Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

The Holographic Universe : BRAIN / Dream & illusions

Creat de calator astral, 04 Iunie 2010, 13:11:42

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

kenjiro

Tilopa's Pith Instructions to Naropa in 28 Verses, Part 3 [Tibetan, Mahamudra]

Beyond all mental images the mind is naturally clear:
Follow no path to follow the path of the Buddhas;
Employ no technique to gain supreme enlightenment.

KYE MA! Listen with sympathy!
With insight into your sorry worldly predicament,
Realising that nothing can last, that all is as dreamlike illusion,
Meaningless illusion provoking frustration and boredom,
Turn around and abandon your mundane pursuits.

Cut away involvement with your homeland and friends
And meditate alone in a forest or mountain retreat;
Exist there in a state of non-meditation
And attaining no-attainment, you attain Mahamudra.

A tree spreads its branches and puts forth leaves,
But when its root is cut its foliage withers;
So too, when the root of the mind is severed,
The branches of the tree of samsara die.

A single lamp dispels the darkness of a thousand aeons;
Likewise, a single flash of the mind's clear light
Erases aeons of karmic conditioning and spiritual blindness.

KYE HO! Listen with joy!
The truth beyond mind cannot be grasped by any faculty of mind;
The meaning of non-action cannot be understood in compulsive activity;

To realise the meaning of non-action and beyond mind,
Cut the mind at its root and rest in naked awareness.

Allow the muddy waters of mental activity to clear;
Refrain from both positive and negative projection -
leave appearances alone:
The phenomenal world, without addition or subtraction, is Mahamudra.


Jesus Sacred Heart



raze albe si raze rosii...  8-)

fiulploii

#16
@kenjiro,
    Cu postarea respectiva cred ca ai greșit subiectul  :lol:
    Zic unii ca tehnicile respective fac parte din aceeași capcana de care am vb la alt subiect ....
    Iar imaginea unui Jesus de rasă albă clar e falsă ... intr-un anume sens ; dacă însă vorbim de simbolul Jesus ca punct de colectare a sufletelor atunci nu mai conteaza forma si culoarea , e si alb, si chinez, si negru, si roșu .

   Daca realitatea e construită si susținuta de creierele conștiente sau nu atunci e clar ca ea poate fi descoperită si constatata ca  "mirare că sunt, miracol că esti " dupa cum zice poetul . În cadrul acestei mirări apare unul care vrea sa încerce ceva in joaca , influențând universul realității lui . Atunci mirarea poeziei devine mai mare descoperind Jocul . Cum influențezi realitatea de lângă tine ? Cu pași mici până capeți putere si experiența fiindca un Boeing 747 nu raspunde comenzilor tot atat de repede ca un avion de acrobație deși zic alții ca intre mic si mare nu e nici o diferența in realitate ci doar in mintea noastră   :lol:

   Daca realitatea nu e construită si susținuta de creierele umanoide răspândite tehnic prin univers ci este o realitate obiectiva ce exista independent de voința sau existența omului - trecând peste niste întrebări deranjante in cazul asta - atunci descoperim si constatam realitatea . In cadrul acestei Realități descoperim ca exista zone din care poti modifica sau influența realitatea ce o vedem, pipaim, simțim sau de care ne lovim la fiecare respirație . Nu vorbesc acum de probabilități si de teoria numerelor mari dar sunt doua teorii care pot explica întâmplări individuale prin faptul ca individul este doar o unitate mobila in cadrul unui sistem cu un numar suficient de mare de elemente .
   Însă, in cadrul acestui sistem exista căi - științifice sau mentalspirituale- de a scurtcircuita zone de materialitate.

  Generalitățile susținute in acest post se bazează pe oarece dovezi experimentale nerepetabile deci fără valoare științifică sau religioasă  :lol: - până si pt religie ca sa fie certificata o minune ca autentica trebuie sa fie repetabilă sub ochii comisiei de specialitate  :lol: ca sa nu fie înșelăciune sau mai rău , de pe partea cealaltă a râului ...Stix

   Așadar, totul trebuie luat doar ca o ipoteza frumos de povestit la o agapă .

kenjiro

@fiulploii,
Imi cer scuze daca am gresit subiectul. Poate postarea este mai potrivita pentru topicul Evadarea din Matrix insa totusi
mi s-a parut foarte interesant ce spune TILOPA in instructiunile date lui Naropa :
Adevărul dincolo de minte nu poate fi înțeles de către orice facultate a minții;

Realitatea nu poate fi inteleasa, cunoscuta in orice stare a mintii.
In starea in care suntem acum multi dintre noi nu putem intelege sau cunoaste realitatea.


CitatZic unii ca tehnicile respective fac parte din aceeași capcana de care am vb la alt subiect ....


Textul ne spune clar !
Employ no technique to gain supreme enlightenment.
Aici nu este vorba despre nici o tehnica dar se subintelege ca lipseste ceva, bineinteles ca lipseste 100% :)
Ceva foarte important fara de care nu am putea realiza in timp util ceea ce a realizat si Tilopa, Naropa, Marpa, Milarepa, Isus etc...
Atunci vom cunoaste cu adevarat realitatea. Poate despre acest lucru a vorbit si Apostolul Pavel in prima scrisoare catre Corinteni
1 Corinteni 13: 9-12

9 Căci* cunoaştem în parte şi prorocim în parte,
10 dar, când va veni ce este desăvârşit, acest ,,în parte" se va sfârşi.
11 Când eram copil, vorbeam ca un copil, simţeam ca un copil; gândeam ca un copil,
    când m-am făcut om mare, am lepădat ce era copilăresc.
12  Acum, vedem* ca într-o oglindă, în chip întunecos; dar atunci, vom vedea faţă** în faţă.
    Acum, cunosc în parte; dar atunci, voi cunoaşte deplin, aşa cum am fost şi eu cunoscut pe deplin.


Citatimaginea unui Jesus de rasă albă clar e falsă
Intrebarea ar fi de ce o parte a razelor de lumina sunt de culoare alba si celelalte sunt de culoare rosie ?

Multumesc pentru raspuns !

fiulploii

Citat
Intrebarea ar fi de ce o parte a razelor de lumina sunt de culoare alba si celelalte sunt de culoare rosie ?


Eu văd roșu , galben si albastru  :-D

( Albul ăla bate clar in albastru - zic eu - )
E acelasi simbol ca șnurul mărțișorului care este dublu elicoidal -alb, roșu - analog ADN  :-P

Dupa unele păreri, toți cei enumerați de tine nu au făcut decât sa se asigure ca turma urmează supusa calea către reîncarnarea perpetua in acelasi sistem iluzoriu exploatator de energii umane.

hanzo

Citat din: kenjiro din  27 Februarie 2016, 16:23:00
Realitatea nu poate fi inteleasa, cunoscuta in orice stare a mintii.
In starea in care suntem acum multi dintre noi nu putem intelege sau cunoaste realitatea.


asa cred si eu.
mintea este un obiect de masurat distanta, ca si exemplu. ca o rigla.  daca o bagi in cafeaua fierbinte nu o sa aflii gustul sau temperatura.
si totusi, o parte a mintii traduce haosul in temeni "ordonati".

atentie deci la tonal si nagual, caci pana se impaca unul cu altul ies tot felul de iluzii cu balhauri si altele, matrixe si altele. iar ca sa aduci un om aflat sub iluzia "realitatii" la adevar ii vorbesti in termenii pe care ii cunoaste/a fost invatat. respectiv, o sa dai de rai asa ca hai cu speranta, sau dai cu frica de iad..


mintea nu poate duce adevarul, asa cum mintea nimanui nu poate duce succesiunea aleatoare a 10000 de numere. este peste capacitatea ei. (in timpul dat omului) - exceptiile desigur.

:)
pace zic.. in toate planurile.

kenjiro

CitatE acelasi simbol ca șnurul mărțișorului care este dublu elicoidal -alb, roșu - analog ADN

Deci pentru a cunoaste realitatea va trebui, mai intai sa ne cumpărăm cate un martisor ?
Glumesc bineinteles :)

Citatmintea nu poate duce adevarul, asa cum mintea nimanui nu poate duce succesiunea aleatoare a 10000 de numere. este peste capacitatea ei. (in timpul dat omului) - exceptiile desigur.

Dacă mintea nu poate duce adevarul atunci ce putem spune despre inima spirituala(Supraconstientul) ?

După cum a fost spus;
,,Cerurile şi pământul nu Mă pot cuprinde, dar inima servitorului Meu poate".

,,Fericiţi cei curaţi cu inima, că aceia vor vedea pe Dumnezeu" (Matei 5).
,,Mi-am văzut Domnul cu ochiul inimii", spune sufitul Mansur al-Hallaj.
,,Şi mă rog ca Dumnezeul Domnului nostru Isus Hristos, Tatăl slavei, să vă dea un duh de înţelepciune şi de descoperire în cunoaşterea Lui
si să vă lumineze ochii inimii, ca să pricepeţi care este nădejdea chemării Lui, care este bogăţia slavei moştenirii Lui în sfinţi"
(Efeseni 1:17, 18).

What is Hridaya: The Spiritual Heart?
http://hridaya-yoga.com/hridaya-yoga-articles/hridaya-philosophy/what-is-hridaya-the-spiritual-heart/

Tzipi

#21
Citat din: kenjiro din  27 Februarie 2016, 16:23:00

Employ no technique to gain supreme enlightenment.
Aici nu este vorba despre nici o tehnica dar se subintelege ca lipseste ceva, bineinteles ca lipseste 100% :)

E ceva similar cu a cunoaste cum iti functioneaza corpul, ca atunci cand un copil invata sa se ridice in picioare si sa mearga. Nici o tehnica nu va functiona ( presupunand ca te-ar intelege, nici o explicatie nu functioneaza ), pentru ca rezultatul se obtine prin experimentare directa. Copilul singur va trebui sa experimenteze diferite pozitii si miscari ale muchilor, ca sa isi gaseasca modalitatea de a obtine pozitia verticala si mersul.
    E o chestiune pur personala si asta e motivul pentru care tehnicile prin care altii au obtinut iluminarea, nu functioneaza ( suntem diferiti ). E necesar sa iti cunosti singur corpul ( mintea ) si sa te prinzi cum le poti controla ca sa obtii ce vrei.
    Prin urmare " nu folosi nici o tehnica", ci foloseste experimentarea directa ( partea aia care zici tu ca lipseste 100 % ). Cum experimentezi, ce repere sa iti iei ? Exact asa cum ne invata mitul " urmeaza firul Ariadnei " ( ghidarea spiritului tau )

kenjiro

CitatE necesar sa iti cunosti singur corpul ( mintea ) si sa te prinzi cum le poti controla ca sa obtii ce vrei.

De acord cu aceasta parte insa pentru a te realiza in plan spiritual este necesar sa cunosti mai multe lucruri
care de obicei sunt foarte bine ascunse. Altfel nu este chiar atat de usor pe cat pare. Am putea spune ca adevarul
se realizeaza, nu se spune si pentru inceput, prin comparatie poti sa ajungi sa intelegi mai multe.

Prin experimentarea directa a adevarului, convingere personala asa cum a fost enuntat si in Biblie, uneori prin
cuvintele: ,,Gustati si vedeti ce bun este Domnul! Ferice de omul care se încrede în El!" (Psalmul 34)


Imaginea cu Isus pe care am postat-o ascunde unele detalii foarte importante. Tot ceea ce pot spune
este ca nu poate exista alchimie interna fara alchimie externa (si invers !) iar o scoala, sistem autentic
le va integra, imbina in mod armonios pe ambele pentru a realiza iluminarea suprema dupa cum spunea si
Tilopa in instructiunile date lui Naropa.
Nu e nevoie de nici o tehnica insa e nevoie de altceva, ceva ce va trebuie sa descoperim personal :)

Tzipi

#23
Citat din: kenjiro din  03 Martie 2016, 22:52:36
iar o scoala, sistem autentic
le va integra, imbina in mod armonios pe ambele pentru a realiza iluminarea suprema

Eu nu am incredere in spiritualitatea pentru turme, nici in maestrii si invatatori. Toata invatatura e corupta ( daca nu de oameni, atunci de zei ), pe principiul " picatura de miere in borcanul ca...cat " .
   Iar munca teoretica de discernere a mierii de c...cat trebuie sa o faci singur, nu vad alta cale. Dupa care urmeaza partea practica , iar asta e tot personala.