English section > General UFO Discussions

The Holographic Universe : BRAIN / Dream & illusions

<< < (5/5)

kenjiro:

--- Quote ---E acelasi simbol ca șnurul mărțișorului care este dublu elicoidal -alb, roșu - analog ADN
--- End quote ---

Deci pentru a cunoaste realitatea va trebui, mai intai sa ne cumpărăm cate un martisor ?
Glumesc bineinteles :)

--- Quote ---mintea nu poate duce adevarul, asa cum mintea nimanui nu poate duce succesiunea aleatoare a 10000 de numere. este peste capacitatea ei. (in timpul dat omului) - exceptiile desigur.
--- End quote ---

Dacă mintea nu poate duce adevarul atunci ce putem spune despre inima spirituala(Supraconstientul) ?

După cum a fost spus;
„Cerurile şi pământul nu Mă pot cuprinde, dar inima servitorului Meu poate”.

„Fericiţi cei curaţi cu inima, că aceia vor vedea pe Dumnezeu” (Matei 5).
„Mi-am văzut Domnul cu ochiul inimii”, spune sufitul Mansur al-Hallaj.
„Şi mă rog ca Dumnezeul Domnului nostru Isus Hristos, Tatăl slavei, să vă dea un duh de înţelepciune şi de descoperire în cunoaşterea Lui
si să vă lumineze ochii inimii, ca să pricepeţi care este nădejdea chemării Lui, care este bogăţia slavei moştenirii Lui în sfinţi”
(Efeseni 1:17, 18).

What is Hridaya: The Spiritual Heart?
http://hridaya-yoga.com/hridaya-yoga-articles/hridaya-philosophy/what-is-hridaya-the-spiritual-heart/

Tzipi:

--- Quote from: kenjiro on  27 February 2016, 16:23:00 ---
Employ no technique to gain supreme enlightenment.
Aici nu este vorba despre nici o tehnica dar se subintelege ca lipseste ceva, bineinteles ca lipseste 100% :)

--- End quote ---

E ceva similar cu a cunoaste cum iti functioneaza corpul, ca atunci cand un copil invata sa se ridice in picioare si sa mearga. Nici o tehnica nu va functiona ( presupunand ca te-ar intelege, nici o explicatie nu functioneaza ), pentru ca rezultatul se obtine prin experimentare directa. Copilul singur va trebui sa experimenteze diferite pozitii si miscari ale muchilor, ca sa isi gaseasca modalitatea de a obtine pozitia verticala si mersul.
    E o chestiune pur personala si asta e motivul pentru care tehnicile prin care altii au obtinut iluminarea, nu functioneaza ( suntem diferiti ). E necesar sa iti cunosti singur corpul ( mintea ) si sa te prinzi cum le poti controla ca sa obtii ce vrei.
    Prin urmare " nu folosi nici o tehnica", ci foloseste experimentarea directa ( partea aia care zici tu ca lipseste 100 % ). Cum experimentezi, ce repere sa iti iei ? Exact asa cum ne invata mitul " urmeaza firul Ariadnei " ( ghidarea spiritului tau )

kenjiro:

--- Quote ---E necesar sa iti cunosti singur corpul ( mintea ) si sa te prinzi cum le poti controla ca sa obtii ce vrei.
--- End quote ---

De acord cu aceasta parte insa pentru a te realiza in plan spiritual este necesar sa cunosti mai multe lucruri
care de obicei sunt foarte bine ascunse. Altfel nu este chiar atat de usor pe cat pare. Am putea spune ca adevarul
se realizeaza, nu se spune si pentru inceput, prin comparatie poti sa ajungi sa intelegi mai multe.

Prin experimentarea directa a adevarului, convingere personala asa cum a fost enuntat si in Biblie, uneori prin
cuvintele: „Gustati si vedeti ce bun este Domnul! Ferice de omul care se încrede în El!” (Psalmul 34)

Imaginea cu Isus pe care am postat-o ascunde unele detalii foarte importante. Tot ceea ce pot spune
este ca nu poate exista alchimie interna fara alchimie externa (si invers !) iar o scoala, sistem autentic
le va integra, imbina in mod armonios pe ambele pentru a realiza iluminarea suprema dupa cum spunea si
Tilopa in instructiunile date lui Naropa.
Nu e nevoie de nici o tehnica insa e nevoie de altceva, ceva ce va trebuie sa descoperim personal :)

Tzipi:

--- Quote from: kenjiro on  03 March 2016, 22:52:36 --- iar o scoala, sistem autentic
le va integra, imbina in mod armonios pe ambele pentru a realiza iluminarea suprema

--- End quote ---

Eu nu am incredere in spiritualitatea pentru turme, nici in maestrii si invatatori. Toata invatatura e corupta ( daca nu de oameni, atunci de zei ), pe principiul " picatura de miere in borcanul ca...cat " .
   Iar munca teoretica de discernere a mierii de c...cat trebuie sa o faci singur, nu vad alta cale. Dupa care urmeaza partea practica , iar asta e tot personala.

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version