Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Visul

Creat de baaron, 02 Aprilie 2006, 15:25:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

abyss

zana@am, ti-a masurat cineva cu ansa ingerul pazitor?  ;D 
Se pare ca se pot masura entitatile protectoare. Mie o asemenea persoana mi-a masurat paznicul meu si a spus ca e de nivelul unui serafim pe acolo... Nu cred in asa ceva dar a fost amuzant sa-i vad mutra radiestezistei. Totusi la cate am patit in viata recunosc ca ceva m-a potrivit fix pe gaura acului si sa scap de prea multe ori ca sa fie simpla coincidenta.


Am avut si eu un vis mistico-religiozo cu ani in urma cred ca-s 6-7 ani de atunci, in care mergeam prin desert cu masina si cumnatul. A inceput sa ninga cu fulgi mari cat o minge de tenis si parea ca nu mai scapam. Ne-am adapostit intr-o cladire mica ce semana cu o biserica din perioada paleocrestina ce nu mai avea tencuiala n interior ci doar fragmente pe care se mai putea deslusi o scriere evreiasca. In centru se afla o statuie a Maicii lui Dumnezeu destul de cojita si veche. Am zis ca vom muri de foame izolati acolo si nu ar strica sa ma inchin la baza statuii desi era de genul celor catolice straniu pictate. M-am asezat, am inchis ochii si i-am spus Fecioarei ca multumesc pentru viata traita si ca nutresc un sentiment asemanator celui de dragoste si admiratie pentru toata creatia. Stand asa am simtit ceva cald care sufla pe fata mea, am deschis ochii si in acel moment am trecut prin poarta celui de-al doilea vis. Am deschis ochii si eram tot asa aplecat insa aveam doar nisip pe jos in fata ochilor. Ma ridic, ma analizez cum eram imbracat si apoi realizez ca vad limpede desertul pustiu scaldat in dogoarea soarelui, iar eu eram acolo singur pe varful unei dune de nisip in mijlocul pustietatii. Zaresc o forma aplecata ce mergea anevoie printre dune in departare. Era o femeie foarte invarsta, aplecata pe un toiag ce incerca sa inainteze. Deoadata am "stiut" ca in nebunia aceea de intamplare, acea batrana nu putea fi decat MD. Prin urmare alerg dupa ea tipand "maicutzaaaaaaaaaaa, maicutzaaaa!". O ajung din urma, ma impiedic si cad alaturi de ea in nisip. O privesc si remarc uimit ca nu era batrana deloc ba chiar foarte frumoasa. Desi am vrut sa o intreb multe si eram mut de frumusetea ei am realizat ca nu are cum sa stie cine sunt deoarece la inceput m-a privid chiar surprinsa! dar ulterior vazandu-mi mutra uluita si chinuita de contradictii a avut o scanteiere in priviri ca si cum si-a amintit de mine(pacatosul) si a facut ceva ce nu am cum sa uit. A inceput sa-mi zambeasca cald(simteam ca incep sa vad facerea lumilor de emotie) iar mai apoi m-a cercetat atent cateva clipe si desi zambea in continuare a inceput sa lacrimeze de mi-a sfasiat sufletul. Apoi a inceput sa se ridice din fata mea, eu am incercat s-o prind de haina insa fata ei si persoana ei s-a transformat in mii de raze care scanteiau culorile curcubeului.


Nasol vis si chiar nasol mi-a fost de atunci. Dar nu ma las, visez in continuare vise si visuri. Prefer cu insule, ozeneuri si calatorii multidimensionale, ma bad, recunosc.
:ufo:

zana@M

Nu m-am gandit sa-mi masor ansa ,@biss ,ani de zile m-a macinat mintea sa pricep cine si de ce , imi trimite asemenea mesaje .Sa primesti mesaje ce-ti schimba radical viata nu e usor .Dupa 7 ani de casnicie am avut un vis cu Satan ,timp de o luna noaptea cand adormeam se urca cu picioarele pe burta mea si radea intr-una .Devenise un cosmar ,dar exact peste o luna viata mea a luat o intorsatura dramatica .Cine m-a scapat atunci/??Ma intreb si acum am cu adevarat un inger pazitor/?Cu siguranta .Nu intru in amanunte deoarece depaseste subiectul topicului.E vorba de ''capatul tunelului'',eu am vazut cu totul altceva.
E bine sa visezi si sa ai 'VISURI'.
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

uforever

Ciudate rau visele voastre, daca tot vorbim de vise mistico-religioase iata-l si pe al meu: visam ca eram in apartamentul unei vecine(ea e catolica practicanta) si o priveam cum face acel ritual catolic, ia fiecare bilutza din rozariu si spune cate o rugaciune, rozariul e siragul ala de margele cu Jesus pe fiecare bila.Acest ritual dureaza, are o gramada de margele, continuam sa privesc la madam vecina.La un moment dat o umbra/ceata neagra si inecacioasa ma invaluit si ma ridicat spre tavan, moment in care am cazut si m-am trezit, la vremea aceea si eu am interpretat umbra neagra ca fiind Satan, asa simteam(eram crestin pe vremea aia).Acum va intreb eu pe voi,  Zana@M si @biss, daca ne nasteam intr-o tara unde majoritatea este Budista, nu interpretam personajele din vis ca fiind Buddha? visele sunt in functie de informatiile pe care le bagam la creieras.
Zana@M am inteles ca ai avut si altfel de experiente, nu tocmai placute, cumva moarte clinica sa coma? nu de alceva dar acum 9 ani am fost cateva ore in coma si nu am vazut nimic, in schimb unchiul meu a fost in moarte clinica si a trecut prin experienta tunelului si luminii 100% ca la carte, am ramas fara cuvinte cand mi-a povestit.Desi avea puls 0, activitate cerebrala 0, el auzea si vedea toti doctorii cum incercau sa-l resusciteze, dupa care a apraut acel tunel cu o lumina in capat si un fel de muzica din natura foarte placuta.cica est atras pur si simplu de acea lumina, nu te poti impotrivi.Cand l-au trezit din morti a inceput sa-i certe pe doctori, <de ce nu m-ati lasat acolo?, ,nu vreau aici, vreau inapoi>, povestea este reala 100%, garantez pentru ea, e unchiul meu, il cred.
Ingerul pazitor e alta poveste, de cele mai multe ori este vorba de subconstient, ce ne ofera anumite informatii utile de aparare.Subconstientul este doctorul,paznicul si petrecaretul corpului nostru, e vesnic amator de placeri, dar in momente de criza te ajuta in mod miraculos.
Zana@M daca nu e prea obositor si traumatizant pentru tine poate ne povestesi cate ceva, stiu ca iesim un pic din subiect, dar nu cred ca e cazul sa deschidem un topic si pentru asta in acest moment, promit ca deschid eu unul, ma documentez de 2 ani de zile, am inceput sa trag niste concluzii viabile(cea cu unchi-meu a pus capac)

Multumesc.

Ganditorul

In vis se poate intra si in mod voit... semiconstient. Asa ca stimulii care va duc in vis in mod aparent accidental pot fi de fapt sugestii din perioada de veghe.

uforever

Ganditorule, tocmai vroiam sa te citez, de unde, vad ca nu ai fost cuminte, asa ca iti spun, PERFECT ADEVARAT ce spui matale, asta este motivul pentru care autosugestia functioneaza.Eu personal sunt perfect constient cand atipesc si intru in vis, cand am patruns in vis ma aflu tot pe canapea(unde dorm), deci activitatea mea in vis incepe cu a ma ridica de pe canapea, iar trecerea se face lent, ca sa o pot simti, las televizorul deschis, sunetul ma ajuta cumva sa raman lucid.Nu e prea ok faza cu televizorul aprins, pot patrunde direct in subconstient informatii nocive, gen stirile de la ora 5. Am incercat autosugestia 2 luni, era foarte bine in perioada aceea, eram plin de energie si cu chef de viata, din pacate nu sunt disciplinat.

Salutare.

zana@M

Uforever ,desi imi este greu am sa scriu ce s-a intamplat .
Eram sub anestezie la o a treia operatie(de care depindea viata mea) .La un moment dat ma aflam culcata pe iarba verde si priveam cerul ,ca in copilarie, era asa frumos ,un cer senin ,albasru cu nori albi care dansau .Am inceput sa zambesc ,am simtit in suflet o liniste si pace sufleteasca ,o fericire pe care n-am cum s-o descriu in cuvinte.Privind nori aceia albi dansand m-a cuprins parca somnul ,dar si in somn ii vedeam dansand , eram foarte fericita ,furata parca de acea fericire.La un moment dat am simtit pe fruntea mea o mana ,am deschis ochii  eram tot culcata pe iarba si cand am privit cerul la orizont am vazut un barbat ce imi facea cu mana ca si cum isi lua la revedere de la mine .Barbatul semana cu Eminescu .I-am zambit si am vrut sa ridic mana sa-mi iau la revedere ,dar m-am trezit auzindu-mi numele ,doctorul ma tot striga  sa ma trezesc (ii speriasem rau de tot).Nu intelgea de ce nu ma pot trezi ,(operatie fiind reusita).Au trecut de atunci 35 de ani si sunt relativ OK .
Sigur fiecare dintre noi avem un inger pazitor ,cineva acolo ''SUS''  ne vegheaza!
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

padme

#426
Citat din: @biss din  10 Februarie 2012, 17:34:04
zana@am, ti-a masurat cineva cu ansa ingerul pazitor?  ;D 
Se pare ca se pot masura entitatile protectoare. Mie o asemenea persoana mi-a masurat paznicul meu si a spus ca e de nivelul unui serafim pe acolo...

Si eu am fost masurata din cap pana in picioare :))) si nu mi-a zis nimeni nimic de vreo entitate pazitoare. Chiar am stat de vorba cu cineva care vazand fotografia unei cunostinte a exclamat "e inconjurata de ingeri" si mie nu mi-a zis nimic! Sa fiu eu chiar asa parasita de toate miile alea de ingeri pomeniti de Enoch? :))))
Nu prea cred faza cu serafimul pazitor, oricum daca ar fi adevarat ai pile chiar maricele as putea spune :))))))))))

Daca e sa spunem din casa din nou :)) vise d'astea mistico-mistice am avut vreo 2, cred ca le-am povestit p'aci, o sa-l povestesc doar pe ultimul: se facea ca eram intr-o biblioteca, era o sala mare, cu tavan inalt si rafturi foarte mari si totul era atat de vechi ca parea... antic. Eu citesc dintr-o carte foarte mare, un scris cu niste litere pe care imi pare rau ca nu le-am desenat cand m-am trezit, am zis ca daca le vad o sa le recunosc (aiurea), oricum erau niste litere formate parca din linii care alcatuiau unghiuri. Si citeam si citeam si realizez la un moment dat ca citeam niste legi, m-am trezit si am scris-o pe ultima, pt ca nu-mi venea nici sa ma trezesc: cel ce nu respecta legea (care lege era cunoasterea de sine) va fi aruncat in intuneric! :))))))))

Si acum intrebare de baraj: a visat careva dintre voi ca este... animal? Eu am visat ca eram urs, daca imi aduc bine aminte (alta greseala de a nu scrie). La inceput nu mi-am dat seama ce se intampla, dupa ceva timp am realizat ca eram animalutz. Senzatiile erau diferite, m-am trezit dimineata cu o stare foarte placuta. Din pacate nu mai imi amintesc ce am facut (in vis) stiu ca a trebuit sa fac ceva, sa ajut un alt  animalutz.

Citat din: zana@M din  11 Februarie 2012, 11:20:20
,dar m-am trezit auzindu-mi numele ,doctorul ma tot striga  sa ma trezesc (ii speriasem rau de tot).Nu intelgea de ce nu ma pot trezi ,(operatie fiind reusita).

Eee, poate a durat mai mult la tine, in general asa se intampla cand te reanimeaza si eu si altcineva mi-a povestit ca i-a fost foarte greu "sa se trezeasca"- de fapt se intampla ca in timpul anesteziei generale functiile corpului, inclusiv respiratia, sunt preluate de aparate si apoi ti se pare greu sa-ti reiei functia de a respira. Sa zicem ca am inteles de ce anumite persoane "nu se trezesc" si de ce ar trebui doctorii sa acorde mai multa atentie acestei reanimari imediate!  Eu n-am visat nimic, n-am vazut nimic, n-am plutit pe nicaieri, am fost chiar cuminte :)))))))))

zana@M

Citat
Eu n-am visat nimic, n-am vazut nimic, n-am plutit pe nicaieri, am fost chiar cuminte :)))))))))
Citat

Stiu ,padme cum este ,am multe operatii ,dar ce am relatat eu in mesajul anterior este vorba de  altceva ,viata mea era in pericol daca nu ma operam in cateva ore as fi murit,probabil de aceea am trecut prin acea ''faza''.
Despre visele ''mistico-religioase'' nu este necesar sa crezi ceva.Atata timp cat nu ai asemenea vise nu vei intelege .
''NECUNOSCUTE SUNT CAILE DOMNULUI''....
O zi buna!
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

abyss

Citat din: padme din  11 Februarie 2012, 14:58:40
Si eu am fost masurata din cap pana in picioare :) )) si nu mi-a zis nimeni nimic de vreo entitate pazitoare. Chiar am stat de vorba cu cineva care vazand fotografia unei cunostinte a exclamat "e inconjurata de ingeri" si mie nu mi-a zis nimic! Sa fiu eu chiar asa parasita de toate miile alea de ingeri pomeniti de Enoch? :) )))
Nu prea cred faza cu serafimul pazitor.......
Poate nu ti-o fi zis ce grade are "gardianul" tau deoarece nu asta cautau! Chiar sunt curios, am inteles ca se poate masura si de la distanta cu ansa si daca e cineva pe siteul acesta si o poate face chiar il rog sa o faca, sa ne masoare gardienii  :D 

uforever

Padme, eu am visat ca eram animal, dar as minti daca ti-as spune ca mai tin minte ce fel de animal(am scris ditamai textul, am vrut sa-l postez dar mi sa sters din greseala) :|
Acum, cu riscul de a se rade de mine o saptamana, o sa spun: am visat ca eram femeie acum vreo 6 ani, nu numai asta, visam ca aveam si un  <prieten>(unul din viata reala), sa mai spun ca aveam <certuri conjugale>? stiu, am ras si eu a 2-a zi :lol:
Eu sunt o <ciudatenie> cand vine vorba de vise :-o(in sensul ca visez des si amanuntit), daca domnii moderatori imi permit sa va mai spun unul <freak> am sa o fac, altfel n-am chef de <amenda>, este vorba de unul gen <sindromul Oedip>.

Salutare!

P.S. Zana@M foarte interesant ce ne povestesti, probabil nu te-as fii crezut daca nu stiam despre ce e vorba.

mistic

Citat din: baaron din  02 Aprilie 2006, 15:25:47
     Dupa unele opinii, visul este absolut necesar odihnei si regenerarii creierului, insa ce este el ?
regenerarea are loc in starea de non-vis, starea delta. visele sunt importante pentru explorarea propriei persoane. cea mai frumoasa experienta este propria explorare.

zana@M

#431
Citat din: uforever din  11 Februarie 2012, 22:49:16
Padme, eu am visat ca eram animal, dar as minti daca ti-as spune ca mai tin minte ce fel de animal(am scris ditamai textul, am vrut sa-l postez dar mi sa sters din greseala) :|
Acum, cu riscul de a se rade de mine o saptamana, o sa spun: am visat ca eram femeie acum vreo 6 ani, nu numai asta, visam ca aveam si un  <prieten>(unul din viata reala), sa mai spun ca aveam <certuri conjugale>? stiu, am ras si eu a 2-a zi :lol:
Eu sunt o <ciudatenie> cand vine vorba de vise :-o(in sensul ca visez des si amanuntit), daca domnii moderatori imi permit sa va mai spun unul <freak> am sa o fac, altfel n-am chef de <amenda>, este vorba de unul gen <sindromul Oedip>.

Salutare!

P.S. Zana@M foarte interesant ce ne povestesti, probabil nu te-as fii crezut daca nu stiam despre ce e vorba.

Pe mine aceste vise m-au speriat la inceput ,apoi am invatat sa le primesc fara teama,ce este scris se va implini ,vrem sau nu .Tot ce stiu este ca, aceste vise mi-au  marcat(si inca) ,destinul.Nu-i usor de loc pentru mine ,si de neinteles pentru altii .
Pentru majoritatea este de necrezut,putini sunt cei care au asemenea experiente.De ce ,n-o sa stim niciodata ,dar sunt ferm convinsa -'' Acolo  ,sus cineva ne iubeste''.
Poate spiritul nostru este mult (mai)legat de divinitate .Zic si  eo... :-D..
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

uforever

Citat din: zana@M din  12 Februarie 2012, 12:40:03
Pe mine aceste vise m-au speriat la inceput ,apoi am invatat sa le primesc fara teama,ce este scris se va implini ,vrem sau nu .Tot ce stiu este ca, aceste vise mi-au  marcat(si inca) ,destinul.Nu-i usor de loc pentru mine ,si de neinteles pentru altii .
Pentru majoritatea este de necrezut,putini sunt cei care au asemenea experiente.De ce ,n-o sa stim niciodata ,dar sunt ferm convinsa -'' Acolo  ,sus cineva ne iubeste''.
Poate spiritul nostru este mult (mai)legat de divinitate .Zic si  eo... :-D..

Zana@M, nici eu nu m-as crede pe mine, asa ca ce pretentii sa ai de altii si cu te-ar ajuta ca oamenii din jurul tau te creada.Mi-am luat destule porecle in urma povestirilor mele, din aceasta cauza nu mai povestesc decat in cadrul acestui forum, asta este si motivul pentru care cred ca suntem aici, pana la urma fiecare are cate o <ciudatenie paranormala> pe aici :-).
<Acolo sus cineva ne iubeste> spui tu, sunt foarte nedumerit aici, de mai multe ori am simtit un fel de ajutor in momente grele, dar daca ne uitam un pic in jurul nostru parca n-ar fii nici un control totusi.Lumea asta este condusa de Zeul Ban, e lumea celor aroganti, egoisti, agresivi, nicidecum a celor blanzi, inteligenti, buni, suntem lafel ca omul primitiv, singurul lucru nou este tehnologia de care abuzam din plin.Dominarea ne caracterizeaza, agresivitatea ne-a tinut in viata pana acum, treaba cu omul superior este o moda.Sunt sigur ca exista <CEVA MARET>, dar nu sunt sigur ca are treaba cu acest <fir de nisip> numit Terra, daca ne uitam in jurul nostru, clar ne putem da seama ca lucrurile sunt scapate de sub control(ma refer la cel Divin, nu la cel uman).Pe tine nu cred ca te-au marcat neeaparat visele, ci mai degraba evenimentele negative prin care ai trecut.Toti avem parte de momente grele, la tine au fost tragice din cate am inteles si prevestite cumva.Sper sa fii <rasplatita> candva pentru toate momentele tragice prin care ai trecut, ai o credinta de fier, mai putin conteaza viziunea noastra asupra credintei tale, asta am observat la tine, asta spun(destinul tau seamana foarte mult cu al mamei mele).Iti doresc vise cat mai lucide, dar pozitive. 8-)

Real, nu senzational!

zana@M

Citat din: uforever din  12 Februarie 2012, 13:49:00
Zana@M, nici eu nu m-as crede pe mine, asa ca ce pretentii sa ai de altii si cu te-ar ajuta ca oamenii din jurul tau te creada.Mi-am luat destule porecle in urma povestirilor mele, din aceasta cauza nu mai povestesc decat in cadrul acestui forum, asta este si motivul pentru care cred ca suntem aici, pana la urma fiecare are cate o <ciudatenie paranormala> pe aici :-).
<Acolo sus cineva ne iubeste> spui tu, sunt foarte nedumerit aici, de mai multe ori am simtit un fel de ajutor in momente grele, dar daca ne uitam un pic in jurul nostru parca n-ar fii nici un control totusi.Lumea asta este condusa de Zeul Ban, e lumea celor aroganti, egoisti, agresivi, nicidecum a celor blanzi, inteligenti, buni, suntem lafel ca omul primitiv, singurul lucru nou este tehnologia de care abuzam din plin.Dominarea ne caracterizeaza, agresivitatea ne-a tinut in viata pana acum, treaba cu omul superior este o moda.Sunt sigur ca exista <CEVA MARET>, dar nu sunt sigur ca are treaba cu acest <fir de nisip> numit Terra, daca ne uitam in jurul nostru, clar ne putem da seama ca lucrurile sunt scapate de sub control(ma refer la cel Divin, nu la cel uman).Pe tine nu cred ca te-au marcat neeaparat visele, ci mai degraba evenimentele negative prin care ai trecut.Toti avem parte de momente grele, la tine au fost tragice din cate am inteles si prevestite cumva.Sper sa fii <rasplatita> candva pentru toate momentele tragice prin care ai trecut, ai o credinta de fier, mai putin conteaza viziunea noastra asupra credintei tale, asta am observat la tine, asta spun(destinul tau seamana foarte mult cu al mamei mele).Iti doresc vise cat mai lucide, dar pozitive. 8-)

Real, nu senzational!

Multumesc ,am vrut sa-ti dau un like,dar n-am reusit .Ai un spirit extraordinar de observatie ,ai gasit exact ce anume m- a jutat -''credinta mea de fier''Fiica mea mi-a spus odata ,''tu ai avut drumul tau in viata de la care nu te-ai abatut niciodata , oricat de greu ti-a fost si asta numai prin credinta ta atat de mare''.
Cum totul are un inceput si un sfarsit ,am observat  acum am mai multe vise pozitive decat negative.E linistea pe care mi-am dorit-o dupa atatea ''suspine''.
Numai bine!
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

padme

Ok, sa vedem cine dintre cei cu entitatile protectoare ma lamureste: cum ramane cu mortile absurde?? Chiar si u accidentele absurde?? Sunt mai mult ca sigura ca ati auzit de astfel de cazuri (nu imi vine in minte nici un exemplu), ce se intampla atunci? Entitatea era in pauza?? Merci!

Citat din: zana@M din  11 Februarie 2012, 16:11:23
Stiu ,padme cum este ,am multe operatii ,dar ce am relatat eu in mesajul anterior este vorba de  altceva ,viata mea era in pericol daca nu ma operam in cateva ore as fi murit,

Si eu am avut un asemenea examen :))) numai ca nu eram in anestezie generala