4utE

Documentarul intreg cu subtitrare
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,337.msg50976.html#msg50976

darksid3

Nu exista raspunsuri oficiale cu privirea la arhitectura Puma Phunku (cel putin nu unele care sa nu te faca sa zambesti). Este o enigma totala care sfideaza "istoria" oficiala. :lol:
11.11

jean

  Tocmai am vazut filmul ,,Ancient Aliens 2009" aseara. In acest film se vorbeste si de respectivele blocuri de piatra. Finisajul lor, precizia prelucrari, greutatea, nu putea facuta de populatia care credem noi ca a trait acolo. In acest caz este vorba de o tehnologie foarte avansata. Cine a facut blocurile respective? Ce cred eu? Cred, ca este vorba de o tehnologie non umana,  poate extraterestra, dar nu in mod obligatoriu, constructorii neavand legatura cu rasa umana. Sau istoria este alta, si aici a trait o civilizatie umana care era cel putin egala cu noi, daca nu mult mai dezvoltata. Vom vedea, in functie de noile informati ce vom avea pe viitor.
  Tot la TV am vazut pe cineva de la noi, care construieste casele acelea din prefabricate de tip lego. Semanau cu acele piese de piatra care se pare ca aveau un mod de ansamblare asemanator. Deci am inceput si noi, suntem din acest punct de vedere pe drumul bun. Nu pot sa nu ma intreb, daca erau oameni, cum au disparut? Oare asta ne asteapta si pe noi?  :-D
Adevarul este dincolo de noi

Urban

Citat din: jean din  10 Iulie 2010, 21:00:24
Tot la TV am vazut pe cineva de la noi, care construieste casele acelea din prefabricate de tip lego. Semanau cu acele piese de piatra care se pare ca aveau un mod de ansamblare asemanator. Deci am inceput si noi, suntem din acest punct de vedere pe drumul bun.

1. Repet, materialele prelucrate sunt GRANIT si DIORIT.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Granit
http://ro.wikipedia.org/wiki/Diorit

2. Locuitorii zonei nu cunosteau "scrierea".

3. Cea mai avansata unealta de sculptat in piatra era din CUPRU la vremea aceea.

4. Concluzia nu poate fi decat UNA singura.

Rayden

#4
am vazut si eu filmul Ancient Aliens..si alte cateva documentare pe discovery care prindeau si Puma Punku.
parerea mea e ca, acele blocuri au fost facute de o civilizatie foarte avansata, si cred ca sunt mai vechi decat credem noi..puma punku poate le-au folosit si ei "lasate" de cineva.

cat despre civilizatia care le-a facut..eu zic ca, e destul de clar cine le-au facut...sunt semne peste tot prin lume, ca am fost vizitati in trecut de specii de EBE / ET..iar chestiunea cu "distanta ar fi o piedica" din punctul meu de vedere nu sta in picioare..

asa ca, fie ca va place sau nu..eu zic ca blocurile alea au facut parte din ceva mult mai "marpha" made by EBE/ET sau cu ajutorul lor.

sunt tare curios, oare cum ar fi aratat..  :mrgreen:



padme

#5
Citat din: Rayden din  10 Iulie 2010, 21:52:13
parerea mea e ca, acele blocuri au fost facute de o civilizatie foarte avansata, si cred ca sunt mai vechi decat credem noi..puma punku poate le-au folosit si ei "lasate" de cineva.


Doar n-ar fi prima data! Si aztecii au gasit constructiile de la Teotihuacan pe care le-au folosit ulterior........
La asta ma gandeam zilele trecute: daca aceste constructii atribuite anticilor apartin de fapt unor civilizatii mai vechi, mai avansate si care din... cine stie ce motive nu mai exista, sau chiar au parasit planeta in momentul dezastrului, presupunand ca ar fi fost unul si dupa aceea au mai venit pe Terra fiind astfel martori la aparitia noului om/fiinta inteligenta??
Sigur ca este incitanta ideea extraterestrilor; dar daca extraterestrii de azi sunt terestrii de ieri, sau macar o parte dintre ei?

Rayden

ce ar mai fi interesant de verificat...amplasarea pe fata pamantului a unor astfel de constructii "avansate" pentru vremea lor..oare ce "harta / poza" ar iesi?!
vazusem un documentar mai demult cu templele/piramidele alea din america centrala..spuneau ca ar reprezenta sistemul solar..

cred ca mi-am ratat cariera..trebuia sa ma fac arheolog - cercetator, un indiana jones :mrgreen: si sa colind lumea-n lung si-n lat..

serban

Dioritul poate fi prelucrat fara tehnologii avansate, sunt destule artefacte care dovedesc asta.
Cred ca va aruncati orbeste la concluzii.

"Diorite is an extremely hard rock, making it difficult to carve and work with. It is so hard that ancient civilizations (such as Ancient Egypt) used diorite balls to work granite. Its hardness, however, also allows it to be worked finely and take a high polish, and to provide a durable finished work."
Sursa: wiki - in engleza de data asta.

Am vazut si eu acum ceva vreme Ancient Aliens - neimpresionant. La o prima vedere pare interesant dar dupa niste cercetare se duce magia.

Urban

#8
Citat din: serban din  10 Iulie 2010, 23:36:21
Dioritul poate fi prelucrat fara tehnologii avansate, sunt destule artefacte care dovedesc asta.
Cred ca va aruncati orbeste la concluzii.

"Diorite is an extremely hard rock, making it difficult to carve and work with. It is so hard that ancient civilizations (such as Ancient Egypt) used diorite balls to work granite. Its hardness, however, also allows it to be worked finely and take a high polish, and to provide a durable finished work."
Sursa: wiki - in engleza de data asta.

Am vazut si eu acum ceva vreme Ancient Aliens - neimpresionant. La o prima vedere pare interesant dar dupa niste cercetare se duce magia.


Pai nu zice nimeni ca e imposibil de prelucrat (azi e posibil), dar la data cand a fost construit ansamblul acela ma indoiesc ca aveau freze diamantate (chiar daca linkul tau in engleza nu sugereaza asta, probabil ca stii).Mai uita-te o data cu atentie la animatia de asamblare a blocurilor de granit...si in final cum scobesti o cavitate cu unghiuri de 90 de grade intr-in bloc compact...cu freza?

Rayden

Citat din: serban din  10 Iulie 2010, 23:36:21
Am vazut si eu acum ceva vreme Ancient Aliens - neimpresionant. La o prima vedere pare interesant dar dupa niste cercetare se duce magia.

magia nu are unde sa se duca..pentru ca cu ...."balls"-urile (bilele/sferele - whatever) alea nu cred ca reuseau oamenii aia de demult sa scobeasca cavitati la 90 de grade, sa mai dea si gauri..si...multe altele..
cred ca tu te cam grabesti cu concluziile..no offense

jean

#10
  Citind cele spuse de Rayden mai sus, ma gandeam, daca chiar este o legatura intre fenomenul OZN si anumite constructi antice.
Imediat mi-a venit in minte doua chestii. Prima chestie este un caz povestit in cartea ,,Intalniri de gradul IV", scrisa de Dan Farcas. La pagina 28, se povesteste cum cineva a fost rapit si dus intre zidurile unei asemenea constructii aflata undeva in desert. Parca entitatile i-au spus ca, este vorba de o constructie, universitate, foarte veche, dar ca arata asa pentru ca cei ce se ocupa de intretinerea ei nu prea se pricep sa faca acest lucru sau nu au timp pt. asta. Am vrut sa verific in carte la pagina 28 ce scrie, dar din pacate cartea este la cineva, asa ca am povestit din minte ce am retinut eu. A doua amintire, este vorva de un OZN fotografiat in apropierea uni piramide din America se Sud. Cele de mai sus ma fac sa cred ca exista o legatura intre aceste constructii antice si fenomenul OZN. Este o mare probabilitate ca ei sa fie adevaratii constructori, nu noi.
Adevarul este dincolo de noi

Rayden

Jean, sunt ferm convins ca au o legatura..o prima varianta ar fi cea pe care si tu ai mentionat-o..un fel de scoli..insa, mai pot fi si altele care momentan ne scapa..
cert e ca, oamenii simpli care traiau atunci..cu tehnologia care era disponibila nu puteau face acele constructii..

serban

"A common method of cutting diorite was using a copper bar with water and sand to cut grooves etc. For drilling they would use a basic drill press made from timber. Four legs and cross braces, a spindle attached to a copper rod. Mortice and tenon grooves to keep the press stable and at least one strong, heavy guy pushing the rod down as two others moved the bow that moved the spindle. Adding water and fine sand made the process more efficient.

When these people withhold information about 'how' ancient people worked stone, they want you to buy what they are selling. In these cases, it's usually that an unknown civilization or aliens did it. If they say that they couldn't fashion hard stone with the tools available, they are leading you to think, "Well if we didn't...who did?" What looks like a solid argument for aliens/lost civilization is a spider web creation. The gaps are the facts they leave out and the threads are what they leave for you to see. "
Sursa: http://www.abovetopsecret.com/forum/thread457254/pg1

Asta doar la o cautare superficiala.
Eu n`am tras nici o concluzie, doar am spus ca Ancient Aliens mi se pare neinteresant - din cauza ca documentarea mi se pare facuta de 2 lei. Chiar si daca exista justificare pentru metode de fabricatie 100% umane asta oricum nu dovedeste nimic. Eu cred ca un sambure de adevar exista dar cred si ca 95% din cazuri sunt doar fantezii erotice cu extraterestri.

Urban

Citat din: serban din  11 Iulie 2010, 20:00:29
"A common method of cutting diorite was using a copper bar with water and sand to cut grooves etc. For drilling they would use a basic drill press made from timber. Four legs and cross braces, a spindle attached to a copper rod. Mortice and tenon grooves to keep the press stable and at least one strong, heavy guy pushing the rod down as two others moved the bow that moved the spindle. Adding water and fine sand made the process more efficient.

When these people withhold information about 'how' ancient people worked stone, they want you to buy what they are selling. In these cases, it's usually that an unknown civilization or aliens did it. If they say that they couldn't fashion hard stone with the tools available, they are leading you to think, "Well if we didn't...who did?" What looks like a solid argument for aliens/lost civilization is a spider web creation. The gaps are the facts they leave out and the threads are what they leave for you to see. "
Sursa: http://www.abovetopsecret.com/forum/thread457254/pg1

Asta doar la o cautare superficiala.
Eu n`am tras nici o concluzie, doar am spus ca Ancient Aliens mi se pare neinteresant - din cauza ca documentarea mi se pare facuta de 2 lei. Chiar si daca exista justificare pentru metode de fabricatie 100% umane asta oricum nu dovedeste nimic. Eu cred ca un sambure de adevar exista dar cred si ca 95% din cazuri sunt doar fantezii erotice cu extraterestri.

Ceea ce descrie linkul tau este operatiunea de taiere a blocului in sine, portionarea lui INAINTEA inceperii unei sculpturi, nu SCULPTURA in sine. Nu iti desenez o schema dar sunt convins ca ai inteles ceea ce spuneam mai sus.
Sunt de acord cu 95% si mai adaug un procent de 4% peste, adica in total 99%.

darksid3

Cum spuneam ceva mai sus: Exista niste tentative de explicatii care, in cazul unei gandiri mai profunde, te fac sa zambesti. Pozele sunt cat se poate de clare.
11.11