Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Visul

Creat de baaron, 02 Aprilie 2006, 15:25:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

#465
Bine, esti exceptia care intareste regula .Nu asta e important.
Ca sa fiu mai clar :
- nu are legatura cu precognitia
- este un pas catre ceva mai mare - de ce neaparat mai mare ?  :lol: - in functie de cum il folosesti
- a mai avut cineva astfel de intamplari - asta nu inseamna neaparat ca am avut eu  :-)

Repet: ai citit-auzit gandul dominant al persoanei respective .
Atata tot. Restul depinde de tine.

P.S. evident, parerea mea..

dorel6

Citat din: @biss din  04 August 2012, 15:48:45
Este o forma de precognitie. Este si un pas catre ceva "maimare"  :) Acum depinde de tine cat de departe vrei sa ajungi: la marginea gandului sau si mai departe decat el?

La marginea gandului nu cred ca poate sa ajunga cineva. Atata timp cat gandul/mintea este in continua expansiune. Si ca sa iti raspund la intrebare : Vreau sa ajung mai departe decat el.

Citat din: fiulploii din  04 August 2012, 15:52:42
Bine, esti exceptia care intareste regula .Nu asta e important.
Ca sa fiu mai clar :
- nu are legatura cu precognitia
- este un pas catre ceva mai mare - de ce neaparat mai mare ?  :lol: - in functie de cum il folosesti
- a mai avut cineva astfel de intamplari - asta nu inseamna neaparat ca am avut eu  :-)

Repet: ai citit-auzit gandul dominant al persoanei respective .
Atata tot. Restul depinde de tine.

P.S. evident, parerea mea..

Eh, normal ca nu neaparat mai mare. Prin mai mare vroiam sa zic : O alta cunoastere spre ceva necunoscut.
Există două metode de a cuceri și înrobi o națiune. Una este prin sabie. A doua este prin îndatorare.

abyss

Foarte bine. Daca doresti sa ajungi mai departe decat propriile ganduri atunci pregateste-te sa accepti ca orice poate deveni posibil. Exista totusi pentru unii o limita semnalata: necunoscutul care nicicand nu va putea deveni cunoscut. Ramane deci destul de mult si anume necunoscutul care ne poate deveni cunoscut adica sa intelegi ceea ce vei vedea/percepe sau descoperii. Pentru acel tip de intelegere nu va mai trebui sa folosesti gandul ci doar perceptia si intentia pura de a cunoaste consolidata de o atitudine respectuasa responsabila si non-agresiva.

Si-ti raspund si la intrebarea daca mi s-a intamplat si mie ceva asemanator cu un da. In opinia mea, "visul" tau a fost rezultatul unor preocupari si atitudini manifestate in timpul de veghe. Adica ti-ai expandat cumva perceptia extrasenzoriala care s-a activat in timpul somnului.

dorel6

De foarte mult timp am acceptat ca orice este posibil. Pentru unii da, exista o limita. Cum ai spus si tu. Dar necunoscutul este un alt tip de cunoastere. Exact cum este si cunoscutul. Intr-un fel trebuie sa intelegi "infinitul". Care pana la urma este limitat doar de propria "imaginatie". Ce ma intriga este faptul ca poti asimila cunostinte fara sa faci "nimic". Ceea ce inseamna ca totul este facut doar din informatie. Iar din cate stiu informatia poate sa fie in toate locurile.
Asta ar rezulta ca poti asimila "n" cunostinte ? Bineinteles daca ai sti cum sa faci asta ...

Am auzit multe povesti cum oameni in coma s-au trezit cu cunostinte noi. Stiau sa vorbeasca germana, rusa etc. Si chiar sa cante la pian din cate imi aduc aminte.
Există două metode de a cuceri și înrobi o națiune. Una este prin sabie. A doua este prin îndatorare.

fiulploii

Zilele astea mi-am adus aminte de ceva.
Voua vi s-a intamplat? : sa visezi in asa fel incat sa percepi totul foarte real , sa iti seama la un anumit moment ca visezi , sa stii ca visezi , sa vrei sa te trezesti si sa nu poti . Iar totusi cand te-ai trezit   sa nu fii sigur ca esti treaz , sa ai impresia ca esti in alt vis si sa vrei sa te trezesti si de aici .
Insa , nu stiu cum sa explic , sa vezi/simti ca aluneca sau gliseaza niste planuri intr-un mod pe care nu il poti descrie si dupa ce se rearanjeaza iti dai seama ca esti ''treaz, in lumea reala '' .
Intre ghilimele fiindca dupa o astfel de experienta ramai cu un anumit sentiment de nesiguranta in ceea ce priveste Realitatea.  :-D
Oricum, doar parerea mea..

abyss

Mie mi s-a intamplat.

Siberia

Citat din: fiulploii din  29 Septembrie 2012, 08:17:02
Zilele astea mi-am adus aminte de ceva.
Voua vi s-a intamplat? : sa visezi in asa fel incat sa percepi totul foarte real , sa iti seama la un anumit moment ca visezi , sa stii ca visezi , sa vrei sa te trezesti si sa nu poti . Iar totusi cand te-ai trezit   sa nu fii sigur ca esti treaz , sa ai impresia ca esti in alt vis si sa vrei sa te trezesti si de aici .
Insa , nu stiu cum sa explic , sa vezi/simti ca aluneca sau gliseaza niste planuri intr-un mod pe care nu il poti descrie si dupa ce se rearanjeaza iti dai seama ca esti ''treaz, in lumea reala '' .
Intre ghilimele fiindca dupa o astfel de experienta ramai cu un anumit sentiment de nesiguranta in ceea ce priveste Realitatea.  :-D
Oricum, doar parerea mea..

Da...
Si de prea multe ori apare o senzatie de tristete cand trebuie sa ma reintorc la realitatea asta...

Iti doresc sa ai parte de explorari minunate, @fiulploii si totodata sa ai parte de taria de a nu fi dezamagit de realitatea la care trebuie sa te intorci zilnic.


O lume peste o lume, sub o lume, intr-o lume :-D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

fiulploii

#472
Citat din: Siberia din  30 Septembrie 2012, 15:07:02
Da...
Iti doresc sa ai parte de explorari minunate, @fiulploii si totodata sa ai parte de taria de a nu fi dezamagit de realitatea la care trebuie sa te intorci zilnic.

O lume peste o lume, sub o lume, intr-o lume :-D
Multumesc @Siberia pentru urari si pentru ca ai re-aparut   :-)
Personal nu am fost niciodata pana acum dezamagit ca m-am intors la realitatea zilnica . Este o treaba care trebuie facuta , daca tot sunt aici atunci sa facem treaba pentru care suntem aici .
Candva lucram cu aprindere intr-o intreprindere   si eram nemuntumit ca masina pe care lucram era un harb , ca nu aveam colegi faini si mai ales nu aveam secretara  :lol: si evident , nu imi puteam indeplini sarcinile - in conceptia mea . Un coleg , cel in sarcina caruia eram dat ca sa ma indrume a venit la mine si m-a intrebat ce probleme am .
Descarcandu-mi eu toata revolta si nemultumirea mi-a propus sa facem schimb de masini . Si restul zilei asa a fost . La final , am fost uimit de ce a putut sa scoata din harbul ala . Concluzia zilei a fost ca nu conteaza scula folosita ci Omul care o manuieste .
  Daca adaugam la asta ca singurul lucru la care trebuie sa fii concentrat cand faci ceva e sa realizezi lucrul ala cat mai bine posibil fara alt gand atunci zic eu ca avem reteta zilei.   :-D
  Parerea mea..

  Iar despre fenomenul in sine descris in postarea anterioara , am incercat sa gasesc o explicatie care sa ma multumeasca . Eu zic ca in anumite conditii constientizam diversele planuri sau realitati pe care evoluam simultan si vedem sau intrezarim Matricea .
  Si poate ca este doar un vis pe fiecare nivel fiindca altfel nu imi explic cum poti sa distingi Matricea daca nu ai fi pe acelasi nivel de intelegere cu Ea.
  8-)

P.S. Evolutia pe diversele planuri nu inseamna neaparat si existenta unui corp fizic propriu ci poate fi si o posedare  - nu gasesc alt concept  :-D - , o posedare vremelnica a corpului altcuiva de acolo , necesara pentru indeplinirea a .. ceva .

uforever

#473
Citat din: fiulploii din  29 Septembrie 2012, 08:17:02
Zilele astea mi-am adus aminte de ceva.
Voua vi s-a intamplat? : sa visezi in asa fel incat sa percepi totul foarte real , sa iti seama la un anumit moment ca visezi , sa stii ca visezi , sa vrei sa te trezesti si sa nu poti . Iar totusi cand te-ai trezit   sa nu fii sigur ca esti treaz , sa ai impresia ca esti in alt vis si sa vrei sa te trezesti si de aici .
Insa , nu stiu cum sa explic , sa vezi/simti ca aluneca sau gliseaza niste planuri intr-un mod pe care nu il poti descrie si dupa ce se rearanjeaza iti dai seama ca esti ''treaz, in lumea reala '' .
Intre ghilimele fiindca dupa o astfel de experienta ramai cu un anumit sentiment de nesiguranta in ceea ce priveste Realitatea.  :-D
Oricum, doar parerea mea..

Am avut vise lucide pe 2 nivele(gen visele din filmul Inception), aveam impresia ca m-am trezit la realitate, dar defapt eram in vis pe aceeasi canapea pe care adormisem. Nu am fost niciodata dezamagit de faptul ca m-am trezit la realitate, mai degraba am fost socat de vise, putem traii in vise lucide fericiti si fara probleme cotidiene, o lume in care poti explora si cunoaste entitati interesante.
In ultimul vis lucid pe care l-am avut am "cunoscut" o entitate de marimea si forma unui pepene de culoare albastra, arata ca un soi de galaxie. Sa apropiat de mine lent, emana veselie si era foarte jucausa, visul a fost destul de lung. Obiectele din camera unde am adormit imi apareau in vis exact lafel cu lux de amanunte, imi puteam vedea mainile transparente de o culoare alb galbui, usor stralucitoare, am mai povestit despre visele mele lucide, de fiecare data simt trecerea de la realitate la vis.

p.s. am observat ca teama este cea care ma impiedica sa actionez in vis, cand teama dispare pot face cam orice.....am sa revin cu "povestea" completa, mentionez ca a fost singurul vis lucid in care am putut atinge entitatile.

uforever

La un moment dat am avut un vis in care perceptia cumva se largise, cumva puteam intelege activitatea din vis la un alt nivel, nu stiu exact cum sa va spun si nici nu am timp acum, dar in acel vis lucrurile din jurul meu aveau o alta importanta, le puteam vizualiza diferit, nu puteam percepe materia(obiectele) ca pe ceva grosier, oricum am sa revin.

uforever

Salutare, acum cateva zile am avut un vis lucid... nu faptul ca a fost lucid ma face sa postez, ci faptul ca in vis mi-au aparut numere si cuvinte inteligibile(partial)...pentru ca nu ma pricep la numerologie, mi-am spus ca, poate cineva a avut o experienta asemanatoare si aflu cate ceva. Visul la inceput a fost obisnuit, adica: eram in aceeasi camera in care "sforaiam" :-), mi-am privit mainile cu usurinta(fara sa se deformeze), eram perfect constient ca visez, am plutit spre tavan voluntar, fara sa-mi fie teama, dar fara rezultate satisfacatoare(de a patrunde prin el)...la un moment dat, "privirea" mi-a fost atrasa de o tabla(spre fereastra), pe care o "mana invizibila" scria cu o creta. M-am apropiat cu usurinta si incercam sa disting cam ce scrie...bineinteles ca,  nu am tinut cont de sfatul lui abiss si m-am holbat la tabla, numerele si cifrele au inceput sa se deformeze usor. Nu am putut retine clar, decat cuvantul "terror", urmat de cifrele(in forma asta) 6.01.2013, restul se deformau destul de rapid, dar totusi aveau o logica in momentul in care le priveam/intelegeam/uitam(treptat). Nu prea "privesc cu ochi buni" numerologia si nici simbolistica, totusi, ultimele vise lucide au avut un asemenea continut(si inca cum). Visele lucide difera in ultimul timp, unele contin numere si simboluri, altele entitati neobisnuite, altele(zic eu) posibile "variante ale destinului"(asta cand reusesc sa trec de tavan in timp ce "levitez" voluntar spre el).

P.S. exista sanse mari, ca acest 6.01.2013 sa nu reprezinte nimic, daia l-am postat dupa "data respectiva", nu-i acordati prea multa importanta, ma intereseaza pareri despre experienta in sine.
Tenchiu' verii mach! :-)


darksid3

E foarte dificil ca cineva sa formeze o deductie logica dintr-o insiruire de imagini abstracte, simboluri si alte proiectii ce pleaca din straturile mai adanci ale subconstientului, poate chiar din zone si mai intunecate.  :-)
11.11

Xanadron

O prima intrebare: ti s-a parut sa fie sistemul de datare americanesc, adica 1 iunie 2013? (poate ca da zic eu, daca scria si "terror" pe tabla). 8-)
Daca nu, inseamna doar c-ai visat cum o "terorizam" :lol: amical pe elena78 chiar ieri p-aici.

Fara sa pot trage vreo concluzie plauzibila, mai zic totusi sa bagi si-un bilet la LOTO. :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

#478
A fost o lectie/test. Asa vad problema cel putin in acest moment. Cineva sau Ceva vrea sa te invete cum sa iti exersezi atentia in visat. Banuiesc ca ti-ai cosnsumat energia necesara visatului lucid in acea mica holbeala. Ti-ai consumat-o ori entitatea ti-a extras-o prin acel truc, in care a folosit mana si tabla.
   Daca era ceva important sau grav fi sigur ca erau mai impresionanti tipii. Am banuiala ca ni se plasmuieste realitatea pe masura ce noi randam in starea de vis ori trezie anumiti vectori. Noi sau mai bine zis unii dintre noi. Interesanta intamplare. Persevereaza, priveste in vis cu ocheade scurte, nu te holba, exerseaza in timpul zilei ocheadele :) cu cine/ce doresti, evident.

Parerea mea, fireste.

PS - ca sa treci prin ceva, trebuie sa intentionezi asta la fel cum ai facut cu privitul mainilor. Manifesti intentia dar fara sa gandesti in cuvinte ci doar intentionezi plasmuind instantaneu imaginea: o spartura, o usa, transparentza, dematerializare etc.

uforever

CitatE foarte dificil ca cineva sa formeze o deductie logica dintr-o insiruire de imagini abstracte

Eheee, my friend, nu prea sunt toate abstracte, unele sunt "in detaliu", am mai postat. Faza e ca, nu au o importanta majora in viata mea, cel putin pana acum.

CitatDaca nu, inseamna doar c-ai visat cum o "terorizam"  amical pe elena78 chiar ieri p-aici.

Fara sa pot trage vreo concluzie plauzibila, mai zic totusi sa bagi si-un bilet la LOTO.

'ete-te ca "sexul" userului cu pricina, nu-l vazu', "putinul meu subconstient", dar teroarea amicala, da :evil: :-D...si-am dormit asa bine azi-noapteeee....fara "lucide".
Domnu' Zen, eu am "ghicit" 5 numere(zero nu se pune), daca-l nemeresti pe ultimul, semnez "contract in alb" cu domnia-ta :-D...pe cuvant de cercetas ca-mi impart valorile materiale, jumi-juma...si pe cele spirituale :wink: