Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

"AMINTIRI DIN UFOLOGIE"

Creat de ryn, 22 Iunie 2005, 14:12:49

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 12 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ryn

Nu detinem date dar am sa ma interesez.

ryn

Amintiri din Ufologie 4
Aproape imediat dupa Revolutie, sau 1989, sau cum vreti voi sa ii mai spuneti, preocupat fiind de fenomenele care ne leaga la aceasta ora  pe acest forum, am incercat
sa definesc o structura care sa se incadreze in noile conditii sociale. Angajat pe aceale vremuri la un ziar obscur, am transformat aproape intregul colectiv redactional in adevarati cercetatori ai fenomenului Ufo. Intamplarea a facut ca exact in acea perioada sa ma aflu campat intr-o zona a unui oras dunarean, undeva intr-o zona perfect deschisa vizual pana la granita bulgara. Intr-o astfel de seara, si cum altfel ar fi fost decat seara, stateam pe balcon si dupa o buna perioada de timp am observat pe cer trei lumini dispuse pe varfurile unui triunghi isoscel imaginar. pe toata perioada observatiei dispunerea acestora a fost aceeasi. Directia de deplasare a fost de le dreapta la stanga, De la V la E. Cerul era partial acoperit de nori, dar in zona in care  acele lumini si-au lasat amprenta, cerul era senin. luminile au avut aceeasi intensitate, aceeasi tarie, asa cum vazusem pe aeroport, atunci cand venea la aterizare avionul prezidential. Era o diferenta de claritate a conturului luminilor acelea, era eva distant care inpunea respect. Nu banuiam la acea vrme ca purtatorul acelor lampi de mare intensitate avea o forma aproape triunghiulara. obisnuit fiind cu analizarea in factiuni de secunda a ceea ce percepeam vizual, la acea vreme, am crezut ca e vorba de un aparat de zbor al carui culoar de zbor aungea foarte aproape de granita bulgara.
Cunosscand traseele de zbor normale, m-am gandit ca e vorba de o eroare de piotaj, sau caplotul se afla in dificultatea si a preferat o traiectorie curbiinie, pntru a se apropia de pista de aterizare dintr-un alt unghi.NU BANUIAM  CA OBIECTUL AVEA O FORMA APARENT TRIUNGHIULARA...
A doua zi, am povestit in gluma propietarului casei in care stateam de ciudata aparitie cereeasca, si, sincer sa fiu, am facut aceasta apreciere numai din dorinta de a observa reacia interlocutorului. Culmea, acesta a apreciat ca, respectivul obiect nu era la prima sa manifestare cereasca, ci, dupa cum a declarat, ar fi fost o seara linistita, pentru ca in mod normal obiectul care emitea trei puncte de lumina, executa in mod normal o succesiune de manevre care se repetau dupa un anume tipic. Pareau a fi manevrele
unui aparat de zbor care testeaza capacitatea de intrare/iesire in/din vrie, numai ca acest lucru se intampla la o altitudine foarte mica, si numai pe la "rasul" Dunarii, adica la o distanta foarte mica de nivelul apei. Mentionez ca in acea zona apa formeaza un traseu sinuos iar malurile sunt abrupte, facilitand crearea unui efect tip canion. la vremea respectiva am apreciat declaratia ca fiind un element prea putin semnificativ, asa ca l-am trecut cu vederea. Nu am uitat insa sa imi transpun cazul intr-o fisa.
Ceva timp a trecut de la aceaa observatie, si intamplarea a facut ca, intr-o comunitate sa gasesc elemente si martori care infirmau datele stranse pana atunci despre acest caz. Mai exact, mai multe persoane mi-au declarat ca acel obiect sburdalnic avea un program strict si se manifesta in orizontul observabil in mod constant si laproape in acelasi interval orar. Acesta a fost primul semnal de alarma, anume periodicitatea. Stiam din lucrarile citite dar mai ales din dosare, ca frcventa valurilor aparitiilor Ufo erau apreciate
la aproximativ 11 ani. Adica adevbaratii vzitatori veneau cu greu de acolo de unde veneau. De aceea am apreciat a aparitia la care fusesem martor, dar mai ales, la care si alte persoane fusesera in reetate randuri spectatori, nu respecta acesta cifra de aur pe care eram in mod indirect indreptat, sau, si mai grav, obisnuit sa o obtin din calcule.Revelatia am avut-o  prn 1996 cand am vazut ceea ce se intampla in Europa, declaratiile dar mai ales niste clisee care imi confirmau ca tot ceea CE VAZUSEM IN TRECUT ERA PRODUSUL UNEI INDUSTRII PAMANTENE.
Intrebarea e, ce cautau acele aparate de zbor, tocmai intr-o zona de granita si tocmai in spatiul aerian al unui stat abea desprins din tratatul de la Varsovia... Anul trecut, luand la rand zeci de casete, trecand peste momente gen prima baita a nou nascutului, chindia de la cutare carciuma sau ultima moda de a suplini deficitul de material antiderapant, iarna, din picioare,
am gasit si niste imagini care reprezentau acel obiect care ma luase prin surprindere, in acea noapte, pe balcon fiind. Aceleasi trei lumini aparent asezate pe varfurile unui triunghi isoscel marca U.S.A

calinahanna

Cat de greu raspunzi unui topic, D-le moderator... :|


CitatAnul trecut, luand la rand zeci de casete, trecand peste momente gen prima baita a nou nascutului, chindia de la cutare carciuma sau ultima moda de a suplini deficitul de material antiderapant, iarna, din picioare,
am gasit si niste imagini care reprezentau acel obiect care ma luase prin surprindere, in acea noapte, pe balcon fiind. Aceleasi trei lumini aparent asezate pe varfurile unui triunghi isoscel marca U.S.A

Si..unde sunt acele imagini? Sa avem si noi ce dezbate, nu de alta...

ryn

Am sa incerc sa le obtin de la familia respectiva si am sa le dau lui Spook sa le posteze

romulus

-----
CitatStateam pe o banca de care ne sprijinisem bicicletele obosite si ne certam daca exista sau nu extraterestri, nu stiu de ce asociasem OZN-urile cu ei poate din cauza lecturarii celebrei colectii de un leu de SF,
-----Fascinante mi se pareau atunci povestioarele alea, iar  colectia de brosurele micute  o am si in ziua de azi  ! Cand m-a "lovit" pe mine  damblaua cu ufo /ozn, era sfarsitul deceniului sase al secolului trecut ! Faceam "cenaclu" pe canapeaua de la poarta cu lectura cate unei carti (Edwards, HyneK, Von Daniken ). Cea mai spectaculoasa intamplare pe care am dezbatut-o indelung intre noi , a fost cea petrecuta intr-o noapte cand,  era cam dupa miezul noptii si mai ramaseseram doar vreo trei din cei care ne stranseseram seara - L-AM VAZUT . Eram cu ochii cascati pe cer..... si deodata unul dintre noi l-a observat : un obiect cam de marimea lui Venus si intensitatea luminii asemanatoare, se deplasa cu o viteza uluitoare de la est spre vest, cam la un unghi de 50 de grade in raport cu linia orizontului. Viteza era de neinchipuit - raportat la cea a avioanelor ale caror lumini le insoteam cu privirea pana se stingeau in departare. Astfel, obiectul a strabatut intreg orizontul  vizibil, de la est spre vest, cam in 20 de secunde. Un avion daca ar fi fost sa strabata acea distanta, avea nevoie cred, de cca. trei-patru minute. Am ramas toti trei cu gura cascata si ne-am zis ca ala a fost " pe bune" un oZN. Am mai vazut si alte obiecte ulterior, dar niciunul nu a fost ca acela, din vara aceea a copilariei mele, desi poate pentru altii nu pare nimic spectaculos.
----Chiar daca au mai trecut anii si am mai citit multe despre subiectul ozn, am vazut pe cer si alte obiecte, dar le-am gasit explicatii : sateliti, planete, baloane, ...... despre ce a fost atunci, am ramas cu aceeasi convingere: ca am vazut si eu unul, da l-am vazut ......
----Howgh!
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

aswotim

Salutari, Romulus
Dupa traiectorie -rectilinie presupun- si viteza descrisa,  se pare ca ai vazut pentru prima oara -presupun, deasemeni, dupa cum ti-ai descris experienta- un satelit pe orbita. Ceea ce numim ozn ar trebui sa aiba caracteristici care l-ar deosebi de alte aparate si fenomene naturale.

lylyt_ice

 Da aswotim, dar mai este ceva ...pe la sfirsitul deceniului sase, nu prea se ingramadeau asa satelitii pe orbita, deci e foarte posibil sa fii vazut cu totul altceva...cine stie?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

aswotim

Hynek a fost tradus la noi cam prin 1974-75. La ora aceea erau deja zeci de mii de sateliti artificiali pe orbita, cam 85% dintre ei erau de spionaj si nu se stia despre ei mai nimic, fiind trecuti la secret. Dar in fiecare noapte se puteau vedea. Prin 1980 imi amintesc ca se puteau vedea chiar si 3 sateliti simultan , mai rar, e adevarat, ceea ce arata ca s-au indesit foarte multe " gunoaie" pe orbita... Sa ma scuze americanii ca le denumesc asa satelitii militari...

romulus

Citatprin 1974-75. La ora aceea erau deja zeci de mii de sateliti artificiali pe orbita
---Hai sa nu exageram : zeci de mii?
---Mai corect cred ca era " ' jdamii de ...." Nu ?
---Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

aswotim

Este o problema reala. NASA impreuna cu alte 11 observatoare de pe toate continentele, exceptand Antarctica, bineinteles, are un program  de supraveghere si calculare a traiectoriilor celor mai vizibile dintre acestea, pentru a dirija orbitele navelor spatiale ce urmeaza a se lansa si corectiile necesare in zbor pe orbite pt. a nu se ciocni de cele catalogate deja. Radarele de la bordul navetei au si un program de alarma in cazul unei iminente ciocniri de un asemenea obiect neidentificat / necatalogat. Intr-un drum obisnuit, naveta trebuie sa evite ciocnirea cu un nr de peste 9000 de astfel de obiecte...

Linkuri utile:
http://www.universetoday.com/2008/02/24/space-debris-may-be-catastrophic-to-future-missions-and-google-earth-is-watching/

http://stiri.acasa.ro/stiri/Incalzirea-globala-ne-ar-putea-lasa-fara-GPS_--s27389.html

http://www.curierulnational.ro/print/16093


Timax

Ozn observat noaptea la ora 2 , drumul taberei langa liceul Grigore Moisil
Din pacate n-am luat telefonul cu mine, era cam aiurea din moment ce am iesit sa alerg putin, sa tin ditamai
telefonul prin buzunare. Daca primul ozn pe care l-am vazut acum 3 ani era la departare o luminita mica care a stat nemiscata vreme de 10 minute, in cazul de fata oznul a fost mult mult mai aproape , a trecut exact pe deasupra mea,cam la dublul inaltimii pe care il avea blocul de langa mine, am putut observa clar forma pe care o avea si care era data de 4 luminite dispuse in forma de romb de culoare rosiatica dintre care 2 (lumina din fata si din spate)se astingeau si se aprindeau,viteza era constanta si foarte lenta pe o singura directie,nici un zgomot , am putut observa si o dara lasata in urma cam ca la avioanele cu reactie
l-am urmarit pana cand a trecut de blocuri cam in directia in care se afla mall-ul

Shadowman

" SECTARISMUL OZN (II)
Fani si fanatici, plimbari in astral si descifrarea secretului OZN-urilor "

http://www.cuvantul-liber.ro/articol.asp?ID=5432

Un articol scris de regretatul Peter Leb,scriitor,ziarist si fost redactor-ºef al revistei RUFOR (Raport UFO Romania)
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY