Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Visul

Creat de baaron, 02 Aprilie 2006, 15:25:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

lory

#75

De obicei,miresele in vise nu inseamna moarte....asta e din experienta personala spusa...

darkness

#76
faci pe victima, paleoastronaut?
Intr-adevar, povestesti frumos,nu am ce iti spune...poti sta mai calm si gandi mai matur? adica poti lasa deoparte intepaturi personale?
in rest,cred ca la tine contribuie mult imaginatia si autosugestia...
pri3st3ss dedicase cuiva o poezie si, pt un moment, am crezut ca tie...dar am vazut ca tu nici nu erai membru cand a scris-o ea, asa ca am sa iti  spun doar cateva versuri, restul poeziei urmand sa o citesti singur pe http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,412.30.html

"Nu plange pan' nu-ti suna ceasul in care va sa fii jelit !
Caci nu-ti asculta tanguirea o inima ce nu mai bate
Si plansul-n veci de veci pe nime din groapa-afara nu-l mai scoate"

nu te mai vaita atat si nu iti mai dori moartea, nimeni nu are nimic de impartit cu tine si nimeni nu trebuie sa vada cum te plangi tu...e un sfat prietenesc pana la urma, daca asta nu ti-a spus-o nimeni pana acum.fii barbat!!
pace tie si sufletului tau!

lory

cat de vertiginos cazi....
darkness, presupun ca acesta e un mesaj personal pt paleoastronaut, asa ca nu comentez...
fii si tu mai  diplomat, nu ai de ce sa iti risipesti vorbele aici...discutam despre vise,asa ca sa ne intoarcem la ele...te rog

Skywalker

#78

Citat.discutam despre vise,asa ca sa ne intoarcem la ele..

   In aproape toate cazurile de rapire, subiectii uita evenimentele, insa timp de cateva zile au tot felul de vise cu extraterestrii care i-au rapit. Si datorita acestor vise subiectii apeleaza psihologii si de acolo urmeaza regresia hipnotica, unde isi amintesc ca au fost rapiti.

  Consider ca ar fi interesant sa discutam despre visele cu extraterestri care le au rapitii. E un fenomen natural sau cineva le induce aceste vise? Cine-i psiholog poate stie mai multe sa ne spuna.

lory

nu sunt psiholog si nici nu am studiat prea bine aceste cazuri, dar cred ca exista analogii intre ele si orice alt tip de agresiune
atunci cand exista amintiri care provoaca durere psihica, inconstientul incearca sa le reprime...exista insa momente in care orice sugestie,stire, fotografie,miros, stimul in general, declanseaza ceea ce inconstientul vrea sa ascunda ca mod de autoaparare...
ar fi interesant de aflat ce anume provoaca reamintirea celor intamplate si in ce conditii se desfasoara totul....
defularea prin intermediul visului a amintirilor reprimate e un act normal;e o modalitate a fiecarui individ de a scapa de "deseuri",mai ales ca in timpul somnului nu esti chiar constient si nu poti pune bariera, spunand ca e o nebunie ; atunci cand esti treaz si iti amintesti, ai anumite "flash-uri" , inteligenta, logica si teama de a nu cadea in zona oamenilor "nebuni", te opresc sa dai frau liber amintirilor; probabil unii se gandesc ca s-au influentat,mai ales daca au vizionat vreun film de tipul celor cu rapiri,sau au discutat despre acest subiect...
insa daca te mai trezesti si cu un semn pe care nu l-ai avut  cu o seara inainte ( si exclud din start zgarieturi, existand posibilitati reale de a te zgaria singur,lovi de vreun scaun sau de tablia patului ) e mai nasol...
si daca , gasind acel semn imposibil de realizat de propria-ti persoana, incepi sa te gandesti la o explicatie, "se invart rotitele" si faci analogii cu ce ai vazut prin documentare si filme ca se intampla cu cei rapiti...din acest moment, sunt 2 variante:
  - spui ca e o nebunie si uiti,sau , prin vointa  iti impui sa uiti
  - mergi la psiholog pt e regresie hipnotica
totul depinde si de psiholog,daca e sau nu un impatimit al acestui fenomen, caci ti se pot induce lucruri care nu ti s-au intamplat...( ceva de genul " nu e asa ca...." );sa nu credeti acum ca in regresia hipnotica nu esti constient si ca hipnotizatorul te poate face sa crezi ca esti o broasca sau o maimuta!nici macar in hipnoza nu poti face asa ceva...
ryn a explicat intr-un mesaj cum creierul face analogii intre ceea ce cunoaste si ce nu cunoaste,asa incat sa dea o explicatie cat mai logica celor intamplate/vazute
acum exista o mare problema ( dupa parerea mea ): cum ii diferentiezi pe cei care au fost  rapiti si au avut vise, de cei care au o imaginatie debordanta si au citit cum se manifesta "victimele" si spun si ei ca au fost rapiti..intr-o eventuala regresie hipnotica a celui din urma, nu ai putea spune ca nu a fost rapit, pt ca omul isi doreste atat de mult si si-a insusit atat de bine "simptomele", incat chiar ajunge sa creada ca e adevarat si isi pacaleste creierul si poate sa iti povesteasca diferite tipuri de nave si  observatii medicale din partea ET...motivele acestui ultim gen de persoana?sa fie in centrul atentiei poate...sau , avand in minte ca i s-a intamplat ceva ce nu i se intampla oricui, sa se simta "mandru"...

Skywalker

Citatar fi interesant de aflat ce anume provoaca reamintirea celor intamplate si in ce conditii se desfasoara totul....

  Subiectii, in stare normala isi amintesc doar aterizarea OZN-ului, si poate si intalnirea cu echipajul. Apoi se trezesc iarasi la locul de unde au disparut, insa constata ca s-a scurs mult timp si nu pot intelege ce s-a intamplat in aceasta perioada. Prin regresie hipnotica isi amintesc. Extraterestrii rapitori, cand transporta "cobaiul"(suntem niste cobai pt. ei) inapoi la locul rapirii, il face sa uite experienta.

O analogie putem face cu situatiile in care un grup de zoologi merg undeva in salbaticie si impusca un animal cu tranchilizant, apoi ii monteaza emitatoare, iar animalul cand se trezeste, nu stie ce s-a intamplat. Cam asta e si cu noi.

Citatinsa daca te mai trezesti si cu un semn pe care nu l-ai avut  cu o seara inainte ( si exclud din start zgarieturi, existand posibilitati reale de a te zgaria singur,lovi de vreun scaun sau de tablia patului ) e mai nasol...
Rapitii prezinta 3 cicatrice identice in diferite locurri ale corpului: pe coapsa, in zona articulatiei coxofemurale si pe spinare. Cicatricele sunt minuscule, precum urmele pricinuite de o punctie lombara si sunt facute in perioade alternative de timp.  Insa nici unul dintre rapiti nu-si poate aminti cum i-au fost facute enigmaticele cicatrice, motiv pentru care investigatorii nu stiu in care moment din trecut sa-i intoarca, atunci cand ii induc in transa.

Un om care are imaginatie debordanta nu poate sa reconstituiasca scenariul rapirii. Cei care sunt rugati sa reconstituie scenariul rapirii sunt interogati ore intregi in fata detectorului de minciuni.

Deci sa continuam discutia cu visele post -rapire.

lory

nu stiam ca se pune in functiune detectorul...bine fac,dar crezi ca atunci cand o persoana e ferm convinsa ca i s-a intamplat asta, nu poate pacali si detectorul?
sunt atatia care au mintit la detector si  au fost crezuti ca au spus adevarul...

skywalker, stiam ce isi amintesc, de unde pana unde isi amintesc, dar eu ma intreb ce anume provoaca reamintirea,ce stimul...in afara de timpul care s-a scurs "aiurea" ....
dar cei rapiti din pat?
oare exista oameni care sa fi fost rapiti si sa nu isi aminteasca?sa nu banuiasca nimic?

Elvin

dati-mi voie sa am o nedumerire:
       Alienii ashtia, sunt chiar asha de proshti tehnologic incat nu pot sterge decat TEMPORAR o amintire ? Sau poate ei au tehnologiile dar nu au inteles pe deplin cum functioneaza mintea umana asha incat desi ei 'sterg' amintirile ele de fapt tot raman, intr-o forma diafana printate pe creier. >  Poti face o analogie cu formatarea harddiskurilor : cei mai multi cred ca daca dai format informatiile se sterg, insa ele raman si in anumite circumstante pot fi recuperate. La nivelul actual trebuie suprascrise de minim 8 ori harddiskurile ca sa fii sigur ca nu se mai recupereaza nimik [desi un tip Guttman recomanda 35 de suprascrieri]
        Evident, eu sunt de partea voastra si cred in alieni, dar ceva nu e in regula aici

pri3st3ss

 probabil ca nici nu vor sa stearga amintirile definitiv,sau nu au inteles cum merge creierul nostru..nici noi nu am inteles si nu stim,daramite ei!
sau nu au niciun interes sa nu ne amintim..atat vreme cat suntem"terorizati", suntem sub control...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

pri3st3ss

asa cum credem si in altele,paleoastronaut...dovezi sunt,una e cea cu timpul,alta e cea cu punctiile si mai sunt
te rog fii atent si fa si tu o selectie a interlocutorilor,nu generaliza...
ozn-ul ala pare o casa  "de viitor",am vazut ceva asemenator in ozn-ul casa al unui fotbalist al carui nume imi scapa...gica petrescu poate? :?
e pozibil sa existe mai multe nivele..?
oricum, spune-ne cum si-a reamintit cel rapit toate detaliile...si daca poti,si ce rasa l-a rapit...te rog.,sunt chiar curioasa
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Elvin

merg mai departe pe ideea mea anterioara. Daca aceshti 'alieni; presupusi 'avansati' nu sunt in stare sa stearga amintirile, ce sa cred eu de aici ? Asta e un motiv sa cred ca de fapt rapirile sunt facute tot de-ai noshtri, in cadrul unor experimente genetice obscure
    Sau poate ar fi cazul sa luam in calcul, cum spunea unu Petit, conceptul de 'prostie extraterestra" ? adica posibilitatea sa avem de-a face si cu rase unde membrii ori sunt in corpore ratardati, ori au asemenea specimene. Poate au si ei golani galactici care au luat prin shpaga diploma de la academia din Alpha Draconis... . Si care venind pe Pamant demonstreaza o asemenea crasa incompetentza si imbecilitate, incat rapesc oameni dar nu sunt in stare sa le stearga amintirile, mutileaza vaci dupa care le depun pe pamant mutilate frumos, manevreaza aiurea navele incat se prabushesc, spre veshnica rushine a civilizatiei care i-a nascut. Poate ca ar trebui sa renuntzam la idealismul nostru extraterestru si sa acceptam ca extraterestrii pot fi mai retardati decat noi, desi au avans tehnologic.
    Cum spunea acelasi Petit : Un om modern daca s-ar intoarce in timp pana la Newton sau alt savant de atunci, poate l-ar impresiona cu cate stie el, insa la final Newton ar exclama : "Acest om stie multe lucruri, insa e doar un imbecil venit din viitor"

Skywalker

Poate ca acel eveniment de rapire nu se poate sterge nicicum din minte(analogie cu harddiskul, facuta de Elvin).
 
Insa in cazul unei rapiri celebre(Cazul Betty si Barney Hill), dupa ce au hipnotizat-o pe Betty, ea a reusit sa deseneze o harta stelara asa cum se vedea de pe planeta lor. Analizandu-se apoi aceea harta, s-a aflat ca asa ar fi pozitia stelelor, vazute de pe Zeta Reticuli(Sistemul solar de unde vin omuletii Gri). Deci totusi amintirea lui Betty a fost utila in acest caz.

Si de ce ne rapesc ei? Ei nu sunt oameni modificati genetic, cum spunea Elvin sau cine a spus, ci ei au ajuns intr-o stare in care nu se mai reproduc natural, ci doar prin clonare. Prin clonare repetata se deterioreaza genomul si au nevoie deci, de un aport nou de gene. Nu degeraba ei extrag celule sexuale. Vedeti in multe cazuri, ei inteapa femeile cu un ac lung si subtire si cu ala extrag ovule.

Ce am scris se preta mai bine la Abductees. Scuze de iofftopic, dar am vrut sa lamuresc niste lucruri. Continuam cu visele.

paleoastronaut

vezi priestess...reclama e sufletul comertului...daca eu am spus din start ca ...e ceva in neregula cu aceste rapiri...gata...si ozn-ul obtinut dupa regresie a aparut ca fiind fals..............dar ai citit ce se scrie pe linkul ce l-am dat?

udar

Citat din: pri3st3ss din  14 Iulie 2006, 22:12:45
ozn-ul ala pare o casa  "de viitor",am vazut ceva asemenator in ozn-ul casa al unui fotbalist al carui nume imi scapa...gica petrescu poate? :?

Giga Petrescu a fost maestrul roman al cantecului de petrecere, si din pacate s-a stins din viata recent, Dumnezeu sa-l odiheasca in pace. Cariera sa a fost una inaltatoare si este pacat ca in ultimii ani ai vietii sale nu a fost tratat cu respectul pe care il merita. Fotbalistul despre care vorbeai e Gica Popescu si intr-adevar, are o casa asemanatoare cu aceea. Nu am facut aceasta observatie ca un repros, dar mi-am adus aminte de trecerea in nefiinta a acestui mare roman, si am vrut sa-i aduc un ultim omagiu...


Eu cred ca informatiile din creier nu se sterg niciodata, iar procesul "uitarii" este doar o forma de aruncare a acelor informatii intr-un colt mai putin accesat al creierului uman. De aceea, de multe ori citim anumite lucruri si ne amintim ca le-am mai citit undeva. Daca le-am fi uitat, nu ne-am fi putut aminti, nu ? Mi se pare, deci, ca aceste vise pot fi activatoare ale unor amintiri aruncate intentionat sau nu intr-un loc ascuns al memoriei.

Asta nu inseamna, insa, ca toti cei care viseaza ca sunt rapiti, au fost intr-adevar rapiti... Cat despre hipnoza, trebuie sa recunosc ca depinde foarte mult de hipnotist modul de obtinere a unor informatii credibile. Si asta pentru ca hipnotizatorul trebuie mereu sa fie atent sa nu sugereze absolut nimic, ci doar sa orienteze subiectul in calea sa de reamintire.

Si eu cred ca deseori privim extraterestrii ca fiinte perfecte. De ce nu sterg ele complet informatia ? Poate pentru ca nu le intereseaza sa acopere urmele, poate pentru ca nu pot, sau pur si simplu pentru ca le e lene... Haideti sa ne gandim asa... din 100 de persoane rapite, sa zicem ca 70 au vise legate de rapiri, sau alte genuri de fanifestari anormale. Din aceste 70 oare cate merg la un psiholog, cate baga in seama aceste lucruri ce se intampla cu ele ? Eu zic ca foarte foarte putine... Si probabil ca pe asta se bazeaza si extraterestrii. Pe statistica...

Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

paleoastronaut

#89
in aceste imagini se poate vedea foarte clar ca acelui e.t.verde si clapaug ii e foame si confisca ditamai vaca s-o faca gratar pe o frigare cu laseri slabi....bon apetit prietene!Dar alta data sa mai ceri si voie..Eu cred ca rapirile si mutilarile reale de animale si oameni sunt fatise si reprezinta un santaj si o amenintare,o presiune continua pe care aceste entitati o fac asupra celor care se stiu cu musca pe caciula...sa stiti ca tortionarii sovietici au reusit sa "stearga" cu succes orice amintire din capul unor detinuti politici..e chestie veche..se aplica spionilor dubli dupa ce ii "goleau" de informatii..asa ca adevaratele rapiri care sunt sub 10% cifra pretinsa..acelea nu sunt deloc scapari....intentionat anumite amintiri sunt pastrate..anumite...nu ati observat ca intotdeauna,dupa un timp in care rapitul povesteste ce a vazut el are un blackout...din care de data asta nu-si mai aminteste nimic...ori tocmai atunci i se intampla cel mai straniu si misterios lucru....apropo...simpatic micutzul..nu?