Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Proiect

Creat de Shiro Phoenix, 14 Iunie 2010, 18:14:23

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Shiro Phoenix

Salut!

Dupa ce am dat de cateva idei, cautand pe net, datorita reusitelor acestora, m-am gandit ca am putea face si noi ceva asemanator.

Ideea e urmatoarea: lansam un balon meteo impreuna cu o camera de filmat pentru a obtine niste imagini uimitoare si ... cine stie? Poate vre-o mica surpriza  :-D. Din cate am observat, bugetul pentru un astfel de proiect nu e prea mare ... poate ati auzit si voi de ideea asta. Voi ce ziceti?

http://bear.sbszoo.com/bear3-4/bear4.htm

Ok, e adevarat ca sunt cateva probleme in acest proces, insa eu m-am gandit cum sa le rezolvam ... cel putin cateva. Dar mai intai sa vedem cati sunteti pentru aceasta idee.


Sa aveti o seara frumoasa!

"Avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu.Avem timp sa invatam lectii si sa le uitam mai apoi. Eroii sunt cei ce fac ce trebuie CAND trebuie, indiferent de consecinte." "Dominati cu mintea!Nu-i nimic mai frumos decat asta!"

Quicksilver

Intr-adevar, interesanta idee! Mi-a placut partea cu "o mica surpriza" ... de acord!  :-) Eu sunt pentru.   :-D
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

Nox

#2
Salut, ce înseamnã bugetul pentru așa ceva nu e mare? Trebuie sã te gândești cã existã șanse maxime sã nu mai recuperezi echipamentul odatã lansat (suntem în România).
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Shiro Phoenix

Pai o camera de filmat cat de cat decenta e in jur de 500-600 ron, plus un balon meteorologic, mai mult de 50-100 de ron nu cred ca e, plus un transmitator GPS.
Ma gandeam ca daca monitorizam totul pe GPS si ajungem primii in locul in care va avea loc aterizarea nu are cina sa ne-o ia inainte plus ca proiectul e pentru un teren intins nicidecum intr-un oras, intrucat aparatura sa poata fi recuperata in momentul aterizarii.
"Avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu.Avem timp sa invatam lectii si sa le uitam mai apoi. Eroii sunt cei ce fac ce trebuie CAND trebuie, indiferent de consecinte." "Dominati cu mintea!Nu-i nimic mai frumos decat asta!"

Nox

Sigur n-ai nevoie de niște aprobãri înainte sã lansezi așa ceva? Sã nu mã înțelegi greșit, doar întreb și eu.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Shiro Phoenix

Presupun, adica, mai mult ca sigur, insa sa vad eu pus pe roate proiectul,si cred ca reusesc, adica daca ar fi prima initiativa de genul as spune ca nu am o garantie, dar acest proiect a mai fost realizat inainte.Asa ca, de ce nu?
E ceva ilegal ca sa nu primesc o aprobare?Eu nu cred.
"Avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu.Avem timp sa invatam lectii si sa le uitam mai apoi. Eroii sunt cei ce fac ce trebuie CAND trebuie, indiferent de consecinte." "Dominati cu mintea!Nu-i nimic mai frumos decat asta!"

Urban

#6
Citat din: Shiro Phoenix din  14 Iunie 2010, 18:14:23
Ideea e urmatoarea: lansam un balon meteo impreuna cu o camera de filmat pentru a obtine niste imagini uimitoare...

Si ce faci cu imaginile pe urma?...le stochezi in calculator si te uiti zilnic la ele?
E drept ca exista o mica sansa sa surprinzi vreun fenomen ciudat pe cer dar probabilitatea este foarte mica...mai interesant ar fi fost sa ridici camera la o altitudine rezonabila (pana unde rezista balonul meteorologic) iar de acolo sa o lansezi pe o orbita proprie unde sa ramana for ever (e bine ca stim la ce altitudine a pocnit balonul ca sa stim aproximativ cand se poate initializa lansarea).
Imi place ideea...am putea realiza chiar un mic satelit Rufon ;)

Nox

Pui greºit problema. Eu spun cã trebuie studiat ºi cadrul legislativ (pentru cã e foarte important). Un obiect de ceva dimensiuni (de exemplu un balon) va apãrea pe radar ca, ghici ce?, un obiect zburãtor neidentificat... sã vezi atunci redirecționãri ale zborurilor (dacã ajunge pe culoarele de zbor), întârzieri, etc.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Urban

#8
Citat din: Nox din  14 Iunie 2010, 18:59:06
Pui greºit problema. Eu spun cã trebuie studiat ºi cadrul legislativ (pentru cã e foarte important). Un obiect de ceva dimensiuni (de exemplu un balon) va apãrea pe radar ca, ghici ce?, un obiect zburãtor neidentificat... sã vezi atunci redirecționãri ale zborurilor (dacã ajunge pe culoarele de zbor), întârzieri, etc.

This is the Land of Choice...cred ca pierzi din vedere faptul ca inca suntem in Romania.
Nu te mai opri...vrei sa faci ceva, fa.
Daca o luam cu cadre legislative lansam un balon ca asta in 2029....garantat.

http://centaur.sstl.co.uk/SSHP/mini/mini99.html

Shiro Phoenix

Pai da asta vreau sa spun,domnule Nox, le spunem ce si cum, ora, data ,locatia etc. astfel incat sa stie si oamenii cu ce se confrunta, si astfel nu cred ca vor fi probleme.
O sa ma intersez si de legislatie, sa vad cat de curand pot da de o cunostinta care profeseaza pe domeniu.
Ar fi superb sa reusim!
Ideea dumneavoastra domnule Urban este tentanta, insa pentru aceasta vom avea nevoie de mai multa pregatire, eu zic sa o luam incet, cateva teste si apoi vedem ce o iesi, si in primul rand sa vedem cata sustinere avem.
Altitudinea va fi ceva in genul de 30 si ceva km. Din cate am inteles, s-a ajuns si pana la 35 km.
"Avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu.Avem timp sa invatam lectii si sa le uitam mai apoi. Eroii sunt cei ce fac ce trebuie CAND trebuie, indiferent de consecinte." "Dominati cu mintea!Nu-i nimic mai frumos decat asta!"

Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Guest

Parerea mea e ca mai bine facem RV  :-D no money man!
Sau ne putem folosi GANDURILE  sa atragem ceva, orice ar fi. Inclusiv ET.
Sau putem face un proiect in care sa contribuim cu totii cu gandurile noastre, sau sa ne specializam in RV(poate cu ocazia asta ne putem sprijini intre noi cu experiente, cu indrumari teoretice si practice). Daca altii pot, putem si noi!
Si cu RV sa putem sa vedem mai multe lucruri(asta pana cand ne prind ''panditorii'').
In mare eu merg pe subtil.

jean

#12
Citat din: Shiro Phoenix din  14 Iunie 2010, 18:29:26
Pai o camera de filmat cat de cat decenta e in jur de 500-600 ron, plus un balon meteorologic, mai mult de 50-100 de ron nu cred ca e, plus un transmitator GPS.
Ma gandeam ca daca monitorizam totul pe GPS si ajungem primii in locul in care va avea loc aterizarea nu are cina sa ne-o ia inainte plus ca proiectul e pentru un teren intins nicidecum intr-un oras, intrucat aparatura sa poata fi recuperata in momentul aterizarii.
Desi nu cred ca pe viitor se va realiza un asemenea proiect, si chiar daca se va realiza, rezultatele vor fi slabe si fara valoare, pentru cei interesati, puteti lua legatura cu cei de la ARCA (Asociatia Romana pentru Cosmonautica si Aeronautica). http://www.arcaspace.ro/ro/despre_noi.htm
Poate au idei mai bune pt. lansarea unui asemenea echipament. Care sa faca ce? Sa filmeze, sa faca poze. Dragi mei, nu vreau sa va dezamagesc, dar anumite evenimente cum ar fi fotograafierea unui OZN, nu se fac la comanda. Ele se intampla pur si simplu, cine este pe faza si are norocul este fericitul unui asemenea document (poze). Restul? Nu il cred in ruptul capului, si incearca sa demonstreze ca acele dovezi sunt false. :-D

Adevarul este dincolo de noi

Quicksilver

eu cred ca ideea era sa faci ceva la care sa aiba acces toti ... la RV deocamdata nu are acces tot poporul
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

Guest

Citat din: Quicksilver din  14 Iunie 2010, 21:34:33
eu cred ca ideea era sa faci ceva la care sa aiba acces toti ... la RV deocamdata nu are acces tot poporul
Nu are acces tot poporul, dar ar putea avea, si beneficiile ar fii pe termen lung si pe o arie mai vasta.